Rodzina królewska łączy się ze sobą z okazji Wielkanocy, orędzie króla + praca w związku z koronawirusem

2020/04/11Rodzina królewska stosuje się do zaleceń i Wielkanoc spędzi oddzielnie. Para królewska pozostaje na Zamku Stenhammar w Södermanland, księżniczka Victoria i książę Daniel z dziećmi w Haga Palace, książę Carl Philip i księżna Sofia z synami w Villa Solbacken, a księżniczka Madeleine z mężem i dziećmi na Florydzie.  Choć w tym roku rodzina królewska nie może się spotkać i zostaje w domach dając przykład społeczeństwu mogli spotkać się wirtualnie i życzyć sobie Wesołych  Świąt.

kungahuset sreenshoot
kungahuset sreenshoot
kungahuset sreenshoot


Cały filmik nagrywany był w domu Victorii i Daniela, gdzie obecnie znajduje się ich biuro i były najlepsze możliwości do nagrania fragmentu ze spotkania rodzinnego. Księżniczka Estelle pokazała dziadkom kartkę świąteczną, którą dla nich przygotowała. Babciu, dziadku, zrobiłam dla was kartkę świąteczną. Jest w kształcie lamy. Napisałam w niej: Wesołych Świąt babciu i dziadku! Gorące pozdrowienia, Estelle". Na co król stwierdził, że jest wspaniała i bardzo podziękował. Przy okazji mogliśmy dowiedzieć się, że Madeleine i Chris zdecydowali się jednak adoptować wymarzonego pieska!

kungahuset sreenshoot

W ubiegłą niedzielę król wygłosił orędzie do narodu: 

Tydzień poprzedzający Wielkanoc jest powszechnie nazywany Wielkim Tygodniem. Dzisiaj, Niedziela Palmowa, rozpoczyna uroczysty tydzień. W wielu miejscach nastrój jest bardziej uroczysty niż kiedykolwiek. COVID-19 ma w rękach Szwecję i świat. Ulice są puste i ciche. Pandemia wyrządziła poważny cios naszym firmom, pracownikom i szwedzkiej gospodarce - całemu szwedzkiemu społeczeństwu. 
Jednocześnie w innych częściach naszego społeczeństwa nadchodzący tydzień nie będzie spokojny. Następuje mobilizacja obywatelska. Mam na myśli w szczególności sektor opieki zdrowotnej. Tam pracownicy i wolontariusze pracują teraz - razem - aby uratować jak najwięcej ludzi. To ogromne zadanie. Wymaga odwagi. I będzie wymagało wytrzymałości. Wszystkim wam zaangażowanym w tę ważną pracę składam moje szczere podziękowania.
Zwróćmy nasze myśli do wszystkich, którzy pracują nad tym, aby reszta Szwecji nadal funkcjonowała - pomimo ograniczeń w obecnej sytuacji i pomimo zagrożeń dla własnego zdrowia. I dla tych z Was, którzy dbają o to, aby starsi ludzie otrzymali opiekę, jakiej potrzebują, za to, że możemy im kupić żywność, za to że transport publiczny nadal działa, za wszystko inne, co tak łatwo przyjmujemy za pewnik - moje najserdeczniejsze podziękowania dla was wszystkich.
Jak wspomniałem, Wielki Tydzień prowadzi nas do Wielkanocy. Dla mnie i dla wielu ludzi w naszym kraju jest to ważne święto, na które czekamy. Jest to czas, kiedy chętnie podróżujemy i być może spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Wielu chodzi do kościoła. Ale w te Święta Wielkanocne dla niektórych z nich nie będzie to możliwe. Musimy to zaakceptować. Musimy to przemyśleć, przygotować się do pozostania w domu.
Możemy być z tego powodu smutni. Ale będzie więcej świąt Wielkanocnych. W końcu dla większości z nas będzie to wymagało stosunkowo drobnych poświęceń - zwłaszcza jeśli porównamy to z poważnym zachorowaniem lub utratą przyjaciela lub członka naszej rodziny. Dzisiaj myślę zwłaszcza o wszystkich dzieciach w naszym kraju, które są teraz zagrożone utratą dziadków. Tracąc bezpieczeństwo i mądrość, jaką mogą im oni zaoferować. Ze względu na nich musimy działać odpowiedzialnie i bezinteresownie. Każdy w naszym kraju ma ten obowiązek. Każdy z nas.
Nadal istnieje duża niepewność. Ale jedno jest pewne: zapamiętamy te czasy i spojrzymy na nie zastanawiając się "Czy myślałem o innych ludziach? A może postawiłem siebie na pierwszym miejscu? Będziemy musieli żyć z wyborami, których dokonujemy dzisiaj, jeszcze długo. Wpłyną na wielu.
Wkrótce nadejdzie Wielkanoc. I niezależnie od tego, czy to świętujemy, czy nie, wierzę, że możemy przyjąć jego przesłanie: Podróż jest długa i uciążliwa. Ale w końcu światło triumfuje nad ciemnością i znów będziemy mogli poczuć nadzieję.
Za kilka tygodni będę miał 74 urodziny. To całkiem spory wiek. Ale oznacza to również, że doświadczyłem wielu kryzysów, które przeżył nasz kraj. Widziałem, w jaki sposób kryzysy pomagają nam ponownie oceniać, rozróżniać ważne i nieistotne kwestie. Jak strach zamienia się w zrozumienie powagi problemu i jak można go rozwiązać. I nauczyłem się, że: bez względu na to, jak głęboki lub długotrwały staje się kryzys, ostatecznie się skończy. A kiedy to zrobi, wszyscy skorzystamy z rozważań i siły, którą demonstrują teraz Szwedzi. Ta siła będzie atutem dla naszego kraju - w przyszłości, za którą tęsknimy. Teraz pozostaje mi życzyć Wam i wszystkim w Szwecji udanej Wielkanocy - pomimo wszystko.
I choć może to być trudne, pamiętaj: nie jesteś sam.

