Jak wygląda bankiet na szwedzkim dworze królewskim ?

2014/08/09
Jeśli masz szczęście (a kto go nie ma?) - Możesz zostać zaproszony na królewski bankiet lub kolację.Jednak jak on wygląda ?


 Jest kilka różnych okazji, na które król zaprasza gości do Zamku Królewskiego w Sztokholmie:

· Gale podczas wizyt państwowych,
· Bankiety po wyborach dla posłów,
· Oficjalne kolacje co pół roku,
· Przyjęcie i Kolacja zorganizowana przez króla dla laureatów Nagrody Nobla,
· Bankiet 11 grudnia,po wręczeniu Nagród.


Zaproszenie:

Zaproszenie otrzymuje się 5-8 tygodni wcześniej. Koperta zawiera zaproszenie oraz dołączoną kartę z dokładnym opisem obowiązującego dress code.Odpowiedź na zaproszenie musi zostać wysłana jak najszybciej.

Dress code:

Przy dress code najczęściej pojawia się słowo högtidsdräkt (w przełożeniu na polski strój na specjalne okazje). Oznacza to garnitur, smoking bądź mundur dla panów i długą suknię dla pań oraz odpowiednią biżuterię, czyli w przypadku królowej czy innych członkiń rodziny panującej np. tiary.

Godzina rozpoczęcia:

Jeśli w zaproszeniu jest napisane, że uroczystość rozpoczyna się o 19:30, można przybyć najpóźniej o 19.20  (19.30 to godzina przybycia najznamienitszych gości - pary królewskiej i innych członków rodziny.

Transport:

Większość gości przybywa na dziedziniec zamkowy samochodem (można tam parkować). Jednak jeśli nie chcesz przejść nie zauważona możesz wynająć samochód lub dorożkę.

Wejście:

Potem, głównymi schodami, idziesz do pierwszej z sal, gdzie gości witają pracownicy dworu. Nadaje to niezwykle wytwornego charakteru, a człowiek zaczyna czuć się wspaniale, niczym członek rodziny, jednak chodzi o to by żaden nieproszony gość nie "wtargnął" do zamku. Wtedy też konieczne jest okazanie oficjalnego zaproszenia, bądź podanie swojego nazwiska. Następnie goście udają się schodami do wschodniego skrzydła zamku. Komnaty Bernadotte do których zmierzasz są często wykorzystywane jako garderoby, wtedy też pracownicy zabierają okrycia wierzchnie gości. Nieopodal znajduje się także tzw. pokój dla pań (czyli prościej toaleta, gdzie możesz się odświeżyć i poprawić makijaż). Następnie każdy z osobna otrzymuje kartę dzięki której może przejść na salę w której odbywa się kolacja, karty ułożone są w porządku alfabetycznym na specjalnej tacy. W Szwecji, jako jedynym kraju, każdy gość otrzymuje także mapę stołów z przypisanymi nazwiskami do każdego z nich aby łatwiej odnaleźć swoje miejsce.

Vita Havet:

Kolejne schody, tym razem zmierzasz do Vita Havet (w tłumaczeniu na polski Białe Morze). Jest to bardzo ładny pokój z kilkoma kominkami, stwarzający przytulną, ciepłą atmosferę.

Powitanie

Po wejściu do Vita Havet, zostaniesz powitany przez Dyrektora Dworu i Marszałka Trybunału. Na prawo położony jest duży, długi dywan, na którym stoją jedni z najbardziej prominentnych gości (premier lub Marszałek Królestwa). Witasz się z Nimi, zamieniasz kilka uprzejmych słów i zmierzasz kolejny raz na prawo, do miejsca wskazanego przez służbę.

Embed from Getty Images

Przybycie króla i królowej (bądź innych członków rodziny):


O godzinie 19:30, Mistrz Ceremonii uderza specjalnym "kijem" trzy razy o podłogę. Drzwi zostają otwarte, a król i królowa i/lub inni członkowie rodziny wchodzą na salę. Jeśli jest to dla Gala podczas wizyty państwowej, goście idą z przodu, aby można było ich powitać. Jeśli tak nie jest, król i królowa lub członkowie rodziny stają w określonym miejscu i witają wszystkich zaproszonych.Nie zapominajmy, że także rodzina królewska przybywa w określonej kolejności. Pierwsza idzie para królewska, następnie Następczyni Tronu z mężem oraz po Niej młodsze dzieci króla i królowej a także pozostali członkowie rodziny, jak np. czasami obecna księżniczka Christina (siostra króla).


Przejście do stołu:


Gdy para królewska (lub członkowie inni członkowie rodziny) przywitają gości, nadchodzi czas na przejście do stołów. Jägaren (osobisty "kamerdyner" króla) idzie pierwszy, a następnie Löparen (osobisty "kamerdyner" lub lady in-weating królowej)). Po tym król i królowa naśladują ich, a panowie podają paniom ramię i wszyscy zmierzają do stołów.

Ustawienia stołów:

Embed from Getty Images
Ustawienie stołów zajmuje dwa dni. Obrusy mają po osiem metrów długości. W miejscach gdzie zasiądą król i królowa ustawione zostały dwa ręcznie wykonane w 1754 roku krzesła wyściełane aksamitem. Poza tym serwetki pary królewskiej mają monogram korony.

