Sobota z tiarą - The Napoleonic Cut Steel Tiara

2014/02/15

Pin on Sweden's Royal Family

Od pewnego czasu księżniczka Victoria szczególnie upodobała sobie pewną tiarę - The Napoleonic Cut Steel Tiara. Jak sama nazwa wskazuje diadem należał niegdyś do biżuterii zakupionej przez Napoleona Bonaparte, nie został wykonany jednak do Jego żony, cesarzowej Józefiny, ale na specjalne zamówienie dla córki Bonapartego, Hortense de Beauharnais. Hortense przez krótki okres czasu była królową Holandii ( wyszła za młodszego brata swego ojczyma, Ludwika Bonaparte, który był holenderskim królem w latach 1806/10, późnej ich syn został cesarzem Francji, Napoleonem III, a jego żoną był cesarzowa Eugenia, która kilkakrotnie nosiła tę tiarę). 

Sama tiara zasługuje na miano cudu. Nigdy wcześniej ani późnej nie użyto takich kamieni, nie ma diamentów, ani pereł. Zamiast tego została wykonana ze specjalnie wyszlifowanej i polerowanej stali oraz złota. Gdy na tiarę pada światło, poszczególne jej elementy - kwiaty i piórka błyszczą jakby były wysadzane diamentami, ten zaskakujący efekt powstał dzięki pokryciu diademu brokatem. Do tiary wykonano pasujące kolczyki i naszyjnik. Hortense nie miała córki, dlatego przekazała biżuterię swej siostrzenicy, Josephine z Leuchtenbergu (która swoją droga miała niezwykle imponującą kolekcję, obecnie Jej biżuterię możemy podziwiać na członkiniach Duńskiej, Norweskiej i Szwedzkiej rodziny królewskiej, mowa tutaj o Ruby Parure Tiara, która należy obecnie do księżnej Mary z Danii, The Norwegian Emerald Parure Tiara, którą nosi królowa Sonja, The Queen Josefina Diamond Tiara, która również należy do norweskiej królowej i The Braganza Tiara, którą nosi obecnie królowa Sylvia, miała ja na sobie w 2010 roku, na ślubie córki.)
Gdy Joséphine poślubiła przyszłego króla Szwecji Oskara I w 1823 roku, tiara ze stali najwyraźniej udała się z nią do nowego domu w Sztokholmie. Następnie tiara zginęła na ponad 100 lat i dopiero w 1976 roku, król Karol XVI Gustaw poślubił królową Sylvię, tiara została "odnaleziona". Młoda królowa, była niezwykle zainteresowana historyczna biżuterią należącą do rodziny i pewnego dnia przeglądając zasoby skarbca odkryła tę tiarę.


Pierwszy raz założyła ją w 1979 roku, połączyła ją oczywiście z kolczykami i naszyjnikiem. Można by powiedzieć, że dzięki królowej Sylvii, ta wspaniała tiara wróciła na salony.


Oprócz Niej tiarę nosiły, siostry króla Karola XVI Gustawa, a także księżna Lilian. Dziś, najczęściej nosi ją księżniczka Victoria. (księżniczka prawdopodobnie lubi tiary ze stali, w 2012 roku na bankiecie poprzedzającym ślub księcia Wilhelma i księżnej Stephanie, zadebiutowała w innej, mniejszej tiarze ze stali).

3 komentarze

 1. Wspaniała tiara, idealni pasuje do Vic ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak ta tiara jest oszałamiająca i świetnie o Niej pasuje. Należy do moich ulubionych :)

   Usuń
 2. Ta tiara jest śliczna :)
  Zgadzam się z wcześniejszym komentarzem, bardzo pasuje do Victorii, ślicznie jej w niej, do twarzy :)

  Eweli
  katethecambrdiges.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.