Co warto zobaczyć w Sztokholmie?

2016/08/11


Dzisiaj się nowa seria postów. Zaczniemy od samego Sztokholmu i jego atrakcji, a w następujących postach dowiecie się gdzie można spotkać poszczególnych członków rodziny królewskiej.

Sztokholm uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Otoczony jest wodą, Morzem Bałtyckim, Jeziorem Melar i łączącą je cieśniną Nordström.

Gamla Stan - Stare Miasto 


Embed from Getty Images


Miejsce to powinno znaleźć się na samym szczycie listy miejsc do zobaczenia. Możemy zobaczyć przepiękne wybrukowane uliczki, stare kamienice. W skład Gamla Stan wchodzą dwa miejsca, które dla nas, królewskich fanów, będą szczególnie interesujące.

Storkyrkan - Katedra w Sztokholmie 


Embed from Getty Images


Miejsce historyczne, to tam koronowani byli królowie Szwecji. Tam w 1976 roku odbył się ślub pary królewskiej, a w 2010 roku Victorii i Daniela. Znajduje się obok Zamku Królewskiego.

Storkyrkan czyli Kościół Św. Mikołaja, ma ponad 700 lat i ogromne znaczenie dla Szwedów. Przede wszystkim dlatego, że właśnie tam odbywają się największe sakralne uroczystości dworskie. Już w XIII wieku w miejscu teraźniejszej katedry wybudowano pierwszy kościółek. Uważa się, że zleceniodawcą budowy był założycielem miasta Jarl Birger. W 1306 roku zastąpiony został bardziej okazałą i większą bazyliką Św. Mikołaja, którą wielokrotnie przebudowywano. W okresie późnego baroku znalazły się tak obecne ławy i ambona. Zmianie uległa również fasada katedry, tak aby współgrać z sąsiadującym Zamkiem Królewskim.


Zamek Królewski 

Embed from Getty Images


Przechadzając się Gamla Stan dotrzemy do Zamku Królewskiego. Otwarty jest dla zwiedzających przez cały rok. Kilka razy w roku odbywaja się szczególnie wystawy, na które wcześniej należy zakupić bilet (obecnie trwa wystawa zegarów, można zobaczyć m.in. zegar z domu Victorii i Daniela) jesienią wystawione zostaną suknie ślubne królowej Silvii, księżnej Lilian, księżniczki Victorii, księżniczki Madeleine i księżnej Sofii. Część z sal można zwiedzać po zakupieniu biletu przy wejściu do Zamku Królewskiego praktycznie przez cały rok.
Można wówczas zobaczyć część sal (skarbiec królewski z kolekcją koron i symboli szwedzkiej monarchii, czy też królewską zbrojownię. Za wstęp dorośli zapłacą 120 koron, studenci połowę tej ceny, dzieci i młodzież w wieku do 17 lat zwiedzą pałac za darmo). Poza tym Kaplicę Królewską, miejsce ślubów Madeleine i Chrisa oraz Carla Philipa i Sofii.

Warto również zajrzeć do Slottsboden, sklepu z pamiątkami na terenie Zamku. Znajdziemy tam pocztówki z rodziną królewską, gadżety, porcelanę czy serwety z królewskim monogramem

Jeśli znajdziecie się na Gamla Stan koło południa zdecydowanie trzeba przystanąć na chwilę, aby obejrzeć zmianę warty pod Zamkiem Królewskim. Od poniedziałku do soboty odbywa się ona o 12:15, z kolei w niedzielę o 13:15. "Widowisko" trwa 40 minut - uroczysta parada rusza spod Armémuseum, by ulicami dotrzeć pod Zamek Królewski. Warto wcześniej sprawdzić jakie wojsko danego dnia sprawuje wartę i jak będzie wyglądać oprawa muzyczna.

Riksdag - Parlament

Embed from Getty Images

Parlament można zwiedzić za darmo z przewodnikiem. W lecie (czyli czerwiec - sierpień) wycieczki w języku angielskim odbywają się o 12:00, 13:00, 14:00 i 15:00. Przez resztę roku Parlament można zwiedzać w soboty i niedziele o 13.30 (w sezonie letnim Parlament nie pracuje stąd możliwość zwiedzania). Wycieczka po Riksdag trwa godzinę.

