Piąta rocznica ślubu księcia Carla Philipa i księżnej Sofii + więcej

2020/06/13

Erika Gerdemark / prinsparet instagram

Dzisiaj mija pięć lat od bajkowego ślubu księcia Carla Philipa i księżnej Sofii. Z tej szczególnej okazji małżonkowie podzielili się na swoim oficjalnym instagramie prywatnymi fotografiami wykonanymi dla Młodej Pary przez Erikę Gerdemark. 

Erika Gerdemark / prinsparet instagram
Erika Gerdemark / prinsparet instagram

Czasami każda osoba podejmuje decydujący wybór; wybór, który determinuje całą przyszłość i dotyczy tego, kim jest, a przede wszystkim tego, kim chce być. I często wymaga to odwagi. Odwagi nie do wyboru łatwej ścieżki tylko dlatego, że jest łatwa, ale odwagi, aby pozostać na trudnej drodze, ponieważ jest właściwa. - napisali na instagramie.

Ślubu książęcej pary możecie przypomnieć sobie w poście dokładnie sprzed pięciu lat, kiedy wspólnie śledziliśmy na Swedish Princesses - KLIK. Wszystkie zdjęcia udostępnione przez Sofię i Carla Philipa możecie zobaczyć poniżej:


Ponadto w czwartek księżna Sofia wzięła udział we wręczeniu dyplomów ukończenia szkoły Sophiahemmet. Ze względu na pandemię ceremonia odbyła się cyfrowo. W swoim przemówieniu księżna zwróciła się do tegorocznych absolwentów.


Drogie Siostry Sophia i Pielęgniarki Specjalistyczne,
tak się cieszę, że mogę być obecna w dniu ukończenia szkoły!
Ten dzień oznacza koniec waszej edukacji i początek czegoś nowego. Mam nadzieję, że wy i wasi bliscy czujecie się dumni i szczęśliwi. I mam nadzieję, że świętujecie to wydarzenie - chociaż musicie to robić w nieco innych formach. Co rozumiem, może być smutne.
Mam jednak nadzieję, że zobaczymy się podczas następnego wręczenia dyplomów w Niebieckiej sali, do której serdecznie zapraszamy.
Kolegium Sophiahemmet ma długą i dumną tradycję. Opuszczając ją, robicie to dobrze przygotowani, z solidnym wykształceniem i dużą ilością cennego doświadczenia. Skorzystajcie na tego. A przede wszystkim skorzystają na tym wasi pacjenci, podobnie jak wasi koledzy.
Ostatnie miesiące były ciężkie dla wielu, zwłaszcza w opiece zdrowotnej. Wszystkie siły były potrzebne i wiem, że część z was wspierało różne części systemu opieki zdrowotnej.
Sam miałam okazję pracować w szpitalu Sophiahemmet i nadal to robię. W rzeczywistości wraz z niektórymi z was. Jako honorowa przewodnicząca Sophiahemmet miałam również okazję odwiedzić różne części organizacji. I naprawdę otrzymać cenne informacje.
Ale widzieć w ten sposób opiekę zdrowotną od wewnątrz, spotkać się z pacjentami i zobaczyć bezpieczne, dobrze wykształcone pielęgniarki „w akcji” to co innego; Rzadko jestem pod takim wrażeniem. To było absolutnie wyjątkowe doświadczenie, z którym wcale się nie skończyłam. Tej jesieni nowe wyzwania czekają tam, gdzie wszyscy jesteśmy potrzebni.
Drogie siostry Sophii i pielęgniarki specjalistyczne, teraz czeka na was przyszłość! Wiem, że tęsknicie. A teraz chcę tylko pogratulować i życzyć powodzenia.

