Pierwsze urodziny księcia Alexandra!

2017/04/19

Erika Gerdemark / kungahuset.se

Wszyscy z niecierpliwością oczekiwaliśmy dzisiejszego dnia, bowiem książę Alexander świętuje swoje pierwsze urodziny!
Z tej okazji dwór królewski opublikował urodzinowej zdjęcia księcia wykonane w Sjöpaviljongen (i w ogrodzie Pałacu Drottningholm), gdzie niedługo po ślubie zamieszkała książęca para. Jak podano kilka dni temu, remont Villi Solbacken nadal trwa, ale już niedługo małżonkowie będą mogli zając się urządzaniem swojego nowego domu. Obecnie rodzin zajmuje niewielki domek Sjöpaviljongen  na terenie Pałacu Drottningholm, dzięki czemu mogą cieszyć się prywatnością i normalnym życiem, z zachowaniem wszelkich względów bezpieczeństwa.

Prins Carl Philip / kungahuset.se

Urodzinowe fotografie księcia w ogrodzie wykonała Erika Gerdemark odpowiedzialna za pierwszą rodzinną sesje zdjęciową Alexandra w maju ubiegłego roku. Z kolei zdjęcie małego księcia rozpakowującego prezent wykonał książę Carl Philip. Na zdjęciach wykonanych przez Gedemark mały książę nosi koszulę we wzorki oraz kurteczkę z Zary i buciki od H&M.

Erika Gerdemark / kungahuset.se

Swoje urodziny książę będzie świętował w Drottningholm (swoim domu lub pałacu), na przyjęciu pojawi się cała rodzina, oprócz księżniczki Victorii, która przebywa od wtorku w Japonii. Z całą pewnością nie zabraknie jednak Estelle i Oscara, oraz jeśli wierzyć wcześniejszym doniesieniom z dworu królewskiego Leonore i Nicolasa. 

tumblr
tumblr
"Dla mojej żony i mnie to wspaniały dzień, pełen emocji. Słowa nie są w stanie ich wyrazić". - mówił książę Carl Philip, zaledwie rok temu, ogłaszając podczas konferencji narodziny synka.  "Nie mogę się doczekać, aby być w domu z moją rodziną już w czwórkę!"


Dzień po porodzie rodzina książęca opuściła szpital i udała się do domu. W Szwedzkiej rodzinie Królewskiej jest to moment prywatny. Sofia i Carl Philip podtrzymali tradycję udostępnienia zdjęcia z tego szczególnego momentu. Tradycję tą w 2012 roku stworzyła księżniczka Victoria, a następnie w 2014 podtrzymała księżniczka Madeleine. Jest to forma podziękowania prasie i Szwedom za uszanowanie prywatności rodziny w tak szczególnym czasie. Paparazzi jak najbardziej stosują się do niepisanej umowy. Za każdym razem paparazzi, pracownicy i pacjenci szpitala, dokładnie widzą moment opuszczenia przez książęce rodziny szpitala, nie wykonują jednak zdjęć.

kungahuset

21 kwietnia król Carl Gustaf i księżniczka Victoria spotkali się z rządem, aby podać do oficjalnej informacji imiona małego księcia Alexander Erik Hubertus Bertil, książę Södermanland. Rodzina królewska zebrała się również na Te Deum z okazji narodzin chłopca. 

prince Carl Philip / kungahuset.se

23 kwietnia dwór wydał pierwsze zdjęcie księcia wykonane przez dumnego tatę, księcia Carla Philipa. Kilka tygodni późnej, w dniu urodzin księcia Caral Philpa dwór wydał przepiękną sesję zdjęciową wykonaną w apartamentach pary królewskiej w Pałacu Drottningholm. 

Erika Gerdemark / kungahuset.se

6 czerwca, z okazji Święta Narodowego, Sofia i Carl Philip zaprezentowali synka Szwecji, tym samym otwierając bramy Zamku Królewskiego. Z kolei w dniu pierwszej rocznicy ślubu książęcej pary, Alexander po raz pierwszy odwiedził swoje księstwo. Księżna Sofia z synkiem postanowili niespodziewanie dołączyć do księcia Carla Philipa i króla Carla Gustafa w Södermanland na Stenhammardagen.

kungahuset
Następna okazja do zobaczenia księcia nadarzyła się w połowie lipca z okazji pierwszej letniej sesji zdjęciowej rodziny królewskiej. W sierpniu dwór wydał nowe zdjęcia Alexandra w związku ze zbliżającym się chrztem chłopca. W między czasie Sofia i Alexander byli widziani dopingując Carla Philipa na wyścigach. Post dokładnie opisujący okres od narodzin do chrztu Alexandra znajdziecie tutaj - KLIK

expressen

9 września odbył się długo wyczekiwany chrzest księcia Alexandra na którym zebrała się cała rodzina królewska. Uśmiechnięty książę wystąpił w historycznej szacie chrzcielnej z 1906 roku. Niedługo po chrzcie opublikowano oficjalne zdjęcia. W październiku Alexander towarzyszył swoim rodzicom w oficjalnej wizycie w Varmland. W styczniu rodzina została sfotografowana  RPA podczas prywatnych wakacji. Były to ostatnie okazje do zobaczenia księcia, aż do marca, kiedy to ogłoszono drugą ciążę księżnej. 

