Przemówienia na ślubie Victorii i Daniela

2014/08/14Na wczorajszą prośbę jednej z czytelniczek, postanowiłam poświęcić oddzielny post na przemówienia podczas przyjęcia weselnego księżniczki Victorii i księcia Daniela.


Toast króla 
Kliknij aby obejrzeć

Jej Królewska Mość, Królowa i Ja zaprosiliśmy Was do pałacu królewskiego na przyjęcie weselne. To wspaniałe widzieć Was wszystkich tutaj ! W imieniu mojej rodziny, a szczególnie w imieniu mojej najstarszej córki i mojego syna [król po raz pierwszy nazywa Daniela synem!], dziękuję za przybycie i dzielenie z nami tej wielkiej radości, która zawsze będzie częścią tego niezapomnianego dnia!


Olle Westling
To wspaniałe widzieć, Victorię i Daniela, tak szczęśliwych, w ten dzień, w ten piękny dzień. Jest to wielki dzień dla Nas wszystkich, mających przywilej, być tutaj z Wami, w jednym z najważniejszych momentów w Waszym życiu, jesteście teraz mężem i żoną. 

Wasze wesele to nie tylko rodzinna uroczystość. To jest coś, co dotyczy wszystkich w Szwecji. Radość i szczęście, które świeci wokół Was dzisiaj... to wielkie uczucie. Wiele osób zobaczyło wynik Waszego spotkania i Waszej bajkowej miłości. Tak, to jest bajka, ale nie sądzę, że to był przypadek, że to miało miejsce w Szwecji, ponieważ jak mówi doktryna. "Dla Szwecji, z czasem". (tą doktrynę stworzył król Karol XVI Gustaw zostając monarchą).
Daniel, jesteś Naszym kochanym synem, matka, siostra i ja jesteśmy bardzo dumni z Ciebie. Zawsze podążałeś swoją ścieżką i robiłeś to z honorem, zarówno w swojej karierze i znajomościach. Oczywiście nigdy nie zostałeś zawodowym graczem hokeja, ale nadal jesteśmy z Ciebie dumni. Jesteśmy dumni, że stworzyliśmy dobrze prosperujący biznes w obszarze, który liczy się dla Ciebie - sporcie i rozwoju osobistym. 

Byliśmy tak szczęśliwi, kiedy powiedziałeś Nam, że spotkałeś dziewczynę, którą chcesz Nam przedstawić. Oczywiście, nie spodziewałem się, że jest tak wyjątkowa! W dniu w którym spotkałem Cię, droga Victorio, doznałem ciepła i prostoty, jaką wniosłaś ze sobą i skierowałaś w kierunku naszej rodziny i ludzi w około. Pamiętam jeden dzień w lesie w pobliżu Ockelbo, gdzie witałaś wszystkich ludzi, których spotkałaś na swojej drodze i pokazałaś im swoje niesamowite ciepło. To był moment w którym zrozumieliśmy, dlaczego Daniel zakochał się w Tobie. Było jasne, że długo czekał i dokonał wyboru bardzo ostrożnie. 

Daniel, nauczyłeś się, że życie nie jest usłane różami. Kiedy miałeś 16, odkryłeś, jak zdrowie jest ważne. Dowiedziałeś się, że jest Ci potrzebny przeszczep nerki, ale zawsze zachowywałeś pozytywizm i swoje nadzieje na przyszłość. Twoje ciepło, miłość i Twoja życiowa energia są ważnymi cechami, które, mam nadzieję, będą Ci towarzyszyć przez całe życie.
Drodzy Danielu i Victorio, najlepszym sposobem, na odniesienie sukcesu w realizacji zadań stojących przed Wami jest ten, który obsługuje również inne zadania. To rozmowa, wzajemne wspieranie się i współpraca będą zawsze pomagać w Waszym życiu. To jest coś, co Eva i ja nabyliśmy w trakcie naszego życia, a my postaramy się przekazać Wam jak najlepiej. Jako rodzice wiemy, że znalazłeś w Victorii, żonę ciepłą, kochającą i serdeczną. 

 Każdy, kto Was spotyka może czuć tę głęboką miłość i szczerość, którą macie wobec siebie i innych.

