Victoriadagen 2017, program wizyty Mary i Frederika w Danii, dzisiejsze spotkanie - najnowsze informacje

2017/03/29

Marzec dobiega końca i 40 urodziny księżniczki Victorii zbliżają się wielkimi krokami. Od samego początku mówiło się o uroczystościach zarówno w Sztokholmie jak i na Olandii, teraz już oficjalnie potwierdzono te doniesienia i podano więcej szczegółów.


Uroczystości rozpoczną się 14 lipca od Te Deum w Kaplicy Zamku Królewskiego w Sztokholmie, a po nim odbędzie się przyjęcie na Zamku Królewskim. Jak na razie nie wiadomo, czy Następczyni Tronu z rodziną i zaproszonymi gośćmi weźmie udział w uroczystej zmianie warty na dziedzińcu Zamku, jednak jest to jak najbardziej prawdopodobne. Popołudniu rodzina królewska wraz z gośćmi uda się na lotnisko skąd poleci do kalmar na Olandii i stamtąd uda się do Solliden, aby przygotować się na koncert charytatywny z okazji "Narodowego Dnia Olandii" czyli urodzin Victorii. Tego dnia księżniczka nie spotka się w ogrodach Solliden z przybyłymi Szwedami i turystami tak jak ma to w zwyczaju od pierwszych urodzin. Jednak nic straconego, okazja ku temu nadarzy się następnego dnia. 15 lipca Victoria z najbliższymi przyjmą w ogrodach pałacu wszystkich chętnych do złożenia życzeń przyszłej królowej. Po tym rozpoczną się prywatne uroczystości, które prawdopodobnie potrwają cały weekend. 

kongehuset.dk

Pod koniec maja z oficjalną wizytą do Szwecji przylecą książę Frederik i księżna Mary. Chociaż musimy jeszcze poczekać na oficjalny program wizyty pojawiają się już pierwsze, wstępne informacje co do programu wizyty ekonomicznej. Pierwszego dnia wizyty, który przypadnie na poniedziałek 29 maja duńska para książęca zostanie powitana w Szwecji, a wieczorem odbędzie się kolacja na ich cześć. We wtorek pary książęce podzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich odwiedzi  Stockholm Vatten och avfall i skupi się na zróżnicowanym rozwoju i ochronie środowiska. Możemy zgodnie stwierdzić, że spotkanie na ten temat odbędą Victoria i Frederik. Z kolei druga grupa uda się do Szpitala Karolińska, aby dowiedzieć się więcej o nowych technologiach w opiece nad chorymi. W tych dziedzinach to książę Daniel jest ekspertem i dołączy do niego księżna Mary. Na drugi dzień wizyty zaplanowane również lunch z parą królewską na Zamku. Możliwe, że do króla i królowej dołączą inni członkowie rodziny. Funkcję gospodarzy w trakcie tej wizyty będą sprawować księżniczka Victoria i książę Daniel, i wszystko wskazuje, że to właśnie oni wydadzą oficjalną kolację pierwszego dnia wizyty. W programie z całą pewnością znajdzie się szereg innych spotkań, jednak na szczegóły musimy jeszcze poczekać. Duńska para książęca zatrzyma się oczywiście w Pałacu Haga, możliwe, że to właśnie tam Victoria i Daniel wydadzą oficjalną kolację, tak jak mają to w zwyczaju kilka razy do roku dla przedstawicieli różnych organizacji czy rządu.


Wczoraj księżniczka Victoria niespodziewanie dołączyła do pary królewskiej na spotkaniu z ministrami Isabellą Lövin (minister międzynarodowej współpracy rozwojowej i klimatu i Ibrahimem Baylan (minister energetyki), aby poruszyć kwestie problematyczne dla funkcjonowania dworu. Taki spotkania odbywają się kilka razy do roku i na dzień dzisiejszy nie mają żadnego poważnego podłoża.

