Księżna honorowym prezesem Sophiahemmet + Nowe informacje na temat fundacji księcia i księżnej Värmland

2016/01/14

Embed from Getty Images

1 stycznia księżna Sofia została mianowany honorowym prezesem Szpitala Sophiahemmet. Księżna tym samym przejęła patronat księżniczki Christiny, która była honorowym prezesem organizacji od 1972 roku. Współpraca Sophiahemmet z rodziną królewską sięga 1884 roku i królowej Sofii, która sfinansowała rozpoczecie edukacji pielęgniarskiej kobiet. Od tego czasu honorowy prezes szpitala uczestniczy w uroczystości wręczenia dyplomów ukończenia szkoły pielęgniarskiej oraz osobiście wręcza stypendia. Jak informuje Sophiahemmet księżniczka Christina bardzo pomogła szpitalowi i jego rozwojowi. Możemy się spodziewać, że w związku z nowym patronatem księżna Sofia będzie odbywać nowe spotkania, zarówno publicznie jak i w dużej mierze prywatne.


Pod koniec kwietnia 2015 roku dwór poinformował, że w związku ze zbliżającym się ślubem książę Carl Philip i jego narzeczona postanowili założyć swoją fundację. Para poszła śladem księżniczki Victorii oraz księcia Daniela, którzy podobnie postąpili przy okazji swojego ślubu w 2010 roku. Jak dotąd ani dwór, ani książęca para nie zdradzali czym dokładnie zajmie się organizacja. Na oficjalnej stronie rodziny królewskiej mogliśmy (i możemy nadal) przeczytać tylko, że "Celem Fundacji jest promowanie i wspieranie dzieci i młodzieży w sprawach opiekuńczo-wychowawczych". 

 Dopiero teraz szwedzcy dziennikarze dotarli do bardziej szczegółowych informacji, które potwierdziła Margareta Thorgren, rzeczniczka dworu królewskiego. Okazuje się, że głównym celem fundacji w najbliższym czasie będzie pomoc dzieciom prześladowanym w sieci. W przedsięwzięciu parze książęcej pomoże wielu ludzi i wolontariuszy. Temat zastraszania jest bardzo ważny dla Sofii i Carla Philipa, teraz jego zwalczanie będzie głównym celem organizacji.

Warto wspomnieć, że rodzina królewska ma wieloletnią tradycję pomagania ludziom i wspierania najróżniejszych akcji poprzez fundacje. Obecnie szwedzka rodzina królewska ma 70 fundacji! A najstarsza z nich została założona w 1800 roku.

18 komentarzy

 1. Może ich fundacja zacznie współpracować w tym zakresie w fundacją Księżnej Mary.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super czytać o nowych patronatach Sofii. Mam nadzieję, że będzie ich z czasem przybywac!

  OdpowiedzUsuń
 3. Może Sofia i Carl Philip również będą mieli stronę internetową swojej fundacji ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fundacja Victorii i Daniela bardzo się rozwinęła. Możliwe, że za jakiś czas powstanie strona internetowa fundacji Carla Philipa. Chociażby z powodu odbywania przez pary książęce spotkań nie zapisanych w oficjalnej agendzie czy podejmowaniu nowych przedsięwzięć organizacji par, o czym również dwór i rzeczniczka nie informują. Właśnie z powyższych powodów Victoria i Daniel mają stronę internetową swojej fundacji.

   Usuń
 4. Księżniczka Christina kończy z oficjalnymi obowiązkami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiadomo, księżniczka ma już swoje lata i z pewnością woli teraz spędzać czas z wnukami. Już w 2014 roku przekazała jeden że swoich patronatów Danielowi. Możliwe, że powoli będzie przekazywała swoje obowiązki dzieciom brata, a przede wszystkim Danielowi i Sofii, a może również Carlowi Philipowi. Wśród organizacji nad którymi księżniczka sprawuje patronat znalazłam fundację, której działalność z pewnością zainteresowałaby Sofię :)

   Usuń
 5. Ona nigdy nie będzie Królową a ile chce zrobić dla innych. Kate powinna brać przykład, bo póki co robi naprawdę niewiele.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest blog o Kate. Po co tyle jadu? To co robi Kate nie jest naszą sprawą.

   Usuń
 6. Super. Będzie miała jakieś wyjścia w związku z tym?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaki dress code? Są gdzieś zdjęcia, jak księżniczka Christina wręcza dyplomy? Sofia będzie to robić, co roku?

   Usuń
  2. Najprawdopodobniej tak. Wręczenie odbywa się w ciągu dnia, więc nie ma szczególnych wymagań co do stroju. Księżniczka Christina występowała w normalnych sukienkach do kolan.

   Usuń
 7. Sophiahemmet to szpital czy uczelnia medyczna???

  OdpowiedzUsuń
 8. Nareszcie Sofia może coś zrobi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nic nie robi? Po pierwsze jest w ciąży a po drugie członkowie rodzin królewskich bardzo często mają wolne po świętach przez cały styczeń. Tak się składa, że Sofia miała od czerwca 62 wyjścia a to jest dużo.

   Usuń
  2. Sofia ma jak na razie 6 ustalonych spotkań na ten rok (zapraszam do przeglądania agendy). Poza tym zarówno Victoria jak i Sofia zastosowały się do prośby króla i królowej o ograniczenie oficjalnych obowiązków ze względu na ciążę. Jak wiadomo Sofia i Carl Philip mają na głowie również remont swojej rezydencji, a tak jak ktoś wyżej napisał bardzo często członkowie rodzin królewskich nie wypełniają swoich obowiązków w styczniu i korzystają z ferii, aż do lutego. Kalendarz Sofii się zapełnia zobaczymy ją już 20 stycznia z parą królewską a następnego dnia będzie miała pierwsze wyjście związane z tym patronatem.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.