Plany rodziny królewskiej oraz styczniowe spotkania księżniczki Victorii

2020/01/22

Embed from Getty Images

Przerwa świąteczno-noworoczna zakończyła się dla rodziny królewskiej już w drugim tygodniu stycznia.  A kalendarz pary królewskiej oraz księżniczki Victorii i księcia Daniela od tego czasu jest wypełniony po brzegi. Co prawda w tym tygodniu Następczyni Tronu nie ma zaplanowanych wyjść, jako, że książę Daniel przebywa na forum ekonomicznym w Davos. Jednak już w poniedziałek będzie obecna na 75 rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, tak jak przed pięcioma laty. Również 27 stycznia książę Daniel oraz księżna Sofia i książę Carl Philip pojawią się wspólnie na Gali sportu.

Oprócz oficjalnych wyjść wiadomo już, że pogrzeb Dagmar von Arbin odbędzie się 4 lutego w Oscarskyrkan na Östermalm w Sztokholmie. Dwór podał również datę pierwszego przyjęcia dyplomatycznego w tym roku, odbędzie się ono 4 marca i weźmie w nim udział para królewska, księżniczka Victoria i książę Daniel oraz książę Carl Philip i księżna Sofia.Księżniczka Victoria wróciła do oficjalnych obowiązków już 9 stycznia, kiedy to przyjęła na audiencji Birgittę Resvik - bussineswoman i przedsiębiorcę prowadzącą działalność na własny rachunek. Resvik jest od dawna zaangażowana w ochronę klimatu, środowiska i działania związane ze zmniejszeniem zużycia energii elektrycznej.  Kobieta jest również członkinią Królewskiej Akademii Inżynierii (IVA). 12 listopada 2019 r. Birgitta Resvik była jednym z prelegentów podczas seminarium na wysokim szczeblu na temat zrównoważonego rozwoju w Bibliotece Bernadotte w związku ze 100. rocznicą IVA, w której uczestniczyła para królewska i księżniczka Victoria. Na spotkaniu Następczyni Tronu i Birgitta Resvik omówiły kwestie klimatyczne i energetyczne zarówno w Szwecji, jak i za granicą.

Tego samego dnia książęca para odwiedziła przedsiębiorstwo analityczne Ungdomsbarometern. Przedsiębiorstwo w tłumaczeniu na polski Barometr dla młodzieży zostało otwarte w 1991 roku i pomaga firmom, podmiotom publicznym i organizacjom w tworzeniu map, analiz i porad dotyczących problemów związanych z młodymi. Każdego roku Barometr dla Młodzieży prowadzi badania ankietowe z udziałem prawie 50 000 młodych ludzi. Największe badanie, które jest powtarzane co roku, nosi tę samą nazwę co firma i bierze w nim udział około 20 000 młodych ludzi.
Podczas wizyty para otrzymała informacje na temat obszarów związanych z Barometrem: życiem zawodowym i biznesowym, nawykami medialnymi, szkołą i edukacją, ćwiczeniami, sportem i nawykami żywieniowymi. Przedstawiciele Barometru dla Młodzieży poinformowali również, że nowe badania pokazują, że zainteresowanie społeczne młodych ludzi jest duże i rozciąga się na poziomy niespotykane od lat siedemdziesiątych. Dzisiejsi młodzi ludzie są szczególnie zaangażowani w politykę niepartyjną i przekazują swoje zaangażowanie za pośrednictwem mediów społecznościowych i indywidualnych wyborów.


W niedzielę 12 stycznia księżniczka dołączyła do króla na dorocznej krajowej konferencji w Salen. Folk och försvars rikskonferens stanowi forum  dyskusji na temat bezpieczeństwa na świecie, obrony Szwecji, bezpieczeństwa ludzi i gotowości społeczeństwa na wypadek sytuacji kryzysowych. Na konferencji zgromadziło się około 350 uczestników związanych z polityką, rządem, organizacjami społecznymi i obywatelskimi oraz przedstawicieli związków zawodowych i biznesu. Niedziela rozpoczęła się od wystąpienia minister spraw zagranicznych Ann Linde. Następnie odbyły się dyskusje na temat współpracy Szwecji w zakresie polityki bezpieczeństwa i stosunków Szwecji z Rosją.

