Księżniczka Victoria na konfirmacji księżniczki Ingrid Alexandry

2019/08/31

Lisa Åserud / side2.no 

Dzisiaj księżniczka Victoria udała się do Norwegii, gdzie jej chrześnica księżniczka Ingrid Alexandra przystąpiła do konfirmacji. Uroczystość odbyła się w Slottskapellet - Kaplicy Pałacu Królewskiego,  specjalnie z tej okazji przystrojonej hortensjami i jagodami. Również tam, 17 kwietnia 2004 roku, księżniczka została ochrzczona. Dzisiaj, do Oslo przybyli wszyscy rodzice chrzestni Ingrid - jej dziadkowie - król Harald oraz Marit Tjessem (mama księżnej Mette-Marit), księżniczka Martha Louise król Felipe z Hiszpanii, książę Frederik z Danii oraz księżniczka Victoria. Z całą pewnością to powód do radości na Ingrid Alexandry, jak wiadomo na chrzcie księżniczki zabrakło dwóch ojców chrzestnych króla Felipe i księcia Frederika.Tym razem do Norwegii dotarli wszyscy, a do duńskiego Następcy Tronu dołączyli nawet księżna Mary i książę Christian. 

Na konfirmacji stawiła się również najbliższa rodzina księżniczki na czele z jej braćmi Mariusem Borg Høiby (który na co dzień mieszka poza Norwegią) i księciem Sverrem Magnusem. Na miejscu była również księżniczka Martha Louisa z córkami czy księżniczka Astrid. Oficjalne zaproszenia wystosowane zostały także do rządu i parlamentu. Stąd też nie mogło zabraknąć m.in. Premier Norwegii, Erny Solberg czy Przewodniczących Parlamentu Tone Wilhelmsen Trøen i Pera Kristiana Trøen. Zaproszony został także korpus dyplomatyczny oraz przedstawiciele organizacji charytatywnych.

Konfirmacja to w kościołach ewangelickich odpowiednik zarazem pierwszej komunii i bierzmowania, jednych z najważniejszych sakramentów Kościoła katolickiego. Mimo to konfirmacja nie ma charakteru sakramentu. Między innymi w Danii, Norwegii i Szwecji bierzmowanie zostało zniesione po wprowadzeniu reformacji i na powrót wprowadzone po około 200-300 latach jako potwierdzenie wiary wyznanej na chrzcie. Akt konfirmacji dokonywany jest przez kapłana poprzez położenie rąk na głowie konfirmanta i udzielenie błogosławieństwa. Co ciekawe konfirmacja poprzedzana jest długimi naukami, a nawet szkoleniem na specjalnym obozie.


Na każdego z gości czekała karteczka z papieru biodegradowalnego z liścikiem od księżniczki: Po umieszczeniu tego papieru w ziemi wyrosną z niego różne kolorowe letnie kwiaty. Mam nadzieję, że będzie to miłe wspomnienie i przypomnienie tego, że tylko my możemy chronić naszą ziemię - Ingrid.


O 14.00 odbył się uroczysty lunch w Pałacu Królewskim. Z całą pewnością Victoria miała okazję porozmawiać z księciem Frederikiem i księżną Mary o zbliżającej się podróży do Danii. Jak oficjalnie potwierdzono Victoria i Daniel wraz z delegacją złożą oficjalną wizytę w Danii w dniach 16-18 września. Następczyni Tronu z pewnością cieszy się, że w związku z dzisiejsza konfirmacją i zbliżającą się podróżą ma dwie okazje, aby w tak krótkim okresie czasu spotkać swojego chrześniaka, księcia Christiana. 

