Wszystko co chcielibyście wiedzieć o monarchii - pytania

2019/08/27Erika Gerdemark / kungahuset.se

Jakiś czas temu zapowiadałam nową odsłonę Q&A na temat Szwedzkiej Rodziny Królewskiej i monarchii. W jej ramach postaram się odpowiedzieć na nurtujące Was pytania od kwestii związanych z sukcesją do tronu, dziedziczeniem przez historię czy bardziej prywatne ciekawostki.

Te pytania, które wymagać będą bardziej szczegółowych, dłuższych odpowiedzi będą umieszczane w oddzielnych postach. Tutaj także możecie zostawać propozycje postów.

25 komentarzy

 1. Ja chcialabym wiedziec jak spoleczenstwo w Szwecji reagowalo na partnerow czlonkow RK. O Danielu wiemy duzo a co z Sofia i Chrisem?

  OdpowiedzUsuń
 2. W jaki sposób przygotowywane są podróże/spotkania rodziny królewskiej (oficjalne, biznesowe czy te w prowincjach)np. kto okresla ich przebieg, czy rodzina krolewska ma jakiś wpływ na ich ostateczny kształt ?
  Nie wiem czy był podejmowany taki temat, ale ciekawa jestem też, czy poza oficjalnymi fundacjami (typu Childhood, czy Sophiahemet - mam nadzieje ze dobrze napisalam nazwy :) ) rodzina krolewska obejmuje dodatkowe patronaty (tak jak jest np w Brytyjskiej Rodzinie Krolewskiej) jesli tak to jakie ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje pytania dotyczą głównie prywatnych ciekawostek. Mimo wszystko mam nadzieję, że nie sprawią Ci problemu:
  1. Jak na przestrzeni lat kształtowała się popularność księżniczki Madeleine w kontekście jej pozycji jako księżniczki Szwecji? Ogólnie wiadomo - zapewne po zerwaniu zaręczyn wielu jej współczuło - jednak jak konkretnie wyglądała popularność w innych okresach jej życia w kontekście bycia członkiem rodziny królewskiej? Za co ją ceniono, czego od niej wymagano, a za co ją krytykowano? Czy w ogóle istniał jakiś "kanon", jak powinnna zachowywać się druga córka i ostatnia osoba w kolejce do tronu?
  2. Czy w mediach poruszano kwestię pewnej niesprawiedliwości dotyczącej nadawania tytułów (siostry króla i ich rodziny zostały tego pozbawione, a dzieci Madeleine otrzymały tytuły, mimo że ich ojciec jest "commonerem")? Czy sami zainteresowani się kiedykolwiek do tego odnieśli (podejrzewam, że nie, ale być może się mylę)?
  3. Kiedyś na forach o rodzinach królewskich dużo pisano o domniemanych operacjach plastycznych królowej Silvii - czy to prawda? Jaki stosunek mieli do tego Szwedzi?
  4. Jakie są/były reakcje Szwedów na temat planów Elżbiety II sprzed wielu lat o zeswataniu Williama i Madeleine? Czy w ogóle coś o tym piszą w szwedzkich książkach i na szwedzkich stronach?

  OdpowiedzUsuń
 4. Na ile udokumentowane i wiarygodne są pogłoski o ekscesach seksualnych króla?

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie zawsze interesowało jak rozlokowane są miejsca zamieszkania Vicki i Daniela, Carla i Sofii oraz apartamentu Madeleine i Chrisa w stosunku do zamku królewskiego, może jakaś mapka mogłaby to przejrzyście pokazać :)
  Bo para królewska raczej mieszka na zamku królewskim?

