Przyszła królowa na miarę XXI wieku

2017/05/01

Embed from Getty Images


Przy okazji ataku terrorystycznego w ubiegłym miesiącu oczy Szwedów zwróciły się w stronę rodziny królewskiej i jej reakcji na tragiczne wydarzenia w centrum Sztokholmu. W obliczu tak wielkiej tragedii księżniczka Victoria stanęła przed niezwykle trudnym zadaniem sprawując funkcję regenta. Przy tej okazji pojawiło się ważne pytanie, jaką będzie królową?


Victoria pełniła regencję już wiele razy, ale nigdy w obliczu tak tragicznych wydarzeń. Media z całego kraju zwróciły się w jej stronę, aby obserwować poczynania przyszłej królowej pełniącej obowiązki ojca. Ostatecznie Victoria wyszła z tego obronną ręką i zaimponowała Szwecji, utwierdzając swój kraj w przekonaniu, że pewnego dnia poradzi sobie z rolą królowej i godnie będzie reprezentować Szwecję. Wydarzenia w Sztokholmie z początku kwietnia oraz praca Victorii w przeciągu ostatnich miesięcy z całą pewnością przełożyły się na wyniki ostatnich sondaży. Największy sondaż, przeprowadzony co prawda pod koniec marca dokładnie analizuje popularność monarchii. Księżniczka Victoria cieszy się zdecydowanie największym zaufaniem z całej rodziny królewskiej. Aż 3 na 5 osób myśli, że Następczyni Tronu najlepiej reprezentuje Szwecję. Zdobyła, aż 57% głosów (w 2007 miała ich 45%). Okazuje się, że Victoria jest również najbardziej docenianym członkiem rodziny (50%). 

Jednak  na pytanie czy król powinien abdykować 51% pytanych odpowiedziało na nie. (43% było na tak, 7% nie odpowiedziało). Pomimo tego, że poparcie do monarchii spadło, więcej Szwedów opowiedziało się za utrzymaniem tronu przez króla. Dla przykładu w 2014 roku 48% stwierdziło, że król powinien abdykować,  47 % odpowiedziało na nie. Tak więc kiedy król abdykuje? Carl XVI Gustaf jest  jednym z ostatnich monarchów zgadzających się ze słowami "umarł król, niech żyje król". Mimo to 49% ankietowanych twierdzi, że monarcha zrzeknie się tronu w przeciągu najbliższych pięciu lat, 27% odpowiedziało, że król będzie rządził, aż do śmierci. Jedno jest pewne, nie nastąpi to w najbliższym czasie. Król pomimo 71 lat cieszy się zdrowiem i siłą. W odpowiedzi na sondaż Magaretha Thorgren z biura prasowego trafnie powiedziała "mamy monarchę z 43 letnim doświadczeniem", a zarazem człowieka będącego ojcem i dziadkiem. W wielu wywiadach monarcha powtarza, że zależy mu na tym, aby Victoria poświęciła się w najbliższych latach dzieciom, czyli zrobiła to na co nie mogli pozwolić sobie król i królowa. Monarchowie mają świadomość, że trójce ich dzieci brakowało rodziców, dlatego też teraz tak jednoznacznie popierają ich decyzje o ograniczaniu obowiązków kiedy ich dzieci są najmłodsze. Książę Oscar skończył dopiero roczek, księżniczka Estelle ma pięć lat, Obecność rodziców będzie potrzebna maluchom jeszcze przez co najmniej kilka lat. Rola monarchy, szczególnie zaraz po objęciu tronu wiąże się z rozlicznymi podróżami, z czasem ich ilość minimalnie maleje. Król nie miał prawa wyboru, kiedy na świat przychodziły jego dzieci, dlatego też, chce dać swojej najstarszej córce jak najwięcej przestrzeni. 


"Ludzie wykazali ogromną siłę. Szwedzkie społeczeństwo opiera się na ogromnym zaufaniu, poczuciu wspólnoty i spójności. Wyjdziemy z tego silniejsi"
- księżniczka Victoria 8 kwietnia na miejscu ataku terrorystycznego.

