Księżniczka Victoria i książę Daniel z wizytą w Danii - część 1

2019/09/17

Foto: Frederik Nellemann Linde/Kongehuset

Wczoraj po południu księżniczka Victoria i książę Daniel dotarli do Danii, gdzie rozpoczęli oficjalną wizytę. Podróż jest odpowiedzią na wizytę w Szwecji księcia Frederika i księżnej Mary w maju 2017 roku. Następczyni Tronu i jej mężowi towarzyszy liczna delegacja szwedzkich przedsiębiorstw, na czele ze szwedzką minister zdrowia i spraw społecznych Leną Hallengren, reprezentującą rząd. Celem wizyty w Szwecji jest wzmocnienie i rozwój stosunków obu krajów w sektorze opieki zdrowotnej i tzw. zielonej transformacji. Jednocześnie wizyta skupi się na 17 światowych celach ONZ w których realizację zaangażowane są obie pary książęce.


Wizyta w stolicy Danii rozpoczęła się od przyjęcia powitalnego wydanego przez ambasadora Szwecji w Danii, Frederika Jörgensen. Po nim małżonkowie udali się do Pałacu Amalienborg gdzie w rezydencji Frederika VIII, książę Frederik i księżna Mary, wydali kameralną kolację.


Embed from Getty Images
Dzisiejszy dzień książęce pary rozpoczęły w miasteczku ONZ w Kopenhadze. Imponujący budynek w kształcie gwiazdy wspólną siedzibę dla ośmiu agend Narodów Zjednoczonych został otwarty w lipcu 2013 roku przez sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna oraz królową Margrethe II. Nowy biurowiec Organizacji Narodów Zjednoczonych z powodów bezpieczeństwa oddzielony jest od lądu wodą, przy jego budowie wykorzystano najnowsze ekologiczne technologie. System chłodzenia wykorzystuje wodę morską, toalety - deszczówkę, a na elewacji umieszczono produkujące energię słoneczną panele. Miasteczko ONZ znajduje się w porcie północnym w Kopenhadze, składa się z dwóch kompleksów - biurowego oraz znajdującego się nieopodal magazynu. To pomieszczenie przeznaczone jest do składowania pomocy humanitarnej UNICEFwiadomosci.onet.pl/


Szwedzką delegację j książęce pary powitała Grete Faremo, norweska polityk sprawująca funkcję dyrektora wykonawczego UNOPS (Biura Narodów Zjednoczonych ds. Usług Projektowych).  Delegacja spotkała się także z przedstawicielami UNHCR (agencji ONZ ds. Uchodźców) i UNDP (programu rozwoju ONZ). Podczas dzisiejszej wizyty książęce pary wzięły udział w prezentacji Partnerstwa innowacyjne z ONZ w celu przyspieszenia realizacji celów zrównoważonego rozwoju, która została zorganizowana przy okazji szwedzkiej wizyty w Danii. Podczas wizyty Następczyni Tronu wygłosiła przemówienie na temat realizacji 17 celów ONZ:

 Panie i panowie! rok 2030 jest niedaleko. Jeśli realizujemy Cele Zrównoważonego Rozwoju, potrzebujemy firm, które nie tylko dostosowują się do zmian, ale także będą im przewodzić.  Potrzebujemy firm z wolą i umiejętnościami, aby naprawdę coś zmienić.  Potrzebujemy ściślejszej współpracy między systemem ONZ a prywatnymi przedsiębiorstwami.  (…) Mam szczerą nadzieję, że wizyta ta może być punktem wyjścia do nowych i owocnych partnerstw na rzecz lepszej, bardziej zrównoważonej przyszłości! 
Całe przemówienie dostępne tutaj - KLIK.Po południu książęce pary udały się do sali koncertowej DR, aby wziąć udział w duńskim szczycie przemysłowym Dansk Industri. Tegorocznym tematem forum jest tzw. Zielona transformacja, a celem omówienie, w jaki sposób firmy, politycy i obywatele mogą współpracować, aby osiągnąć wzrost i zrównoważony rozwój i stworzyć zieloną przyszłość.  Podczas spotkania księżniczka Victoria wygłosiła przemówienie, a książę Frederik przyzna nagrodę DI Prize 2019 firmie Heliac z Wyspy Północnej na Nowej Zelandii. Panie i panowie. Szwecja i Dania to nie tylko sąsiedzi. Jesteśmy rodziną. Jak wszystkie rodziny istnieje między nami pewna rywalizacja. I tak powinno być! Motywujemy się. Uczymy się od siebie. Ale przede wszystkim jesteśmy razem silni - mówiła księżniczka Victoria (przemówienie w całości można przeczytać tutaj - KLIK). Victoria i Daniel oraz Frederik i Mary opuścili salę koncertową niedługo po 18.00, aby przygotować się na wieczorne zobowiązania.


Na malowniczym nabrzeżu przy Amaliehaven (dokładnie ujmując przy parku znajdującym się pomiędzy pałacem Amalienborg a nabrzeżem w dzielnicy Frederiksstaden) zacumowała szwedzka korweta HMS Nyköping. Jej dowódca zaprosił książęce pary na wieczorne przyjęcie i rejs na jego pokładzie. HMS Nyköping wraz z siostrzanym statkiem HMS Karlstad oraz nieco mniejszymi HMS Stockholm i HMS Malmö niedawno przybiły do Kopenhagi. Książęce pary przybyły do portu około 19:40 i ze względu na rzęsisty deszcz szybko przeszły na pokład. Około godziny 20:20 Victoria i Daniel oraz Mary i Frederik udadzą się na kolację w rezydencji ambasadora Szwecji w Danii.