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja mam pytanie, odnośnie adopcji dziecka w rodzinie królewskiej. Czy takie dziecko zostało by włączone do RK i czy byłoby uwzględnione w sukcesji? Pytanie w związku z plotką na temat adopcji dziecka w brk, więc jeśli wie ktoś jak to tam wygląda, to też jestem ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja mam pytanie odnośnie adopcji dziecka w rodzinie królewskiej. Czy takie dziecko zostało by włączone do RK i czy byłoby uwzględnione w sukcesji? Pytanie w związku z plotką o adopcji dziecka w brk, więc jeśli wie ktoś jak to tam wygląda, to też jestem ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 8. 1. Czy w Szwecji Rodzina Królewska jest lubiana, czy są jacyś przeciwnicy? Którzy członkowie RK są lubiani i szanowani najbardziej, a którzy najmniej?
  2. Wiadomo, że Vic i Daniel musieli długo czekać na zgodę? Co się wtedy o tym mówiło, jak społeczeństwo, prasa się do tego odnosiła? Jak społeczeństwo i prasa odnosiła się do partnerów pozostałych dzieci króla?
  3. Czy są jakieś plotki o problemach w małżeństwach członków RK?
  4. Dlaczego nie świętują urodzi i imienin księżniczki Estelle tak samo jak jej mamy, przecież mała księżniczka kiedyś również będzie królową?
  5. W Brytyjskiej RK rodzina Kate stała się swojego rodzaju celebrytami. Czy w Szweckiej RK podobnie traktują rodziny Daniela, Sofie i Chrisa?

  OdpowiedzUsuń
 9. 1.Czy wiadomo coś na temat zainteresowań Estelle, Oscara, Alexandra, Gabriela, Leonore, Nicolasa i Adrienne? Co lubią, w co się bawią? Jakie przedmioty szkolne są ulubionymi księżniczki Estelle?
  2.Czy Estelle jest świadoma swojego miejsca w sukcesji do tronu? Podobno brytyjski książę George nie wie, iż najprawdopodobniej zostanie królem.

  OdpowiedzUsuń
 10. No to tak : 1. Co sądzisz o Małgorzacie II i Dunskiej RK?
  2. Co sadzisz o autorce bloga o drk, ja go widzialam i jest nierzetelny, na dodatek ten post ze slubem wprowadzajacy w blod.
  3. Co sądzisz o tym, że wiele osob uwaza, że tytyuły dla Leonore, Nicholosa, i Adrienne sa na pokaz?
  4. Kiedy Madie i Chris przeprowadza sie do Szwecji na stale
  Sory za blędy ale pisze na szybko :) Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem adresatem tych pytań, ale - odnosząc się do pytania nr 2 - wydaje mi się, że konstruktywna krytyka Marleny na tamtym blogu wystarczyła, by autorka zdała sobie sprawę z błędu. To bardzo młoda osoba i sądzę, że dalsze odnoszenie się do tej sprawy nie ma już sensu. Swoją drogą takich blogów (na fali krótkotrwałej fascynacji tematem przy małej wiedzy) powstaje niestety wiele, ale szczęśliwie z powodu m.in. słomianego zapału wiele z nich szybko kończy działanie.

   Usuń
  2. Myślę, że ten blog to ostatnio też jedna wielka porażka.
   Kiedyś zawierał aktualne informacje, "żył", a teraz kompletna cisza.
   I nie przemawia przeze mnie złośliwość, a pewnego rodzaju żal za fantastycznym kiedyś blogiem.
   Ania

   Usuń
  3. Często aglądam na tego bloga o drk, i autorka właśnie zawiesila bloga do maja 2020 z powodów egzaminów ósmoklasisty. Jednak wydaje mi się, że młoda się rozkręci. Ja tam lubie tego bloga

   Usuń
  4. Co to za blog o drk???

