19 czerwca - dzień królewskich ślubów w Szwecji

2016/06/1819 czerwca kojarzy się Nam z dwoma wielkimi ślubami, obecnie panującego króla Karola Gustawa i królowej Silvii, 19 czerwca 1976 roku, a także ich córki księżniczki Victorii i księcia Daniela w 2010 roku. Wielu z Nas wydaje się, że to miły gest ze strony Następczyni Tronu i Jej przyszłego męża. Jednak jeśli wgłębić się w historię dynastii Bernadotte można znaleźć inne wytłumaczenie tej decyzji.

Józef Franciszek Oskar Bernadotte (panujący jako Oskar I) był synem Karola XIV Jana (urodzonego jako Jean Babtiste Bernadotte, marszałka napoleońskiego i założyciela dynastii Bernadotte) oraz Dezyderii Clary, szczerze nienawidzącej Szwecji. Jego żoną została Józefina, córka wicekróla Italii – Eugeniusza de Beauharnais, księcia von Leuchtenberg, przybranego syna Napoleona. Matką Józefiny była bawarska księżniczka Augusta Amalia z rodu Wittelsbachów, córka pierwszego króla Bawarii Maksymiliana I i Augusty Wilhelminy von Hessen-Darmstadt.
Para pobrała się w pałacu Leuchtenbergów w Monachium, 22 maja 1823 roku. Na ślubie zabrakło królowej Bawarii, Teresy, która uznała, że Oskar nie ma w swoich żyłach królewskiej krwi. Co ważniejsze ceremonią ślubną powtórzono w Sztokholmie, 19 czerwca tego samego roku.

Warto wspomnieć, że wraz z Józefiną na szwedzki dwór królewski przybyła oszałamiająca biżuteria, którą jej ojciec, Eugeniusz de Beauharnais, odziedziczył po swojej matce, cesarzowej Józefinie (żonie Napoleona I). Eugeniusz był pasierbem Napoleona, który adoptował jego oraz jego siostrę Hortensję. Cesarz nadał mu późnej tytuł księcia Francji i godność "Jego Cesarskiej Wysokości". Klejnoty, które w posagu wniosła Józefina nadal możemy podziwiać na członkiniach Szwedzkiej i Duńskiej Rodziny Królewskiej.


Oskar i Józefina doczekali się piątki dzieci. Najstarszy syn, Karol Ludwik Eugeniusz, panujący jako Karol XV poślubił Ludwikę Orańską, wnuczkę króla Holandii, Wilhelma I. Ślub pary odbył się 19 czerwca 1850 roku. Para doczekała się dwójki dzieci, Luizy (późniejszej królowej Danii) oraz Karola Oskara, który zmarł w wieku dwóch lat na odrę. Para nie dała Szwecji Następcy Tronu, dlatego po śmierci Karola XV tron objął jego młodszy brat Oskar Fryderyk (Oskar II). Jego żoną była Zofia Nassau, para pobrała się, 6 czerwca 1857, doczekała się czterech synów. Jako pierwszy z królów Oscar nie wziął ślubu 19 czerwca, z wiadomych względów, nie był wówczas bezpośrednim następcą tronu.


Najstarszy syn Zofii i Oskara, Gustaw V, poślubił księżniczkę badeńską Wiktorię. Para nie podtrzymała wiekowej tradycji i pobrała się 20 września 1881 roku. Wiktoria i Gustaw doczekali się trzech synów.  Najstarszy z nich Gustaw VI Adolf 15 czerwca 1905 poślubił Małgorzatę Connaught z którą miał piątkę dzieci. Jego syn, Gustaw Adolf - Następca Tronu zginał tragicznie w 1947 roku. Gustaw Adolf przekazał koronę swojemu wnukowi, Karolowi XVI Gustawowi umierając w 1973 roku. Karol Gustaw przywrócił tradycję poślubiając 19 czerwca 1976 roku Silvię Sommerlath.

Piękną tradycję podtrzymała córka pary królewskiej poślubiając 19 czerwca 2010 roku Daniela Westlinga. Może pewnego dnia córka pary książęcej, Estelle, weźmie ślub 19 czerwca? Wbrew pozorom podtrzymanie tej tradycji nie jest łatwe, przecież nie każdego roku 19 czerwca przypada w sobotę. 19 czerwca wypadnie ponownie w sobotę w 2021 roku, 2027, 2032, 2038 i 2050. Waro przy okazji zauważyć,  że w 1823 roku 19 czerwca wypadł w czwartek.

***

Wczoraj dwór królewski poinformował, że z okazji przypadającej jutro 40 rocznicy ślubu pary królewskiej, jesienią, na Zamku Królewskim rozpocznie się szczególna wystawa na której zobaczymy pięć królewskich sukni ślubnych! Będą to kreacje królowej Silvii, księżniczki Victorii, księżniczki Madeleine, księżnej Sofii i księżnej Lillian! Wspaniale byłoby zobaczyć tę suknie, nie sądzicie?
Mozemy się spodziewać, że na otwarciu tej wystawy zobaczymy członkinie rodziny królewskiej, tak jak miało to miejsce podczas otwarcia wystawy zegarów kilka miesięcy temu (pojawiła się wtedy para królewska oraz księżniczka Victoria).

12 komentarzy

 1. 2038-myślę najlepszy czas,2050 za późno,zresztą ile można czekać na królewski ślub.Te daty trochę mnie podłamały,mam nadzieję,że dożyję:)
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja 19 czerwca obchodzę urodziny :)

  OdpowiedzUsuń
 3. http://blueblood-royals.blogspot.com/2016/06/nowe-zdjecia-sofii-carla-i-alexandra.html widziałaś zdj CP, sofii i Alexandra?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Publikowane byłyczaraz po pojawieniuie w sieci tutaj:

   http://swedish-princesses.blogspot.com/2016/06/dwor-poda-date-chrztu-ksiecia-alexandra.html

   Usuń
  2. Przecież są już od dawna na blogu. Marlena żadnych informacji ani zdjęć nie opuszcza!

   Usuń
 4. A czy myślisz, że ślub musi być w sobotę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że Estelle mogłaby chcieć podtrzymać tradycję, szczególnie, że dwa ostatnie pokolenia do niej wróciły. Jednak nie myślę, że nikt na niej nie będzie wywierał presji pod tym względem i decyzję podejmie tak, aby jej "pasowało".

   Usuń
 5. Też jestem za 2038 ;)

  Z ciekawości patrzałam w którym roku ja miałabym wziąć, jeżeli chciałabym tego samego dnia co moi rodzice: 2025, 2031 lub 2036 ;D

  OdpowiedzUsuń
 6. Ile bym dała, żeby zobaczyć te sukienki na tej wystawie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Też bym chciała je zobaczyć :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.