Transmisja z urodzin króla + informacje z dworu

2016/04/05

Embed from Getty Images

Już za 25 dni król Karol Gustaw będzie świętował 70 urodziny. W związku z tym pojawia się coraz więcej informacji. W weekend SVT wydało oficjalny program transmisji z uroczystości.

Najpierw, w czwartek 28 kwietnia o 20:00, SVT1 wyemituje trwający godzinę program "Kungen 70 år: Ensamt majestät", o którym pisałam tutaj - KLIK.

Niestety koncert 29 kwietnia nie będzie transmitowany na żywo przez szwedzką telewizję. Będziemy mogli zobaczyć przybycie królewskich gości na koncert i późniejszy bankiet, a urywki z niego wieczorem następnego dnia.

Za to 30 kwietnia obfitował będzie w masę wrażeń! SVT  zaplanowało rozpoczęcie transmisji na godzinę 9:45. Potrwa ona całe cztery godziny i zakończy się o 13:45. Będziemy więc mogli na żywo zobaczyć Te Deum, uroczystości na tarasie Zamku Królewskiego, paradę i część oficjalnych uroczystości w ratuszu. 

Podczas uroczystości na tarasie Lejonbacken pojawi się cała rodzina królewska łącznie z wnukami, możliwa jest także prezentacja małego księcia Oscara, tak jak to miało miejsce z księżniczką Estelle w 2012 roku. Pewne jest, że zobaczymy Estelle, Leonore oraz Nicolasa!

Transmisja powróci o godzinie 20:00, a my będziemy mogli zobaczyć przybycie królewskich gości na bankiet na Zamku Królewskim oraz urywki z piątkowego koncertu. Przekaz na żywo zakończy się o 21:30.


Mam nadzieję, że widzieliście już banner z informacją o LIVE Blogu i godzinach w których będziecie mogli śledzić uroczystości tutaj na blogu :)

Dwór podał także oficjalny hashtag uroczystości, #kungen70

***

Jak poinformował dwór królewski w paradzie z Zamku Królewskiego do ratusza weźmie udział tylko para królewska. Reszta rodziny, księżniczka Victoria, książę Daniel, książę Carl Philip, księżna Sofia, księżniczka Madeleine i Christopher O'Neill przybędą na miejsce w inny sposób. W południe na Skeppsholmen wystrzelonych zostanie 21 salutów armatnich na cześć monarchy, a wybrzeże i droga prowadząca do tarasu Lejonbacken przyozdobiona zostanie 43 szwedzkimi flagami.

Jak podała rzeczniczka dworu królewskiego zaproszenia zostały wysłane do wszystkich dworów panujących Europy. Długość listy zależy od tego czy zaproszenia zostaną przyjęte. Lista gości zostanie opublikowana dopiero 30 kwietnia rano. Możemy się jednak spodziewać, że część gości będzie w Szwecji już dzień wcześniej, aby wziąć udział w koncercie. Możliwe, że część z nich nie będzie mogła wziąć udziału w uroczystościach 30 kwietnia i pojawi się na bardziej prywatnym bankiecie i koncercie 29 kwietnia.

10 komentarzy

 1. Ale super, będzie możliwość zobaczenia innych Royalsów , ale także i z SRK :D

  OdpowiedzUsuń
 2. możliwa jest także prezentacja małego księcia Oscara - nie tylko jego, ale również dziecka CP i S, nie zapominajmy o nich

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zapominam, aczkolwiek wątpię, że go pokażą może mieć najwyżej trzy tygodnie i to nie całe. Oscar będzie miał prawie dwa miesiące, jest to więc możliwe.

   Usuń
  2. Dziecko Carla i Sofii będzie miało koło dwóch tygodni, może mniej? Wątpię, że je pokażą. Nie będą w oknie tak jak zawsze tylko ogromnym tarasie, tak jak w 2013 roku.

   Usuń
  3. Zapomniałam dodać, że po prostu nikt o tym nie pomyślał, prasa nawet nie wspomina o takiej możliwość jak prezentacja mającego dwa tygodnie dziecka. Oscara z pewnością pokażą na chwilę i zaniosą do Zamku. Dwór nie chce komentować obecności starszych wnuków, chociaż nawet bez oświadczenia można uznać to za pewniak (dwór nigdy nie potwierdza obecności dzieci, ale zawsze się pojawiają). Myślę, że bardziej możliwa byłaby prezentacja dziecka Carla Philipa i Sofii gdyby to były skromne uroczystości jak co roku, a rodzina królewska pojawiła by się tylko w oknie na chwilkę. Tak jak napisał anonimowy uroczystości będą na tarasie, szczerze przyznam, że nawet sobie nie wyobrażam, że mogliby zabrać córeczkę albo synka. Ale może nas zaskoczą? Osobiście bardzo bym się cieszyła :)

   Usuń
 3. Też wątpię, aby Carl i Sofia zabrali swoje dziecko. To nie takie proste, jak się niektórym może wydawać ;)
  A transmisję będę śledzić, jak zwykle zresztą :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Hiszpański Pałac potwierdził, że F&L otrzymali zaproszenia. Niestety jedyną odpowiedzią na pytanie czy pojadą jest kolokwializm: "okaże się w odpowiednim czasie".:(

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że koncert nie będzie transmitowany. 30 kwietnia będę w pracy jak zawsze w sobotę, ale może uda mi się włączyć tv.

  OdpowiedzUsuń
 6. A dasz jakiś link do transmisji na żywo w internecie w dniu 30 kwietnia? Ja nie posiadam telewizji SVT1 :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szwedzka telewizja jest kodowana i nie można oglądać szwedzkich kanałów poza Szwecją. Link do transmisji jest już od zeszłego tygodnia na blogu. Musisz przewinąć na dół, drukowanymi literami pisze "transmisja online z urodzin króla".

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.