   Usuń
  5. Anonimie z 19 43 wejdz na rodzince z Cambridge i one mają w polecanych bloga o drk

   Usuń
  6. Tamten blog to http://dunskarodzinakrolewska.blogspot.com/. Jego autorka w jednym z postów napisała, że gdyby Christian wziął potajemny ślub, to "cóż stało się" - rodzice musieliby to zaakceptować, a "rząd również nie mógłby mieć nic do gadania", co jest totalną nieprawdą. Gdyby tak było, nie mielibyśmy tak wielu nieszczęśliwych małżeństw bez miłości i par, które nie mogły się pobrać ze względu na nierówny stan. Po prostu autorka zupełnie nie sprawdziła faktów i napisała tak, jak jej się wydawało, że jest, na co Marlena w komentarzu zwróciła jej uwagę.

   Usuń
  7. Do Ani z 30 sierpnia z 11:43: Przecież Marlena uprzedzała, że teraz już nie będzie publikować tak często i część wydarzeń będzie musiała pominąć ze względu na brak czasu. Sorry, ale wymaganie, by Marlena zaniedbywała swoje studia, pracę i życie prywatne w imię zapewnienia ci kilku minut przyjemności z przeczytania postu jest szczytem egoizmu i bezczelności.

   Usuń
  8. W swoich postach od początku stawiałam na jakość nie na ilość. Nie zamierzam wstawiać jedno zdjęcia z wyjścia w poście z dopiskiem "Aktualizacja niedługo" skoro pewnie nie będę miała czas na zrobienie takowej. Miło i szybko się czyta notki, jednak pisanie nie idzie tak sprawnie i szybko. Wszystkie informacje tłumaczę samodzielnie ze szwedzkiego z co najmniej kilku źródeł, tak więc pisanie nie trwa 5 minut :) już jakiś czas temu zapowiedziałam jaka będzie teraz forma mojego bloga. Myślę, że nie fair i beznadziejne z mojej strony było kłamanie i wodzenie Czytelników za nos twierdząc, że mam czas i zapewnianie, że wszystko będzie na bieżąco, albo aktualizowane, kiedy jest to po prostu niemożliwe z mojej strony. Niestety nie mam już 18 lat (jak pięć lat temu kiedy zakładałam bloga) i jedynie szkoły do ogarnięcia.

   Usuń
  9. Racja, ja tak samo bloguję, z takim samym podejściem :)

   Usuń
  10. I bardzo się cieszę, że powróciłaś do blogowania :)

   Usuń
 11. Cz Victoria miała innych partnerów przed Danielem? Jeśli tak to kim byli

  OdpowiedzUsuń
 12. Chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej o szwedzkim stroju narodowym i szwedzkich strojach regionalnych. W jakim okolicznościach członkinie rodziny królewskiej mogą je nosić? Do tej pory była możliwość zobaczenia 3 strojów (podczas Święta Narodowego, podczas Victoriadagen i na chrzcie Gabriela). Czy Madeleine również miała okazję ubrać strój regionalny? A królowa? Czy ona także może nosić strój regionalny, jeśli tak to kiedy?

  OdpowiedzUsuń
 13. Gdyby w Szwecji wciąż obowiązywała primogenitura męska, przyszłym królem byłby Carl Philip, a przyszłą królową Sophia. A kto byłby królem Szwecji, gdyby prawa sukcesyjne jeszcze wcześniej wyglądały inaczej? Na przykład kobiety mogłyby dziedziczyć już w latach 30. lub ślub z osobą spoza arystokracji nie eliminował z sukcesji?

  Kto poza Silvią miał duże szanse na zostanie królową Szwecji? Pewnie Carla Gustafa łączono z wieloma różnymi kobietami, szczególnie arystokratkami, lecz czy był ktoś wyjątkowo bliski królowi? Jakoś mało jest o tym informacji.

  OdpowiedzUsuń
 14. Są jakieś programy o SRK po polsku?

  OdpowiedzUsuń
 15. Chętnie zobaczyłabym notki z przypomnieniem wyjść Victorii od 2008 roku do czasu powstania bloga. Opis tego czym zajmowała się jeszcze przed zaręczynami i ślubem sama. Interesuje mnie tez jej styl ubierania się wtedy 😉

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.