Ostatnie aktywności księżnej Sofii, Dementia Forum X z udziałem królowej Sofii z Hiszpanii i księżniczki Takamado + 40 urodziny księcia Carla Philipa

2019/05/15

Sara Friberg/Kungl. Hovstaterna.

Oficjalna agenda księżnej Sofii była nieco pusta w ostatnich tygodniach. Chociaż kalendarz nie zapowiadał wielu eventów księżna nie próżnowała. Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez dwór  księżna pracuje obecnie nad projektami w zaciszu swojego biura. 


Mimo to pojawiła się chociażby na evencie Resan Hit, 24 kwietnia. Organizacja zajmuje się inspirowaniem i integracją ludzi ze środowisk imigracyjnych. Słuchamy ich historii, poznajemy drogę jaką przeszli do miejsc w których są dzisiaj. Co sprawiło, że walczyli o osiągnięcie swoich celów i marzeń? Podczas eventu księżna obejrzała również wystawę Hadi'ego Qasemi.
27 kwietnia książęca para pojawiła się na finałowym spektaklu baletowym Escapist w Operze Królewskiej w Sztokholmie. Małżonkowie zostali zaproszeni do obejrzenia przedstawienia w loży królewskiej, a następnie spotkali się z artystami.
Książęcej pary nie zabrakło również na uroczystych obchodach urodzin króla Carla XVI Gustafa. Książę Carl Philip towarzyszył królowi w uroczystościach na dziedzińcu Zamku Królewskiego, z kolei księżna oglądała zmianę warty z okna wraz z resztą rodziny.W ubiegłym tygodniu małżonkowie wzięli udział w aukcji zorganizowanej przez fundację książęcej pary oraz fundację imienia Sigvarda Bernadotte, której przewodniczącym jest książę Carl Philip. Książęcej parze towarzyszyła hrabina Marianne Bernadotte. Środki zebrane podczas aukcji przekazane zostały na projekt Mehrjahta poświęcony walce z wykluczeniem osób z dysleksją.W środę, 8 maja, księżna Sofia poprowadziła spotkanie fundacji pary książęcej. Uczestniczyła w nim również Sofia Ewerlöf (przewodnicząca organizacji) a także przedstawiciele Twitter Voice Policy. Przedstawiciele jednej z najpotężniejszych platform na świecie rozmawiali z księżną o wysiłkach w kwestii bezpieczeństwa i ochrony użytkowników, a także zdrowia rozmów publicznych.


Embed from Getty Images

W czwartek, 9 maja, księżna wręczyła World Children Prize na Zamku Gripsholm. Od 2000 roku program World's Children's Prize wykształcił i wzmocnił ponad 42 miliony dzieci.

The World’s Children's Prize Program to największa na świecie coroczna inicjatywa na rzecz praw i demokracji dzieci, edukująca i wzmacniająca pozycję dzieci jako twórców zmian. Miliony dzieci doświadczają i poznają trudy życia ich rówieśników i stają się Bohaterami Praw Dziecka poprzez swoje historie. Kiedy już zostaną ogłoszeni ludźmi niosącymi zmianę, mówią i stają w obronie ludzkiej społeczności, równej wartości wszystkich ludzi, praw dziecka, demokracji i zrównoważonego rozwoju, teraz i w przyszłości.

https://worldschildrensprize.org/14 kwietnia księżna pojawiła się na spotkaniu zarządu Sophiahemmet. Z kolei 3 czerwca odwiedzi szkołę Sophiahemmet, aby wziąć udział w sympozjum "Recovery from anorexia". 4 czerwca księżna odwiedzi klinikę Mandomet w Lill-Janshuset, a 14 czerwca weźmie udział w ceremonii zakończenia szkoły pielęgniarskiej.

Embed from Getty Images


W środę, 15 maja, księżna dołączyła do królowej Silvii na Dementia Forum X. (powyżej zdjęcia z forum w 2017 roku, niżej zdjęcia z dzisiejszego forum).