Stadshuset, inaczej Stockholm City Hall 


Embed from Getty Images

Kolejny symbol miasta, czyli miejski ratusz. Jest to dość młody budynek. Wzniesiony został w 1923 roku, inspirowany jest weneckim Pałacem Dożów. Obecnie odbywają się tam przyjęcia na cześć laureatów Nagrody Nobla. Charakterystyczna część budynku do wieża licząca 106 metrów. Stadshuset warto zwiedzić chociażby dla wspaniałego punktu widokowego otwartego od maja do września. W maju i wrześniu otwarty jest on od 9:15 do 15:55, z kolei od czerwca do sierpnia od 9:15 do 17:15. Bilet wstępu to 40 koron, dzieci do 12 roku życia wchodzą za darmo.


Drottningholm 

Embed from Getty Images


Najprościej mówiąc dom pary królewskiej a obecnie również księstwa Värmland. Na co dzień ogrody otwarte są dla zwiedzających. Zostały zamknięte na pewien czas z powodu zagrożenia atakiem terrorystycznym. Przechadzając się po ogrodach możemy zobaczyć budynek dawnego teatru dworskiego oraz Kaplicę Królewską gdzie odbyły się ceremonie chrztu księżniczki Leonore i księcia Nicolasa, a we wrześniu ochrzczony zostanie książę Alexander. Można zwiedzić również część Pałacu, komnaty i bibliotekę, sale audiencyjne, gabinety i dawne sypialnie królewskie. Ogród utrzymany jest w stylu francuskiego baroku, na jego końcu znajdziemy Pawilon Chiński. Pałac wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie zapominajmy o kolejnym nawiązaniu do Polski, Drottningholm zawdzięcza swoją nazwę królowej Katarzynie Jagiellonce.

Najciekawsze muzea:


w Sztokholmie znajduje się około 200 muzeów. Poniżej znajdziecie krótką listę tych najciekawszych.

Armémuseum - Muzeum Armii


W 2005 roku otrzymało tytuł najlepszego muzeum w Sztokholmie. Zostało otwarte ponownie w 2002 roku po długiej przerwie.

Vasamuseet - Muzeum Wazów 

Embed from Getty Images

Muzeum znajdujące się na wyspie Djurgarden, ukazujące spektakularną katastrofę szwedzkiej korony w XVII wieku. Statek Vasa miał stanowić postrach dla Nas, Polaków. Król Gustaw II Adolf zlecił budowę okrentu najlepszym inżynierom i budowniczym. Kiedy 10 sierpnia galeon miał wypłynąć z portu na krótki pokazowy rejs Sztokholmczycy zgromadzili się na nabrzeżu. Tłumy ludzi obserwowały jaka krótko po wyjściu z portu statek przechylił się na jedną z burt pod wpływem silnego podmuchu wiatru i zatonął. Na początku Sztokholm oskarżył Polskę o sabotaż. Dowodów nie znaleziono, za to znalazły się rozliczne wady konstrukcyjne Vasy. Przez ponad 300 lat okręt spoczywał na dnie Bałtyku. Dopiero w 1961 roku postanowiono wydobyć okręt, wówczas rozpoczęła się żmudna praca konserwacji galeonu. Wreszcie zdecydowano wybudować muzeum i w 1990 oficjalnie je otwarto. Dzisiaj jest najchętniej odwiedzanym muzeum w całej Szwecji. Muzeum czynne jest przez cały rok. Za wstęp dorośli zapłacą 130 koron szwedzkich, studenci po okazaniu legitymacji 100 koron, dzieci wejdą za darmo. Zainteresowanie muzeum ze strony Polaków było na tyle duże, że oficjalna strona muzeum dostępna jest również w Naszym języku.


Skansen


Obiekt można nazwać miniaturą dawnej Szwecji. Jest to pierwsze na świecie muzeum na świeżym powietrzu. Tak jak muzeum Wazów znajduje się na wyspie Djurgarden. Został otwarty w 1891 roku na jego terenie znajdują się domy, ogrody, szałasy Szamów, a nawet całe gospodarstwa wiejskie i tym podobne, które ukazują dawne życie na terenach Szwecji. Na powierzchni 300 tysięcy metrów kwadratowych znalazło się około 150 najróżniejszych budynków.


Na terenie Skansen znalazło się także małe ZOO. Można tam zobaczyć zwierzęta, które żyją na wolności w Skandynawii oraz zwierzęta gospodarskie.

Bilet dla osoby dorosłej wynosi 160 szwedzkich koron królewskich. Dzieci 6-15 lat 60 koron, emeryci 140 kr, dla studentów nie ma zniżek.

