Królewska biżuteria - Pink topaz and diamond demi-parure

2017/08/20W dzisiejszym poście przyjrzymy się kolejnemu garniturowi biżuterii, tym razem z różowymi topazami i diamentami. Ten naszyjnik i kolczyki od 1976 roku stały się znakiem rozpoznawczym królowej Silvii. 


Komplet pochodzi z  Rosji z początku 1800 roku. Wówczas należał do Wielkiej Księżnej Marii Pawłowny. Garnitur biżuterii składa się z naszyjnika, kolczyków i broszki, którą można nosić na dwa sposoby. Maria Fiodorowna miała podarować ten komplet córce Marii, kiedy ta urodziła swoją drugą córkę, Augustę. Augusta, która późnej została królową Prus i cesarzową Niemiec, otrzymała zestaw w spadku. Ostatecznie zapisała go swojej córce Louise, Wielkiej Księżnej Badenii. Loouise zadecydowała o przekazaniu kompletu swojej córce Victorii, późniejszej królowej Szwecji. Od tego czasu ten garnitur biżuterii należy do Szwedzkiej Rodziny Królewskiej, a obecnie nosi go wyłącznie królowa Silvia. 

kungahuset

Królowa Silvia najczęściej łączy komplet z najbardziej okazałymi tiarami. Ponadto na zdjęciu powyżej możemy zobaczyć mniejszą wersję broszki należącej do zestawu. Na ślubie córki w 2010 roku królowa nosiła jej dużą wersję. Wówczas do okrągłej broszy dopinana jest okazała zawieszka. 

Prawdopodobnie następnym członkiem rodziny, który będzie miał zaszczyt nosić ten komplet będzie księżniczka Victoria. Nastąpi to prawdopodobnie, kiedy sama zostanie królową Szwecji. 

8 komentarzy

 1. Nie lubię topazów ale do królowej pasują uwielbiam zwłaszcza tą stylizację ze ślubu Victorii <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam ten komplet. Królowa urzekła mnie nim w połączeniu z różową suknią i Brangaza Tiara na ślubie córki. Dla mnie to jej najwspanialsza stylizacja.Jest przepiękny,królewski i odmładzający. Oby w przyszłości Vic go nosiła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sliczny komplet, piekny kolor kamieni, podobaja mi sie rosyjskie wyroby sa zawsze takie okazale i dopracowane.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe, czy jeśli ktoś jest w posiadaniu diademu, bo np. go sobie kupił i potem zostaje zaproszony na przyjęcie na dwór królewski, gdzie księżniczki/księżne ubierają diademy, czy wtedy mogłaby taka osoba bez tytułów założyć tiarę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, dress code mówi, że przy takich bankietach czy okazjach panie jeśli mają tiary powinny je założyć bez względu na to czy mają tytuł czy nie. Na przykład przy okazji Nobli bardzo często panie noszą tiary, chociaż nie są arystokratkami.

   Usuń
 5. Od dłuższego czasu szukałam informacji na temat nazwy naszyjnika ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uważam, że Victorii ten zestaw nie będzie pasował. Bardziej Maddie.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.