Święto Narodowe w Szwecji

2014/06/06Dziś, 6 czerwca, jak co roku w Szwecji przypada Święto Narodowe. Upamiętnia ono wybór na króla, Gustawa I Wazy 6 czerwca 1523 roku.


Monarcha ten był jednym z największych reformatorów pierwszej połowy XVI wieku w Królestwie. Zerwał Unię Kalmarską, tworząc tym samym niezależne państwo szwedzkie. Wprowadził także monarchię dziedziczną i rozpoczął budowę silnego państwa. Oprócz tego przeprowadził reformę kościelną i wprowadził luteranizm w Szwecji. Jego prawnuk, Zygmunt III Waza został królem Polski w 1597 roku. 


Obecnie wizerunek króla widnieje na banknocie o najwyższym nominale 1000 koron.

Od 1916 roku, 6 czerwca na sztokholmskim stadionie odbywała się uroczysta parada, wtedy też panujący monarcha wręczał flagi przedstawicielom najróżniejszych korporacji. Następnie uroczystości przeniesiono do Skansen i tam odbywają się do dzisiaj. Po przeniesieniu obchodów na teren muzeum (do Skansen) tracił one niemal całkowicie charakter wojskowy.

Obchody Święta Narodowego rozpoczynają się o 10.00 wtedy członek/członkowie rodziny panującej otwierają drzwi, zapraszając tym samym Szwedów do zwiedzania Zamku Królewskiego.

Już wczoraj, król Abdullah II z Jordanii wysłał gratulacje królowi Karolowi Gustawowi z okazji dzisiejszego Święta Narodowego.

The King wished the Swedish Monarch continued good health and happiness and the people of Sweden further progress and prosperity.

Król życzy Szwedzkiemu Monarsze dobrego zdrowia i szczęścia  oraz Szwedom dalszego postępu i dobrobytu.

Miły gest nie sądzicie ? :)

Kate Gabor / kungahuset.se

Dziś w Szwecji wspaniała pogoda na takie uroczystości. Z samego rana dwór królewski wydał dwa zdjęcia księżniczki Estelle, która życzyła Szwedom wszystkiego najlepszego z okazji Święta Narodowego.

Kate Gabor / kungahuset.se

Swoją drogą jak ona urosła od zeszłego roku :)

Kate Gabor / kungahuset.se

Powyżej zdjęcie wydane 6 czerwca 2013 roku.

Tego dnia od 10.00 do 17.00 każdy może bez opłat zwiedzić zamek, muzeum, posiedzieć w królewskich ogrodach. Dwór zapewnia także poczęstunek, muzykę i zabawy dla dzieci.

W tym roku bramę otworzyła księżniczka Madeleine, Jej mąż Christopher oraz księżniczka Leonore.

      

Była to pierwsza okazja do pokazania Szwedom prawie cztero-miesięcznej Leonore :)Małą księżniczka wyglądała ślicznie w małym stroju ludowym :) Nie sądzicie ? Jak widać mała spała jak kamień i nic Jej nie obudziło.


Jak miło zobaczyć tak wiele Was tutaj w tym dniu. Ja, Christopher i Leonoer chcemy Was wszystkich ciepło powitać w Zamku i życzyć wspaniałego Święta Narodowego. Dziękujemy Wam wszystkim za bycie tutaj dzisiaj.  

W ubiegłym roku bramę otworzyła księżniczka Victoria, książę Daniel i księżniczka Estelle.


Dwa lata temu, przed zamkiem pojawił się książę Carl Philip i księżniczka Madeleine. 

Warto wspomnieć, że Szwecja, jest jednym z nielicznych krajów, które mogą się poszczycić tak ogromną ilością prywatnych masztów flagowych. Nawet w inne dni, prawie przy każdym domu powiewa na wietrze niebiesko-żółta flaga. Wśród tłumów zebranych w dniu 6 czerwca także trudno doszukać się osoby nie trzymającej flagi państwowej. 


Gdy Madeleine, Chris i Leonore otwierali bramy Zamku, król i królowa przybyli do liczącej dziewięć i pół tysiąca mieszkańców gminy Ånge.Gmina inwestuje dziś wiele przemysłów kreatywnych oraz w edukację. Król i królowa oraz inni zaproszeni goście obejrzeli mały koncert skrzypkowy.


Na początek rozbrzmiał utwór na cześć króla, następnie przemówienie powitalne wygłosił gminny komisarz Sten-Ove-Danielsson, po nim głos zabrał król Karol Gustaw.Około południa Daniel i Victoria przybyli do Ulrikedalsvägen Palace Park w Solnie, gdzie wzięli udział w uroczystej ceremonii nadania obywatelstwa.

Ceremonia rozpoczęła się od występu śpiewaczki operowej, Pauliny Pfeiffer. Para książęca została oficjalnie powitana przez przewodniczącego Rady Miasta Svena Kinnander. Na koniec księżniczka wygłosiła przemówienie i powitała imigrantów w nowej ojczyźnie. Uroczystość zakończyła się odegraniem hymnu państwowego. Następnie para książęca spotkała się z imigrantami na świeżym powietrzu.