Nordiskamuseet - Muzeum Nordyckie

Embed from Getty Images

Trzecie ciekawe muzeum na wyspie Djurgarden. Zostało otwarte w 1873 roku i ukazuje historię kultury Szwecji od 1520 roku. Muzeum można zwiedzić za darmo w każdą środę pomiędzy 17:00 a 20:00.

 Nobelmuseet - Muzeum Nobla


Znajduje się bardzo blisko Zamku Królewskiego. W okresie letnim otwarte jest od 10:00 do 20:00. Ponadto za darmo możemy zwiedzić muzeum we wtorki od 17:00 do 20:00. W muzeum znajdziemy sylwetki ponad 700 laureatów tej prestiżowej nagrody oraz przedmioty związane z Alfredem Noblem.

Pod sufitem zamontowano specjalna instalację dzięki, której ponad 700 plansz przedstawiających laureatów powoli przesuwa się nad głowami zwiedzających. 

22 komentarze

 1. Przepiękne miasto, zdecydowanie jest na mojej liście do odwiedzenia ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. No to już wiem, co bym chciała odwiedzić w szczególności w Sztokholmie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowny post ;)
  Akurat mi się przyda :)
  dziękuję i pozdrawiam :))))
  K.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny i bardzo pomocny post ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow..nie pomyślałabym nawet że to takie piękne miasto.

  OdpowiedzUsuń
 6. A czy w Drottningholm nie odbyło się też przyjecie weselne Maddie y Chrisa ? :)
  I gdzie oni wzięli ślub tzw chodzi mi o kościół/kaplice ślub?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak wesele odbyło się w Drottningholm. Ślub w Kaplicy Zamku Królewskiego. Więcej Szczytna temat Drottningholm i Zamku Królewskiego znajdziecie w oddzielnych postach już niedługo :)

   Usuń
 7. To wszystko robi wrażenie. Mam nadzieję, że kiedyś odwiedzę Sztokholm

  OdpowiedzUsuń
 8. Twój blog jest super, notki bardzo ciekawe i dla każdego coś się znajdzie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Marzę o tym,żeby pozwiedzać stolice państw z monarchią i Sztokholm jest pierwszy na liście.
  Zamek Królewski,katedra i pałac Drottingholm koniecznie trzeba zobaczyć,ale zaciekawiłaś mnie muzeum Wazów-skoro jest związane z Polakami,trzeba zobaczyć:)
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muzeum Wazów jest zdecydowanie na mojej liście! Też marzę o zwiedzaniu stolic państw, gdzie znajdują się monarchie. Mam nadzieję, że już w lecie przyszłego roku będę mogła odchaczyć pierwszy kraj ze swojej bardzo długiej listy :) trzymam kciuki żeby Tobie też się udało :)

   Usuń
  2. A jaki to kraj jelśli moge wiedzieć? ;)

   Usuń
  3. Na razie nie Szwecja a Dania. Drugi kraj, który obok Szwecji najbardziej chcę zobaczyć :)

   Usuń
 10. kolejne miejsce, które chcę w przyszłości zobaczyć! Teraz będę wiedzieć dokładniej co zwiedzić w Sztokholmie. Ale najbardziej chciałabym być w ogrodach Pałacu Solliden podczas Victoriadagen ;)
  Ps.: Zapraszam do mnie na bloga: https://owszystkimioniczymbyjustyna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj to tak jak ja! To zdecydowanie moje największe marzenie związane ze Szwecją i rodziną królewską :) w końcu żadna inna okazja nie daje możliwości do tak bliskiego spotkania z Victorią, jej rodziną i parą królewską.

   Dzisiaj wreszcie do Ciebie zajrzę, fajnie, że zdecydowałaś się na blog :)

   Usuń
 11. Będzie w tym tygodniu nowa rezydencja w niedzielę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nie będzie. W końcu długi weekend. My także robimy sobie wolne.

   Usuń
 12. Sztokholm jest na mojej liście do zwiedzenia. Może za rok :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wspaniały post, oby było takich więcej. Patrząc na te zdjęcia zakochałam się w Sztokholmie!

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie myślałam że Sztokholm jest tak ciekawym i pełnym uroku miejscem. Świetny post.

  OdpowiedzUsuń
 15. Będzie jak znalazł, gdy wybiorę się na wycieczkę do Sztokholmu :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.