Królewska biżuteria - epoletowe kolczyki

2018/02/07
Te kolczyki pamięta większość z nas. Victoria nosiła je po raz pierwszy na koncercie poprzedzającym jej ślub z Danielem. Niemal wszyscy zakładali, że zostały zakupione w ostatnim czasie, dwór królewski podał jednak, że niegdyś były diamentowymi epoletami. 

Epaulette jest rodzajem ozdobnego naramiennika lub ozdoby używanej jako insygnia określające rangi sił zbrojnych i innych organizacji. Epolety pojawiły na szwedzkich mundurach w drugiej połowie XVIII wieku. Zostały one oficjalnie włączone do szwedzkich przepisów mundurowych w 1792 roku, chociaż zagraniczne pułki pozwalały na ich noszenie już wcześniej. Epolety były częścią mundurów aż do 1930 roku. Chociaż obecnie nie są już częścią umundurowania oddziały królewskie i zespoły wojskowe występujące w strojach ceremonialnych nadal je noszą.

Diamentowe epolety z których powstały kolczyki Victorii musiały zostać stworzone przed 1930 roku, nawet teraz pracownicy dworu w pełnym rynsztunku nie noszą takich ozdób. Victoria miała je na sobie jak dotąd dwa razy na koncercie w 2010 roku i na bankiecie na cześć laureatów nagrody Nobla w 2011 roku.

4 komentarze

 1. Powiększyłam zdjęcie Victorii - i po raz pierwszy zauważyłam jak bardzo jest podobna do mlodej królowej Sylwii. Niesamowicie wręcz, oczy i cały wyraz. ..

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczne kolczyki Victoria na woim bankiecie przedslubnym wyglądała zachwycająco
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawda, że te kolczyki są piękne. Ich historia jest niesamowita.
  Pozdrawiam,
  Letycjanka

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.