Nowe informacje na temat ślubu Carla Philipa i Sofii Hellqvist

2015/03/19

royalista

Po długim oczekiwaniu nareszcie pojawiły się nowe, potwierdzone, informacje na temat zbliżającego się ślubu księcia Carla Philipa i Sofii Hellqvist. Jak wiadomo ślub przyszłej pary książęcej odbędzie się 13 czerwca tego roku, "gdy Szwecja będzie już piękniejsza" jak zwykł mawiać król Karol Gustaw.

dalarnastidning

12 czerwca, w wieczór poprzedzający ślub odbędzie przyjęcie dla specjalnie zaproszonych gości. 
Ceremonia ślubna odbędzie się tradycyjnie po południu, w Kaplicy Zamku Królewskiego. Dzisiaj również została podana data rozpoczęcia nabożeństwa - 16.30. 

zimbio

Jak powiedział zajmujący się organizacją tego wielkiego dnia, Hakan Person, będzie to duży, ale nie ogromny ogromny. W związku z tym możemy się spodziewać królewskich gości, w tym duńskiej królowej Małgorzaty, matki chrzestnej Carla Philipa. Warto wspomnieć, że Person zajmował się organizacją ślubów Victorii i Madeleine, więc tym bardziej możemy spodziewać się pięknej ceremonii. Również dzięki informacjom pana Person'a wiemy, że ślub będzie przypominał ceremonię zaślubiny księżniczki Madeleine lub lepiej będzie mniejszą wersją ślubu Victorii i Daniela.

unofficialroyalty.com

Prawdopodobnie zaraz po ceremonii para pozdrowi Szwedów przed Kaplicą Królewską, podobnie jak zrobili to Madeleine i Christopher. Wtedy także możemy oczekiwać pierwszego, małżeńskiego pocałunku księcia i księżnej. 

hello magazine

Po ceremonii ślubnej rozlegnie się 21 strzałów armatnich z Skeppsholmen, a para książęca przejedzie ulicami Sztokholmu i pozdrowi zebranych na trasie przejazdu (gdzie stanie 1400 żołnierzy gwardii królewskiej), który zakończy się w Logården.  

zimbio

Podczas parady para będzie jechała bröllopsvagnen, czyli po polsku ślubną karocą. Jak już oficjalnie wiadomo, tą samą co w 1976 roku para królewska, 2010 roku Victoria i Daniel, a w 2013 Madeleine i Christopher. Tym razem para nie uda się na przyjęcie weselne łodzią czy statkiem (nie będzie to konieczne).

zimbio

Przyjęcie weselne tym razem odbędzie się na Zamku Królewskim, tak jak miało to miejsce w przypadku Victorii i Daniela. Para wybrała na miejsce przyjęcia weselnego dwie sale. W Vita Haved podane zostaną posiłki, z kolei w Galerii Karola XI. Nie są to największe sale na Zamku Królewskim, w związku z tym możemy się spodziewać około 200 gości na przyjęciu weselnym ( u Victorii i Daniela bawiło się ponad 500 osób).

hellmagazine

Nie zapominajmy o obecności chrześnicy księcia Carla Philipa, księżniczce Estelle, nadal liczę, że będzie małą druhną na ślubie wujka i cioci. Mała Leonore będzie podczas ślubu pary w wieku Estelle, więc również możemy spodziewać się Jej obecności. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że drugie dziecko Madeleine i Chrisa przyjdzie na świat pod koniec czerwca i księżniczka będzie mogła uczestniczyć w ślubie brata. 

zimbio

Już niedługo powinny zostać podane daty nabożeństw - zapowiedzi przed ślubnych (tutaj możemy spodziewać się obecności całej Szwedzkiej rodziny Królewskiej) i przyjęć podczas, których para odbierze oficjalne prezenty ślubne od szwedzkich władz. Sofia właśnie wróciła z RPA, gdzie przez kilka tygodni pracowała w związku z Project Playground i z z pewnością przygotowania nabiorą tempa. 

http://assets.arabiaweddings.com/

Tym samym oficjalnie powracają posty w związku ze zbliżającym się ślubem, już w przyszłym tygodniu post o tym kto pomógł Sofii przeobrazić się w przyszłą księżną :)

