Księżniczka Victoria na Forum för levande historia + więcej

2018/02/02

http://www.kungahuset.se/kungafamiljen/aktuellahandelser/aktuellt/kronprinsessanimotemedcivilministern.5.3d99037b160d54f71025870.html
 kungahuset

Dzisiaj rano księżniczka przyjęła na audiencji ministra spraw cywilnych, Ardala Shekarabi oraz Jonasa Bergströma - eksperta politycznego. Poranna audiencja była kontynuacją poprzednich posiedzeń rządu na temat realizacji Programu ONZ na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, Agenda 2030. Między innymi, Następczyni Tronu uczestniczyła w prezentacji rządowego raportu do ONZ w sprawie prac nad Agendą 2030. Victoria jest jedną 17 ambasadorów ONZ powołanych do udziału w Grupie Rzeczników Zrównoważonego Rozwoju. Zadaniem grupy jest promowanie programu ONZ na rzecz Zrównoważonego Rozwoju - Agenda 2030, na różne sposoby. Księżniczka skupia się głównie na tematach związanych z wodą i zdrowiem.


Później w ciągu dnia Victoria przyjęła na audiencji Davida Beaslea, dyrektora wykonawczego Światowego Programu Żywnościowego (WFP). WFP to organizacja działająca w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz pomocy żywnościowej i bezpieczeństwa żywności. To spotkanie równie było związane z pracą Victorii jako ambasadorką ONZ. 

Podczas spotkania David Beasley opowiedział o pracach WFP nad realizacją celów Globalnego Zrównoważonego Rozwoju ONZ i drugim celu, jakim jest wyeliminowanie głodu, osiągnięcie bezpieczeństwa żywnościowego, osiągnięcie lepszej diety dla ludzi na całym świecie i promowanie zrównoważonego rolnictwa. WFP współpracuje z Międzynarodowym Funduszem Rozwoju Rolnictwa (IFAD) i Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Prowadzi bezpośrednie działania ratunkowe i długofalowe projekty społeczne i gospodarcze w krajach rozwijających się i krajach dotkniętych klęskami żywiołowymi lub głodem. WFP jest prowadzone dzięki dobrowolnym darowiznom od rządów, firm i osób prywatnych.Dzisiaj Victoria nosiła granatowy komplet Gant oraz dobrze już znaną torebkę od Valentino.

Wczoraj księżniczka Victoria przybyła do siedziby Forum för levande historia, aby uzyskać głębszy wgląd w ich misję i bieżące działania.
Następczyni Tronu została powitana przez Ingrid Lomfors, kuratorkę Forum Historii Życia, a następnie otrzymała wprowadzenie do stałych wystaw takich jak Alla människor! – Om rättigheter och lika värde i Gulag: det farfar inte berättade. Podczas zwiedzania, księżniczka spotkała się z licealistmi, którzy akurat ukończyli dwugodzinne zajęcia edukacyjne. W ramach misji rządu Forum för levande historia prowadzi działania edukacyjne na temat różnych form rasizmu i nietolerancji w historii i dzisiejszych czasach. Z kolei w sali konferencyjnej zgromadzono pracowników Forum Historii Życia, a księżniczka została poinformowana o działaniach, w tym o tym, w jaki sposób zwracają się oni do uczniów i nauczycieli za pomocą kursów internetowych oraz dowiedziała się więcej o nagrodzie Pera Angera, przyznawaną każdemu, kto co roku dokonał ogromnej pomocy humanitarnej i podjął wysiłki mające na celu wzmocnienie  demokracji.


Forum Historii Życia, bo tak możemy je przetłumaczyć na nasz język, jest organem podlegającym Szwedzkiemu Ministerstwu Kultury. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie: jego misją jest bycie krajowym forum promującym pracę na rzecz demokracji, tolerancji i praw człowieka w oparciu o doświadczenia Holokaustu. Organ ten jest szczególnie odpowiedzialny za: informowanie o zbrodniach Holocaustu i reżimów komunistycznych przeciwko ludzkości oraz staranie się wzmacniania woli ludzi do aktywnej pracy dla równej wartości wszystkich ludzi. Decyzja o powołaniu organu odpowiedzialnego za tę misję opiera się na przystąpieniu Szwecji do Deklaracji Sztokholmskiej z 2000 roku. Zostało do niej przyjęte przez 51 państw, które uczestniczyły w konferencji w Sztokholmie. Zgodnie z deklaracją państwo powinno wspierać zatrzymywanie pamięci, nauczanie i studiowanie Holokaustu. Celem forum jest, aby wiedza o Holokauście motywowała ludzi do pracy nad światem równym dla wszystkich.

