Księżniczka Victoria i książę Felix z Luksemburga na inauguracji wodociągów + co łączy Szwedzką Rodzinę Królewską i Luksemburską Rodzinę Wielkoksiążęcą?

2019/07/12


Dzisiaj na Olandii odbywa się inauguracja wodociągów w Mörbylånga. Na ceremonię zaproszono Następczynię Tronu, która spędza letnie wakacje w Solliden. Wśród gości znalazł się również książę Felix z Luksemburga, jako, że do projektu wykorzystano technologię luksemburskiego przedsiębiorstwa Clean-Tech APATEQ. Jak podano na oficjalnej stronie: Dzięki wydajności 4000 metrów sześciennych wody pitnej dziennie i swojej innowacyjnej technologii wodociągi Mörbylånga zapewnią zaopatrzenie w wodę w gminie.

Książę Felix wygłosił przemówienie podczas ceremonii otwarcia, której przewodniczyły 11-letnia Alice Gidö, która w 2018 roku jako pierwsza przyniosła symbolicznie darń do budowy wodociągów, oraz księżniczka Victoria.

Margareta Thorgren / kungahuset.se


Książę Felix jest drugi w kolejce do luksemburskiego tronu, zaraz po swoim starszym bracie dziedzicznym wielkim księciu Guillaume. O ile wiadomo, że od wielu lat Victoria przyjaźni się z Następcą Tronu co było widać chociażby na uroczystościach z okazji 80 urodzin norweskiej pary królewskiej, o tyle ciężko znaleźć informacje na temat relacji Victorii i Felixa. Prawdopodobnie jedną z ostatnich okazji do ich spotkania był ślub księcia Guillaume i Stephanie de Lannoy w październiku 2012 roku. Victoria co najmniej kilka razy odwiedziła od tego czasu Luksemburg, jednak nie wiadomo czy miała wówczas okazję do spotkania z księciem Felixem. Wiadomo jednak, że przed lat, w nastoletnich czasach, księżniczka Victoria wielokrotnie odwiedzała Luksemburską Rodzinę Wielkoksiążęcą i zaprzyjaźniła się z dziećmi Pary Wielkoksiążęcej.

Oczywiście, jak większość dworów panujących szwedzka rodzina królewska i luksemburska rodzina wielkoksiążęca są ze sobą spowinowacone.Wielka Księżna Josephine Charlotte (matka obecnie panującego Wielkiego Księcia Henriego) była córką belgijskiej królowej Astrid, urodzonej jako szwedzka księżniczka. Ponadto Królowa Szwecji, Sophia, była siostrą przyrodnią Wielkiego Księcia Luksemburga, Adolphe. W tym momencie możemy stwierdzić, iż na początku XX wieku szwedzka rodzina królewska utrzymywała kontakty z carskim dworem Rosji, jako, że pierwsza żona Wielkiego Księcia Adolphe, była wielką księżną Rosji i kuzynką cara Aleksandra II. Królowa Sophia była żoną Oscara II i w związku z tym babką belgijskiej królowej Astrid i norweskiej księżnej Marthy. 

Warto również wspomnieć, że tak powszechnie znany wśród nobliwych członków szwedzkiej rodziny królewskiej tytuł hrabiego/hrabiny af Wisborg pochodzi z Luksmeburga. Wielka Księżna  Luksemburga, Josephine Charlotte, nadała ten tytuł Sigvardowi Bernadotte, 2 lipca 1951 roku. Sigvard był wujem króla Carla Gustafa i tym samym młodszym bratem jego ojca, księcia Gustafa Adolfa. Zrzekł się tytułu szwedzkiego księcia w latach '30, aby poślubił Erikę Petzek (pochodzącą z Górnego Śląska, jej biografię przytaczałam na blogu w 2016 roku - KLIK). Książę do końca życia ubolewał nad utrata książęcego tytułu i wiadomo więc, że tytuł hrabiego znaczył dla niego bardzo wiele. Szczęście znalazł u boku swojej trzeciej żony, hrabiny Marienne, obecnie nestorki rodu Bernadotte.

7 komentarzy

 1. Tak dużo informacji w jednym poście! I coś z aktualności, i coś w rodzaju wpisu tematycznego o współczesnej rodzinie królewskiej, i coś o historii rodu, i coś o tytułach. Naprawdę jestem pod wrażeniem, musiałaś się bardzo napracować!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że takie wersje postów są po prostu ciekawe. Sama lubię czytać obszerne artykuły czy notki z którym można się więcej dowiedzieć.

   Usuń
 2. Te powiązania rodzinne są bardzo pokręcone, ale brawa dla ciebie za wyjaśnienie.
  Czy jest / planujesz notatkę na temat tego jaką edukację muszą ukończyć dzieci w szwedzkiej rodzinie królewskiej aby zatrzymać swoje tytuły. To bardzo ciekawa sprawa.

  /J.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślałam, żeby zrobić coś na kształt Q&A w którym moglibyście zadawać pytania na temat SRK, również tytułów. Teraz będą urodziny Victorii więc się nie pojawi, ale może w przyszłym tygodniu. Q&A byłoby chyba ciekawym rozwiązaniem. Jeśli pytania byłyby obszerne na ich temat powstałyby oddzielne posty. A na te krótsze odpowiedziałabym w zbiorowym poście.

   Co do tytułów na razie polecam ten post:

   https://www.swedish-princesses.pl/2019/07/gdzie-zamieszkaja-madeleine-i.html?m=1

   Jedynym (oficjalnym) kryterium jest to, że szkoła musi być szwedzka, tak żeby dzieci zakończyły edukację szwedzką maturą.

   Usuń
 3. Greate pieces. Keep posting such kind of information on your
  page. Im really impressed by your blog.
  Hey there, You have done a fantastic job. I will
  definitely digg it and for my part recommend
  to my friends. I'm sure they will be benefited from this
  site.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie spodziewałam się takiej pary na wspólnym wyjściu, ale bardzo miło ich wspólnie zobaczyć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super zobaczyć razem Victorię i Felixa. Widać, że Vic jest ciepłą osobą i potrafi ze wszystkimi nawiązać serdeczne relacje

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.