20 komentarzy

 1. Moje dwie ulubione pary książęce razem ❤

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszy mnie powtórka wizyty sprzed dwóch lat. Podoba mi się, jak książęta szarmancko towarzyszą swoim partnerkom. Jest to wizyta biznesowa, ale i też przyjacielska.
  Victoria w swoim stylu -plus za bardziej elegancko spięte włosy. Mary troszkę zaskoczyła mnie spodniami, ale z taką figurą...:)

  OdpowiedzUsuń
 3. przepraszam, ze zadam to pytanie ale kiedy odpowiedzi na q&a ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwsza część jest już gotowa, jutro koło będzie post z dzisiejszego dnia wizyty w Danii. Po tym przejdę do pierwszej części Q&A z odpowiedziami na te krótsze pytania. Po tym systematycznie będą pojawiać się oddzielne posty z odpowiedziami na pytania.

   Usuń
  2. Pierwsza część jest już gotowa, jutro koło będzie post z dzisiejszego dnia wizyty w Danii. Także pewnie w piątek/sobotę przejdę do pierwszej części Q&A z odpowiedziami na te krótsze pytania. Po tym systematycznie będą pojawiać się oddzielne posty z odpowiedziami na pytania bardziej obszerne pytania.

   Usuń
  3. To super, bo też się zastanawiałam, kiedy możemy liczyć na odpowiedzi. Już nie mogę się doczekać!

   Usuń
  4. Postaram się, aby pierwsza część pojawiła się jak najszybciej, może nawet jutro, jako, że dzisiaj udało mi się "wyrobić" z wizytą w Danii.

   Usuń
 4. Mam nadzieje,że nie będziesz zła Autorko, za to, ze wyraziłam swoją opinie. Otóż moim zdaniem JKW Księżniczka Madeleine nie powinna mieć tytułu, i jej dzieci tez nie. Nawet w Szwecji nie mieszkają, a Madeleine jest w Szwecji tylko kilka razy w roku. Pozdrawiam i życzę miłego dnia i wszystkiego dobrego dla Autorki i Czytelników.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic złego nie zrobiłaś :) Swoją opinię wyraziłaś kulturalnie i poparłaś ją argumentami.

   Twoje zdanie popiera pewnie więcej osób, bo też ma poczucie niesprawiedliwości. Madeleine "otrzymuje" zdecydowanie więcej niż "daje" od siebie, co szczególnie razi w kontekście wielu innych royalsów, którzy robią o wiele więcej, nie otrzymując nic w zamian/otrzymując zdecydowanie mniej. Poza tym też sprawa tych tytułów nie przystaje do naszych czasów, gdzie panuje raczej tendencja do rezygnacji z tytułów nawet u tych, którzy normalnie powinni je mieć (np. syn Harry'ego jako panicz, nie książę czy hrabia; Edward&Sophie jako hrabiostwo, nie para książęca). W Szwecji dochodzi też kwestia sióstr króla, które zostały potraktowane zupełnie inaczej niż Madeleine.

   Usuń
 5. Spotkanie nie tylko oficjalne, ale i przyjaciół :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiem, że to nie na temat, ale czy Carl Philip i Sofia wybierają się na wesele czy zostają w Szwecji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz coś o tym?

   Usuń
  2. Byli? Czas przeszły? Przecież aktualnie są we Włoszech. To raczej wypada napisać są. Chyba nawet nie wiesz co to za ślub.

   Usuń
  3. Nie musisz się martwić o moją wiedzę, ale dziękuję za poprawkę :) Post na temat ślubu Caroliny i Gunnara pojawił się przed chwilą na blogu. Każdemu może zdarzyć się błąd przy odpisywaniu na komentarze na szybko z telefonu. Tak czy inaczej życzę miłej lektury :)

   Usuń
  4. W momencie, gdy pytałam nie wiedziałaś nawet co to za ślub. Dobrze, że napisałam to Cię zainspirowałam, abyś się pokapowała.

   Usuń
  5. Anonimowy po co ta wynioslosc i złośliwość? Każdemu może zdarzyć się błąd a ty zachowujesz się jak byś pozjadała wszystkie rozumy. Trochę szacunku i kultury.

   Usuń
  6. Bo mam konkretną wiedzę. Nie tak jak niektórzy prowadzą bloga a wiedza marna.

   Usuń
  7. Do złośliwego anonima: "zainspirowałaś", a raczej wymogłaś na autorce, żeby sprawdziła informację na temat ślubu znajomych żony syna faceta, który wręcza ordery w innym państwie. BRAWO, ZMIENIŁAŚ ŚWIAT XD

   Rozumiem, że dbałość o zawartość postów jest ważna, ale wszystkiego nie da się wiedzieć od razu, szczególnie jeśli nie jest to coś wybitnie ważnego. Gdyby to był ślub samej Sofii z Carlem Philipem, to niewiedza autorki faktycznie mogłaby być kompromitująca. Ale ślub jej koleżanki? Nie przesadzajmy.

   Usuń
  8. Nie pisz XD, bo tak się pisało sto lat temu w gimnazjum. Dziecinada. Zmieniłaś świat swoim XD. Buhaha
   Autorka nie wiedziała, a udawała, że wie a to śmieszne.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.