Następczyni Tronu była obecna na poniedziałkowych dyskusjach panelowych, które obejmowały między innymi obronę Szwecji, współpracę w zakresie obrony nordyckiej i bezpieczną komunikację społeczeństwa.


15 stycznia książęca para odwiedziła siedzibę  RFSL, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat organizacji i jej działań na rzecz osób LGBTQ. Celem RFSL jest zapewnienie takich samych praw i możliwości zarówno osobom LGBTQi, jak i wszystkim innym członkom społeczeństwa.


Później tego dnia małżonkowie wzięli udział w nabożeństwie żałobnym W Katedrze Sztokholmie. W trakcie mszy upamiętniono ofiary irański ataków. 


16 stycznia Victoria i Daniel złożyli wizytę w Narodowej Radzie Zdrowia i Opieki Społecznej w Sztokholmie, mieszczącą się w Urzędzie Wiedzy  na temat Zdrowia i Opieki, spotkanie koncentrowało się na kwestiach związanych ze schorzeniami psychicznymi. Małżonkowie dowiedzieli się więcej o działalności urzędu i spotkali się z ekspertami pracującymi w urzędzie. Książa para w trakcie wizyty otrzymała szczegółowe informacje na temat stanu chorób psychicznych i złego stanu zdrowia w Szwecji, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.

20 komentarzy

 1. Czy to prawda, że 5 lat temu Vickan płakała na obchodach wyzwolenia niewinnych Aniołów z piekła na ziemi - Oświęcimia ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, Victoria jest bardzo emocjonalną osobą. Na nabożeństwie za ofiary katastrofy ukraińskiego samolotu również płakała, czy po zamachu terrorystycznym w Szwecji. Raczej nie ukrywa emocji.

   Usuń
  2. Marlenko, a ja tak spytam, czy Vickan wie, że w Auschwitz mordowano Polaków, bo każdy tylko mówi Żydzi i Rosjanie, a o Polakach nikt na tej konferencji nie wspomniał :(

   Usuń
 2. Dzięki za nowy post. Zawsze się cieszę, kiedy piszesz :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie po dłuższej przerwie zobaczyć, co słychać u najlepszych royalsów w Europie!
  Marleno, czy będziesz miała w najbliższym czasie więcej wolnego czasu na przygotowanie nowych notek (w tym chyba ulubionych postów czytelników czyli tematycznych), czy jednak póki co studia i praca nie dają możliwości na stworzenie niczego nowego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Planuje jeszcze w tym tygodniu jakiś post tematyczny. Bardzo szybko udało mi się uporać z sesją i na razie został o mi tylko pisanie pracy magisterskiej. Tak więc będzie mnie tutaj więcej :)

   Usuń
  2. Ooo to super! Nie wiem, jak to jest, ale zawsze ogromnie się cieszę za każdym razem, gdy widzę nowy post na Twoim blogu. W ogóle gratuluję udanej sesji, dobrze mieć to już za sobą, chyba to już ostatnia(przedostatnia). :D

   Usuń
 4. Mam pytanie odnośnie Sofii i Sophiahemmet. 17 stycznia było rozdanie dyplomów dla kolejnych absolwentek. Dlaczego Sofii znowu nie było? Możesz to Marlenko racjonalnie wytłumaczyć??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogę, ponieważ nie wiadomo. Prawdopodobnie Sophiahemmet ma jakieś porozumienie z Sofią w tej kwestii i zdecydowano, że na nim nie będzie.

   Usuń
 5. Marlenko, bo wiem, że ty sie znasz na np. DRK, stąd moje pytanie, czy to prawda, że księżna Mary była przed ślubem milionerką? Bo tak pisano kiedyś w polskich gazetach i nie wiem już co jest prawdą, a co nie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, Mary nie była milionerką. Z całą pewnością dobrze zarabiała jako dyrektor, ale na pewno nie miała milionów na koncie.

