Księżniczka Estelle i książę Oscar życzą wspaniałego Święta Narodowego!

2017/06/06

Erika Gerdemark / kungahuset.se

Zgodnie z tradycją stworzoną przed niespełna pięcioma laty przez księżniczkę Victorię i księcia Daniela dwór królewski udostępnił nowe, przepiękne fotografie księżniczki Estelle w stroju ludowym, z okazji przypadającego dzisiaj Święta Narodowego. Już po raz drugi towarzyszy jej brat, książę Oscar. Rodzeństwo życzy wszystkim rodakom wspaniałego Święta Narodowego! Na pomysł pozdrowień z Pałacu Haga wpadła przed niespełna pięcioma laty książęca para, pomysł bardzo spodobał się na tylko Szwedom ale i fanom rodziny królewskiej na całym świecie.

Erika Gerdemark / kungahuset.se

Strój bierze swoją oryginalność z ludowego lub wieśniaczego stroju. Zakładany codziennie oraz na festiwale stał się uniformem reprezentującym równość. W połowie 19-tego wieku w kraju zawitała industrializacja oraz wolne przedsiębiorstwo, a przypływ nowych rzeczy wprowadził zanik powszechnego używania kolorowych strojów. Na samym końcu tego samego wieku przez Szwecję przeszła fala Narodowego Romantyzmu i ponownie powróciło zainteresowanie społeczeństwa strojem ludowym. Przeniosło się to w okolice kraju, gdzie wcześniej nie używano żadnych kostiumów, lecz teraz zaczęto tworzyć nowe.
W 1903 Märta Jörgensen skończyła kostium, który chciała aby był jednym dla całej Szwecji. Opisała go w kilku artykułach na ramach magazynu Idun i patrząc na jego kolor wyjaśniała: "Potrzebujemy mocnych kolorów w stroju ludowym. Mają one wpływ na nasze poczucie oraz są podobnie jak kontrast wobec głębi zielonego lasu i lodowatej białej zimy".
Mimo swej neutralności, Szwecja była mocno wplątana w I Wojnę Światową. Narodowy Romantyzm szybko się ulatniał i szwedzki strój ludowy przeszedł w zapomnienie, jednak Märta Jörgensen nosiła go aż do swojej śmierci w 1967 roku. Nie doczekała, aby doświadczyć powracającego zainteresowania w stronę kostiumów kolkowych, które zaczęło się w 1970. Nie dożyła, aby zobaczy jak spełnia się jej marzenie - życzenie aby jej kostium został zaakceptowany jako Strój Narodowy. Minęło dokładnie 80 lat od dnia gdy Märta stworzyła strój aby był uznany jako Szwedzki Strój Narodowy.

interklasa.pl


Noszenie strojów ludowych jest kultywowane od lat przez Szwedzką Rodzinę Królewską. Królowa Silvia i jej córki, teraz także synowa oraz wnuczki, podczas szczególnych okazji, takich jak dzisiejsze Święto Narodowe zakładają stroje ludowe. W różnych częściach kraju różnią się one od siebie. Stąd też inny strój podczas Victoriadagen w lipcu. Stroje narodowe stały się ogromnie popularne w Szwecji, także w wersji dla najmłodszych, przyczyniły się do tego księżniczka Victoria i księżniczka Madeleine, które ubrały swoje malutkie córeczki w "mini" stroje narodowe, kiedy te miały nieco ponad roczek (Estelle) i zaledwie trzy miesiące (Leonore). Choć w szwedzkich sklepach od lat można dostać stroje narodowe dla najmłodszych prawdziwa moda na ubieranie tak dzieci zapanowała przed czterema laty, kiedy dwór wydał pierwsze zdjęcie uroczej Estelle w stroju narodowym biegnącej po ogrodach Pałacu Haga.

Kate Gabor / kungahuset.se

W ubiegłym roku tradycja stworzona przez książęcą parę została nieco zmieniona, a to wszystko za sprawą narodzin młodszego braciszka księżniczki Estelle. Książę Oscar, mając zaledwie kilka miesięcy dołączył do siostry  podczas sesji zdjęciowej.

