Królewska Biżuteria - The Swedish Aquamarine Kokoshnik Tiara

2016/06/09

Kungahuset

Kiedy w grudniu ubiegłego roku księżniczka Madeleine wystąpiła w tej tiarze podczas wręczenia nagród Nobla, wszyscy przypomnieli sobie o przepięknej tiarze w rosyjskim stylu z akwamarynami. Jak dotąd sądzono, że diadem jest wyłączną własnością księżniczki Margarethy, która to od lat, jako jedyna z rodziny, nosiła tą tiarę. Także jej córka, Sybilla, wystąpiła w niej w dniu swojego ślubu. Ostatni raz mogliśmy ją zobaczyć na głowie księżniczki Margarethy w czerwcu 2015 roku na ślubie księcia Carla Philipa i księżnej Sofii.

Jest to jedna z wielu tiar i garniturów biżuterii, która do Szwecji trafiła za sprawą wstąpienia do rodziny królewskiej księżnej Margarethy of Connaught. Nie wiadomo kto jest jej twórcą i kiedy powstała. Do kompletu wykonano także pasującą broszkę z akwamarynowym oczkiem. Kiedy Margaretha zmarła przedwcześnie w 1920 roku tiarę tą odziedziczył jej najstarszy syn, książę Gustaw Adolf. W związku z tym wielokrotnie mogliśmy podziwiać tę tiarę na głowie jego żony, księżnej Sybilli. Sybilla miała ją na sobie po raz pierwszy na balu poprzedzającym ślub pary w Coburgu w 1932 roku. W chwili śmierci Sybilli w 1972 roku tiarę odziedziczyła najstarsza córka księżnej, księżniczka Margaretha. Nosiła ją podczas wielu okazji, takich jak ślub najmłodszej siostry, czy późniejsze śluby bratanic i bratanka. W 1998 roku tiarę nosiła córka księżniczki, Sybilla (nazwana tak na cześć babci) na swoim własnym ślubie w Anglii.


Po tej ceremonii przez wiele lat nikt jej nie wdział, przypuszczano nawet, że tiara została sprzedana. Dopiero w 2010 roku Margaretha wystąpiła w niej ponownie na ślubie księżniczki Victorii. W 2014 roku wystąpiła w niej księżniczka Christina. Od tamtego czasu tiarę mogliśmy podziwiać na głowie księżniczki Madeleine, co było niemałym zaskoczeniem.

17 komentarzy

 1. Ta tiara wyjątkowo pasuje księżniczce Madeleine, jest przepiękna, tak jak i Madeleine. Niech nosi ją częściej.
  Bardzo lubię ten cykl o królewskiej biżuterii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładna, ale nie moja "faworytka" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Księżniczka Madeleine wygląda w tej tiarze przepięknie.

  OdpowiedzUsuń
 4. jedna z moich ulubionych tiar :) naprawdę jest piękna! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To tiara idealnie pasująca Madeleine,jakby stworzona pod kolor jej oczu.
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
 6. Pisz częściej o takich "zapomnianych" tiarach !

  OdpowiedzUsuń
 7. Tiara najlepiej pasuje do Maddeleine. Ślicznie w niej wygląda ale ona we wszystkim ładnie wygląda.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam pytanie w ogóle z innej beczki: Czy RK głosuje w wyborach np. premiera?
  PS.Ta tiara podkreśla urodę Maddie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, rodzina królewska nie głosuje w wyborach oraz nie zabiera publicznie głosu w sprawach politycznych, co prawda to nie do końca się sprawdza, ale faktem jest, ze nie wyrażają swoich opinii w sprawach związanych z polityką.

   Usuń
 9. Piękna jest ta tiara i bardzo pasuje do Madeleine. Cieszę się, że ją zakłada :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tiara jest prześliczna, a do Madeleine pasuje jak ulał. Bardzo dobrze, że ją zakłada, bo wtedy możemy podziwiać ją częściej: i tiarę, i Maddie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Na początku mnie nie zachwyciła, ale do Madeleine pasuje idealnie i bardzo podkreśla jej urodę. Oby ją częściej nosiła ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Tiara jest śliczna i idealnie pasuje do Madeleine

  OdpowiedzUsuń
 13. Madeleine w tej tiarze rozkwita jak również tiara przy Madeleine rozkwita po prostu są dla siebie stworzone.Oglądając zdjęcia nikomu tak nie pasuje jak Madeleine.Danka:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo lubię posty na temat biżuterii, pewnie dlatego, że jestem kobietą. Piękna Tigra.

  OdpowiedzUsuń
 15. A jak to jest panie sobie same wybierają jaka twarę założą i biżuterię, czy jest ktoś kto wybiera co mają założyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Decyzje podejmują same, co najwyżej doradzają im stylistki :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.