16 komentarzy

 1. Co tam suknia, co tam mundur, najważniejsze są TE PRZYSMAKI! :D a tak na serio, to oczywiście piękny ślub, choć jeszcze piękniejsze jest to, że za ślubem poszło życie i kilka lat po ceremonii para wciąż zdaje się być ze sobą szczęśliwa. Co do rocznicy, to wydaje mi się, jakby byli małżeństwem znacznie dłużej niż 5 lat (na odwrót niż u Victorii, gdzie wciąż nie mogę uwierzyć w aż 10 lat). Również bardzo ładna sukienka Sofii z przemówienia. W ogóle dzięki za post :) przypomniał mi stare dobre czasy, gdy wszystkie tutaj oczekiwałyśmy (a może jest wśród nas jakiś pan? :) ) na kolejne śluby i narodziny w SRK :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rozdanie dyplomów w środy, czwartki, wtorki... Marlenko nie ma jakiejś zasady tak jak w Polsce, że np. ostatni drugi czy ostatni piątek czerwca? Czemu tak nierówno?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to mówią co kraj to obyczaj i tutaj też się to sprawdza. A co do tego czemu tak nierówno trzeba zapytać kogoś kto mieszka w Szwecji albo zna ją lepiej, to raczej :)

   Usuń
  2. To się akurat zgadza,że co kraj to obyczaj. Troszkę to dziwne kończyć rok szkolny w środku tygodnia. A Estelle ma już wakacje?

   Usuń
  3. Do Anonima z 13 czerwca 2020 18:31:
   A dla mnie wręcz przeciwnie :) O wiele bardziej "normalne" (jeśli można tak to ująć) wydaje mi się wyznaczenie terminu zakończenia roku szkolnego na dzień, kiedy cały przewidziany program zostanie już przerobiony i można ostatecznie wszystko podsumować.
   To właśnie "wymuszanie" w Polsce zakończenia roku w piątek zawsze wydawało mi się skrajnie dziwaczne - w końcu jeśli można rok zakończyć już np. w środę, to po co stucznie wydłużano to do piątku? Być może miało to jakieś formalne podstawy, ale w praktyce z perspektywy ucznia tworzyło tylko niepotrzebny dylemat czy chodzić w te dni do szkoły (bo większość z racji wystawionych ocen już nie chodziła, a jednak niektórzy nauczyciele próbowali tę obecność wymusić). Także rozwiązanie w Szwecji bardziej mi się podoba :)

   Usuń
  4. Pozwól, że się z Tobą nie zgodzę. Zakończenie roku szkolnego wymaga wcześniejszej organizacji. Niezależnie od kraju. Data 11 czerwca czwartek nie była datą podaną z dnia nadzień. Dla przykładu już teraz jest podana data zakończenia nauki na luty przyszły rok. Czemu więc planują na środę czy czwartek? Tego nie rozumiem. Jak jest czwarty piątek czerwca, tak jak u nas to się zawsze wie kiedy będzie koniec.

   Usuń
 3. A wydaje się, jakby to było tydzień temu. Pamiętam dokładnie ten przepiękny ślub w czerwcowe, pogodne popołudnie. Ach, jak tęskno za wielkimi królewskimi uroczystościami - tiarami, sukniami, mundurami, rodzinnymi zdjęciami i co najważniejsze za unoszącą się w powietrzu miłością.
  Miło, że para zdecydowała się podzielić z nami prywatnymi zdjęciami, w taki sposób, że są nowe, ale z drugiej strony nie odsłaniają też tego, co prywatne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciężko uwierzyć. Chociaż ja mam zawsze problem z Gabrielem dla mnie co roku kończy roczek, ciężko mi uwierzyć, ze już jest taki duży :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślisz, że będą mieli trzecie?

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, ze to możliwe, mają jeszcze trochę czasu. Sofia ma dopiero 35 lat, więc Jak najbardziej mogą się zdecydować na 3 dziecko :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ich ślub jest zdecydiwanie moim ulubionym z królewskich ślubów. Mieli przepiękną oprawę i bardzo mi się podobała wzruszająca i pełna radości atmosfera :)

  OdpowiedzUsuń
 8. A co słychać u jej sióstr? Nie szykuje się tam jakiś ślub? Ta młodsza chyba była zaręczona jak się nie mylę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedy Estelle pójdzie do Pierwszej Komunii Św.? Pewnie będzie spora uroczystość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Szwecji (luteranie) nie ma Pierwszej Komunii Św., Estelle przystąpi do konfirmacji (co w kościołach ewangelickich stanowi połączenie Pierwszej Komunii Św. oraz bierzmowania). Do konfirmacji przystępuje się około 15 roku życia.

   Usuń
 10. Lina rozwiodła się ze swoim mężem (ma nowego partnera)a Sara zerwała zaręczyny z narzeczonym.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.