Sybilla-portret księżnej

2017/04/16

By Unknown author - Svensk Damtidning 8 februari 1947, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76047450


Księżna Sybilla z dynastii Saxe-Coburg mogła zostać królową Szwecji, ale marzenia te zniszczyła katastrofa lotnicza w 1946 roku, w której zginął jej mąż książę Gustaw Adolf.  Sybilla Calme Marie Alice Bathildis Feodora urodziła się 18 stycznia 1908 roku w Schloss Friedenstein w Gotha w Niemczech. Była drugim z pięciorga dzieci Karola Edwarda, księcia Sachsen-Coburg-Gotha i księżniczki Wiktorii Adelajdy z dynastii Schleswing-Holstein-Sonderburg-Glucksburg;.

Miała jedną siostrę Karolinę Matyldę oraz trzech braci: Johanna Leopolda, Hubertusa i Friedricha Josiasa. Sama Sybilla była także prawnuczką królowej brytyjskiej Wiktorii. Młoda księżniczka rozpoczęła edukację w domu, a następnie kontynuowała swoje nauczanie w gimnazjum Alexandrinum w Coburgu i Szkole Rzemiosła Artystycznego w Weimarze.

W listopadzie 1931 roku Sybilla była druhną na ślubie Lady May Cambridge-siostrzenicy królowej Mary, żony króla brytyjskiego Jerzego V. Jedną z druhenek panny młodej była także księżniczka Ingrid z Szwecji, która na ślub zabrała swojego brata Gustawa Adolfa, księcia Vasterbotten. Młodzi zakochali się w sobie, a zwieńczeniem ich uczucia były zaręczyny, ogłoszone 16 czerwca 1932 roku.

W tym czasie w Niemczech władzę obejmuje Adolf Hitler i jego partia NSDAP. Ojciec Sybilli był zagorzałym zwolennikiem nazistów, a ślub córki prominenta nazistów był sprawą państwową. W związku z tym sam Hitler napisał list, w którym złożył księciu serdeczne gratulacje z okazji ślubu córki. Ślub cywilny Sybilli i Gustafa Adolfa odbył się 19 października 1932 roku w zamku Vestle w Coburgu, a następnie wszyscy goście uczestniczyli w uroczystej kolacji, na którą zaproszono także 4 tysiące osób powiązanych ze środowiskiem Nazistów. Następnego dnia książę i księżniczka wzięli ślub w kościele pod wezwaniem św. Maurycego w Coburgu. Wszechobecna na ceremonii symbolika nazistowska swastyka czy przemowy nie odpowiadały przekonaniom członków szwedzkiej rodziny królewskiej, toteż król Gustaf V postanowił nie brać udziału w ślubie swojego wnuka, nie zgadzając się na politykę prowadzoną przez Adolfa Hitlera i jego ludzi.


Małżonkowie doczekali się pięciorga dzieci:

księżniczki Margarethy (urodzonej 31 października 1934 roku)
księżniczki Birgitty (urodzonej 19 stycznia 1937 roku)
księżniczki Desiree (urodzonej 2 czerwca 1938 roku)
księżniczki Christiny (urodzonej 3 sierpnia 1943 roku)
księcia Karola Gustawa, obecnego króla Szwecji (urodzonego 30 kwietnia 1946 roku)


Po ślubie para książęca wraz z dziećmi zamieszkała w Pałacu Haga, a ich córki otrzymały wdzięczne przezwisko "Hagasessorna". Sybilla aktywnie reprezentowała swoją rodzinę podczas oficjalnych wyjść, ale wszyscy wiedzieli, że księżna bardzo źle czuje się w Szwecji. Nigdy nie nauczyła się języka szwedzkiego, a ze swoimi dziećmi rozmawiała tylko po niemiecku. Była bardzo nieufna, a jej zachowanie było tłumaczone zbrodniami wojsk nazistowskich w czasie II Wojny Światowej oraz przynależnością ojca do NSDAP.

W 1946 roku Sybillę spotkała ogromna tragedia - w katastrofie lotniczej w duńskim Kastrup zginął jej mąż książę Gustaw Adolf. Książę Vasterbotten wracał samolotem do Szwecji po wizycie u księżniczki Juliany i księcia Bernharda z Holandii oraz z polowania, na które wybrał się wraz z przyjaciółmi. Gdy królewski samolot wystartował z lotniska Kastrup, po osiągnięciu zaledwie wysokości 150 stóp, gwałtowanie zaczął spadać, w konsekwencji czego rozbił się, a wszystkie osoby znajdujące się na jego pokładzie zginęły. Sybilla w wieku 38 lat została wdową, samotnie wychowującą 5 małych dzieci.

Po śmierci królowej Louise w 1965 roku wspierała działalność swojego teścia, często towarzysząc mu w trakcie spotkań. Sama także zajęła się kontynuacją spotkań w ramach ladies lunch, które zapoczątkowała  królowa Louise. 

Niestety sama Sybilla nie dożyła momentu, gdy jej syn Carl Gustaf został królem Szwecji. Jej ostatnim publicznym wystąpieniem były 90 urodziny króla Gustafa VI Adolfa, które odbyły się 11 listopada 1972 roku. Kilkanaście dni później-28 listopada Sybilla zmarła na raka jelita grubego, mając 64 lata. Na własną prośbę, została skremowana, a następnie pochowana u boku męża na Cmentarzu Królewskim Pałacu Haga w Solnej.

6 komentarzy

 1. Witam, bardzo ciekawy post. Dużo nowych informacji się z niego dowiedziałam o mamie obecnego króla. Pozdrawiam,
  wierna czytelniczka

  OdpowiedzUsuń
 2. W końcu coś o Sybilli. Dziękuję za tą notkę dzięki niej dowiedziałam się czegoś o niej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo interesujący post, dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy tekst, nie wiedzialam o watku nazistowskim

  OdpowiedzUsuń
 5. Szykuje się seria ciekawych notek!
  Dziwi tylko, że sam król pozwolił na ślub wnuka skoro rodzina panny młodej miała związki z NSDAP.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.