Spotkanie cyfrowe z księciem Haakonem i księżną Mette-Marit + konferencja ONZ - Agenda 2030

2020/05/06

Photo: Maren Kvikshaug / The Royal Court Norway

Dzisiaj norweska para książęca miała rozpocząć oficjalną wizytę w Szwecji. Norweski dwór królewski wydał także oświadczenie księcia Haakona i księżnej Mette-Marit  Z niecierpliwością czekaliśmy na wizytę oficjalną w Szwecji. Wiem, że wizyta była bardzo obiecująca dla norweskiej społeczność biznesowej, więc nie możemy się doczekać, kiedy tylko będzie możliwa do ponownego zorganizowania. Jak podano duża część planowanej wizyty miała koncentrować się na norwesko-szwedzkiej współpracy i biznesie. 


Książęce pary wykorzystały dzisiejsze spotkanie wideo, aby przedstawić sobie nawzajem sytuację w Norwegii i Szwecji. Czwórka spędziła długie godzinny w ostatnich tygodnia na wideokonferencjach z przedstawicielami biznesu, oświaty, medycyny czy przedsiębiorcami. Księżniczka Victoria szczególnie uczulona na zdrowie psychiczne dzieci przypomniała, że ważne jest, abyśmy dbali o siebie nawzajem w tej sytuacji.
Niestety sytuacja związana z koronawirusem zmienia się bardzo dynamicznie i jest za wcześnie na planowanie konkretnych dat, jednak dwory królewskie liczą, że wizyta będzie mogła odbyć się w pierwszej połowie przyszłego roku.Jednym z ważniejszych spotkań jakie Następczyni Tronu odbyła w ostatnich dniach było uczestnictwo w wideokonferencji w ramach programu ONZ Agenda 2030 - zrównoważone zmiany w oparciu o podstawy naukowe, zorganizowanej przez Formas. Nasepczyni Tronu otworzyła drugą część konferencji wygłaszając przemówienie z Pałacu Haga. Mówi się, że cierpienie jest matką wynalazków. Wystarczy. Ale cierpienie jest również niezwykle silną siłą napędową współpracy. Widzimy to patrząc przez pryzmat historii, widzimy to w kryzysie spowodowanym koronawirusem - i widzimy też, jak cieszy nas praca nad globalnymi celami. Do 2030 r. zostało zaledwie dziesięć lat i tak, możemy niestety powiedzieć, że jesteśmy teraz w sytuacji, który będzie lub wkrótce stanie się zagrożeniem dla naszej planety.


Ponadto w ostatnich dniach książęca para spotkała się cyfrowo z przedstawicielami branży kulturalnej -  Radą Kultury, Związkiem Pisarzy, Stowarzyszeniem Teatralnym i Stowarzyszeniem Muzyków. Małżonkowie skontaktowali się także z dyrektorem zdrowia publicznego Johanem Carlsonem i państwowym epidemiologiem Andersiem Tegnellem. Spotkali się cyfrowo ze Sztokholmską Izbą Handlową, aby uzyskać informacje na temat wpływu pandemii covid-19 na społeczność biznesową regionu stołecznego. A także odbyli cyfrową wizytę w liceum Norra Real w Sztokholmie. Następczyni Tronu wzięła również udział w seminarium internetowym na temat składowania dwutlenku węgla.

15 komentarzy

 1. Wielka szkoda, że wizyta nie mogła się odbyć :( oby była w przyszłym roku. Zawsze wizyty między skandynawskimi rodzinami królewskimi są najciekawsze i najcieplejsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkowicie się zgadzam. Widać w nich nie tylko czysto dyplomatyczne konwenanse, ale autentyczną radość ze spotkania.

   Usuń
 2. hej, czy blog o księżnej Sofii będzie jeszcze kiedykolwiek funkcjonował jako oddzielna strona? Czy jednak na stałe został "wchłonięty" do SwedishPrincesses i można już tamten adres usunąć z listy ulubionych blogów, a zostawić tylko SP?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Blog o Sofii został wciągnięty i stanowi przekierowanie do swedish princesses.

   Usuń
 3. Tak sobie myślę: Kiedy organizuję transmisję na żywo na FB albo IG, to zawsze sprzątam bałagan, a oni nie muszą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jednak próbują sobie radzić w domowych warunkach w sumie jak my - mam na myśli te książki za podkładke u Haakona i Mette-Marit :D Ale tak tego porządku tylko pozazdrościć, a raczej tej oddzielnej przestrzeni w której mogą pracować. Bo pewnie w tej "prywatnej" gdzie bawią się dzieci i jest piesek bałagan tak jak i u nas hahah

   Usuń
 4. Fajnie, że mogli chociaż cyfrowo porozmawiać o ważnych kwestiach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Marlenko czy można gdzieś zobaczyć jak wygląda aktualnie Villa Solbacken? Chodzi mi o wnętrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, jest parę zdjęć z pracy w domu w obliczu koronawirusa. Aczkolwiek nie ma zdjęć samych wnętrz. Jest to rezydencja prywatna a Sofia i CP finansowali ją z własniej kieszeni więc mogą sobie pozwolić na zachowanie prywatności w tej kwestii (w przeciwieństwie do Victorii i Daniela).

   Usuń
  2. Bo jak się wpisze w wyszukiwarkę Villa Solbacken inside to są jakieś zdjęcia.. dlatego pytam

   Usuń
  3. Z ciekawości weszłam, są tam zdjęcia z czasów kiedy mieszkała tam Lilian, czyli sprzed remontu.
   A poza tym te inne piękne wnętrza (które jak sądze masz na myśli) to rzeczywiście Villa Solbacken, ale nie ta w której mieszkają Sofia i CP tylko centrum kongresowe i hotel w Kalmar.

   Usuń
  4. Villa Solbacken na zdjęciach sprzed remontu bardzo przypomina nasze stare dobre komunistyczne bloki :) Zupełnie nie przypomina typowej królewskiej rezydencji, choć w kontekście starań Carla Philipa i Sofii o bardziej "normalny" styl życia taki wygląd domu idealnie pasuje.

   Usuń
 6. Na blogu o DRK ponownie pojawił się post o potajemnym ślubie następcy tronu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Marlenko, chyba będziesz musiała znowu interweniować, bo ta dziewczyna znowu wprowadza ludzi w błąd : https://dunskarodzinakrolewska.blogspot.com/2020/05/potajmeny-slub-nastepcy-tronu.html

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo się cieszę i zaglądam do Cb, uwielbiam hrabinę Sophie :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.