Wizyta państwowa z Włoch dzień I i II

2018/11/14


13 listopada rozpoczęła się oficjalna wizyta państwowa prezydenta Włoch, Sergio Mattarella, i jego córki Laury. Książęca para dołączyła do pary królewskiej oraz Następczyni Tronu i księcia Daniela podczas uroczystej ceremonii powitania włoskiej głowy państwa. Celem wizyty państwowej jest wzmocnienie długich i dobrych stosunków szwedzko-włoskich. Tematami podjętymi podczas wizyty państwowej są digitalizacja, zrównoważony rozwój, europejska współpraca z naciskiem na naukę i badania oraz kulturę.

Ostatnia wizyta państwowa we Włoszech miała miejsce w marcu 2009 r. wówczas parę królewską gościł prezydent Giorgio Napolitano. Z kolei w 1998 roku miała miejsce ostatni wizyta państwowa z Włoch, wówczas Szwecję odwiedził prezydent Oscara Luigi Scalfaro.


Embed from Getty Images

Książęca para pojawiła się wraz z resztą rodziny na uroczystej ceremonii powitalnej na Zamku Królewskim. Sofia wystąpiła w nowej kreacji z krótkim rękawem od Hugo Boss, ulubionej marki hiszpańskiej królowej Letizii. Z kolei wieczorem małżonków nie mogło zabraknąć na uroczystym bankiecie na cześć Prezydenta. Księżna Sofia wystąpiła w swojej ślubnej tiarze oraz sukni od Zetterberg Couture. Jednak to nowe odznaczenie państwowe przykuwało szczególną uwagę. Z okazji wizyty państwowej członkowie rodziny królewskiej (Ci, którzy nie mieli dotąd włoskich odznaczeń państwowych) zostali odznaczeni krzyżem Ordine al Merito della Repubblica Italiana - Orderu Zasługi Republiki Włoskiej. Jest to najwyższe włoskie odznaczenie przyznawane od 1951 roku, a księżna wraz z członkami królewskiej rodziny dołączyła do grona Kawalerów Krzyża Wielkiego. Jak wiadomo jest to drugie zagraniczne odznaczenie księżnej. W styczniu tego roku została oznaczona Orderem Sokoła Islandzkiego przy okazji wizyty państwowej Prezydenta Guðni Th. Jóhannessona.


Embed from Getty Images

Drugiego dnia wizyta książę i księżna Varmland pojawili się na tradycyjnym lunchu w sztokholmskim ratuszu i wieczornym przyjęciu zwrotnym. Jako, że książę Carl Philip zajmuje czwarte miejsce w kolejce do tronu małżonkowie biorą jedynie udział w oficjalnych uroczystościach i poczęstunkach w ramach wizyt państwowych. To para królewska bądź Następczyni Tronu z mężem (w przypadku wizyt oficjalnych, nie państwowych) pełnią rolę gospodarzy.

Embed from Getty Images


Podczas lanchu w ratuszu księżna nosiła sukienkę od Hugo Boss, z kolei wieczorem wybrała czarną kreację od Idy Sjöstedt. Księżna nosiła już jej długą wersję, spódnicę oraz sukienkę w wersji różowej.

3 komentarze

 1. Sofia niesamowicie wyglądała w trakcie całej wizyty

  OdpowiedzUsuń
 2. Sofia zachwyciła mnie na tym bankiecie, chyba pierwszy raz od dawna, przepiękna suknia! W ogóle świetnie się prezentowała podczas tej wizyty
  Cieszę się, że wracasz, brakowało nam Ciebie! Szkoda, że nie będziesz już pisać o Victorii i Madeleine, ale super, że chociaż o Sofii :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sofia jest taka urocza i naturalna na tym filmiku

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.