Sobota z tiarą - The Nine-Prong Tiara

2014/03/29Tiara jest powszechnie znana jako Nine-Prog, ponieważ, można w niej wszystko zobaczyć, widzimy dziewięć diamentów na "płaszczyznach"porozrzucanych po całej górze diademu. Dwór szwedzki, określa tę tiarę jako "tiarę królowej Sofii", odnosi się to do pierwotnego właściciela, Sofii Nassau, małżonki króla Oskara II. Dwór informuje, że tiara została stworzona właśnie dla Niej w 1860 roku, prawdopodobnie, gdy została szwedzką księżną, żoną Następcy Tronu. Diadem w kolekcji królewskiej jest na pewno od 1872 roku.

Trond Norén Isaksen zauważa , że tiara jest wymieniony w wykazie klejnotów złożony po śmierci szwagra Sofii, Króla Karol XV. Spekuluje się, że diadem został przerobiony, a wcześniej należał do pierwszego króla z dynastii Bernadotte, Carla XIV Johana. Królow Sofia nosiła ten diadem przez całe swoje życie, a tiara stała się fundamentalną częścią biżuterii Bernadotte, przed Jej śmiercią w 1913 roku.

Diadem był noszony przez inne członkinie rodziny, pomimo nie skrywanych trudności z noszeniem. W przeciwieństwie do wielu tiar, ta jest bardzo sztywna, co oznacza, że może być trudna do prawidłowego noszenia na głowie. Po śmierci Sofii, Jej następczyni królowa Victoria otrzymała tę tiarę, najwyraźniej, za nią nie przepadała, ponieważ nigdy jej nie założyła. Za to tiarę z upodobaniem nosiła królowa Ludwika (wcześniej Ludwika Mountbatten, stąd spowinowacenie z księciem Edynburga, którego była ciotką).Dziś tiarę tę nosi głownie królowa Silvia, noszą ją również inne członkinie rodziny, w tym siostry króla, a w pewnym okresie także księżna Lillian. Księżniczka Brigitta zdziwiła wszystkich nosząc ten diadem na ślubie księżniczki Victorii. Postanowiła założyć ją, tak jak to robiła królowa Luiza, nisko na czole. Tą tiarę na ślubie księżniczki Madeleine nosiła królowa Silvia.

11 komentarzy

 1. Dziekuje Pani za wspanialego bloga i pozdrawiam serdecznie. Karolina z Katowic

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczna tiara :)
  Bardzo podoba mi się pomysł cyklu "Sobota z tiarą" :) Gartuluję pomysłu :)

  Eweli
  katethecambrdiges.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta tiara jest wspaniała, sprawia wrażenie magicznej, jak z bajki :) Pasuje do królowej.

  Bardzo lubię Twój blog, odwalasz kawał dobrej roboty ! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Blog fajny, to też wchodzimy i komentujemy :)

  A tiara najlepiej moim zdaniem wygląda na królowej Sylwii.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękujemy za tak wspaniały blog:) Codziennie zaglądam jest bardzo interesujący.Pozdrawiam Danka:)

  OdpowiedzUsuń
 6. http://4.bp.blogspot.com/-xBbvyH0pZNc/Uu7vEn1MT-I/AAAAAAAACHo/PTIJEHER-1c/s1600/Nine+Prong+Diamond+Tiara+%28%29+for+Queen+Sophie+now+Queen+Silvia+1.jpg
  Cała Victoria :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę że już zaszczepiłaś zainteresowanie Victorią i jej rodziną :) Jedna notka "dziennie" to zdecydowanie za mało :) my chcemy więcej! :P Co wy na to dziewczyny? Wspaniale go prowadzisz :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tiara jest prześliczna. Najmniej podoba mi się głowie księżniczki Birgitty. Ginie wśród bałaganu jej włosów...;)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.