Od hostessy do królowej - dzień 7

tumblr_n9n6bdP3v51r6jme9o2_500.jpg

08:55 Królowa otwiera drzwi i wychodzi w deszcz ze śniegiem poza swój dom, Drottningholm. Na pytanie, co zjadła na śniadanie odpowiada zdawkowo, "coś zdrowego".
Królowa wstała jak co dzień o 6.30, teraz siedzi na tylnym siedzeniu czarnego Saaba, w między czasie przygotowując się do niezbyt zwykłego dnia. To właśnie 33 lata wcześniej (dla pewności artykuł z 2009 roku), zaręczyła się ze szwedzkim królem i rozpoczęła przemianę z hostessy na Igrzyskach w królową Szwecji. W tym dniu, także Jej przyszły zięć, Daniel Westling, odbędzie swoje pierwsze publiczne wystąpienie i wkroczy na tę samą drogę co Ona przed laty.   

2009

09:18 Przyjazd do Pałacu Królewskiego, na królową czekają urzędnicy dworu królewskiego. W biurze Królowej od początku lat 90. Christina von Schwerin i sekretarz dworu od jedenastu lat, Margaret Lilliehöök, omawiają cicho z królową program dnia i zapisują przyszłe spotkania.

Pressbilder - Drottningboken
2013

Jej biuro jest jak mały apartament z normalnej wysokości sufitem, wybudowany w inny sposób niż pompatyczny kamienny zamek.

_MG_3490_1
2013

W pokoju znajduje się mały salon, zegar z wahadłem i tykający zegar. Na biurku piętrzą się stosy papierów, obok znajduje się stół z książkami. W dwóch szerokich wnękach okiennych są prywatne zdjęcia rodzinne i karty okazjonalne wysyłane przez dwór. 

_D6B2044
2013

10:00 pierwsze spotkanie, powstrzymanie rozprzestrzeniania się narkomanii jest jednym z celów królowej. To pole minowe. Jej zaangażowanie jest duże. Dzień wcześniej, ona i minister zdrowia publicznego Maria Larsson uczestniczyły w konferencji ONZ w Wiedniu. 

Czekamy w poczekalni, przez cały dzień towarzyszy nam Annika Sönnerberg, pracująca w dziale informacji dworu królewskiego. Jest nowa na dworze i mówi nam, że najbardziej zaskoczyło ją to, jak ciężko królowa i król pracują.

Tego nie da się przeczytać w internecie. Na stronach podaje się tylko kilka informacji na temat obowiązków służbowych w każdym tygodniu.


12:00 Po spotkaniu z ekskluzywną sądową parafią, która składa się z rodziny królewskiej i personelu dworu, łącznie około czterystu ludzi, nadszedł czas, na świętowanie imienin księżniczki Victorii. 
- uroczystość rozpoczęła się spontanicznie przez orkiestrę wojskową, opowiada królowa - urodziny Następczyni Tronu obchodzone są zawsze na Olandii, więc to stało się naturalne, że imieniny świętuje w Sztokholmie.


Królowa występuje rutynowo w długim futrzanym płaszcz i ciepłych kozakach. Daniel Westling, natomiast ma na sobie cienkie buty, pożałujesz, żartuje królowa. Victoria jest w porywczym nastroju w  eleganckich czarnych spodniach i białawym płaszczu. Króla nie ma z Nimi, jest zajęty, ma spotkanie z Międzynarodową Izbą Handlową w Grand Hotelu.

Stoimy w kolejce do Bramy Wschodniej i czekamy. Królowa, księżniczka, przyszły książę Daniel. Daniel i Victoria żartują z siebie. Słychać szum na wewnętrznym dziedzińcu. Ktoś wygłasza przemówienie, ale nie słychać go tutaj.


Bramy zostają otwarte. Księżniczka stoi na małym niebieskim podwyższeniu, Królowa i Daniela na borowej macie w tyle. Jest to debiut Daniela i media opisują to jako sukces, mimo że późnej przyznał, że zamarzły mu nogi


14:00 Kiedy królowa, księżniczka i Daniel zjedli obiad, "małe ryby", wracając do biura, królowa mówi 
to ekscytujące spędzać czas z nowym członkiem rodziny, Królowa mówi o Danielu. Mam nadzieję, że czuje się jak w domu. Jest bardzo wiele nowych, obcych ludzi, których musi poznać.


15:00 Spotkanie z ministrami przed nadchodząc wizytą we Włoszech. 


Król, wraz ze swoim adiutantem wchodzi bezpośrednio z lunchu w Izbie Handlowej. Pierwszy marszałek Trybunału, Lars-Hjalmar mówi, "Witaj Wasza Wysokość". Drzwi są zamknięte, powinienem, zwracać się "Wasza Wysokość". "Królowa" i "Król" może przejść w ostateczności. Ja do tej pory zwróciłem się do Królowej "ty" trzy razy.


16:00 Królowa sprawdza przygotowania do uroczystej kolacji wieczorem. 
Dwa lub trzy razy w roku para królewska zaprasza około 160. Wybór zaproszonych i ich usytuowanie jest bardzo trudnym i ważnym zadaniem. Musimy połączyć różne sektory społeczeństwa szwedzkiego, a następnie umieścić je na odpowiednich krzesłach tak, aby każdy dostał miłe towarzystwo i się nie denerwował. 


18:35 Pierwsi goście przyjeżdżają. Ale wielka inwazja rozpocznie się od 19:10. 23.30 zakończył się bankiet, był to udany debiut Daniela.
01:30 Królowa gasi światło się w Drottningholm. Dobranoc !

6 komentarzy:

 1. wspaniale opisany dzień, aż chciało by się więcej takich opisów czytać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli istnieje więcej przekazów na temat tego jak wygląda "zwykły dzień pracy" członków rodziny królewskiej to z pewnością o tym napisze, mnie sama to strasznie interesuje i zawsze gdy coś ciekawego znajdę, nie mogę się doczekać, aby się Wami tym podzielić :)

   Usuń
 2. http://wiadomosci.onet.pl/wielka-brytania-i-irlandia/para-ksiazeca-wydala-4-5-mln-funtow-na-remont-apartamentu-w-ktorym-nie-bedzie/ereyg

  rece zalamac, tyle kasy z kieszeni podatnikow:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co Nas obchodzi jakiś tam apartament Kate i Williama? Mylisz blogi, bo tutaj nikt nie chce czytać o Kate.
   A jeśli już wydali to może niech William wydaje kasę odziedziczoną po matce a nie szasta pieniędzmi podatników!

   Usuń
 3. Ależ ciekawy dzień i pewnie rzeczywiście męczący. By wszystko było idealne, beż żadnej gafy. Śliczne są te zdjęcia Królowej

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wątpię, że to ciężka praca. Te wszystkie oficjalne spotkania muszą być męczące i na pewno czasami nudne.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Swedish Princesses , Blogger