18 komentarzy

 1. Piękne zdjęcia ,fajne dzieciaczki. Czy będzie transmisja tak jak w ubiegłym roku z otwarcia bramy królewskiej przez Carla i póżniej parady ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z parady będzie live blog. Z kolei z innych części programu dzisiejszego dnia posty na bieżąco, od razu o 10.00 będzie post z otwarcia bram Zamku Królewskiego :)

   Usuń
 2. Witam,
  książęce rodzeństwo jest urocze. Księżniczka Estelle jest taka uśmiechnięta i radosna. Pięknie wyglądają dzieci.
  Pozdrawiam,
  Letycjanka

  OdpowiedzUsuń
 3. To pierwsze zdjęcie! Po prostu się zakochałam, śliczne dzieciaczki <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Estelle jest już taka duża. Szczególnie widać to na drugim zdjęciu. Niedługo pójdzie do szkoły, a zanim się wszyscy obejrzymy dostanie swoją własną tiarę na 18 urodziny.

  OdpowiedzUsuń
 5. Śliczne zdjęcie <3 Estelle z roku na rok ładniejsza a od czego zależy kto otwiera bramy pałacu? Jest jakaś kolejność bo w zeszłym roku też ta rola przypadła Carlowi i Sofii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, zależy to od decyzji dworu i tego w jakiej części kraju są pozostali członkowie rodziny. Możliwe, że najczęściej będzie robił to Carl Philip. Jako, że co roku to jemu przypada uroczysta zmiana warty i przegląd wojska na dziedzińcu w południe.

   Usuń
 6. A czy są stroje narodowe dla chłopców? Fajnie by było gdyby tak wszystkie królewskie wnuki wystąpiły w przebraniu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pojawiają się różne projekty takich strojów dla chłopców, ale ich noszenie nie jest raczej upowszechnione.

   Usuń
 7. Jak zwykle śliczne zdjęcia, nie mogę uwierzyć, jak te dzieci szybko rosną! Estelle to moim zdaniem wykapana mama.
  Szkoda, że bramy Pałacu w tym roku otworzył sam Carl Philip, liczyłam na Victorię i Daniela z dziećmi. To, co najbardziej mi się podobało to to, że co roku bramy otwierali inni członkowie rodziny, nigdy nie było wiadomo do końca kogo się spodziewać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze dwór z wyprzedzeniem (co najmniej jednodniowym) podawał i nadal podaje, kto będzie otwierał bramy (o tym, że będzie to CP pisałam wczoraj). Najczęściej jest to informacja o tym czy będzie to Victoria, Carl Philip czy Madeleine, późnej podawana jest informacja czy będą z nimi małżonkowie, jedynie to czy pojawią się dzieci jest zawsze niespodzianką. Victoria i Daniel każdego roku wręczają obywatelstwa, za każdym razem w innym miejscu, a nawet części kraju, dlatego nie zawsze możliwe jest, aby to oni się pojawili z logistycznych względów, ostatni raz otworzyli bramy 2013 roku, a wręczenie obywatelstw miało miejsce w Sztokholmie, więc nie było żadnych problemów pod tym względem. W 2015 roku nikt z rodziny królewskiej nie otworzył bram Zamku, zrobił to szambelan królewski. Tak jak pisałam wyżej ze strony dworu najwygodniejszym rozwiązaniem jest pojawienie się Carla Philipa, który w tym roku wręczył na Zamku dyplomy i , jak każdego roku, pojawi się na zmianie warty w południe.

   Usuń
 8. Cudne zdjęcia! Estelle jest zawsze tak uśmiechnięta... :)
  ~N

  OdpowiedzUsuń
 9. Przepiękne zdjęcia ! Dzieciaczki są do siebie bardzo podobne ;) A nadziwić się nie mogę jak oboje szybko rosną !

  OdpowiedzUsuń
 10. Oscar troszkę się zmienił przez ten czas, jest cudowny :) A Estelle jak zwykle urocza :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękne zdjęcia, pełne radości i ciepła. Rodzeństwo jest urocze <3

  OdpowiedzUsuń
 12. Szkoda, że obok CP nie było żony i synka, ale może Sofia źle się czuła :/

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.