14 komentarzy

 1. Marleno a kogo możemy się spodziewać z innych RK? kto może być z Monako, UK i całej reszty? będzie to jakoś ogłoszone przed ślubem? /Lena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwór poda listę oficjalnych gości na stronie internetowej. Możemy spodziewać się podobnej,a nawet takiej samej listy gości jak podczas ślubu Madeleine i Chisa, czyli:

   Dania: Mary, Frederik Joachim, Marie
   Norwegia: Mette-Marit, Haakon, Arie, Marta Luiza
   Luksemburg: Wilhelm i Stephanie,
   Wielka Brytania: Edward i Sophie
   Grecja: Marie Chantal, Pavlos, Teodora, Tatiana, Nikolas
   Monako: księżna Charlene i książę Albert, lub księżna Karolina.

   Carl Philip nie jest następcą tronu więc na jego ślub nie przybędą monarchowie panujący, dlatego można wątpić w obecność jakichkolwiek przedstawicieli z Holandii czy Belgii. Jedyną monarchinią obecną na ślubie Carla może być królowa Małgorzata II, jego matka chrzestna. Monako jest księstwem, więc Charlene i Albert są niżsi rangą niż królowie czy królowe i ich możliwość jest możliwa. (dlatego Charlene była na ślubie Madeleine i Chrisa, a Albert na inauguracji Willema Alexandra).

   Usuń
  2. Ja liczę na to, że zobaczymy Charlene :)

   Usuń
  3. Bardzo ciekawe to co piszesz - nie wiedziałam, że monarchowie z zasady uczestniczą tylko w ślubach innych monarchów albo bezpośrednich następców tronu;)
   Zawsze się zastanawiałam według jakiego klucza zaprasza się gości z innych rodzin panujących.
   A wiecie może, czy protokół przewiduje odstępstwa od tych reguł w przypadku, kiedy np. panujący i państwo młodzi prywatnie się lubią? Np. gdyby teoretycznie Willem-Alexander i Carl-Philip byli dobrymi przyjaciółmi, to W-A wypadałoby przyjechać na ślub?

   Usuń
  4. Z Grecji jeszcze można dodać Philiposa, bo on tez był :)

   Usuń
  5. Przyznam, że też się nad tym zastanawiam, szczególnie przyvokazji ślubu Madde i Chris'a, zastanawiałam się, czy w przypadku bliskich stosunkó. Maxima i Alexa by przyjechali, szczerze to nadal się nad tym zastanawiam, teoretycznie reguluje to protokół, ale nie raz odstępstwa od niego są możliwe :)

   Usuń
  6. Ha, cóż, myślę, że bardziej prawdopodobne jest przybycie Maximy i Alexa/Mathilde i Philippe'a niż Letizii i Felipe na przykład;(
   Z Monako byłoby wspaniale, gdyby przyjechali Charlene i Albert, ale myślę, że bardziej prawdopodobny jest sam Albert albo Karolina. Chociaż właściwie dzieci będą miały już pół roku, może Char jednak zdecyduje się na przyjazd?:)

   Hah, lista gości ekscytuje mnie nie mniej niż suknia Sofii np:))

   Usuń
 2. Potwierdzono, że ślub lub rozpocznie się o 16:30 ;)
  http://royalista.com/93495/the-swedish-court-releases-details-on-carl-philip-and-sofias-wedding/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wreszcie pojawiają się jakieś informacje :) dzięki

   Usuń
 3. Katarzyna Marcja Mac19 marca 2015 17:49

  ciekawy tekst

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem bardzo ciekawa listy gości. Dobrze, że powoli pojawiają się informacje

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpowiedzi
  1. Też tak w pierwszym momencie pomyślałam, ale z drugiej strony ślub księcia Alberta i księżnej Charlene zaczynał się o 17.00 a przyjęcie weselne wieczorem. Myślę, że ta 16.30 to wcale nie taka późna godzina, zważywszy na fakt, że po ceremonii i paradzie od razu rozpocznie się przyjęcie :)

   Usuń
 6. ceremonia na pewno będzie piękna, już nie mogę się jej doczekać, a zwłaszcza kreacji Sofii :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.