Rodzina królewska pozostając w domu nadal kontynuowała swoją pracę, aż do świąt. Księżniczka Victoria i książę Daniel odwiedzili 25 marca Technical University of Stockholm (KTH) w Sztokholmie, aby uzyskać informacje na temat prac badawczych, które badacze z uniwersytetu wykonują w celu zarządzania i ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Tego samego dnia odwiedzili również Regionalny Specjalny Zarząd Opieki Zdrowotnej. Następnego dnia zostali oprowadzeni po szpitalu polowym wzniesionym przez Szwedzkie Siły Zbrojne dla osób zarażonych koronawirusem.W poniedziałek, 30 marca, księżniczka odwiedziła sztokholmską misję miejską na Mariatorget, aby pomóc w tworzeniu pudełek z żywnością dla osób bezdomnych i bezbronnych. Następczyni Tronu osobiście pakowała paczki i dołączała do nich karteczki z życzeniami i słowami wsparcia od książęcej rodziny. Czuję jak wielu innych w społeczeństwie, że chcę coś zrobić i czuję się dobrze, będąc tu dzisiaj z wami. Ważne jest, abyśmy, jeśli tyko mamy możliwość, starali się wnosić wkład i pomagać w sposób, w jaki możemy. Razem możemy coś zmienić, powiedziała personelowi Świętego Pawła.Under onsdagseftermiddagen deltog Kronprinsessan och Prins Daniel på webbseminarium om det nya coronaviruset, anordnat av Studieförbundet Näringsliv och Samhälle. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Under seminariet samtalade en panel om coronapandemins kortsiktiga och långsiktiga effekter på liv och hälsa samt effekterna på ekonomi och näringsliv. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ 📌 Kungafamiljen är angelägen om att visa sitt stöd för de insatser som görs i olika delar av samhället för att bekämpa covid-19-pandemin. Genom samtal, digitala möten och besök informerar sig Kungafamiljen om hur pandemin påverkar Sverige. Besök planeras utifrån rådande rekommendationer och med en strävan att inte i onödan ta verksamheternas tid och resurser i anspråk. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ 📸: Jonas Ekströmer/TT
Post udostępniony przez Kungahuset (@kungahuset)
Były to tym samym ostatnie spotkania poza domem jakie książęca para odbyła. W kolejnych dniach małżonkowie uczestniczyli w seminarium internetowym „Corona Crisis”: Aby ocenić konsekwencje dla zdrowia publicznego i społeczeństwa zorganizowane przez Studieförbundet Näringsliv i Samhälle (SNS). Z kolei w piątek 3 kwietnia odbyli wirtualną wizytę w firmie Getinge zajmującej się technologią medyczną, aby uzyskać informacje o tym, jak firma zmieniła części swojej produkcji w związku z koronawirusem. 7 kwietnia Victoria spotkała się wirtualnie ze Szwedzkim Stowarzyszeniem Parasport Association i rozmawiała między innymi o organizacji Igrzysk Paraolimpijskich. Tego samego dnia Victoria i Daniel wzięli udział w cyfrowym seminarium na temat tegorocznego raportu Gen Pep, zorganizowanym przez Generation Pep.
Książę Carl Philip i księżna Sofia również starają się w maksymalnym stopniu pracować zdalnie. Jak poinformowali na samym początku: duży nacisk kładziony jest na aktualizację i ustalanie nowych planów strategicznych z naszymi pracownikami w ich własnych operacjach w wyniku Covid-19. W związku z tym pod koniec marca rozmawiali zdalnie z Project Playground, Bernadotte&Kyllberg, Nej till Näthat oraz Dyslexialand.Następnego dnia małżonkowie odwiedzili ICA Kvantum w Värtahamnen, aby spotkać się z pracownikami sklepu zanim zostanie otworzony i zaczną przychodzić pierwsi klienci. W ICA około godziny 14.00 zakupy mogą robić tylko seniorzy w rozsądnej odległości.  Książęca para postanowiła spotkać się z pracownikami i podziękować im za ich pracę szczególnie na rzecz ochrony osób starszych. W poniedziałek, 30 marca, książę spotkał się online z przedstawicielami szwedzkich siły zbrojnych, które budują w Göteborgu kolejny szpital polowy we współpracy z regionem Västra Götaland. Następnego dnia książę spotkał się osobiście z przedstawicielami branży restauracyjnej, aby uzyskać informacje o trudnej sytuacji w jakiej się znaleźli.Książę zdecydował się również odwiedzić osobiście siedzibę Szwedzkich Sił Zbrojnych. W największym możliwym stopniu, podobnie jak wielu innych, pracuję z domu. Niestety tej wizyty nie można było wykonać telefonicznie / cyfrowo. Cieszę się jednak, że nadal było to możliwe - oczywiście w oparciu o aktualne zalecenia. - napisał książę. Podczas wizyty książę Carl Philip został poinformowany o tym, jak siły zbrojne radzą sobie z prośbami o wsparcie społeczeństwa, które otrzymują od innych władz. Ponadto podano informacje o konsekwencjach, jakie może mieć covid-19 dla operacji Sił Zbrojnych.