expressen

tumblr

Podczas wizyty w Fryshuset w marcu księżna przyznała, że Alexander szybko rośnie, umie już samodzielnie wstawać i powoli stawia pierwsze kroki. Z całą pewnością już niedługo będzie biegał po ogrodach Drottningholm z kuzynkami i kuzynami, a za kilka lat młodszym rodzeństwem.

tumblr

31 komentarzy

 1. Piękne zdjęcia. Alexander to śliczny chłopczyk.
  Wszystkiego najlepszego Mały Książę !

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,
  wszystkiego najlepszego dla księcia Aleksandra z okazji pierwszych urodzin! Rodzina prezentuje się pięknie na zdjęciach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękne zdjęcia,fajna rodzinka widać że się kochają, a Aleksander rośnie na przystojniaka śliczny dzieciaczek.Wszystkiego najlepszego!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. czy tylko ja miałam wątpliwość że 1 i 2 zdjęcie to ten sam mały człowieczek ? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. czy tylko ja miałam wątpliwość że 1 i 2 zdjęcie to ten sam mały człowieczek ? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. czy tylko ja miałam wątpliwość że 1 i 2 zdjęcie to ten sam mały człowieczek ? :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne zdjęcia :) zdecydowanie moje ulubione jak dotychczas

  Nie wiedziałam, że jest taki zwyczaj że paparazzi nie robią zdjęć przy opuszczeniu szpitala. Myślałam, że może opuszczają szpital np przez podziemny parking. Fajnie, że mają do nich taki szacunek

  OdpowiedzUsuń
 8. Przepiękne jest to zdjęcie pary książęcej z synkiem :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdjęcie całej rodzinki jest genialne, a Sofia jaka piękna ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo podoba mi się sesja! Bardziej niż zdjęci Oskara.
  Nie mogę się doczekać kiedy zobaczymy chłopca na żywo.

  OdpowiedzUsuń
 11. Alex ma zeza, czy to tylko na zdjęciu z prezentem?

  OdpowiedzUsuń
 12. Zastanawiam się do kogo podobny... Chyba do CP.
  Byle nie do sióstr Sofii. One niestety nie są zbyt atrakcyjne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za to Sofia jest bardzo ładna, szczególnie z profilu ;) Alex jak na razie (pomijając kolor włosów po dziadku - królu Carlu Gustafie) to skóra zdjęcia z Carla Philipa, bynajmniej moim zdaniem ;)

   Usuń
  2. Sofia jest podobna do mamy, a jej siostry to nie wiem, po prostu nie wiem.

   Usuń
 13. CP i Sofia mają mało szwedzką urodę. Co myślisz Marlenko?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak naprawdę w tych czasach to tylko stereotyp i nasze wyobrażenie, że Szwed czy ogólnie mieszkaniec Skandynawii ma jasne włosy i karnację ;) no dobrze Mette-Marit z Norwegii ma jasne włosy i ma najbardziej skandynawską urodę ze wszystkich trzech skandynawskich rodzin królewskich, ale tylko dlatego, że od lat rozjaśnia włosy, naturalne ma ciemne.

   U Carla Philipa i jego rodzeństwa to naturalne, królowa w połowie jest Brazylijką, król ma delikatniejszą urodę i Madeleine bardziej się w niego wrodziła, a teraz także i wnuki poszły w dziadka, z jasnymi włosami i dzieci Madeleine z niebieskimi oczami po mamie i dziadku. Na przykład Daniel, który jest Szwedem z dziada pradziada ma również ciemne włosy i oczy ;) Z kolei Sofia ma naturalnie jaśniejsze, brązowe włosy, a nie czarne ;)

   Usuń
  2. Naturalnie ma takie
   http://www.svenskdam.se/wp-content/uploads/2015/05/sofia-hellqvist-skidor.jpg

   Usuń
 14. Sofia wyprostowała włosy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie musiała prostować, ma naturalnie proste włosy ;) mam nadzieję, że częściej będzie się tak czesać, bardzo ładnie wygląda w prostych, od razu kojarzą mi się z dniem zaręczyn Sofii i Carla Philipa.

   Usuń
 15. Ale Alex urósł śliczne zdjęcia :) jeszcze trochę i będziemy podziwiać zdjęcia jego brata lub siostrzyczki <3

  OdpowiedzUsuń
 16. Zdjęcie całej rodzinki zachwycające i bardzo się cieszę,że takie udostępnili,nie tylko małego księcia.Nie mogę uwierzyć,że za kilka miesięcy dołączy do nich kolejny maluszek :)
  Zgadzam się,że Alex to mały Carl Philip,ale ma też coś z Sofii,tylko na razie trudno to zobaczyć: )

  OdpowiedzUsuń
 17. Piękny gif z chrzcin <3

  OdpowiedzUsuń
 18. a dla mnie Alex ma urodę po mamie Sofii, jakoś tak układ oczu, choć oczywiście jest śliczniutki i słodziak!

  OdpowiedzUsuń
 19. Słodki chłopczyk :) ma śliczny uśmiech :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Ząbki po mamusi a oczka po tatusiu.
  Uroczy chłopiec ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ząbki po Sofii lepiej nie. Wiadomo co Alex dostał na urodziny?

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.