Wydarzenia z kwietnia były szeroko komentowane przez królewskich ekspertów. Słowa Victorii wypowiedziane niespełna dzień po tragicznych wydarzeniach według znawców monarchii zostaną zapamiętane na długo. "To liczy się jako jedno z najważniejszych stwierdzeń, do których  powrócimy za 10, 20, 30 lat. Udało się jej ująć w słowa, to co tak wielu myślało w tym momencie" mówiła Liv Sander ze Svensk Damtidning. Przyszła królowa wykazała się godnością i siłą pojawiając się w miejscu ataku, tak jak tysiące innych Szwedów złożyła kwiaty i nie mogła powstrzymać łez smutku. Jednak jej słowa wypowiedziane  z determinacją i siłą zaledwie kilka minut późnej odbiły się echem niemal na całym świecie. Proste "razem" w odpowiedzi na pytanie o tym jak Szwecja podniesie się po tragicznych wydarzeniach było cytowane przez światowe media i pokazywane w wiadomościach na całym świecie. Razem z tymi słowami cały świat obiegły zdjęcia pogrążonej w żalu Victorii składającej bukiet czerwonych róż.


Zgodnie ze szwedzką konstytucją, kiedy monarcha przebywa poza granicami kraju sprawowanie roli głowy państwa przechodzi na Następczynię Tronu, w przypadku jej nieobecności po kolei na księcia Carla Philipa i na końcu księżniczkę Madeleine. W obliczu wielu spekulacji przed majową podróżą do Oslo, z okazji urodzin norweskiej pary królewskiej, Margaretha Thorgren sprostowała, kiedy Victoria pełni regencję. Skoro w maju poza granicami kraju ma być zarówno król, Następczyni Tronu i książę Carl Philip, czy to Madeleine przyleci do Szwecji pełnić funkcje głowy państwa? Okazuje się, że nie. Dwór królewski przed kilkoma/kilkunastoma laty wprowadził stosowne zmiany w porozumieniu z rządem. Nie jest konieczne, aby młodszy członek rodziny królewskiej sprawował regencję, kiedy monarcha podróżuje po Europie (w tym przypadku Victoria i w przypadku jej podróży, młodsze rodzeństwo obejmowałoby rolę regenta przynajmniej raz w miesiącu!). Następczyni Tronu przejmuje więc rolę monarchy w przypadku dalekich podróży króla, kiedy przebywa poza Europą. Tak jak miniona podróż do Brazylii. Victoria obejmie regencję ponownie już za kilkanaście godzin, kiedy król uda się z wizytą do Nowego Jorku. W trakcie regencji uprawniona osoba (w tym przypadku Victoria bądź jej rodzeństwo) sprawuje rolę monarchy na czas określony bądź nieokreślony. W 2004 roku książę Liechtensteinu, Hans Adam II przekazał regencję swojemu synowi, księciu Alozowi. Od tego czasu syn księcia pełni część kompetencji głowy państwa. Hans Adam nie decyduje się jednak na abdykację. Z kolei w Holandii król Willem Alexander poszedł o kolejny krok do przodu. Prawo żadnego z krajów nie przewiduje w konstytucji przekazania regencji małżonkowi monarchy. Król Holandii mający trzy niepełnoletnie córki, zadecydował, że zabezpieczy tron w zaskakujący sposób. W  porozumieniu z rządem zapisano, że królowa Maxima może objąć regencję w przypadku przedwczesnej śmierci lub choroby monarchy, zanim Catherina-Amalia osiągnie pełnoletniość. Niewykluczone, że w Szwecji zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany, kiedy Victoria zostanie królową. Jednak na dzień dzisiejszy pewnym jest, że to książę Carl Philip będzie zabezpieczeniem tronu, aż do osiągnięcia pełnoletności przez księżniczkę Estelle.

Taka jak my


Za popularnością Victorii z całą przemawia przemawia fakt, że jest "taka jak inni". Pomimo blichtru w którym się obraca jest jedną z najserdeczniejszych członków rodziny królewskiej. Walczyła z bulimią i anoreksją, a kilka lat późnej walczyła ponownie, tym razem o miłość. Z jednej strony potrafi oddzielić życie prywatne od oficjalnego, z drugiej nigdy nie zapomina o tym kim jest. Mijając ludzi na ulicy, czy podczas spaceru z dziećmi nigdy nie odmawia rozmowy i wspólnego zdjęcia, a czasami sama z daleka się uśmiecha i podchodzi przywitać. Serdeczność, ciepło i otwartość to właśnie fenomen księżniczki Victorii. Ona i jej rodzina stanowią przykład pod wieloma względami. Styl Victorii miał i ma niemały wpływ na sposób ubierania Szwedek. Victoria w sposób niewymuszony i elegancki znalazła consensus pomiędzy elegancją godną księżniczki a stylem normalnej Szwedki. Dla kobiet w tym kraju liczy się przede wszystkim wygoda w każdej formie. Szwedki od lat stawiają na naturalne, oddychające materiały oraz luźne, niezobowiązujące kroje.