Forum toruje drogę do dialogu na wysokim szczeblu na temat wyzwań, jakie związane są z wiekiem, zmianami demograficznym i demencją. Stanowi punkt odniesienia dla społeczeństw, jednostek i systemów opieki zdrowotnej, tak aby wypracować skuteczniejszą globalną reakcję. Pod patronatem Królowej Silvii spotkanie w Sztokholmie gromadzi kluczowych interesariuszy z różnych dziedzin. Dementia Forum X to forum odbywające się co dwa lata ze specjalnymi spotkaniami Dementia Forum X organizowanymi w latach między głównym forum.

Królowa postanowiła zainicjować forum, aby pomóc osobom z demencją i podzielić się osobistym doświadczeniami, jako, że zajmowała się swoją mamą w ostatnich latach jej życia. Alice Sommerlath zmagała się z demencją starczą i pod koniec życia zamieszkała z rodziną królewską w Sztokholmie.W tym roku, tak jak dwa lata temu, na forum pojawiła się królowa Sofia z Hiszpanii. Zaproszenie przyjęła również księżna Takamado z Japonii. Była królowa Hiszpanii jest serdeczną przyjaciółką szwedzkiej królowej i tak jak królowa angażuje się w działania związane z demencją starczą.

====

24 maja książęca para weźmie udział w spotkaniu zarządu swojej fundacji. Ponadto (choć nie jest to jeszcze nadmienione w agendzie) małżonkowie pojawią się 3 czerwca na  forum Dyslexia and Creativity w Clarion Hotel Sign w Sztokholmie. Na oficjalnej stronie forum zapowiedziano, że jednymi z mówców będą książę i księżna Varmland. Temat forum jest oczywiście bardzo bliski małżonkom, a organizatorzy cieszą się, że członkowie rodziny królewskiej podzielą się osobistym doświadczeniem (książę cierpi na dysleksję) oraz tym, zebranym w przeciągu ostatnich czterech lat podczas pracy ich fundacji. Forum ma za zadanie nie tylko prowadzenie rozmów na temat dysleksji ale również pracę nad pobudzeniem kreatywności takich osób. Za całą pewnością Sofia i Carl Philip zainteresują się również wystawioną w trakcie forum wystawą przygotowaną przez uczniów Forsberg Skolan.

=====W poniedziałek książę Carl Philip świętował swoje 40 urodziny. Zgodnie z oświadczeniem książę spędził ten dzień z żoną i synami w swoim domu. Jak podał dwór królewski przyjęcie dla rodziny i przyjaciół odbędzie się później w maju i będzie miało tradycyjny charakter. W poniedziałek odbyła się jednak kolacja dla najbliższych w Villi Solbacken. Goście przybyli do domu książęcej rodziny na Djurgarten koło 19.00, a paparazzi udało się sfotografować królową Silvię. Jak wiadomo księżniczka Victoria była już w poniedziałek w Bergen, w Norwegii, gdzie bierze udział w SeaBOS (podsumowanie podróży księżniczki pojawi się już niedługo na blogu). Swojego brata planuje odwiedzić w najbliższym czasie. Z kolei księżniczka Madeleine kontaktowała się ze swoim bratem przez internet. Wiadomo, że planuje spędzić w Szwecji rodzinne wakacje z mężem i dziećmi, a do kraju przyleci prawdopodobnie w przyszłym miesiącu.Oczywiście z okazji urodzin dwór królewski wydał nową fotografię księcia wykonaną na Zamku Królewskim przez Sara Friberg. Z kolei wczoraj, Carl Philip podziękował osobiście za ciepłe  wiadomości, życzenia i gratulacje na swoim instagramie. Z okazji urodzin księcia reporter Pelle Kotschach wstawił zdjęcie z księciem Carlem Philipem, księżną Sofią i księciem Gabrielem wykonane podczas meczu Djurgar'n by Nature, których kibicem jest książę.====

Dzisiaj, 15 maja, księżna Sofia świętuje swoje imieniny.