Nie tylko księżniczka, ale król i królowa i cała rodzina królewska przyjęli Nas z wielką życzliwością. Chciałbym serdecznie podziękować za to. Mam zaszczyt podziękować za wspaniałą gościnność, której wszyscy dzisiaj wieczorem doświadczamy. Nasi gospodarze zaprosili nas na przyjęcie z ciepłem i hojnością i to jest noc której nie zapomnimy! " Król Karol XVI Gustaw


 Jej Wysokość, Królowa Silvia, moja droga ukochana żona. Dzisiaj jest nasza rocznica ślubu. Pragnę ci pogratulować w tym wielkim dniu i dać Ci moje serdeczne podziękowanie za wsparcie i miłość jakimi obdarzałaś mnie przez kolejny rok. Dzięki Tobie i Twojej miłości, mogę patrzeć w przyszłość z wielką ufnością.

Księżniczka Victoria, książę Daniel, drodzy nowożeńcy, Królowa i ja chcemy życzyć Wam długiego i szczęśliwego życia razem. Ślub jest to duży krok w życiu. Nie tylko dla wstępujących w związek małżeński, ale także dla ich rodziców. Obietnica, którą dzisiaj zawarliście między sobą jest na zawsze. Teraz zostaje tylko lojalność, którą musicie mieć w stosunku do siebie.
Jako rodzice jesteśmy uradowani mogąc zobaczyć, jak szczęśliwi jesteście razem. Ale jak, wielu rodziców przed nami, my również z ciężkim sercem, widzimy jak nasze dzieci dorastają i zakładają własne rodziny. Mam nadzieję, że pewnego dnia Wy wystąpicie tak jak my dzisiaj i będziecie tak szczęśliwi, jak królowa i ja.

Droga Victoria, jesteś Następczynią Szwedzkiego Tronu. Jest to misja wiążąca się z wieloma obowiązkami i zadaniami. Z dumą i wdzięcznością, przyglądałem się jak przygotowujesz się do tej roli. Pewnego dnia zastąpisz mnie jako głowa państwa i mam pewność, że zrobisz to dobrze, gdyż widzę, Twoją mądrość i determinację z jaką przygotowujesz się do tego zadania. Wiem, że podzielam to zaufanie z wieloma Szwedami. Przypomina mi się powiedzenie naszego przodka Karla XIV Johana, "miłość ludzi jest moją nagrodą." Nasz związek nie ogranicza się do tego między monarchą i Jego spadkobiercą.  Jestem Twoim ojcem, a Ty jesteś moją ukochaną córką. Nikt nie powinien myśleć, inaczej, a moim jedynym życzeniem było, abyś zawsze była szczęśliwa. To zawsze było jasne, dla Twojej matki i mnie, że każdy musi wybrać jedną osobą, swoim sercem, która będzie towarzyszem jego życia. Jak dzisiaj, Ty towarzyszysz mężczyźnie swojego życia, swojemu mężowi.

Drogi Danielu, w imieniu królowej i swoim, chciałbym serdecznie powitać Cię w naszej rodzinie. Chcemy również pogratulować Naszej córce wyboru męża i jej mężowi wyboru żony. Wiedzieliśmy, że jesteś ambitny. Byliśmy często pod wrażeniem twojego pozytywnego ducha i widzieliśmy jak przygotowujesz się z energią i determinacją do roli księcia małżonka, którym jesteś teraz: Daj swojej żonie, Następczyni Tronu, wsparcie i zaufanie. Jesteśmy również zadowoleni, że znasz nowych rodziców i swoją nową, wielką i wspaniałą rodzinę.

Drodzy Danielu i Victoria, Królowa i ja, książę Carl Philip i księżniczka Madeleine gratulujemy i życzymy Wam wszystkiego co najlepsze. Zawsze możecie liczyć na nasze wsparcie i miłość. I modlimy się, aby Bóg Wam błogosławił.

Chciałbym wznieść toast za księżniczkę Victorię i księcia Daniela, naszych kochanych nowożeńców! "


Książę Daniel

Droga Victorio, Następczyni Tronu Victoria, księżniczka Szwecji, księżniczka mojego serca. 

Dziewięć lat temu, miałem okazję spotkać młodą kobietę z dużym poczuciem humoru, silnym poczuciem obowiązku i bardzo, bardzo dużą inteligencją. Zaprzyjaźniliśmy się, poznałem ją i stała się nie do odparcia. Te lata z Tobą, Victorio, były najlepszymi latami mojego życia. 

