Od hostessy do królowej - dzień 7

2014/08/04

Embed from Getty Images

08:55 Królowa otwiera drzwi i wychodzi w deszcz ze śniegiem poza swój dom, Drottningholm. Na pytanie, co zjadła na śniadanie odpowiada zdawkowo, "coś zdrowego".

Królowa wstała jak co dzień o 6.30, teraz siedzi na tylnym siedzeniu czarnego Saaba, w między czasie przygotowując się do niezbyt zwykłego dnia. To właśnie 33 lata wcześniej (dla pewności artykuł z 2009 roku), zaręczyła się ze szwedzkim królem i rozpoczęła przemianę z hostessy na Igrzyskach w królową Szwecji. W tym dniu, także Jej przyszły zięć, Daniel Westling, odbędzie swoje pierwsze publiczne wystąpienie i wkroczy na tę samą drogę co Ona przed laty.   

09:18 Przyjazd do Pałacu Królewskiego, na królową czekają urzędnicy dworu królewskiego. W biurze Królowej od początku lat 90. Christina von Schwerin i sekretarz dworu od jedenastu lat, Margaret Lilliehöök, omawiają cicho z królową program dnia i zapisują przyszłe spotkania.

Jej biuro jest jak mały apartament z normalnej wysokości sufitem, wybudowany w inny sposób niż pompatyczny kamienny zamek. W pokoju znajduje się mały salon, zegar z wahadłem i tykający zegar. Na biurku piętrzą się stosy papierów, obok znajduje się stół z książkami. W dwóch szerokich wnękach okiennych są prywatne zdjęcia rodzinne i karty okazjonalne wysyłane przez dwór.

10:00 pierwsze spotkanie, powstrzymanie rozprzestrzeniania się narkomanii jest jednym z celów królowej. To pole minowe. Jej zaangażowanie jest duże. Dzień wcześniej, ona i minister zdrowia publicznego Maria Larsson uczestniczyły w konferencji ONZ w Wiedniu. 

Czekamy w poczekalni, przez cały dzień towarzyszy nam Annika Sönnerberg, pracująca w dziale informacji dworu królewskiego. Jest nowa na dworze i mówi nam, że najbardziej zaskoczyło ją to, jak ciężko królowa i król pracują.

Tego nie da się przeczytać w internecie. Na stronach podaje się tylko kilka informacji na temat obowiązków służbowych w każdym tygodniu.


12:00 Po spotkaniu z ekskluzywną sądową parafią, która składa się z rodziny królewskiej i personelu dworu, łącznie około czterystu ludzi, nadszedł czas, na świętowanie imienin księżniczki Victorii. 
- uroczystość rozpoczęła się spontanicznie przez orkiestrę wojskową, opowiada królowa - urodziny Następczyni Tronu obchodzone są zawsze na Olandii, więc to stało się naturalne, że imieniny świętuje w Sztokholmie.


Królowa występuje rutynowo w długim futrzanym płaszcz i ciepłych kozakach. Daniel Westling, natomiast ma na sobie cienkie buty, pożałujesz, żartuje królowa. Victoria jest w porywczym nastroju w  eleganckich czarnych spodniach i białawym płaszczu. Króla nie ma z Nimi, jest zajęty, ma spotkanie z Międzynarodową Izbą Handlową w Grand Hotelu.

Stoimy w kolejce do Bramy Wschodniej i czekamy. Królowa, księżniczka, przyszły książę Daniel. Daniel i Victoria żartują z siebie. Słychać szum na wewnętrznym dziedzińcu. Ktoś wygłasza przemówienie, ale nie słychać go tutaj.

Bramy zostają otwarte. Księżniczka stoi na małym niebieskim podwyższeniu, Królowa i Daniela na borowej macie w tyle. Jest to debiut Daniela i media opisują to jako sukces, mimo że późnej przyznał, że zamarzły mu nogi


14:00 Kiedy królowa, księżniczka i Daniel zjedli obiad, "małe ryby", wracając do biura, królowa mówi 
to ekscytujące spędzać czas z nowym członkiem rodziny, Królowa mówi o Danielu. Mam nadzieję, że czuje się jak w domu. Jest bardzo wiele nowych, obcych ludzi, których musi poznać.

15:00 Spotkanie z ministrami przed nadchodząc wizytą we Włoszech. 

Król, wraz ze swoim adiutantem wchodzi bezpośrednio z lunchu w Izbie Handlowej. Pierwszy marszałek Trybunału, Lars-Hjalmar mówi, "Witaj Wasza Wysokość". Drzwi są zamknięte, powinienem, zwracać się "Wasza Wysokość". "Królowa" i "Król" może przejść w ostateczności. Ja do tej pory zwróciłem się do Królowej "ty" trzy razy.

16:00 Królowa sprawdza przygotowania do uroczystej kolacji wieczorem. 
Dwa lub trzy razy w roku para królewska zaprasza około 160. Wybór zaproszonych i ich usytuowanie jest bardzo trudnym i ważnym zadaniem. Musimy połączyć różne sektory społeczeństwa szwedzkiego, a następnie umieścić je na odpowiednich krzesłach tak, aby każdy dostał miłe towarzystwo i się nie denerwował. 

18:35 Pierwsi goście przyjeżdżają. Ale wielka inwazja rozpocznie się od 19:10.

 23.30 zakończył się bankiet, był to udany debiut Daniela.
01:30 Królowa gasi światło się w Drottningholm. Dobranoc !

6 komentarzy

 1. wspaniale opisany dzień, aż chciało by się więcej takich opisów czytać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli istnieje więcej przekazów na temat tego jak wygląda "zwykły dzień pracy" członków rodziny królewskiej to z pewnością o tym napisze, mnie sama to strasznie interesuje i zawsze gdy coś ciekawego znajdę, nie mogę się doczekać, aby się Wami tym podzielić :)

   Usuń
 2. http://wiadomosci.onet.pl/wielka-brytania-i-irlandia/para-ksiazeca-wydala-4-5-mln-funtow-na-remont-apartamentu-w-ktorym-nie-bedzie/ereyg

  rece zalamac, tyle kasy z kieszeni podatnikow:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co Nas obchodzi jakiś tam apartament Kate i Williama? Mylisz blogi, bo tutaj nikt nie chce czytać o Kate.
   A jeśli już wydali to może niech William wydaje kasę odziedziczoną po matce a nie szasta pieniędzmi podatników!

   Usuń
 3. Ależ ciekawy dzień i pewnie rzeczywiście męczący. By wszystko było idealne, beż żadnej gafy. Śliczne są te zdjęcia Królowej

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wątpię, że to ciężka praca. Te wszystkie oficjalne spotkania muszą być męczące i na pewno czasami nudne.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.