Victoria z zaskakującymi wyborami co do kolorów wyłamuje się z doktryny niewyróżniania w tłumie, aczkolwiek niezaprzeczalnie musi być widoczna. Szwedki rzadko noszą krzykliwe kolory, cekiny czy pióra. Victoria pojawiła się publicznie już w stylizacjach z takimi detalami jednak najczęściej stawia na proste fasony. Najważniejsze, bo przecież "diabeł tkwi w szczegółach" czyli dodatki. Szwedka nie potrzebuje wiele, by czuć się pięknie. Victoria opanowała do perfekcji dobieranie dodatków zgodnie z upodobaniami Szwedek. Ma zdecydowanie bardziej kolorowy styl przy okazji oficjalnych wyjść, jednak prywatnie nadal stawia na wygodne adidasy i szarość połączoną  z czernią czy bielą.  W ostatnim sondażu przeprowadzonym na zlecenie Svensk Damtidning Szwedki wybrały Victorię najlepiej ubraną członkinią Szwedzkiej Rodziny Królewskiej. Ubrania od H&M, które nosi Victoria szybko znikają z półek w sieciówce, a ekologiczne materiały, które często wybiera Następczyni Tronu są coraz popularniejsze w Szwecji.
  
Co do stylu Szwedek polecam lekturę ciekawego artykułu  - KLIK.  

Rodzina na świeczniku


Popularność Victorii przekłada się na zainteresowanie całą rodziną. Szwedzi chcą widzieć jak dorasta mała Następczyni Tronu i jej brat. Z jednej strony Następczyni tronu znalazła znakomity consensus zabierając swoje dzieci na wszystkie stosowne ku temu okazje, z drugiej ma świadomość presji społeczeństwa i tego jakim zaufaniem Szwedzi obdarzyli jej osobę. Victoria i Daniel nie zapominają również jaką rolę będą sprawować w przyszłości ich dzieci. W trakcie ostatniej podróży do Japonii mówiła: "Estelle wie, że jestem tutaj, rozmawiałyśmy o połowach, o Japonii, o rybołówstwie w odniesieniu do natury i środowiska oraz w jaki sposób te rzeczy pasują do siebie. Ona ma tylko pięć, ale nie jest zbyt mała. Wręcz przeciwnie, była bardzo zainteresowana. Myślę, że musimy, jako rodzice i dorośli zachęcać ich ciekawości". Regularne pokazywanie dzieci i publikowanie ich zdjęć to dla książęcej pary również forma podziękowania za wsparcie i uszanowanie ich prywatności. Nie bez powodu 19 czerwca 2010 roku Victoria skierowała swoje podziękowania do Szwedów "dziękuję, że podarowaliście mi mojego księcia". W końcu pomimo wcześniejszych oporów to zwykli ludzie ogromnie wsparli Victorię i Daniela w drodze do zaręczyn i ślubu.

Kungahuset.se, foto: Kate Gabor

"Victoria jest urodzoną matką"
 - powiedział Christopher O'Neill w Skavlan odnosząc się do tego jak jego żona i szwagierka obchodzą się ze swoimi dziećmi. Według znawców księżniczka Estelle pomimo zaledwie pięciu lat jest jedną z najlepiej przygotowywanych Następców Tronu młodego pokolenia. Przy tym cieszy się normalnym dzieciństwem i chodzi do publicznego przedszkola. Model wychowania jaki prowadzą Victoria i Daniel znakomicie sprawdza się w obliczu życia na świeczniku. Oboje to zdecydowanie ludzie bardzo czuli, uczuciowi i opiekuńczy. Przy okazji podróży do Japonii jeden z dziennikarzy Expressen miał ze sobą dziecko. Fotografom udało się uchwycić uroczy moment kiedy Victoria nachyliła się do wózka przyznając, "jaki słodki. Brakuje mi tych, którzy czekają na mnie w domu".

Zanim Victoria zostanie królową minie z całą pewnością co najmniej kilka lat. Na razie może pełnić oficjalne obowiązki i być matką na tym samym poziomie zaangażowania, a to jest dla niej niezwykle ważne.

