Aktualizacja: Obchody Święta Narodowego

2020/06/06

Dzisiejsze obchody Święta Narodowego są inne niż zwykle, a członkowie królewskiej rodziny rozpoczęli je od wciągnięcia flag przy swoich domach - księżniczka Victoria i książę Daniel z dziećmi przy Pałacu Haga, książę Carl Philip i księżna Sofia z synami przy Villi Solbacken, a para królewska na Zamku Stenhammar.

 


Książę Carl Philip i księżna Sofia podzielili się również nowym zdjęciem ze specjalnymi życzeniami z okazji Święta Narodowego. Jak wiadomo książęca para spędza dzisiejszy dzień w domu z synami.

Photo: Prins Paret Instagram © Kungl. Hovstaterna
Nową fotografią z dziećmi podzieliła się również księżniczka Madeleine na swoich social mediach. Urocze zdjęcie wykonał Chris O'Neill w ogrodzie ich domu na Florydzie.Zgodnie z planami, o 10.00 księżniczka Victoria otworzyła symbolicznie bramy Zamku Królewskiego i rozpoczęła wycieczkę po królewskiej rezydencji. W pierwsze części Następczyni Tronu oprowadza po Lovisa Ulrikas matsal - komnatach Lovisy Ulriki. Odbywają się tam Rady Doradcze do Spraw Zagranicznych, czy na przykład przyjęcia dla mistrzów świata w hokeju na lodzie. Nauczyciel muzealny dworu królewskiego Per Sjödahl towarzyszy księżniczce i opowiada więcej o pokojach i historii.


W drugiej części upublicznionej o godzinie 11.00 Victoria prezentuje Bernadottegalleriet - Galerię Bernadotte.  Victoria opowiada, że tradycyjne przyjęcie z okazji Święta Narodowego odbywa się własnie w Galerii Bernadotte, a dokładnie w miejscu, w którym stoi, był serwowany tort weselny 19 czerwca 2010 r. Przyszła królowa zdradziła również, że bardzo lubi portrety króla Gustafa V i królowej Sofii autorstwa Andersa Zorna.


Trzecia część to wizyta w Konseljsalen, czyli sali gabinetowej. Księżniczka Victoria wspomina, że odbywają się tam spotkania Rady Stanu i że uważa, że są one niezwykle ważne, gdyż wraz z królem jest podczas nich poinformowana o tym, co dzieje się w Szwecji i poza jej granicami. Nauczyciel muzeum Per Sjödahl mówi, że w czasach Gustafa III komnata był jego jadalnią, a goście byli zaproszeni do oglądania jak rodzina królewska je posiłek.Czwarta część wycieczki prezentuje galerię Carla XI. Victoria mówi, że jest piękna, kiedy jest pusta tak jak teraz, ale jest szczególnie piękna, gdy odbywają się w niej oficjalne kolacje w ramach wizyt państwowych. Wówczas ustawiany jest długi stół, przy którym może usiąść około 170 gości.Piąta i zarazem ostatnia część wycieczki przezentuje Logården, ogrody Zamku Królewskiego. Victoria mówi, że zna to miejsce, odkąd mieszkała w Zamku Królewskim (rodzina królewska przeniosła się do Drottningholm, kiedy Victoria miała cztery latka) i miała w tym miejscu piaskownicę. Logården nie jest tak często używane, ale w Święto Narodowe organizowane jest tam tradycyjne występ Sił Zbrojnych.

Nagrania te zostały przygotowane z wyprzedzeniem, a przy ich okazji książęca rodzina nagrała wiadomość do Szwedów pozostających poza granicami kraju i obcokrajowców chcących świętować dzisiejsze Święto Narodowe.


Nagranie całej rodziny wyemitował również SVT. Tym razem Następczyni Tronu oprowadziła widzów po Zamku Królewskim z całą rodziną i to księżniczka Estelle podziękowała za wspólną wycieczkę oraz życzyła wspaniałego Święta Narodowego.


16 komentarzy

 1. Jak wygląda harmonogram pracy Sofii?Ile dni, godzin czy według potrzeby?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A pracuje jeszcze w tym szpitalu czy to już przeszłość?

   Usuń
  2. Oczywiście, że pracuje. Sytuacja w Szwecji nie jest jeszcze stabilna i wolontariusze nadal są bardzo potrzebni. W tym tygodniu pacjent, którym opiekowała się Sofia wstawił zdjęcie z księżną zrobione oczywiście w szpitalu.

   To, że nie ma zdjęć i newsów z jej pracy w szpitalu nie znaczy, ze nie pracuje. Musicie być świadomi podstawowego faktu i założenia z jakim dwór i media wyszły na samym początku. Zrobienie sesji kiedy wolontariat wyszedł na jaw, czyli na dzień przed rozpoczęciem pracy w szpitalu, zagwarantował Sofii brak mediów przez okres jej pracy w placówce. Taka była umowa i media jej przestrzegają i nie śledzą Sofii na każdym kroku. Oczywiście wchodzą tutaj również względy bezpieczeństwa, w związku z którymi media nie ujawniają ani jej godzin pracy ani dni, co powinno być oczywiste szczególnie, że książęca para nie ma na codzień żadnej ochrony.

   Usuń
  3. Podasz link do tego zdjęcia?

   Usuń
  4. Do Anonima z 16:40: Od siebie dodam tylko, że ten brak zdjęć i informacji wpisuje się w ogólną politykę szwedzkiego dworu królewskiego. Dwór często pomija różne aktywności royalsów (na nasze nieszczęście), o innych informuje z opóźnieniem, strona internetowa i agenda królewska również pozostawiają wiele do życzenia. Także gdyby o Sofii rozpisywano się i co rusz publikowano nowe zdjęcia, byłoby to bardzo "nie w ich stylu". To nie Windsorowie, gdzie dwór z jednej wizyty potrafi zrobić cztery "engagements" w późniejszych podsumowaniach, a o rzekomo sekretnych wolontariatach royalsów dowiadujemy się szybciej niż byśmy chcieli. Pozdrowienia dla wszystkich :)

   Usuń
  5. Tutaj link do zdjęcia: https://www.instagram.com/p/CBAN9D9JGx8/?igshid=1jdv7iamprz1c

   Usuń
  6. Dziękuję za podanie linku. Nie widziałam tego wcześniej.

   Usuń
 2. Od jakiego roku w Szwecji ochodzi się 6 czerwca Święto Narodowe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od 1983 jest to święto Narodowe, wcześniej 6 czerwca obchodzono święto flagi.

   Usuń
  2. Ale z tego co wiem to dopiero od 2005 jest to dzień wolny od pracy.

   Usuń
 3. Sofii życie rodzinne ładnie się ułożyło. Jej siostry niestety nie miały tyle szczęścia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To znaczy? Można prosić o rozwinięcie przez kogoś bardziej zorientowanego w temacie?

   Usuń
 4. Ładne zdjęcie księżnej Sofii i Carla Philipa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajne zdjęcia i filmik księżniczki Victorii z rodzinką. Brakuje mi zdjęcia księżniczki Madeleine z dziećmi które udostępniła z okazji Święta. Pozdrawiam DW.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Post pisałam znacznie wcześniej niż Maddie udostępniła zdjęcia, tak więc będą dopiero w aktualizowane wersji posta, jutro.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.