Księżna Sofia zaczeła pracę w szpitalu + życzenia dla królowej Danii

2020/04/16Dzisiaj księżna Sofia rozpoczęła pracę w szpitalu Sophiahemmet, księżna będzie pracować w szpitalu przez kilka najbliższych miesięcy. Po obiedzie księżna spotkała się z wolontariuszami z którymi będzie na co dzień pracować była to również okazja do zrobienia zdjęć przez prasę.


Księżna Sofia wydała również oświadczenie opublikowane na oficjalnym koncie książęcej pary:

W zeszłym tygodniu przeszłam edukację medyczną na kierunku zdrowia i opieki w Sophiahemmet.
W ramach „reagowania kryzysowego” zostałam teraz umieszczona na jednym z oddziałów opieki szpitalnej, gdzie wraz z innymi nowo przeszkolonymi kolegami wspieram i odciążam personel medyczny poprzez różne zadania, w tym opiekę i sprzątanie. Z kolei Sophiahemmet przekazało regionowi Sztokholmskiemu wykwalifikowanych pracowników. Około 40 pielęgniarzy i lekarzy jest teraz zatrudnionych na intensywnej terapii w szpitalach ratunkowych. Ponadto Sophiahemmet odciąża szpitale ratunkowe, wspierając operacje przede wszystkim w przypadku raka. Wcześniej byłam zaangażowana w Sophiahemmet. Możliwość pomocy w tym trudnym czasie jest niezwykle satysfakcjonująca. Dziękuję!


Dzisiaj królowa Margrethe z Danii świętuje 80 urodziny. Z tej okazji planowano ogromne uroczystości na które zjechać mieli członkowie rodziny królewskich i książęcych z całej Europy. Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała te plany jednak członkowie szwedzkiej, norweskiej, hiszpańskiej, holenderskiej i belgijskiej rodziny królewskiej oraz wielkoksiążęca para z Luksemburga zorganizowali dla cioci Daisy niespodziankę i nagrali monarchini specjalne życzenia urodzinowe. Na filmiku mogliśmy zobaczyć króla Carla Gustafa i królową Silvię, księżniczkę Victorię i księcia Daniela z dziećmi oraz księcia Carla Philipa - chrześniaka duńskiej monarchini. Szwedzki dwór królewski podzielił się również archiwalnymi fotografiami z biblioteki Bernadotte. Możemy zobaczyć między innymi przepiękną fotografię sprzed niespełna dziesięciu lat wykonaną w dniu ślubu księżniczki Victorii i księcia Daniela. Oddzielne życzenia królowej nagrały wnuki. W całej Danii (oraz Grenlandii) w południe ludzie wyszli przed domy, aby zaśpiewać królowej urodzinową piosenkę królowa oglądała wszystko na żywo na swojej kanapie. W ramach podziękowania za życzenia królowa wygłosiła przemówienie transmitowane na żywo w duńskiej telewizji.

12 komentarzy

 1. Sofia jest aniołem!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten gest z kompilacją filmików jest przepiękny, aż się sama wzruszyłam, a prawdę wspaniały dostosowany gest do sytuacji pandemii

  OdpowiedzUsuń
 3. Super sprawa z tymi filmikami. Szkoda, że przepadają takie piękne uroczystości. Nie mogłam się ich doczekać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Te życzenia są świetne. Szkoda, że zabrakło na nich brytyjskiej rodziny królewskiej. Oni zawsze tak strasznie się izolują. Wątpię, żeby za czasów Williama i Kate coś się zmieniło.
  Szkoda, że Maxima nic nie powiedziała, a Letycja robi dziwne miny.
  Można by powiedzieć, że praca Sofii w szpitalu to piękny gest, ale traci na znaczeniu mając na uwadze to, że jest to szpital pod jej patronatem. Dla mnie miałoby to zupełnie inny wydzwięk, gdyby to był szpital bez partonatu. Ale i tak wspaniały gest, na który mało kto by się zdobył nie tylko, co do royalsów, celebytów, ale też zwykłych ludzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat to Sophahemmet jest prekursorem całej akcji, jako jedyny prowadzi kursy i jako pierwszy szpital przekazał swoich wykwalifikowanych pracowników do szpitali przekształconych na zakaźne. W związku z czym to właśnie w szpitalu Sophiahemmet pracuje pierwsza "tura" wolontariuszy, gdyż zwyczajnie są tam najbardziej potrzebni. Sofia równie dobrze może zostać przeniesiona do pracy w innym szpitalu leczącym osoby niezarażone na koronawirusa nawet jutro, jeśli zajdzie taka potrzeba. Sytuacja jest dynamiczna i kolejne szpitale "wolne" od koronawirusa będą wysyłały pielęgniarzy i pielęgniarki do szpitali zakaźnych a na ich miejsce będą wyznaczani wolontariusze. Poza tym jak widać Sofia wspiera szpital na wiele możliwych sposobów nie tylko wręczając dyplomy raz czy dwa razy do roku, to zdecydowanie zwiększa znaczenie jej pracy :) poza tym nie oszukujmy się po czterech latach odwiedzania szpitala i brania udziału w regularnych spotkaniach Sofia poznała jego pracowników i w jakiś sposób się do nich przywiązała. Oczywistym jest więc, że chce pomóc ludziom, których zna i ceni.