   Usuń
  2. W polskich gazetach niestety rzadko piszą prawdę. Już pominę mniej znane aspekty życia członków rodzin królewskich, ale jeśli ktoś myli podstawowe pojęcia czy relacje rodzinne (pamiętam choćby "męża Elżbiety II, Karola" albo "księżniczkę Sophię ze Szwecji"/"królewnę Kate"), to czego możemy od takich osób wymagać.

   Usuń
 6. W tekście jest mały bład - w tym roku
  jest 75. a nie 80.rocznica wyzwolenia obozu

  OdpowiedzUsuń
 7. No! Aż miło się patrzy na takie blogi jak ten. Może czasem nie ma postów przez 2 tygodnie,ale rozumiem Marlene, bo ma studia, a to pochłania mnóstwoo czasu. Blog jest bardzo rzetelny i ma śliczny szablon. To prawdziwa skarbnica wiedzy o SRK. Autorka dba, by każda notka była dopięta na ostatni guzik. Powiem tyle : IDEALNY blog, który jest wzorem dla innych blogów.
  Autorce życzę miłego dnia i wszystkiego dobrego :)
  Wierna czytelniczka i fanka Victorii, Kazia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam 2 pytania kompletnie niezwiązane z tematem posta:
  1) Czy to prawda, że król Belgów płakał na ślubie Victorii? Jeżeli tak, to czy jest jakieś zdjęcie?
  2) Dlaczego biura księżniczki Victorii i Madeleine nie odpowiadają na listy fanów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1) Tak, tak samo jak chociażby książę Frederik (mój ulubiony moment:)). Muszę poszukać bo gdzieś wypisywałam minuty z nagrań ze ślubu gdzie było to widać.
   2) Zależy od polityki dworu i danego biura. Widziałam na instagramie odpowiedzi z ich biur, ale raczej odpowiadają tylko na jakieś "szczególne" listy czy kartki. Z okazji chrzcin dzieci biura obu sióstr odpisywały na listy z gratulacjami.

   Usuń
  2. Dokopałam się o postu sprzed 6 lat :) w komentarzu pisałam tam o Frederiku

   Polecam zwrócić uwagę na gości od 2:30 a późnej dobrze widać na 3.05 Frederika

   https://www.youtube.com/watch?v=kj1E3_Uspt4

   Na tamtym filmiku nie mogłam tego dojrzeć, ale widać wyraźnie jak Char poklepuje Frederika na 15:17, na filmie poniżej lepiej, ale radzę włączyć kilka sekund wcześniej :)

   https://www.youtube.com/watch?v=fzgYGWI5Flo&list=PL0eGb7s4uJkL5vSI961_skSOMfUpFzIEf

   Na zdjęciach z balkonu widać też, że Maxima, Mary czy Mette-Marit ocierały łzy :)

   https://c8.alamy.com/comp/D59C85/l-rprincess-mary-of-denmark-princess-maxima-of-the-netherlands-and-D59C85.jpg

   https://scontent-lht6-1.cdninstagram.com/v/t51.2885-15/sh0.08/e35/c0.134.1080.1080a/s640x640/72944056_513781259167625_8011124053622434811_n.jpg?_nc_ht=scontent-lht6-1.cdninstagram.com&_nc_cat=105&oh=e8539520792f28a4536446054d5db87c&oe=5E7EDB8A&ig_cache_key=MjE1MzU2NzY0MTkzMTcwNDMwOA%3D%3D.2.c

   https://i.pinimg.com/originals/bb/e5/54/bbe5540e345b0ead87ca05aec3b54d30.jpg

   Usuń
  3. Dziękuję bardzo za odpowiedź. To świetny blog i bardzo doceniam Pani pracę :) Szwedzka rodzina królewska jest niezwykle sympatyczna(przynajmniej takie mam wrażenie).

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.