Były czasy, kiedy oficjalne zobowiązania rozdzielały Nas, zanosząc Cię do dalekich krajów i kontynentów. Ja nigdy nie zapomnę jednej podróży, kilka lat temu, kietym razem do Chin. Mieliśmy być oddzielnie przez cały miesiąc. Noc przed wyjazdem, wróciła do domu późno i miała jeszcze wiele do przygotowania przed wyjazdem. Zamiast przespać kilka godzin, całą noc pisała. Rano po jej wyjściu, znalazłem skrzynkę i w tej skrzynce, 30 pięknych listów adresowanych do mnie. Jeden na każdy dzień Jej nieobecności. Ten romantyczny gest jest typowy dla Ciebie Victorio. To mówi wszystko o miłości i tym jakim jesteś człowiekiem. 

Był kiedyś młody człowiek, który może nie był żabą na początku bajki, jak w opowieści braci Grimm. Ale na pewno nie był księciem. Pierwszy pocałunek tego nie zmienił. Transformacja nie mogła być możliwa bez wsparcia króla i królowej, którzy rządzili królestwem od lat i którzy są pełni mądrości, doświadczenia i mają ogromne serca. Oni wiedzieli, co było najlepsze i kierowali parą wspierając ich własnym doświadczeniem. Czuję głęboką wdzięczność Wasze Wysokości, Królu i Królowo, za wsparcie i za sposób, w jaki przyjęliście mnie do swojej rodziny. Myślę, że ze strony mojej rodziny: mojego ojca, mojej matki, mojej siostry i jej dwóch córek Victoria otrzymała podobne wsparcie. 

Mamo i tato, zawsze dawaliście mi bezwarunkową miłość. Pomogliście mi za pośrednictwem posiadanej mądrości znaleźć pewność siebie i bezpieczeństwo ze swoimi silnymi wartościami. Dziś, kiedy mijaliśmy ulice Sztokholmu, otrzymaliśmy tak wiele ciepła i radości. Nigdy nie zapomnę tej chwili. W latach, które Victoria i ja spędziliśmy razem, otrzymałem ogromne wsparcie od ludzi, których spotkaliśmy. To było dla mnie bardzo ważne i chciałbym podziękować im za to. Mam najgłębszy szacunek dla przyszłych zadań mi powierzonych. Niewątpliwie będzie to duże wyzwanie. Zrobię co w mojej mocy, aby spełnić wszystkie nadzieje, które są skierowane we mnie. Zrobię co w mojej mocy, aby wspierać żonę, Następczynię Tronu Szwecji, w ​​jego ważnej pracy. 

Kochanie, Victorio, jestem bardzo dumny z tego, co mamy razem. Jestem tak szczęśliwy, z tego, że jestem teraz Twoim mężem. Zrobię co w mojej mocy, abyś zawsze była szczęśliwa jak jesteś dziś. Victorio, największą rzeczą jest miłość. Kocham cię tak bardzo. 
Dołączcie do mnie w toaście za moją cudowną żonę".6 komentarzy

 1. Uwielbiam ten slub i przemowy, wszystko jest takie naturalne i przepełnione miłością, aż miło się patrzy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję :* Jednak zdążę jeszcze przeczytać...
  Oni są wspaniałą rodziną, każdy marzy o takim cieple jakim oni się obdarzają :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne przemówienia...to Daniela i Króla najbardziej mi się podoba. Bardzo szczere i wzruszające :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Po przemówieniu Daniela ze łzami w oczach siedziałam. Uwielbiam fragment o tej żabie...

  "Był kiedyś młody człowiek, który może nie był żaba na początku bajki, jak w opowieści braci Grimm. Ale na pewno nie był księciem. Pierwszy pocałunek tego nie zmienił. Transformacja nie mogła być możliwa bez wsparcia króla i królowej, którzy rządzili królestwem od lat"

  OdpowiedzUsuń
 5. Śliczne przemówienie, pełne miłości, od serca... I te zdjęcia są przepiękne, nie dziwię się, że księzniczka się wzruszyła:)

  alessandra

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja oglądałam "na żywo" te wszystkie przemówienia, z niemieckimi napisami na dole ekranu- najbardziej spodobało mi się przemówienie Daniela, bardzo czułe i szczere, wdać już po tych słowach jak mocno kocha Vic :)
  Ania

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.