"Królowa przez jeden dzień" - księżniczka Ingrid ze Szwecji, królowa Danii

2017/05/21


Królowa Ingrid, uwielbiana w Danii monarchini. Obecnie każdy uznaje, że miała naturalny talent do wypełniania jednego z najstarszych zawodów na świecie - bycia królową. Aż do swojej śmierci, w wieku 90 lat, modernizowała najstarszy ród Królewski Europy. W trakcie panowania jej i jej męża Frederika, poparcie dla monarchii w Danii wynosiło 90%.

Ojciec Ingrid, książę Gustaf Adolf był wybitnym sportowcem, szanowanym archeologiem i autorytetem w chińskiej ceramice, a ponadto przyszłym królem Szwecji. Swoją przyszłą żonę, angielską księżniczkę Margaret Connaught (wnuczkę brytyjskiej królowej Victorii),  poznał podczas wyprawy do Egiptu w zimie 1904-05 roku. Pobrali się 15 lipca 1905 na Zamku Windsor. 

Ingrid urodziła się na Zamku Królewskim w Szwecji, 29 marca 1910 roku. Była jedyną dziewczynką z piątki rodzeństwa. Jej braćmi byli książę Gustaf Adolf (zmarły tragicznie w 1947 roku - ojciec obecnego króla), książę Sigvard (późnej hrabia Wisborg po utracie tytułu), książę Bertil oraz książę Carl Johan (najpierw książę Dalarny, po utracie tytułu hrabia Wisborg). Przez swoją babcię, królową Victorię (mowa tutaj o królowej Szwecji, córce Friedricha, Wielkiego Księcia Badenii) Ingrid oraz cała rodzina królewska, jest spokrewniona z naszą dynastią Wazów panującą w Szwecji w XVI i XVII wieku.

gluckburg.blogspot.com / malutka księżniczka Ingrid 
Pinterest/ księżna Margaret ze wszelkimi swoimi dziećmi 
Ingrid wraz z mamą i najmłodszym bratem, Carlem Johanem

Jak pisała Inflantka Eulalia z Hiszpanii, rodzina prowadziła: "spokojną i szczęśliwą egzystencję, poświęcając czas szybko rosnącej rodzinie". Ingrid miała zawsze przy sobie dobrotliwą pielęgniarkę i nianię z Anglii. Księżna Daisy (bo tak nazywano Margarethę) kochała kwiaty i jak podają kroniki, zawsze podczas oficjalnych wyjść poddani obsypywali nimi powóz rodziny. Jedna z takich oficjalnych wypraw skończyła się niemal tragicznie. Malutka Ingrid została przysypana kwiatami i niemal się udusiła, niemowlę szybko przewieziono do szpitala. Na szczęście dziewczynce nie stało się nie poważnego.

Kiedy Ingrid zbliżała się do wieku odpowiedniego do rozpoczęcia edukacji szkolnej Margaretha postanowiła założyć dla córki szkołę. Uczyły się w niej szlachetnie urodzone dziewczynki z małego kręgu szwedzkiej szlachty. Jako dziecko Ingrid  uczyła się gotować i z chęcią przygotowywała posiłki w swoim domku na terenie Pałacu, a nawet zmywała naczynia po posiłkach. Wówczas nauka gotowania, szycia i zarządzania była postrzegana jako obowiązkowa dla każdej dziewczynki, nawet jeśli jest ona córką przyszłego króla.

gluckburg.blogspot.com

1 maja 1920 roku księżna Margaretha zmarła w wyniku powikłań po operacji. Trzy lata późnej Gustaw V Adolf poślubił Louise Mountbatten. W momencie śmierci matki Ingrid miała zaledwie 10 lat. Niedługo po tym coraz więcej czasu spędzała w Anglii pod okiem dziadka, księcia Connaught. Ingrid kształciła się w Szwecji oraz Anglii. W Londynie jej edukacji doglądała królowa Mary. Księżniczka spędziła długi okres czasu na Wyspach Brytyjskich, zatrzymując się na zmianę w Clarence House, u uwielbianego dziadka, gdzie miała swój własny pokój, oraz w Surrey w Bagshot Park (gdzie obecnie mieszka hrabstwo Wessex). W 1919 roku została druhną swojej ciotki, księżniczki Patricii Connaught.  Ślub odbił się echem w całej Wielkiej Brytanii, jako, że Patricia poślubiła człowieka z gminu, dowódcę (a późne admirała) Alexandra Ramsaya. 

