Wizyta wizycie nierówna - rodzaje wizyt

2017/12/16

Foto Henrik Garlöv, Kungahuset.se /

Każda podróż do zagranicznego kraju wiąże się z określonym protokołem wynikającym z charakteru wizyty i rangi gościa. Sposób przyjęcia gościa łączy w sobie ceremonialną kurtuazję oraz naturalną gościnność i szczerość. Wizyta szefa obcego państwa jest wyrazem znaczenia i szacunku dla państwa odwiedzanego. W dzisiejszym poście przyjrzymy się rodzajom wizyt.

Wizyta państwowa

Charakteryzuje się podkreśleniem stosunków łączących dwa państwa i ma wymiar kurtuazyjny. Powód wizyty nie odnosi się bezpośrednio do konkretnych spraw. Podróż ma za zadanie zacieśnić związki między państwami. Wizytę państwową może składać tylko głowa państwa - prezydent bądź monarcha panujący.
Wizyta państwowa ma najbardziej rozbudowaną oprawę protokolarną. Co ważne w praktyce polskiego protokołu dyplomatycznego nie stosowane jest pojęcie wizyty państwowej. Mówiąc o wizycie państwowej w warunkach polskich, będziemy mieli na myśli oficjalną wizytę głowy państwa z najbardziej rozbudowanym ceremoniałem.


Embed from Getty Images

Zgodnie z protokołem większości dworów królewskich monarcha odbywa około dwie wizyty państwowe i tyle samo wizyt przyjmuje. Nie każda wizyta składana przez prezydenta czy  monarchę ma charakter wizyty państwowej. Przyjęło się, że głowa państwa odwiedza każdy kraj raz - na początku kadencji/panowania. Za przykład posłużyć może holenderska para królewska. Król Willem-Alexander i królowa Maxima od początku panowania odbyli szereg wizyt państwowych. Na liście nie znalazła się niestety Szwecja czy Wielka Brytania. Monarchowie odwiedzili jednak te kraje i spotkali się z rodzinami królewskimi w mniej oficjalnych warunkach. Warto w tym momencie zaznaczyć kolejność składania wizyt Monarchy zaraz po koronacji. W pierwszej kolejności młody monarcha odwiedza wszystkie głowy koronowane w Europie w kolejności ich zasiadania na tronie (w praktyce nie jest możliwe, aby złożył tyle wizyt państwowych w krótkim czasie, więc często są to jedno-dniowe wizyty kurtuazyjne takie jak w Szwecji czy Anglii). W następnej kolejności odwiedza kraje sąsiednie, a na samym końcu pozostałe.


Tradycyjny program przy okazji podróży członków rodzin królewskich:

Dzień 1 ceremonia powitania z honorami wojskowymi (w zależności od protokołu państwa, następuje powitanie już na płycie lotniska - chociażby w Danii. W Szwecji praktykuje się spotkanie w Royal Mews już jakiś czas po wylądowaniu, jednak jeśli protokół i zwyczaje danego państwa wskazują na powitanie gościa już na lotnisku na spotkanie im wyjeżdża Następczyni Tronu z mężem).
prywatne spotkanie głów państw spotkania zgodne z programem wizyty najczęściej w towarzystwie gospodarzy bankiet na cześć zaproszonej głowy państwa

Dzień 2 kończy zawsze przyjęcie zwrotne na cześć gospodarzy kraju goszczącego.

Wizyta oficjalna

Wizyta o niższym charakterze niż państwowa, mogą ją również składać głowy państw. W przypadku monarchii wizyty zagraniczne młodszych członków rodziny królewskiej to jest następcy tronu itp. są zawsze wizytami oficjalnymi.

W programie takiej wizyty przewidziane jest spotkanie z głową państwa najczęściej przy obiedzie. Często w przypadku odwiedzania krajów monarszych następcom tronu towarzyszą niżsi rangą członkowie rodziny królewskiej. Jak chociażby przy okazji wizyty duńskiej pary książęcej w Szwecji, gdzie we wszystkie aspekty wizyty zaangażowana była księżniczka Victoria i książę Daniel.

Wizyta robocza lub inaczej oficjalna wizyta robocza

Jest to obecnie jedna z ulubionych form podróżowania członków rządu niemal wszystkich państw. Wielu członków rodziny królewskich (najczęściej następców tronu odbywa kilka takich podróży w roku). Protokół dyplomatyczny jest sprowadzony do względnego minimum. Spotkanie gościa z głową państwa nie ma w ogóle miejsca (na przykład wizyta księżniczki Victorii w USA w 2015 roku) lub odbywa się audiencja z głową państwa (na przykład wizyta Victorii w Japonii, kiedy to spotkała się z parą cesarską).