====

Swedish Princesses Blog będzie powoli wracał, na blogu pojawiały się będą posty z wybranych aktywności i wydarzeń na dworze oraz, przede wszystkim, posty tematyczne. W zanadrzu mam przygotowaną przed rokiem serię postów poświęconą królewskiej biżuterii oraz serię "Szwedzka Rodzina Królewska i inne monarchie". Niestety na blogu nie będą opisywane wszystkie wyjścia członkiń rodziny królewskiej na bieżąco.

18 komentarzy

 1. Sofia coraz łądniej wygląda, bardzo mi się podoba jej styl teraz

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak się cieszę, że wróciłaś! To absolutnie najlepszy blog królewski!

  OdpowiedzUsuń
 3. o wiekszosci z tych eventow nie widedzialam, dobrze, ze blog wraca

  OdpowiedzUsuń
 4. powrót bloga nawet w zmiennej formie to absolutnie najlepsza wiadomość w tym tygodniu!
  już ostatnio gdy widziałam pierwsze zmiany na stronie głównej (bywałam tu prawie codziennie, bo Twój blog jest jedynym, który mam w zakładkach i z niego przechodzę na inne) miałam nadzieję, że szykujesz się do powrotu :D

  OdpowiedzUsuń
 5. CHRYSTE PANIE!!!!! MARLENA WRÓĆIŁA!!! HURRA! Piszę z radości na cały dom hah :D Nawet nie wiesz jak się cieszę :) :*

  OdpowiedzUsuń
 6. Brakowało mi ogromnie polskiego źródła informacji o naszych szwedzkich księżniczkach.Będziemy wdzięczni za każdy post, bo choćby z przedstawionych wyjść Sofii kilka mi umknęło.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniała wiadomość!!!!! 😃

  OdpowiedzUsuń
 8. Wow, akurat wczoraj nie weszłam a tu taka niespodzianka! Bardzo się cieszę

  OdpowiedzUsuń
 9. Sofia coraz ładniej wygląda, ślicznie jej z tą grzywką

  OdpowiedzUsuń
 10. Ta pomarańczowa bluzka jest bajeczna

  OdpowiedzUsuń
 11. Marlenko wiem, że dużo pracujesz. Mogę spytać gdzie? Oczywiście chodzi mi o zawód/branżę nie o dokładną nazwę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na ta chwilę pracuje w rodzinnym biznesie (w handlu najogólniej ujmując). Z zawodu jestem menadżerem, teraz robię studia magisterskie. Po obronie (w przyszłym roku) planuje zacząć pracować ściśle w swoim zawodzie :)

   Usuń
 12. Jaka piękna wiadomość, że blog jest znowu aktywny. Bardzo mi tego brakowało. Klikałam tu raz na jakiś czas i jaka mila niespodzianka.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wspaniała wiadomość szwedzka rodzina królewska to jedna z moich ulubionych cieszę się że będę mogła znów o niej czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Czy wiadomo coś jaka jest ulubiona marka lakierów do paznokci SRK? Bardzo mi się podoba taki jeden "żywy" odcień czerwonego lakieru Sofii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo tylko, że królowa i Madeleine używają lakierów Chanel (przynajmniej przy okazji Nobli i najważniejszych wydarzeń). O Sofii niestety nie wiadomo.

   Usuń
  2. A dlaczego nie było jej na rozdaniu dyplomów Sophiahemmet w styczniu?

   Usuń
  3. Czytałam, że Sophiahemmet organizowało skromniejsze rozdanie dyplomów i zwyczajnie nie zapraszało nikogo "z zewnątrz". Poza tym nieoficjalnie mówi się, że Gabriel był chory i Sofia została z nim w domu, jednak jej obecność nie była w ogóle zapowiadana w styczniu więc wątpię, że jej obecność była w ogóle planowana. Poza tym księżniczka Chiristina również nie brała udziału we wszystkich rozdaniach dyplomów w zimie, więc możliwe, że nacisk na obecność patrona na tej ceremonii nie jest tak duży jak na zakończeniu roku w czerwcu. Wiadomo, że tylko część z uczniów otrzymuje dyplomy w styczniu, z kolei w czerwcu szkołę kończą wszyscy.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.