Victoria wyglądała świetnie. Nie sądzicie, pasuje Jej ten kolor :)Sukienka,jest nowa i pochodzi od COS:Buty od Malene Birger widzieliśmy ostatni raz kilka dni temu na wręczeniu nagród ALMA.

Nie zabrakło także ulubionego zegarka i bransoletki od Sophie by Sophie:

O 18.00 rozpoczęła się parada. Rodzina królewska odkrytymi powozami przejechała ulicami miasta pozdrawiając tłumy zebranych.

Parada rozpoczęła się na Zamku Królewskim, a zakończyła w Skansen, gdzie odbywają się główne uroczystości.W pierwszym powozie jechała para królewska.

W drugim oczywiście księżniczka Victoria, książę Daniel i księżniczka Estelle, która świetnie wypełniała swoje zadanie, czyli machanie do tłumów.

W ostatnim znalazła się księżniczka Madeleine i Jej mąż. Tym razem zabrakło Leonore. Mała ma dopiero cztery miesiące, więc jest za mała na koncert, teraz z pewnością smacznie sobie śpi.


Panie były ubrane tradycyjnie w stroje ludowe.
Warto wspomnieć, że Madde pierwszy raz nosiła tradycyjny czepek, który mogą zakładać jedynie mężatki.

W połowie drogi do rodziny dołączył książę Carl Philip, który miał dzisiaj wypadek podczas wyścigów. A Estelle zabrała niania, resztę drogi Victoria i Daniel spędzili sami w powozie, a Carl dołączył do swoich rodziców.

Następnie w Zamku Królewskim odbyło się małe przyjęcie.


Na koniec rodzina królewska pojawiła się na jednym z zamkowych tarasów, gdzie wysłuchała koncertu orkiestry. Prawdopodobnie w tym roku nie będzie sesji, obchody się przedłużyły własnie (21.47) skończył się występ i zrobiło się już prawie ciemno.W takim razie na dzisiaj to wszystko. Do zobaczenia w niedzielę o 12.00 ;)
Dobrej nocy !!

41 komentarzy

 1. Wspaniale ! Nie spodziewałam się, że zabiorą Leonore.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dumni rodzice i szczęśliwi to widać :))
  Estelle jest kochana :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jejku szkoda że Madeleine troszeczkę przytyła po ciąży nie robi takiego wrażenia jak rok temu teraz wygląda gorzej ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak widać, że przytyła, szczególnie nie ostatnim zdjęciu, chociaż wydaje mi się, że ten strój ją troszkę pogrubia. Z pewnością zżuci nie długo zbędne kilogramy, robi się cieplej, mają pomoc przy małej więc z pewnością wróci do codziennego joggingu :)

   Usuń
 4. zgadzam się nie była przesadnie chuda jak np kate ale wyglądała ładnie i zdrowo a teraz jakoś się 'zaniedbała' ahh macieżyństwoo..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przesadzajmy, od razu zaniedbała, po prostu nie zrzuciła jeszcze zbędnych kilogramów, Madde zawsze miała skłonności do tycia, więc nie dziwię się, że trudno jest Jej zrzucić te kilka kilogramów :)

   Usuń
 5. Madeleine ma spore skłonności do tycia mimo tego jest śliczna!! mam nadzieję że pobyt w Szwecji dobrzej jej zrobi i wróci do formy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, zawsze była troszkę zaokrąglona, przed ślubem schudła, gdy pojawiły się zdjęcia z Ich miesiąca miodowego byłam zaskoczona, że jest taka szczupła ;)

   Usuń
 6. Leonore jest słodka i ma swój mały ludowy strój ;) Wspaniałe !!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Madeleine jak dla mnie zawsze ślicznie wygląda, bez względu na kg;)
  ale Estelle jest przecudna, a jaka podobna do Victorii na drugim zdjęciu :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że Madeleine nie ma robić wrażenia tylko ma być szczęśliwa i spełniona a widać na tych zdjęciach, że tak właśnie jest. I to jest najważniejsze :) Sugestii o zaniedbaniu nie skomentuję bo naprawdę szkoda słów. Co do wagi to w dzisiejszych czasach to temat tabu, ale to całkowicie normalne, że kobieta przybiera w ciąży a potem organizm potrzebuje trochę czasu na powrót do wcześniejszej figury. Zmieniając temat Estelle jest po prostu urocza i mam nadzieję, że pojawią się w najbliższym czasie jakieś wieści o jej rodzeństwie ;) /Nuit