gluckburg.blogspot.com / Ingrid na jednej z fotografii z okazji 18 urodzin 

Gluckburg.blogspot.com

Kiedy tylko skończyła 18 lat rozpoczęła swoje oficjalne obowiązki. Zadebiutowała we wrześniu 1928 roku na otwarciu Parlamentu. W kronikach możemy przeczytać, że młoda księżniczka była "elegancko ubrana". Media zauważyły wówczas, że jest doskonałym językoznawcą, wspaniałą amazonką, dobrym narciarzem i utalentowaną tancerką. Ponadto Ingrid dobrze grała w tennisa, a najbardziej lubiła rywalizować ze swoim dziadkiem, księciem Connaught. Bardzo lubiła jeździć samochodem, jako Panna była często widywana w Sztokholmie jadąc swoim samochodem z dwoma siedzeniami. Wraz z ukończeniem 18 roku życia ponownie przybyła do Anglii, aby wziąć udział w swoim pierwszy sezonie letnim i zadebiutować na angielskim dworze królewskim. W tym okresie księżniczka pobierała lekcje w szkole i przez pewien czas pracowała jako pielęgniarka.

Księżniczka Ingrid zmywa naczynia podczas zajęć w domowej szkole / gluckburg.blogspot.com

Księżniczka podczas pracy jako pielęgniarka/ gluckburg.blogspot.com

gluckburg.blogspot.com

W 1931 roku była druhną na ślubie Lady May Cambridge i kapitana Henry'ego Abel Smith. W rodzinie od pewnego czasu mówiło się, że Ingrid pragnie zostać królową. Jak donosiły media szwedzka księżniczka przybyła ponownie do Anglii, aby poznać swojego kuzyna, księcia Walii, Davida (Edwarda VIII), wówczas uznano ją za kandydatkę do ręki księcia i długo spekulowano o ich zaręczynach. Dwa lata późnej zagrała tytułową rolę w sztuce "Królowa przez jeden dzień" odegranej w sztokholmskim ratuszu. Aby młoda księżniczka poczuła się jak prawdziwa królowa ubrano ją w Diadem Cameo, naszyjnik oraz kolczyki i suknię samej cesarzowej Józefiny (zdjęcie wyżej). Szybko uznano ją za "stylową młodą kobietę, dość atrakcyjną". Była wysoka, miała jasnobrązowe włosy, piwne oczy i ciepły uśmiech. W 1933 roku pogłoski o ślubie z Davidem czy George'm zostały niemal zapomniane i zastąpione doniesieniami o zaręczynach księżniczki z najmłodszym synem króla George'a V, księciem George'm, późniejszym djukiem Kentu. Pogłoski szybko zostały ucięte przez samą księżniczkę, która rok późnej została druhną na weselu George'a i Mariny. Po ich ślubie księżniczkę wymieniano jako ewentualną narzeczoną księcia Gloucester, Henrika. Swego czasu dużo mówiło się nawet o morgantycznym związku księżniczki z Nilsem von Rosen, szwedzkim oficerem kawalerii. Oficjalnie wiadomo, że w 1934 roku rozpoczęły się rozmowy na temat ślubu Ingrid i króla Rumunii Karola II, po jego rozwodzie z Heleną Grecką. Karol miał jednak w zanadrzu wcześniejszą narzeczoną, która nie chciała się poddać w staraniach o monarchę. W związku z tym pole wyboru dla Ingrid bardzo się zawęziło i wkrótce ograniczyło tylko do przyszłego króla Danii, Frederika.

7 komentarzy

 1. Świetny post liczę na kolejne części :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Te wspaniałe suknie i tiary nasunięte na czoło... Uwielbiam te historyczne posty -zajmująco napisane, długie,wypełnione faktami i z pięknymi fotografiami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, ja też. Zdjęcia z tamtych lat są piękne.

   Usuń
 3. Teraz miałam czas na przeczytanie tekstu, bardzo ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super1 czekam na dalszy ciąg! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak to brzmi "pole wyboru" :D Chociaż małżeństwa ustawiane z tamtych czasów często okazywały się trwałe i szczęśliwe. Nie to co te w dzisiejszych czasach, które często szybko kończą się rozwodami i nie mam tu na myśli akurat royalsów. Chociaż za przykład może posłużyć Joachim z Danii i jego rozwód z pierwszą żoną.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jaka Królowa Anne Marie podobna do mamy dopiero na zdjeciu 18 letniej Ingrid to widać

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.