Menu:

Menu jest (oczywiście) w języku francuskim. Do dyspozycji masz cztery kieliszki, z czego jeden przeznaczony jest na wodę. Sztućce są w kolorze srebrnym. Przy takich okazjach używane są zastawy z dworu królewskiego. Na przykład zastawa berlińska z norweskimi motywami lub zastawa królowej Józefiny z XVIII wieku. Jeśli dopisze Ci szczęście będziesz mógł używać zastawy paryskiej z motywami owoców i ptaków (podobnież tę najbardziej upodobała sobie królowa Silvia).

Embed from Getty Images

Podawanie posiłków:

Kolacja trwa zawsze około półtorej godziny, z wyjątkiem wizyt państwowych. Dania podawane są pięć razy.


Pamiętaj także, że sam nie nakładasz sobie niczego na talerz, robią to za ciebie kelnerzy, szkoleni do tego zadania przez co najmniej kilka miesięcy.

Co po posiłku ?

Po kolacji goście i para królewska wraca do Vita Havet. Zostaje podana kawa, oraz inne napoje według upodobania zaproszonych. Utworzone zostają niedostrzegalne granice między parą królewską a gośćmi.

Rozmowa z królem i królową


Jak zauważono, król woli stać rozmawiając z gośćmi, z kolei królowa prawie zawsze siada. Król wcześniej wybiera z kim chce rozmawiać po kolacji. Najczęściej są to ambasadorowie, lub po prostu osoby, które mogą powiedzieć mu coś ciekawego. Kiedy królowa bądź król zaprasza do konwersacji zawsze towarzyszy Mu lub Jej osobisty asystent czy dama dworu. To właśnie asystent czy dama dworu podchodzi do wybranej z pośród gości osoby i zaprasza do podejścia. Nie pisaną zasadą (chociaż, może gdzieś to zapisano:)) jest fakt, iż nie możesz podejść sam z własnej woli do króla czy królowej i potocznie mówiąc zagadać.

Koniec:

O 22:55, Mistrz Ceremonii ponownie uderza trzy razy w podłogę. Para królewska (lub inni członkowie rodziny) żegnają się z gośćmi i wychodzą. O godzinie 23.00 goście mogą zacząć odbierać samochody i wrócić do domu.


Podziękowania:

Po powrocie do domu piszesz podziękowania do Marszałka Trybunału

13 komentarzy

 1. he he fajne :) po przeczytaniu czuje się jakbym tam jutro miała jechać na jakiś bankiet :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Super:) popełniłabym z tysiąc gaf;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo interesująca i pouczająca notka.Dobrego wychowania nigdy za wiele.Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też bym popełniła mnóstwo błędów. Pewnie by mnie wywalili z bankietu xD

  Ciekawa notka :) na pewno warto wiedzieć, jak się należny zachować, nawet jeśli wiesz, że nigdy nie spotkasz nikogo z Rodziny Królewskiej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wcale się nie dziwię, że królowa siada a król woli rozmawiać na stojąco. Gdy królowa ma na sobie ciężką suknię a przede wszystkim klejnoty i tiarę to nie oszukujmy się to trochę waży :)

  Z tym nakładaniem to byłoby ciekawie :) Jakieś słodkości mają być a ja muszę czekać aż mi nałożą :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Super byłoby znaleźć się na takim bankiecie. Pewnie wiedziałabym, jak się zachować, bo wiele razy byłam już w bardzo oficjalnych sytuacjach w związku z pracą, ale bankiet w zamku to co innego.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo podoba mi się tematyka notek i to jak prowadzisz bloga!
  Jest jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszych polskich spośród tych o rodzinach królewskich - akurat Twój o SRK.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem pełna podziwu, że są wakacje, słoneczko, piękna pogoda za oknem, a Ty tak dzielnie pracujesz i rozwijasz bloga, by nie wiało nudą, mimo że rodzina królewska ma przerwę w obowiązkach:)
  jestem Twoją wielką fanką za rzetelność, oddanie i pełen profesjonalizm, a przede wszystkim ogrom pracy,który tutaj wkładasz:) i zaszczepiłaś we mnie miłość do SRK. chyba muszę zacząć szukać jakiś książek w swojej bibliotece:P

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetna notka. Dobrze wiedzieć na przyszłość czego się spodziewać po zaproszeniu na królewski bankiet.;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej wiedzy na temat SRK i pracy jaką wkładasz w tego bloga. Zawsze aktualne, ciekawe i szczegółowe notki. Naprawdę super i bardzo się cieszę, że prowadzisz tak wspaniałego bloga. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie chce się znowu powtarzać, ale kolejna świetna notka :)
  Dobrze wiedzieć jakie zasady obowiązują na bankietach i jak to wszystko się odbywa.
  Ania

  OdpowiedzUsuń
 12. Wnętrze sali jest olśniewające! Chcialibyśmy zagościć kiedyś w tak eleganckim pomieszczeniu ! <3

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.