Księżniczka i pianista

2014/12/28

Księżniczka i pianista

Wiele mówiło się o siostrze brytyjskiej królowej Elżbiety, Małgorzacie, a chyba każdy choć raz słyszał o nieszczęśliwej miłości księżniczki. Jak się okazuje Szwecja miała, a właściwie nadal ma swoją księżniczkę Małgorzatę. Mowa tutaj o Margarethcie, najstarszej siostrze króla Karola XVI Gustawa.

 Księżniczka, jak w tamtych czasach większość panien z dobrych domów, w młodym wieku opuściła Szwecję i udała się do Anglii aby pod szlifować swój angielski. Jesienią 1956 roku, wówczas 22-letnia, Margaretha przybyła się do Londynu. Postanowiła skorzystać z większej swobody, której mogła już późnej nie doświadczyć. Pewnego wieczoru wraz z angielskimi przyjaciółmi udała się do klubu jezzowego. Na fortepianie grał tam, 25-letni przystojny blondyn, Cécil Robin Douglas-Home. Był nie tylko muzykiem, ale także szkockim arystokratą i bratankiem byłego brytyjskiego premiera Sir Alec'a Douglas-Home. Po ukończeniu szkoły wojskowej został redaktorem kilku gazet, a w nocy pianistą.  

Para bardzo zbliżyła się do siebie. Gdy księżniczka wróciła do Szwecji Douglas-Home wysyłał Jej niemal codziennie listy i kwiaty.

28222_900.jpg
Jezzmen oświadczył się księżniczce, jednak do oficjalnych zaręczyn nigdy nie doszło. W angielskiej i szwedzkiej prasie wrzało od plotek. Mówiło się, że księżnej Sybilli nie przypadł do gustu przyszły zięć i to ona nie dopuściła do zaręczyn córki. Nie długo po tym dwór przerwał milczenie "Król nie zakazał zawarcia związku małżeńskiego pary". Jak później zdradziła Ingrid Björnberg, wcześniej niania, a następnie powierniczka księżniczki Margarethy, to nie księżna Sybilla była przeciwna związkowi córki. Rozpadł się on z innych powodów, a zakończyła go sama księżniczka. 
  

Mimo tego kobiety w Anglii zalewały się łzami, dwa bajkowe związki zakończyły się wręcz tragicznie w podobnym czasie (w tym samym roku również księżniczka Małgorzata została zmuszona do zakończenia swojego związku z kapitanem Tausendem). W 1959 roku pianista zawarł związek małżeński z modelką Sandra Paul, a w 1962 roku został ojcem. Związek zakończył się rozwodem trzy lata później i zbiegł się z romansem Douglas-Home'a z angielską księżniczką Małgorzatą. 

31005_900.jpg
Douglas-Home w dniu ślubu

Księżniczka Margaretha również się zakochała, w dziesięć lat starszym angielskim biznesmenie, John'ie Ambler. Para spotkała się pierwszy raz na kolacji w Anglii w 1963 roku, 28 lutego 1964 roku byli już zaręczeni.  


Ślub państwa Ambler odbył się 30 czerwca tego samego roku na Olandii. Księżniczka zawierając związek małżeński straciła tytuł Jej Królewskiej Wysokości. Para doczekała się trójki dzieci i sześciorga wnucząt. .

W 1994 roku Margaretha i John ogłosili separację, do rozwodu nigdy nie doszło. John Ambler zmarł w 2008 roku. Los Cécila Robina Douglas-Home potoczył się bardziej tragicznie. Pod koniec lat '60 muzyk wpadł w depresję i popełnił samobójstwo w 1968 roku, miał 36 lat.

***

Dzisiaj Vic, Daniel i Estelle byli widziani w restauracji w Äppelbo oraz na zakupach w Tempo. Äppelbo to miejscowość położona w gminie Vansbro w Dalarna, gdzie mieszka rodzina Sofii. Czyży rodzinne spotkanie ? :)

10 komentarzy

 1. Bravo Marlena :)

  OdpowiedzUsuń
 2. nigdy nie słyszałam o tej historii. jednak niesamowite jest to, że obie księżniczki, zresztą Małgorzaty, spotkał tak podobny los.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie , że codziennnie jakies ciekawe posty się pojawiają!!! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo ciekawe nigdy o tym nie słyszałam

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie miałam pojęcia, że księżniczka Margaretha miała takie love story:)
  Marleno, a może masz materiały na jakąś notkę o siostrach króla? O ich dzieciństwie, młodości, miłościach, ślubach itd?

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znałam tej historii, dzięki za jej zamieszczenie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja również nie znałam tej historii, piękna choć bez happy endu :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.