Księżniczka Estelle i książę Oscar życzą wspaniałego Święta Narodowego!

2016/06/06

Kate Gabor / kungahuset.se

Zgodnie z piękną tradycją stworzoną i kultywowaną przez księżniczkę Victorię oraz księcia Daniela ponownie możemy przyjrzeć się pieknym zdjęciom księżniczki Estelle w stroju ludowym. Jak co roku Nasza ulubienica życzy swoim rodakom wspaniałego Święta Narodowego. Jednak tym razem towarzyszy jej młodszy brat, książę Oscar! Bowiem od dzisiejszego dnia są to pozdrowienia od książęcego rodzeństwa prosto z Pałacu Haga!
Na pomysł takich pozdrowień wpadła przed niespełna czterema laty książęca para, pomysł bardzo spodobał się na tylko Szwedom ale i fanom rodziny królewskiej na całym świecie.

Kate Gabor / kungahuset.se

Kate Gabor / kungahuset.se

W tym roku dwór zaskoczył Nas wszystkich publikując całą serię zdjęć Estelle i Oscara, a także ich mamy w ogrodach ich domu w Solnej. Na jednym ze zdjęć możemy nawet zobaczyć małą księżniczką z owieczkami, które żyją na łąkach nie opodal książęcego pałacu.

Kate Gabor / kungahuset.se

Od 2013 roku możemy oglądać nowe fotografie małej księżniczki w stroju narodowym publikowane ramo w dniu Święta Narodowego. Jego kolorystyka nawiązuje do szwedzkiej flagi.

Strój bierze swoją oryginalność z ludowego lub wieśniaczego stroju. Zakładany codziennie oraz na festiwale stał się uniformem reprezentującym równość. W połowie 19-tego wieku w kraju zawitała industrializacja oraz wolne przedsiębiorstwo, a przypływ nowych rzeczy wprowadził zanik powszechnego używania kolkowych strojów. Na samym końcu tego samego wieku przez Szwecję przeszła fala Narodowego Romantyzmu i ponownie powróciło zainteresowanie społeczeństwa strojem ludowym. Przeniosło się to w okolice kraju, gdzie wcześniej nie używano żadnych kostiumów, lecz teraz zaczęto tworzyć nowe.
W 1903 Märta Jörgensen skończyła kostium, który chciała aby był jednym dla całej Szwecji. Opisała go w kilku artykułach na ramach magazynu Idun i patrząc na jego kolor wyjaśniała: "Potrzebujemy mocnych kolorów w stroju ludowym. Mają one wpływ na nasze poczucie oraz są podobnie jak kontrast wobec głębi zielonego lasu i lodowatej białej zimy".
Mimo swej neutralności, Szwecja była mocno wplątana w I Wojnę Światową. Narodowy Romantyzm szybko się ulatniał i szwedzki strój ludowy przeszedł w zapomnienie, jednak Märta Jörgensen nosiła go aż do swojej śmierci w 1967 roku. Nie doczekała, aby doświadczyć powracającego zainteresowania w stronę kostiumów kolkowych, które zaczęło się w 1970. Nie dożyła, aby zobaczy jak spełnia się jej marzenie - życzenie aby jej kostium został zaakceptowany jako Strój Narodowy. Minęło dokładnie 80 lat od dnia gdy Märta stworzyła strój aby był uznany jako Szwedzki Strój Narodowy.
 imterklasa.pl

Noszenie strojów ludowych jest kultywowane od lat przez Szwedzką Rodzinę Królewską. Królowa Silvia i jej córki, teraz także synowa oraz wnuczki, podczas szczególnych okazji, takich jak dzisiejsze Święto Narodowe zakładają stroje ludowe. W różnych częściach kraju różnią się one od siebie. Stąd też inny strój podczas Victoriadagen w lipcu. Stroje narodowe stały się ogromnie popularne w Szwecji, także w wersji dla najmłodszych, przyczyniły się do tego księżniczka Victoria i księżniczka Madeleine, które ubrały swoje malutkie córeczki w "mini" stroje narodowe, kiedy te miały nieco ponad roczek (Estelle) i zaledwie trzy miesiące (Leonore). Choć w szwedzkich sklepach od lat można dostać stroje narodowe dla najmłodszych prawdziwa moda na ubieranie tak dzieci zapanowała przed trzema laty, kiedy dwór wydał pierwsze zdjęcie uroczej Estelle w stroju narodowym biegnącej po ogrodach Pałacu Haga.

6 czerwca 2013 roku / Kate Gabor / kungahuset.se
Księżniczkę Estelle, najprawdopodobniej w towarzystwie kuzynki Leonore, zobaczymy ponownie po południu o godzinie 17:50.

Zapraszam do śledzenia uroczystości za pośrednictwem LIVE Bloga tutaj - KLIK

17 komentarzy

 1. Moi mali ulubieńcy! Uwielbiam ich, śliczne dzieciaczki, wspaniale się na nich patrzy!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jacy podobni do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy będziemy mogli znowu zobaczyć Oskarka na "żywo"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdopodobnie dopiero 14 lipca na urodzinach Victorii:) myślę, że na 100% wtedy go pokażą tak jak Estelle w 2012 roku.

   Usuń
 4. Wszystkie zdjęcia urocze. Widać, że Estelle bardzo kocha brata. Zdjęcie z owieczkami słodkie

  OdpowiedzUsuń
 5. cudowne zdjęcia, takie rodzinne <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Śliczne te dzieciaki są ... Oskar to kopia siostrzyczki ,niesamowite.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne fotki i tradycja ich publikowania.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jaki Oskar podobny do Daniela :) piękne zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 9. Oskar łapał geny taty :D Na początku myślałam, że to mała Estelle będzie, ale teraz coraz bardziej mi przypomina Daniela :)

  OdpowiedzUsuń
 10. ma trzy miesiące i już siedzi ?

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie mogę się napatrzeć. Oscar w pięknym niebieściutkich spodenkach, Estelle z wielkim uśmiechem i Victoria w kapeluszu! Po prostu ślicznie!!!

  OdpowiedzUsuń
 12. Jakoś mały Oscar mnie nie zachwycił. Ale zdjęcia sa uroczę widać, że bije od nich miłość.

  OdpowiedzUsuń
 13. Najładniejsze zdjęcia w stroju narodowym są z 2014 Leonore i 2013 Estelle po prostu cudnie wyglądają takie maleństwa w stroju narodowym:)Danka

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.