Norweską i Szwedzką monarchię łączy głęboka przyjaźń i koligacje rodzinne. Król Harald i król Carl Gustaf są kuzynami drugiego stopnia za sprawą matki norweskiego monarchy, Marty, urodzonej jako szwedzka księżniczka. Marta była wnuczką króla Oscara II i siostrą późniejszej królowej Belgów Astrid. Również król Harald jest ojcem chrzestnym księżniczki Victorii, z kolei król Carl Gustaf księcia Haakona. Także nikogo nie zaskoczyła decyzja o tym, aby szwedzka Następczyni Tronu została matką chrzestną księżniczki Ingrid Alexandry. 

Warto wspomnieć, że z okazji konfirmacji księżniczka otrzymała od pary królewskiej w prezencie strój ludowy z regionu Telemark, inspirowany kostiumami sprzed 1850 roku. Inspiracją do powstania tego wyjątkowego stroju był magazyn Norweskiego Muzeum Ludowego, gdzie można znaleźć pięknie zachowane szaty. Oboje rodzice Królowej Sonji pochodzą z Telemarku, a sama Królowa ma dom w Aust-Telemark, z którego często korzysta wraz z dziećmi i wnukami.

Przez całą zimę krawcy z całego kraju pracowali nad bunad - strojem ludowym. Księżniczka również była zaangażowana w pracę, między innymi wybierając części i szczegóły kostiumu. Życzeniem samej królowej było włożenie własnego wkładu w szycie stroju. Jak wiadomo monarchini jest krawcową i kształciła się w tym kierunku w szkole zawodowej w Oslo. Osobiście wychawtowała część wzorów na kostiumie. 

Unikalnym detalem stroju z jest haftowany „lew norweski” u dołu spódnicy. Lew norweski jest symbolem norweskiego domu królewskiego i herbem rodziny królewskiej. Ten projekt lwa pochodzi z lat 1660–1844. Z kolei norweski rząd zadecydował, że w prezencie z okazji konfirmacji zmieni nazwę rezerwatu przyrody Hengsåsen w Bygdøy w Oslo na rezerwat Prinsesseåsen - Wzgórze Księżniczki. Z kolei Storting - parlament- podarował księżniczce sprzęt wspinaczkowy, a także kurs wspinaczki skałkowej. Ponadto księżniczka otrzymała kopię najnowszego wydania norweskiego prawa, które zostało opublikowane w 1927 r. Jest to wspólny prezent od wszystkich władz państwowych.

Victoria wybrała dzisiaj nową sukienkę od Jennifer Blom oraz fascynator od Örjana Jakobsson. Następczyni Tronu przypięła również małą wersję Wielkiego Krzyża Orderu Świętego Olafa - norweskiego odznaczenia. W dress codzie zadecydowano, że jedynie mężczyźni będą dzisiaj nosić odznaczenia wraz z mundurami. 

9 komentarzy

 1. Victoria pięknie wyglądała. Ingrid wyrasta na piękna kobietę

  OdpowiedzUsuń
 2. Ingrid chyba już zaczęła się malować, te brwi są za mocne...

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna ceremonia a Victoria wyglądała wspaniale już nie mogę się doczekać jej wizyty w Danii

  OdpowiedzUsuń
 4. Brwi to zapewne henna. Nie są wcale za mocne. Są piękna ramą dla oczu. Makijaż jest bardzo lekki, jak na nastolatkę przystało. Nie bądźmy tacy zakłamani. Ja mając 15lat na uroczystości malowałam się mocniej i to zupełnie normalne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Miło, że wszyscy chrzestni zjawili się na tak ważnym dla Ingrid dniu. Victoria wyglądała pięknie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ładna ceremonia. Ale bardziej nie mogę uwierzyć w obecność króla Filipa z Hiszpanii. Nie wiedziałam, że jest chrzestnym księżniczki Ingrid.
  Teraz tylko czekać na udział Victorii w konfirmacji Christiana.
  A u Cathariny-Amalii z Holandii nie będzie podobnej uroczystości? Czy Victoria nie jest matką chrzestną?

  OdpowiedzUsuń
 7. Ilu chrześniaków ma księżniczka Madeleine?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno jest chrzestną Oskara oraz Gabriela,ale o innych nie wiem

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.