Aktualizacja: Wizyta pary prezydenckiej w Szwecji

2016/11/28We wtorek oficjalną wizytę w Szwecji rozpocznie Pan Prezydent Andrzej Dudą z małżonką. Niestety wizyta nie będzie miała charakteru oficjalnej wizyty państwowej, dlatego też nie przewidziano oficjalnego powitania ani bankietu na cześć pary prezydenckiej. Jedynie w środę 30 listopada, Pan Prezydent wraz z małżonką spotka się na lunchu na Zamku Królewskim z parą królewską oraz księżniczką Victorią i księciem Danielem.

Kalendarz spotkań Victorii i Sofii na najbliższe tygodnie znajdziecie w górnym menu pod "Agenda Królewska". Jeszcze dzisiaj książę Carl Philip i księżna Sofia odbędą spotkanie w związku ze swoją fundacją. 


8 komentarzy

 1. A o czym para prezydencka może z nimi rozmawiać? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba by się zapytać Pana Prezydenta albo króla. Nie wiadomo na jakie tematy rozmawiają za zamkniętymi drzwiami, mają one charakter poufny. Chyba każdy powinien to zapamiętać, bo jest tak podczas najróżniejszych spotkań polityków czy głów państw. Nie raz jedna ze stron decyduje się lakonicznie odpowiedzieć na notoryczne pytania prasy o tematy rozmów, ale jest to rzadkie.

   Musicie zapamiętać, że i u prezydenta i u monarchy obowiązuje protokół dyplomatyczny. W przypadku spotkań z monarchami nie powinny pojawiać się tematy związane z polityką ponieważ oficjalnie monarcha nie ingeruje w prawo i jest neutralny politycznie, a przynajmniej powinien być. Jednak za zamkniętymi drzwiami kiedy wszystko zostaje między Prezydentem i królem nie można wykluczyć takich rozmów. Mimo to przyjmuje się, że takie spotkania (prezydent - monarcha) mają charakter towarzyski i kurtuazyjny. Tak się przyjęło, było jest i będzie, i dopóki istnieje instytucja monarchii nie zostanie zniesione. Jak widać tematów do rozmów nigdy nie brakuje żadnej ze stron podczas takich podróży z różnych krajów i do różnych krajów. A protokół wszystko dokładnie ustala, nawet jeśli byłoby to spotkanie z prezydentem lub premierem jakiegoś kraju taki obiad z małżonkami miałby charakter towarzyski, a w programie wizyty zostałoby ustalone kiedy jest czas na rozmowy o polityce i spotkania robocze.

   Usuń
 2. Szkoda ,że jednak bez oficjalnej wizyty,ale z niecierpliwością będę czekać na zdjęcia Victorii i naszej Pierwszej Damy.
  Sofia i Vic najlepiej wypadły w burgundzie:)
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
 3. A skąd wiadomo,że dopiero w czwartek się rozpocznie oficjalna część wizyty?Dokładnego programu na stronie internetowej prezydenta jeszcze nie ma

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. Mam wrażenie, że obecny Prezydent nigdzie na lata oficjalnie :/ Jakby był mniej ważny niż Prezydent np Finlandii.

   Usuń
  2. Czytajcie wyraźnie to co jest napisane! Wszystkie podróże Pana Prezydenta mają charakter oficjalny, część z nich nie ma jednak charakteru oficjalnej wizyty państwowej, to różnica. Gdyby to nie była oficjalna podróż nie byłoby prasy i programu wizyty. Jak widać ta podróż miala mieć charakter bardziej "roboczy" bo dzisiejszy dzień Pan Prezydent spędzi przede wszystkim z Premierem i w siedzibie rządu. Oficjalne wizyty państwowe mają charakter bardziej towarzyski niż roboczy.

   Pan Prezydent nie jest mniej ważny od innej głowy państwa. Jak można tak w ogóle pomyśleć? Jest coś takiego jak protokół, który określa ile oficjalnych wizyt państwowych głowa państwa może odbyć i ile oficjalnych wizyt państwowych przyjąć, najczęściej jest to jedna, góra dwie z obu stron. W tym roku "limit" został wyczerpany i w Szwecji i w Polsce. Poza tym nie zapominajmy o budżecie obu państw, Pan Prezydent w tym roku naprawdę dużo podróżował oficjalnie i złożył wizyty państwowe, a na szwedzkim dworze królewskim odbyły sie nie tylko wizyty panstwowe ale również obchody urodzin króla oraz dwa chrzty, to wszystko kosztuje. Jak widać stosunki obu państw maja zostać bliskie dlatego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Szwecji i Polski podjęły decyzje o takim a nie innymi charakterze wizyty jeszcze w tym roku. Myślę, że stosunki naszych państw są o wiele ważniejsze niż oficjalne powitanie na loti wieczorny bankiet.

   Usuń
 5. A co zostało tu zaktualizowane?

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.