  OdpowiedzUsuń
 9. A mi tam się Madie podoba. Pięknie wygląda z córeczką na rękach ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Madeleine jest piękną kobietą, zawsze była śliczna i urocza a teraz ma jeszcze to coś, co zyskuje się, jak zostaje się mamą. Kto, jak kto, ale my kobiety nie powinnyśmy komentować wagi, tym bardziej że na pewno większość z nas czasem też ma wahania wagi i nie zawsze udaje się nam wyglądać idealnie :) pomimo wszelkich starań... :):):)
  Ale, raz jeszcze dziękuję Autorce tego bloga za najświeższe informacje, zawsze byłam zainteresowana tymi uroczymi Księżniczkami, Victorią i Madeleine, teraz zachwycam się małymi księżniczkami i cieszę się, że mamy teraz takie rzetelne źródło najważniejszych i najświeższych informacji.
  Księżniczce Madeleine życzę szczęścia, niech ono trwa, bo wydaje się być miłą, normalną i zdecydowaną kobietą, chociaż i jej nie oszczędzały zawirowania. Do tego ma piękny uśmiech.
  Pozdrawiam wszystkie fanki Victorii, Madeleine i szwedzkiej rodziny. Oczywiście nie będę się tutaj rozpisywać o Carlu Philipie :) No cóż ... jest idealny ... ;) zazdroszczę tej Sofii, a co ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Moim zdaniem Madeleine wygląda ślicznie. Zgadzam się z Aninimowym, że powinna być po prostu szczęśliwa i spełniona, a nie tylko błyszczeć jak chcą tego inni ludzie... Leonore wygląda słodko i śpi jak aniołek.;)
  Estelle wyglądana bardzo szczęśliwe dziecko.:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Victoria wygląda prześlicznie.:) Jeśli jest w ciąży to w ogóle tego po niej nie widać.;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Victoria pięknie wyglądała w tej niebieskiej sukience

  OdpowiedzUsuń
 14. Super, że zabrali Leonore choć pałac poinformował - tylko nie do końca jestem pewna czy przed czy po otwarciu bram) - że nie będzie "oficjalnych wyjść" Leonore aż do chrztu w niedzielę a tu proszę ;)
  Chris wygląda na bardzo zakochanego w żonie i córce i aż nie mogł się widać powstrzymać żeby ich nie dotknąć - szczególnie malutkie córeczki. Maddie jest szczęśliwa i to widać.
  Dobrze, że zgotowano im miłe przyjęcie mimo tych "pretensji" o apartament, miejsce zamieszkania w NY itp.

  Jak dla mnie Victoria wcale nie jest w ciąży.
  I nie podoba mi się ten naszyjnik, uważam, że takie pstorkacizny nie pasują do niej i jej stylu.

  OdpowiedzUsuń
 15. https://twitter.com/crownprincely/status/474926039794065408/photo/1
  Wiadomo coś więcej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo, że samochód jest całkowicie skasowany, książę czuje się dobrze itp. to co można zobaczyć i przeczytać. Expressen pisze, że książę po prostu rozbił się na wyścigach STCC :)

   Usuń
  2. Hm? Jeśli nic mu nie jest to skąd absencja na paradzie?

   Usuń
  3. Podobnież jest tylko zdenerwowany ;)

   Usuń
  4. Na razie nic nie wiadomo, może późnej podadzą więcej szczegółów. Tak czy inaczej według mediów Carlowi nic poważnego się nie stało ;) A czy to prawda ? Tego nie wiem :)

   Usuń
 16. Fajnie, że zebrali znowu Estelle :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Estelle jest już taka duża, aż miło popatrzeć. SRK jest najlepsza ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. A gdzie podział się poranny wpis o otwarciu bram pałacu? :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Czy tam widziałam Polaków? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli na wzrok mi nie padło, też widziałam ;)

   Usuń
 20. Flaga Szwecji, którą wciągali na początku, była ogromna !! :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Widać, że Madde wszystko tłumaczy Chrisowi. On nie mówi po Szwedzku ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, niestety. Zna jakieś pojedyncze słowa...

   Usuń
 22. Leonor jest prześliczna, taki mały aniołek.;)
  A czemu król i książę Daniel nie noszą strojów ludowych?

  OdpowiedzUsuń
 23. czyżby koniec już występów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Transmisja z koncertu jest do 21.50 późnej też można ją oglądać, będzie dostępna prawdopodobnie przez dwa tygodnie. Nie długo powinno skończyć się przyjęcie i odbyć się sesja. Po tym koniec na dzisiaj i czekamy na niedziele ;)

   Usuń
 24. Liczę, że za rok na koncercie pojawi się Sofia już jako narzeczona :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Ja też na to liczę było by fantastycznie :)
  Co do Madie może i trochę przytyła ale jest piękna ! Cudowną rodzinę tworzą z Chrisem i Leonore :)
  Carl Philips jak zawszę seksowny :) Szkoda ,że nie było Sofie! Mam pytanie czy kiedyś była ?Bo wiem ,że Chris był jednego roku !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieee, Sofia nie jest członkiem rodziny ani nawet narzeczoną, więc nie może. Chris byl w
   tamtym roku, bo był już narzeczonym Madde i dwa dni poznej miał miejsce ich slub. Także Daniel uczestniczył przed ślubem w ŚN bo był narzeczonym Victorii, nie jestem pewna czy nawet nie dwa razy, po zareczyli się w lutym 2009, a ślub wzieli w czerwcu 2010 po Święcie Narodowym ;)

   Usuń
 26. oglądałam wczoraj po raz pierwszy transmisję i muszę powiedzieć, że podobało mi się, zwłaszcza stroje, które nosiły Madeleine, Victoria i królowa:) uroczo w nich wyglądały, szkoda, że mężczyźni takich nie mają :D

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.