Dzisiaj przed południem Victoria odbyła kolejne, niezapowiadane przez dwór, spotkanie. Następczyni tronu odbyła trwające kilka godzin rozmowy z ekspertami z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby zdobyć dogłębną wiedzę o Japonii, a dokładniej kwestiach, które podejmie w trakcie swojej podróży do tego kraju pod koniec przyszłego miesiąca. Oficjalnie poinformowano, że Victoria nie skupi się tam jedynie na spotkaniach związanych z promocją Szwecji zagranicą. Następczyni Tronu postanowiła pogłębić swoją pracę nad ochroną wód oraz ryb i odbyć kolejną podróż jako ambasadorka ONZ do celów globalnych. W listopadzie ubiegłego roku księżniczka udała się na Malediwy, aby wziąć udział w trzydniowym dialogu o na temat ochrony ryb i wód.

Dzisiaj wieczorem Victoria dołączy do pary królewskiej podczas spotkania z przedstawicielami szwedzkich powiatów.


14 komentarzy

 1. Królowa złamała rękę, czy mi się wydaje?
  Jestem pod wrażeniem ogromu pracy księżniczki Victorii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ta biała bluzka ma chyba po prostu takie rękawy
   jesli by złamała rękę, to raczej dwór by to podał oficjalnie

   Usuń
  2. Zwróciłam uwagę na to, że królowa z jednej strony ma założony żakiet normalnie, a z drugiej jakby tylko narzucony (ręka nie jest w rękawie) i dlatego pomyślałam, że złamała rękę. Nawet nie wiedziałam, że takie informacje się podaje oficjalnie!

   Usuń
  3. Gdyby królowa coś sobie zrobiła dwór od razu by o tym poinformował, chociażby dlatego, że przeciągu ostatnich kilku tygodni miała spotkania i wyjścia praktycznie codziennie i gdyby złamała rękę musiałaby pare eventów odwołać. Dwór zawsze od razu takie informacje podaje, jak na,przykład złamana noga Victorii w 2014 roku czy niemal rok późnej kiedy królowa połamała się na nartach ::)

   Usuń
 2. czy wiadomo czy CP i S będą uczestniczyć na jakiś etapie podczas wizyty Mary i Frederica (np. podczas powitania czy lanczu)? czy też może to zostanie podane do informacji tuż przed danym wydarzeniem - jak to zazwyczaj robi pałac?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby jakieś informacje na ten temat były znalazły by się w poście ;) niestety musimy poczekać, nie wiadomo jak ma wyglądać powitanie i kto oprócz Victorii i Daniela miałby wziąć w nim udział. Osobiście przypuszczam, że zarówno powitanie jak i kolacja będą miały dość skromny charakter i będą na nim tylko Victoria i Daniel. Spotkanie z parą królewską będzie pewnie miało dopiero miejsce przy okazji lunchu, tak jak napisałam najprawdopodobniej wtedy też mogą pojawić się Sofia i Carl Philip. Jak na razie to co teraz napisałam to tylko moje przypuszczenia na podstawie tego jak dawniej wyglądały wizyty o podobnym charakterze innych royalsów. Informacji co do tego kto dokładnie się pojawi na przykład na lunchu możemy spodziewać się jak zawsze na krótko przed samym spotkaniem.

   Usuń
 3. Już nie mogę się doczekać obchodów urodzin Victorii

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy będzie notka o oświadczeniu w sprawie leonore?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O co chodzi z tym oświadczeniem?

   Usuń
  2. Dotyczy obywatelstwa Leonore, jutro rano będzie o tym post.

   Usuń
  3. urodziła się w usa, więc pewnie ma prawo mieć obywatelstwo amerykańskie :?

   Usuń
 5. Witam,
  szykują się niezmiernie ciekawe wydarzenia - wizyta pary książęcej z Danii, jeszcze bardziej urozmaicone urodziny księżniczki Victorii. Super!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mogę się doczekać urodzin Wiktorii. Mam nadzieję, że na tym przyjęciu będą obecni zagraniczni royalsi i panie włożą tiary :-)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.