Ja również pragnę Wam życzyć Spokojnych i przede Wszystkim Zdrowych  Świąt Wielkiej Nocy!

4 komentarze

 1. Ten filmik jest przeuroczy, Wesołych Świąt!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten filmik jest bardzo uroczy, to miłe ze strony rodziny królewskiej, że postanowili się nim z nami podzielić. Jestem taka szczęśliwa, że Madeleine i Chris zdecydowali się adoptować(co ważne, bo zyskał dom) pieska. Mądre przemówienie Króla, które dodaje wszystkim otuchy w tej trudnej sytuacji. Pozdrawiam i życzę udanej Wielkanocy! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przynajmniej w taki sposób mogliśmy zobaczyć całą rodzinę.
  Zdrowych i spokojnych świąt!

  OdpowiedzUsuń
 4. W Szwedzkiej Rodzinie Królewskiej dorośli członkowie aktywnie działają na rzecz Korony, ale to dzieci są największą ozdobą. Wszystkie są inne, a jednocześnie piękne każde na swój sposób. Estelle niczym mała blondkopia Victoria, Oscar-miniatura Daniela, a Leonore zdaje się zmieniać z każdym zdjęcie na lepsze :). Chyba w żadnym innym kraju królewskie dzieci nie są tak mocną "bronią" PR-ową monarchii przy jednoczesnym zapewnieniu im względnie normalnego dzieciństwa :D

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.