Wesołego dnia Świętej Łucji

2014/12/13Dzisiaj dla Szwedów jest bardzo ważny dzień - dzień świętej Łucji z Syrakuz. Tradycja ta, jak i święta, wywodzą się z Włoch, jednak szwedzka Łucja nie ma z Nią nic wspólnego. Święto to przybyło do Szwecji, tak jak wiele innych tradycji, z Niemiec.

Po tym jak w roku 1927 Dziennik Sztokholmski zorganizował po raz pierwszy procesję ku czci Św. Łucji (ett Luciatåg) ulicami Sztokholmu, zwyczaj ten rozpowszechnił się w krótkim czasie na terenie całej Szwecji. Dzisiaj uroczystości związane z obchodami dnia Św. Łucji postrzegane są na całym świecie za typowo szwedzki obyczaj.

Uroczystości związane ze świętem światła stały się typowo kobiecym świętem. Do rozpowszechnienia tego zwyczaju przyczyniły się przede wszystkim różnego rodzaju stowarzyszenia i szkoły. Urządzane są konkursy, których celem jest wyłonienie z grona kandydatek najładniejszej Łucji. Próżno by szukać w Szwecji przedszkola czy szkoły, które nie mają swojej Łucji.


Tego wieczoru na ulicach całej Szwecji można podziwiać pochody ludzi ubranych w sięgające do ziemi białe koszule przewiązane w pasie czerwoną lub złotą, jedwabną szarfą, którzy niosą palące się świece. Na ich czele kroczy ubrana na biało młoda dziewczyna (Lussibrut) z koroną ze świec, które rozświetlają zimowy mrok. Cały pochód śpiewa kolędy, pozdrawia przechodniów, odwiedza szpitale i domy spokojnej starości.


etnik.blox.pl

To właśnie dzisiaj, w najdłuższą noc, czyli z 12 na 13 grudnia, zwyczajowo rozpoczyna się  prawdziwe, przedświąteczne przygotowania i świętowanie.

Wiele rodzin przygotowuje bułeczki Łucji” (lussebullar), którymi należy podzielić się z najuboższymi. Najstarsza córka zakłada wtedy białą suknię, a na głowę nakłada koronę ze świecami.

 Budzi swoich rodziców śpiewając rodzinną włoską pieśń "Santa Lucia" i przynosi im kawę, bułki słodkie, pszenne, specjalne na tę okazję przygotowywane, ciastka z rodzynkami i szafranem zwanelussekatter, a także "glögg" (grzane wino). Z tym dniem kojarzone są świąteczne wypieki.

Kate Gabor / kungahuset.se 

 Tego dnia także rodzina królewska zajmuje się przygotowaniami i od lat prawie co roku publikuje nagrania rodziny piekącej ciasteczka czy przygotowującej kiełbasę na święta.

W ubiegłym roku, wcześnie rano, Victoria zabrała swoją córeczkę do Royal Mews gdzie mała wysłuchała małego koncertu i pobawiła się z kucykami.

***

Specjalnych pozdrowień możemy spodziewać się w najbliższych dniach, najpóźniej do 17 grudnia. Tego samego dnia nadarzy się okazja do zobaczenia Estelle, Jej mama będzie odbierała choinki i możliwe, że tak jak w ubiegłym roku zabierze ze sobą Estelle. 

12 komentarzy

 1. Estelle z tą czerwoną czapeczką wygląda przecudownie :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się fajnie. Już nie mogę się doczekać.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oby pojawiły się jakieś zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 4. oo nie znałam takiego święta, a tak się właśnie zdarzyło,że przed chwilą skończyłam piec pierniki :) - tyle ich wyszło że spokojnie mogłabym się podzielić z biednymi, szkoda że w Polsce nie ma tego święta :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo przyjemne święto, nigdy dokładnie nie wiedziałam, na czym polega:)

  OdpowiedzUsuń
 6. https://twitter.com/Duchess_Files/status/543898236180635648/photo/1 rudy i caly william
  nieladny sie zrobil teraz george:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem nie jest rudy, a na tym zdjęciu (http://instagram.com/p/wkFiwGwiH4/) jest po prostu uroczy :) osobiście miałam nadzieję na chociaż jedno zdjęcie z rodzicami, a nie wszystkie tezy niemal identyczne fotografie :(

   Usuń
 7. cudowne święto :D kiedy wstawisz mój tekst z życia księżnej???????? :D pozdrawiam serdecznie-Kinga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętam o Tobie :) W przyszłym tygodniu na pewno go tutaj znajdziesz :)

   Usuń
 8. Czyż oni na prawdę nie są wspaniałą parą ? :)

  https://31.media.tumblr.com/5b93db679cad3effa96f903feece4762/tumblr_ngke5xIw9i1u2zq6io1_500.gif

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawe święto :) Dziękuję za jego wyjaśnienie :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.