Royal Tour

Podróż do kilku krajów najczęściej w formie wizyt oficjalnych. Royal Tour najczęściej odbywają się do odległych krajów. Royal Tour popularne są w Brytyjskiej i Holenderskiej Rodzinie Królewskiej.

Inne

Wizyty incognito - w naszych czasach już nieprzeprowadzane. Wiązały się z podróżami monarchów do innych krajów, kiedy ci chcieli zachować anonimowość. Często wiązały się zarówno z czysto rodzinnymi spotkaniami, jak i również ważnymi negocjacjami, które należało przez pewien czas zachować w tajemnicy.

Embed from Getty Images

Tradycyjny program wizyty państwowej w Polsce oraz kilka ważnych informacji

1) rozpoczyna się uroczystością złożenia wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza z pełnym ceremoniałem wojskowym kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego w składzie trzech rodzajów wojsk. Wieniec składają oficerowie towarzyszący głowie państwa. Najczęściej są to: adiutant, attache wojskowy/obrony lub oficerowie sił zbrojnych studiujący w odwiedzanym kraju. Jeśli gościowi nie towarzyszą wojskowi jego kraju, wówczas wieniec składają oficerowie miejscowych sił zbrojnych.W praktyce polskiej wieniec gościa składającego wizytę niesie dwóch żołnierzy Wojska Polskiego. Gość, któremu towarzyszą komendant garnizonu Warszawy, dyrektor Protokołu Dyplomatycznego MSZ i szef Oddziału Protokołu MON, wysłuchuje hymnów obu państw, składa wieniec i dokonuje wpisu do księgi pamiątkowej. Złożenie wieńca oznacza, że gość poprawia szarfę we własnych kolorach narodowych na położonym przez żołnierzy wieńcu i oddaje hołd chwilą milczenia. Po zapoznaniu gościa z historią Grobu, uroczystość kończy defilada kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Składanie wieńca może mieć miejsce również przy okazji wizyt oficjalnych. Nie jest praktykowane przy wizytach roboczych i nieoficjalnych.

2) dalej w programie może znaleźć się odwiedzenie pomników związanych z krajem gościa. Nie zawsze jest to jednak praktykowane.
3) spotkanie z głową państwa w Pałacu Prezydenckim. Para Prezydencka wita gości pod Pałacem, następuje przegląd wojska. Po nim w Pałacu odbywa się kurtuazyjne spotkanie.

4)Wizyty kurtuazyjne u marszałków Sejmu i Senatu.  Mają za zadanie wyrazić szacunek wobec całego parlamentu. Półgodzinne spotkania organizuje się zawsze odrębnie, choć ze względu na wspólną siedzibę Sejmu i Senatu następują po sobie bezpośrednio. Przyjęcie prezesa Rady Ministrów przez głowę obcego państwa. Szef rządu, stojąc protokolarnie niżej od prezydenta, składa wizytę głowie obcego państwa w jej rezydencji lub spotyka się z nią na oficjalnym śniadaniu. Takie spotkanie w języku protokołu może być określane jako audiencja. W praktyce polskiej stosuje się obecnie najczęściej formułę śniadania, na które prezes Rady Ministrów przybywa do Belwederu jako rezydencji gościa.

5)  Zwiedzenie przez głowę państwa instytucji kulturalnej lub naukowej własnego kraju działającej w Warszawie albo instytucji finansowych czy gospodarczych związanych z jej krajem.

6) Pierwszy dzień kończy bankiet wydany prze głowę państwa na cześć gości. Gdy wszyscy goście zajmą miejsca, obiad rozpoczyna się od odegrania przez orkiestrę wojskową hymnów narodowych państwa gościa oraz polskiego.Podczas obiadu oficjalnego obaj szefowie państw wygłaszają oficjalne toasty: najpierw gospodarz – witając, potem gość – dziękując za przyjęcie. Zazwyczaj następnego dnia odbywa się przyjęcie/spotkanie zwrotne.

7) Wizyta państwowa trwa zazwyczaj dwa/trzy dni. A oprócz Warszawy w programie najczęściej znajduje się Kraków (w tym wizyta w Oświęcimiu) lub Gdańsku.

Embed from Getty Images

5 komentarzy

 1. Bardzo ciekawy post. Trochę skomplikowane są te wszystkie ceremoniały :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny post. Twoje posty zawsze się czyta z przyjemnością, nawet nie wiadomo kiedy a tu już koniec :)
  Świetny blog!:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post sporo wyjaśnił teraz wiem dlaczego podczas wizyty Williama i Kate nie było bankietu z tiara
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne zebranie informacji w jedno miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak zawsze świetny post. Bardzo dziękuję, czekałam na niego.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.