   Usuń
  2. Co do izolacji Windsorów, to nie zawsze tak było. Za czasów królowej Wiktorii rodzina królewska była ogromnie związana z kuzynami z kontynentu i zawsze bywała na wszelakiego rodzaju uroczystościach (nawet gdy miało to miejsce na Bałkanach czy w Rosji), a Edward VII i Jerzy V kontynuowali bliskie kontakty (choć nie bez przeszkód, bo po wojnie Jerzy musiał się publicznie "wyrzec" tych przegranych z Niemiec czy obalonych z Rosji).

   Tak naprawdę dopiero za Jerzego VI, ojca obecnej królowej, dało się zauważyć tę izolację - być może dlatego, że ożenił się ze szkocką arystokratką, która nijak nie pasowała do domów królewskich z Europy. W każdym razie za czasów panowania Jerzego praktycznie tylko księżna Kentu Marina utrzymywała kontakty z royalsami z Włoch, Grecji, Danii i wielu innych państw. Po jej śmierci wszystko się skończyło. Filip (z pochodzenia książę grecki) nie wykazywał jakiegoś wielkiego przywiązania do starej ojczyzny (w efekcie dziś mało kto z postronnych wie, że Filip to Grek pochodzenia duńsko-niemieckiego) i przełożyło się to na kolejne pokolenia.

   Obecnie tylko Karol i książę Michał z Kentu przejawiają jakiegoś zainteresowanie innymi monarchiami (byłymi i obecnymi) a Edward reprezentuje królową na ślubach czy chrztach królewskich na kontynencie. A William... no cóż. Nigdy nie należał to intelektualistów, którzy byliby zdolni dostrzec sens i potrzebę utrzymywania kontaktów z innymi rodzinami królewskimi. To człowiek, który (patrząc jego zachowanie) wychodzi z założenia, że już kontakty z brytyjską publiką są dla niego wystarczające.

   Usuń
 5. Księżna Sofia zachowała się wspaniale! Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona jej inicjatywą, która na pewno pomoże w tej ciężkiej sytuacji. Zdjęcie duńskiej Królowej ze ślubu Victorii i Daniela jest śliczne, bardzo mi się podoba. Wielka szkoda, że nie ma bankietu i hucznych obchodów z okazji jej 80. urodzin, ale w obecnej sytuacji to jak najbardziej zrozumiałe. Ładne życzenia od wnuków i innych monarchów. Szkoda tylko, że nie dołączono życzeń od BRK. Mogli je złożyć np.: Edward i Sophie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ogromne dzięki Marlena za wstawienie kompilacji filmików z monarchami z całej Europy! Głosy niektórych osób mnie zaskoczyły - spodziewałam się, że u jednych są wyższe, a u innych niższe. Jeśli chodzi o brak BRK w kompilacji, to faktycznie wygląda to baaaardzo słabo. To jednak jubileuszowe urodziny królowej Danii, więc mogliby się choć raz wysilić i nie zgrywać ważniaków, skoro monarchowie z reszty Europy nie mieli z tym problemu. Nawet kilka słów by wystarczyło, ale jak widać nawet tyle to dla nich za dużo. :-/

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam Sofię i te jej bycie w centrum uwagi, te miny do zdjęć.. cud, miód. A czy nie najlepiej pomaga się anonimowo?? Tak po prostu, z dobroci serca? Nie, bo przecież trzeba od razu fotki do netu. Ona się nigdy nie zmieni. Przykre.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze na oddział nie weszła, a już zdjęcia na insta i oficjalne oświadczenie. Może trochę szacunku do tego, co się teraz dzieje, a nie gonienie za sławą na wszelkie możliwe sposoby. Nie lepiej pomóc po cichu i za jakiś czas się o tym powiedzieć? Naprawdę trzeba AŻ TAK? Co za ludzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej co za media, które wszystko wyłapują i od razu podają dalej. To media plotkarskie dotarły do informacji, że Sofia zrobiła taki kurs i zasypały dwór królewski. Informacja pojawiła się w prasie i telewizji bardzo szybko i wszyscy oczekiwali na komentarz i potwierdzenie. Stąd też umowa na krótką sesję przed praca pod warunkami stawianymi przez SRK - po tym mają dać spokój i nie koczować pod szpitalem.

   Poza tym sam rzecznik szpitala stwierdził, że sesja i oświadczenie to okazja do zainteresowania wolontariatem i pomocą w szpitalu szerszego grona ludzi, którzy dowiedzą się o tym przez księżną chociażby z wiadomości na temat jej pracy. W sumie zadziałało coraz więcej ludzi się zgłasza od kiedy Sofia oficjalnie zaczęła pracę potwierdzając, że dowiedzieli się o tym przez działalność księżnej.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.