18 komentarzy

 1. Victoria będzie wspaniałą królową,ale jeszcze nie teraz.Król oby jak najdłużej cieszył się dobrym zdrowiem,a dla księżniczki z pewnością nie jest najważniejszy tytuł,lecz dzieci.Mam nadzieję,że przez kilka najbliższych lat nic nie ulegnie zmianie,to jest po prostu najlepsze dla srk.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniały post! Victoria będzie wspaniałą królową :)

  OdpowiedzUsuń
 3. hipotetyczne (miejmy nadzieję pytanie)
  Vic jest poza Europą w podróży
  coś się dzieje z królem - nie może sprawować władzy, kto pełni regencję nad Estelle? jej ojciec czy CP jako pierwszy "dorosły" w linii sukcesji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daniel nie może sprawować regencji. Tak jak napisałam w poście konstytucja żadnego kraju nie przewiduje regencji małżonka monarchy, może to ominęłam, ale również małżonka/małżonki następcy tronu. Żeby coś takiego miało miejsce trzeba wprowadzić odpowiednie zapisy w konstytucji, tak jak to miało miejsce w Holandii. Osoby, które weszły do RK dla przykładu królowa, Daniel i Sofia nie mogą pełnić tej funkcji.

   W poście również wspomniałam, że jeśli Estelle nie będzie pełnoletnia ochroną dla tronu będzie właśnie Carl Philip (kiedy to już Victoria będzie królową). Podobna sytuacja miała miejsce kiedy Carl Gustaf był dzieckiem, a jego dziadek monarchą, zabezpieczeniem dla tronu był książę Bertil, co oznacza, że w przypadku śmierci króla przed 18 urodzinami Carla Gustafa to Bertil sprawowałby regencję, aż do osiągnięcia pełnoletności przez obecnego króla. Dlatego też nie mógł poślubić Lilian (księżna Lilian była rozwódką i Bertil żeniąc się z nią za życia "starego" króla utraciłby tytuł, Carl Gustaf tak zmienił zasady, że Bertil utrzymał tytuł i nadal go również Lilian).


   W przypadku nieobecności króla i Victorii w kraju, czy niedyspozycji i nieobecności ect. regencję mogą sprawować Carl Philip lub w przypadku również jego absencji Madeleine. Reasumując regencję mogą sprawować tylko Victoria, Carl Philip i Madeleine. Po kolei przy nie obecności starszego. Kiedy Estelle osiągnie pełnoletność to ona będzie mogła "przed" Carlem Philipem sprawować regencję.

   Usuń
 4. Świetna notka. Jestem pewna, że Victoria doskonale sprawdzi się w roli królowej, ale jednocześnie mam nadzieję, że jeszcze długo będzie cieszyć się w miarę "normalnym" życiem u boku rodziny. Dzieciaki na pewno potrzebują jej bliskości w domu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny post ! Super się czytało :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo interesująca notka, życie następczyni tronu na pewno jest trudne ale Vici jest świetnie do tego przygotowana , jest cudowną matką sądząc po czułych i przyjemnych dla oka fotografiach tych oficjalnych i tych mniej. BRAWO za ten tekst !!!
  P.S. może idąc słowami Chrisa zrobiłabyś notkę jaką matką jest Madeleine i Sofia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ;) takie posty będą, a na pewno o Madeleine i Chrisie jako rodzicach i tym jak spędzają czas ;)

   Usuń
 7. Świetny post

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeden z lepszych postów na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawy post. Myślę, że Victoria jest doskonale przygotowana do roli królowej. Dobrze, że miała na to wystarczająco dużo czasu.

  Moim zdaniem król będzie panował do śmierci.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wspaniały artykuł (bo dla mnie to dużo więcej niż post) podobnie jak cały blog :-) zgadzam się że Victoria będzie doskonała królowa chciałabym aby już nią została cała ta uroczystość bankiet tiary itp ale wiadomo dzieci najważniejsze dobrze że król to rozumie szkoda że nie mamy w kraju kogoś takiego jak Victoria kto cieszyłby się takim szacunkiem i dawał taki przykład

  OdpowiedzUsuń
 11. Zgadza sie - wspanialy post!

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawa notka.
  Najlepsze, że napisana samodzielnie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam,
  Ciekawi mnie, z jakiej okazji i kiedy zostało wykonane zdjęcie księżniczki w długiej sukni i tiarze?
  Sądzę, że księżniczka doskonale pełni swoją rolę obecnie i świetnie poradzi sobie jako królowa Szwecji. Jest uosobieniem mądrości, wiedzy, piękna. To wspaniała osoba.
  Pozdrawiam,
  Letycjanka

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ciekawy artykuł. Uważam,że Victoria będzie znakomitą królową, tak jak teraz pełni doskonale obowiązki księżniczki. Jest idealna: miła i ciepła, stylowa i ładna, "normalna".

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.