Kungen 70 år: Ensamt majestät

2016/04/28

Program można oglądać online - KLIK

***

Zdaje się być osobą bardzo miłą i przyjemną, która chce dobra. Po nakręceniu programu mam wrażenie, że chce aby wszyscy byli zadowoleni z tego co robi. (...) Wydaje się być bardzo delikatny. To bardzo miły człowiek i ma poczucie humoru. Potrafi żartować z samego siebie. - Elfsberg.

Na przestrzeni lat król współpracował i współpracuje z rządem. Przez te wszystkie lata król pomagał rządowi w rozwiązywaniu ważnych spraw i konfliktów. To najbardziej znanych należy rozwiązanie zawiłej sytuacji dyplomatycznej z Arabią Saudyjską w 2015 roku, kiedy to w trakcie sporego konfliktu monarcha osobiście napisał list do króla Arabii Saudyjskiej. 

To działo się kilka razy. Ale jest oczywiste, bardzo wspaniałe, kiedy czujesz, że możesz pomóc w takich trudnych sytuacjach i odpowiedzieć na tak trudne pytania, skoro masz pewność, że wszystko opiera się na relacjach i kontaktach. Dlatego wszyscy (członkowie rodziny królewskiej) składamy wizyty państwowe. Otwierają się kontakty, a potem rzeczywiście można napisać krótki list. (...) O wszystkich tych rzeczach nie należy dyskutować, to dzieje się w ciszy. Cicha dyplomacja jest często jedyną rzeczą, która pomaga rozwiązywać sprawy.Towarzyszyłem dziadkowi w wielu różnych oficjalnych uroczystościach? To było trochę jak rolnictwo. To jak oranie, szedł za małym chłopcem i go uczył. 

O swojej roli:

To ogromna odpowiedzialność. Prowadzimy różne misje w różnych oficjalnych kontekstach. Jednocześnie to bardzo ekscytujące i wspaniałe.

"Jeśli zawsze jest się trochę wyśmiewanym w mediach bardzo trudno pracować. Pracowałem tak ciężko, jak moje zdolności i siła pozwoliły (...) jest mi smutno i jestem wściekły, kiedy inni mnie wyśmiewają. Czuję to samo jeśli chodzi o członków mojej rodziny".

Król wyjaśnił dlaczego pozwolił poślubić swoim dzieciom nie utytułowanych partnerów.

Ważne jest, aby dostosować monarchję do nowoczesnego społeczeństwa. Wszyscy mówią, że wcześniej lepiej było, ale tak nie było.
(...)
To było miłe z ich strony! Znaleźli tych z którymi chcą żyć razem i w przyszłości stworzyć coś w dobrej współpracy. Myślę, że czują się bardziej pewni siebie. Zrobiłem to samo i jestem wdzięczny, że nastąpiła ta zmiana.

Kiedy dorastał jego pradziadek, Gustaw V oraz dziadek Gustaw VI Adolf byli bardzo konserwatywni, książęta Sigvard i Carl Johann zostali zmuszeni do zrzeknięcia się królewskich tytułów i przywilejów. Carl Johann musiał nawet udać się na wygnanie i zamieszkał w Stanach. Dopiero Karol Gustaw (już jako monarcha) zaprosił go z powrotem do Szwecji i ulokował w wygodnym apartamencie, gdzie spędził resztę swojego życia. Książę Bertil czekał na swój ślub z Lilian Creig całe życie. Po śmierci najstarszego brata księcia Gustawa Adolfa, następcą tronu został mający niespełna roczek książę Karol Gustaw. Dziadek chłopca, król Gustaw VI Adolf, mógł nie doczekać osiemnastych urodzin wnuka. Gdyby Bertil poślubił Lilian utraciłby swój tytuł, a śmierć Gustawa VI Adolfa przed osiągnięciem pełnoletności przez Karola Gustawa mogłaby doprowadzić do upadku monarchii w Szwecji. Dlatego Bertil zdecydował wywiązać się że swojej misji, a wraz z Lillian czekał na ślub przez całe swoje życie.

Wszyscy znali warunki. Dla księcia Bertila było to szczególnie trudne. Był lojalny wobec swojego powołania. Następnie wziął ślub, kiedy jako król mogłem wyrazić na to zgodę.


Sceny programy kręcone były także w królewskim skarbcu. Kamery uwieczniły futro z gronostajów, które król miał na sobie w dniu oficjalnego wstąpienia na tron oraz koronę, której monarcha, tak naprawdę, nigdy nie miał na głowie! Król zdradził także, że choć swoim wizerunkiem ozdabia monety, nigdy nie nosi przy sobie pieniędzy. W końcu nie robi zakupów. Jedynie w lecie na Olandii nosi przy sobie portfel.

***


W sieci pojawiły się także krótkie wypowiedzi osób najbliższych królowi. Królowa Silvia zdradziła, że monarcha uwielbia spędzać czas z Estelle na łowieniu ryb, co oboje ogromnie lubią. Księżniczka Victoria stwierdziła, że Karol Gustaw jest wspaniałym ojciem i dziadkiem. A Madeleine, tato był zawsze przychylny i pozwolił nam samym wybrać własną drogę.

Jak zdradził dostawca kwiatów królewskiej rodziny, Karol Gustaw najbardziej lubi żółte kwiaty, a także lilie i róże. Lubi pielęgnować kwiaty z dziećmi i wnukami w Solliden i pomaga w podlewaniu roślin na Zamku!


***


W ostatnich dniach przypominałam 40 urodziny króla, jednak jak wyglądały 50 urodziny? Pierwszego dnia w Globe Arena odbył się szczególny koncert, na honorowym miejscu zasiadł król z rodziną a na scenie wystąpił jedne z ulubionych artystów monarchy, Stevie Wonder. Drugiego dnia odbył się piękny występ w Operze Królewskiej. A trzeciego dnia w dniu urodzin, uroczystości rozpoczęły się na Zamku Królewskim, najpierw na dziedzińcu, a następnie już w środku, gdzie król zdmuchnął świeczki z trzy piętrowego czekoladowego tortu. Po tym odbył się uroczysty obiad i przyjęcie wieczorem dla 680 osób. Zabawa trwała do ósmej rano! Goście tańczyli do ulubionych utworów króla, granych przez zespół disco "Candela". Czwartego dnia w Oranżerii w Ulriksdal odbył się prywatny obiad dla 70 osób, pojawiła się na nim najbliższa rodzina i zaproszeni przedstawiciele innych rodzin panujących i zdetronizowanych.

4 komentarze

 1. Ten program był świetny! Nie spodziewałam się, że będzie taki fajny, same wnętrza Zamku, praca za kulisami super. No i Victoria i jej ufff kiedy wychodziła ze spotkania, nikt jej nie przebije! Chciałabym zobaczyć zdjęcia Estelle z dziadkiem na rybach albo podczas pracy w ogrodzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe. Szkoda, że dopiero we wtorek albo w środę będę miała czas poczytać i obejrzeć. Liczę na to, że jutro w pracy uda mi się obejrzeć fragmenty uroczystości w niemieckiej telewizji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Najlepszy moment to ten, kiedy Victoria wychodzi ze spotkania!

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny program, po zapowiedziach spodziewałam się czegoś gorszego, ale jest super :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.