Księżniczka i pianista

2014/12/28

Księżniczka i pianista

Wiele mówiło się o siostrze brytyjskiej królowej Elżbiety, Małgorzacie, a chyba każdy choć raz słyszał o nieszczęśliwej miłości księżniczki. Jak się okazuje Szwecja miała, a właściwie nadal ma swoją księżniczkę Małgorzatę. Mowa tutaj o Margarethcie, najstarszej siostrze króla Karola XVI Gustawa.


 Księżniczka, jak w tamtych czasach większość panien z dobrych domów, w młodym wieku opuściła Szwecję i udała się do Anglii aby pod szlifować swój angielski. Jesienią 1956 roku, wówczas 22-letnia, Margaretha przybyła się do Londynu. Postanowiła skorzystać z większej swobody, której mogła już późnej nie doświadczyć. Pewnego wieczoru wraz z angielskimi przyjaciółmi udała się do klubu jezzowego. Na fortepianie grał tam, 25-letni przystojny blondyn, Cécil Robin Douglas-Home. Był nie tylko muzykiem, ale także szkockim arystokratą i bratankiem byłego brytyjskiego premiera Sir Alec'a Douglas-Home. Po ukończeniu szkoły wojskowej został redaktorem kilku gazet, a w nocy pianistą.  

27934_900.jpg

Para bardzo zbliżyła się do siebie. Gdy księżniczka wróciła do Szwecji Douglas-Home wysyłał Jej niemal codziennie listy i kwiaty.

28222_900.jpg28535_900.jpg

Jezzmen oświadczył się księżniczce, jednak do oficjalnych zaręczyn nigdy nie doszło. W angielskiej i szwedzkiej prasie wrzało od plotek. Mówiło się, że księżnej Sybilli nie przypadł do gustu przyszły zięć i to ona nie dopuściła do zaręczyn córki. Nie długo po tym dwór przerwał milczenie "Król nie zakazał zawarcia związku małżeńskiego pary". Jak później zdradziła Ingrid Björnberg, wcześniej niania, a następnie powierniczka księżniczki Margarethy, to nie księżna Sybilla była przeciwna związkowi córki. Rozpadł się on z innych powodów, a zakończyła go sama księżniczka. 
  
316034_26104nothumb650.jpg
księżniczka Margaretha ze swoją mamą, księżną Sibillą

Mimo tego kobiety w Anglii zalewały się łzami, dwa bajkowe związki zakończyły się wręcz tragicznie w podobnym czasie (w tym samym roku również księżniczka Małgorzata została zmuszona do zakończenia swojego związku z kapitanem Tausendem). W 1959 roku pianista zawarł związek małżeński z modelką Sandra Paul, a w 1962 roku został ojcem. Związek zakończył się rozwodem trzy lata później i zbiegł się z romansem Douglas-Home'a z angielską księżniczką Małgorzatą. 

31005_900.jpg
Douglas-Home w dniu ślubu

Księżniczka Margaretha również się zakochała, w dziesięć lat starszym angielskim biznesmenie, John'ie Ambler. Para spotkała się pierwszy raz na kolacji w Anglii w 1963 roku, 28 lutego 1964 roku byli już zaręczeni.  

316030_62816nothumb650.jpg
księżniczka Margaretha w dniu swoich zaręczyn z przyszłym mężem i rodziną  

Ślub państwa Ambler odbył się 30 czerwca tego samego roku na Olandii. Księżniczka zawierając związek małżeński straciła tytuł Jej Królewskiej Wysokości. Para doczekała się trójki dzieci i sześciorga wnucząt. .

316032_87962nothumb650.jpg

W 1994 roku Margaretha i John ogłosili separację, do rozwodu nigdy nie doszło. John Ambler zmarł w 2008 roku. Los Cécila Robina Douglas-Home potoczył się bardziej tragicznie. Pod koniec lat '60 muzyk wpadł w depresję i popełnił samobójstwo w 1968 roku, miał 36 lat.

***

Dzisiaj Vic, Daniel i Estelle byli widziani w restauracji w Äppelbo oraz na zakupach w Tempo. Äppelbo to miejscowość położona w gminie Vansbro w Dalarna, gdzie mieszka rodzina Sofii. Czyży rodzinne spotkanie ? :)

Na historię księżniczki Margarethy zwróciłam uwagę na początku listopada za sprawą Marie, autorki francuskiego bloga, za co bardzo Jej dziękuję :) 

10 komentarzy

 1. Bravo Marlena :)

  OdpowiedzUsuń
 2. nigdy nie słyszałam o tej historii. jednak niesamowite jest to, że obie księżniczki, zresztą Małgorzaty, spotkał tak podobny los.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie , że codziennnie jakies ciekawe posty się pojawiają!!! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo ciekawe nigdy o tym nie słyszałam

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie miałam pojęcia, że księżniczka Margaretha miała takie love story:)
  Marleno, a może masz materiały na jakąś notkę o siostrach króla? O ich dzieciństwie, młodości, miłościach, ślubach itd?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry pomysł, z pewnością coś takiego się pojawi :)

   Usuń
 6. Nie znałam tej historii, dzięki za jej zamieszczenie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja również nie znałam tej historii, piękna choć bez happy endu :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.