Z kolei po południu król i Następczyni Tronu spotkali się z przewodniczący komisji obrony narodowej Björnem von Sydow i sekretarzem stanu Tommy'm Åkessonem. Victoria miała na sobie spodnie i żakiet Rodebjer.Wcześniej w ciągu dnia król i królowa odwiedzili siedzibę Szwedzkiej Telewizji. Tak jak Victoria i Daniel w kwietniu ubiegłego roku, monarchowie zwiedzili wczoraj biura i studio SVT. Król i królowa mieli okazję poznać pracę prezenterów, dziennikarzy i innych pracowników od podszewki. Królowa Silvia śladem swojej córki, księżniczki Victorii, na parę chwil wcieliła się w rolę pogodynki.Wizyta Williama i Kate w Szwecji była dużym sprawdzianem dla księżniczki Victorii i jej męża. Po pierwsze szwedzka para książęca była gospodarzami wizyty i głównym zadaniem małżonków było sprawienie, aby brytyjska para książęca czuła się jak najlepiej odwiedzając Szwecję. Według rodzimych mediów tak też się stało. Media zauważyły, że od samego początku Victoria i Daniel starali się skoncentrować uwagę Sztokholmczyków i mediów na Williamie i Kate oraz trzymali się lekko na uboczu szczególnie przy okazji walk out. Dokładnie było to widać podczas spaceru po Gamla Stan. Victoria i Daniel mieli gotowy plan, w końcu ich rodacy przyszli zobaczyć brytyjską parę książęcą, a nie ich. Szwedzka para książęca chciała trzymać się na uboczu, jednak miłośnicy im to uniemożliwili wołając ich do siebie. Victoria i Daniel podeszli szybko do kilku osób, przywitali się i odebrali drobne upominki. Po tym znowu stanęli z tyłu obserwując walk out Williama i Kate. Oczywiście nie potrwało to długo, zebrani chcieli przywitać się również z nimi, szybko Victoria i Daniel zdecydowali się podejść do ludzi i porozmawiać ze wszystkimi. Następczyni Tronu zagadywała rodaków pytając, jak długo czekają na Williama i Kate i czy są podekscytowani? Przy okazji kolejnych walk out podchodzili już do ludzi bez wahania wiedząc, że Szwedzi chcą się przywitać również z nimi. Krytycy stwierdzili, że dobrym posunięciem była również wizyta w Pałacu Haga. Źródła podają, że William i Kate byli zachwyceni wizytą w domu Victorii i Daniela oraz poznaniem ich dzieci. Jak podają szwedzcy korespondenci Victoria ze swoim ekstrawertycznym usposobieniem szybko złapała kontakt z para książęcą, a szczególnie księciem Williamem. Książę Daniel z kolei dogadał się świetnie z księżną Kate i spędzał z nią większość czasu podczas spotkań.

5 komentarzy

 1. Ta wizyta była sprawdzianem dla obu par i myślę,że wypadła świetnie. Cudowne było szczególnie to,że Victoria i Daniel pokazali im swój dom i dzieci.To daje nadzieję na rozwój przyjaźni i może w przyszłości wizytę zwrotną pary książęcej Szwecji w Wielkiej Brytanii.
  Ledwo Vic wróciła do zdrowia,a już ma po kilka spotkań dziennie.Szkoda tylko,że są tak mało nagłaśniane i tak mało z nich zdjęć. W zasadzie media nie mają o czym pisać,bo takie informacje teoretyczne raczej się nie "sprzedają ".

  OdpowiedzUsuń
 2. Victoria robi wrażenie takiej miłej i sympatycznej kobiety, trudno jej nie polubić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda bardzo latwo ja polubic,mam wrazenie ze wizyta Wiliama i Kate w Szwecji byla bardzo udana.Mam nadzieje ze to spotkanie zaowocuje w przyszlosci.

   Usuń
 3. Marleno czy planujesz jeszcze jakies notki z cyklu w oczekuwaniu na krolewskie narodziny?Ostatnio zajrzalam do zakladek od dwoch pierwszych ciazach Madeleine,bardzo fajne podsumowanie czy jest szansa ze uzupelnisz zakladki z ciazy Sofii bo z Victoria to pewnie duzo wiecej pracy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na dniach będzie podsumowanie pierwszej ciąży księżnej Sofii :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.