Patronaty, problemy małżeńskie i tytuły - odpowiedzi na Q&A

2019/09/19

Embed from Getty Images


Czy poza oficjalnymi fundacjami (typu Childhood, czy Sophiahemmet rodzina królewska obejmuje dodatkowe patronaty (tak jak jest np w Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej) jeśli tak to jakie?

Oczywiście. Dla przykładu Sophiahemmet choć stworzona przez królową Sophię jest instytucją publiczną nie należącą do rodziny królewskiej. Posty o patronatach Victorii, Sofii czy Madeleine pojawiły się kilka lat temu - KLIK, KLIK, KLIK. Z rodzeństwa to oczywiście Victoria ma najbardziej imponująca listę patronatów, śladem pary królewskiej. Tutaj - KLIK można zobaczyć listę patronatów króla - KLIK, a tutaj królowej - KLIK. W Szwecji para królewska ma mniej patronatów niż chociażby królowa Elżbieta czy książę Filip z Wielkiej Brytanii. W Szwecji często członkowie rodziny królewskiej obejmują patronaty nad jednorazowymi wydarzeniami (częściej niż w BRK), jeśli chodzi o długoterminowe patronaty są one bardzo filtrowane i pracownicy przekazują już mocno okrojoną wersję rodzinie królewskiej, tak więc najczęściej patronują organizacjom, które regularnie odwiedzają i angażują się czynnie w ich pracę. Raz do roku ktoś z rodziny królewskiej (ostatnio była to księżna Sofia) spotykają się organizacjami i przedsiębiorstwami którym patronują wszyscy członkowie rodziny, aby omówić współpracę, oficjalnie ja rozpocząć albo ją zakończyć.Kiedyś na forach o rodzinach królewskich dużo pisano o domniemanych operacjach plastycznych królowej Silvii - czy to prawda? Jaki stosunek mieli do tego Szwedzi?


Tak naprawdę nigdy nie zostało to w jakikolwiek sposób potwierdzone. Oczywiście widać gołym okiem, że królowa eksperymentowała przynajmniej z botoksem. Dużo mówi się o tym, że monarchini bardzo lubi o siebie dbać i zawsze chce dobrze wyglądać, stąd też mogły się wziąć operacje plastyczne i wszystkie eksperymenty. Królowa zachłysnęła się tym około 2009/2010 roku niektóre media jak i obserwatorzy stwierdzili, że królowa chciała podnieść tym swoją samoocenę po skandalu z rzekomymi romansami króla. Wydaje się to możliwe, bo rzeczywiście zbiegło się to w czasie. Królowa była za to krytykowana w mediach, nie za sam fakt, że korzysta z medycyny estetycznej czy poddała się zabiegom, ale raczej ze względu na to, że zwyczajnie z tym przesadziła. Obecnie już się o tym nie mówi, królowa nie poddaje się już zabiegom estetycznym lub są one delikatniejsze i nie widać takiej różnicy.

Jakie są/były reakcje Szwedów na temat planów Elżbiety II sprzed wielu lat o zeswataniu Williama i Madeleine? Czy w ogóle coś o tym piszą w szwedzkich książkach i na szwedzkich stronach?

W książkach raczej nie, można znaleźć co najwyżej archiwalne artykuły z gazet. Sytuacja miała miejsce wiele lat temu i Szwedzi potraktowali ją raczej z przymrużeniem oka.

Na ile udokumentowane i wiarygodne są pogłoski o ekscesach seksualnych króla?


Informacje o romansach i wizytach w klubach ujawniono w jednej książce i na jej podstawie powstały wszystkie artykuły, programy, które przewijały się na łamach gazet czy w telewizji. Tak naprawdę szwedzkie media nie dotarły do żadnych innych źródeł. Król osobiście zabrał głos w tej sprawie stwierdzając, że z żoną i dziećmi już jakiś czas temu rozmawiał i wszystko sobie wyjaśnili. Zdanie zostało ułożone przez monarchę tak, że media wzięły je za potwierdzenie plotek. Królowa miała zamanifestować rozłam małżeństwa przez pewien czas nie nosząc na oficjalnych uroczystościach podobizny króla. Później dwór tłumaczył to przeróbką broszy. Obecnie już sprawa nie jest komentowana, tak naprawdę już od 2012 roku po IO kiedy para królewska wyglądała na bardzo szczęśliwych. W ubiegłym roku Szwedzi byli rozrzewnieni łzami króla na urodzinach królowej Silvii i tym jak bardzo był wzruszony. 

Ja mam pytanie, odnośnie adopcji dziecka w rodzinie królewskiej. Czy takie dziecko zostało by włączone do RK i czy byłoby uwzględnione w sukcesji? Pytanie w związku z plotką na temat adopcji dziecka w brk, więc jeśli wie ktoś jak to tam wygląda, to też jestem ciekawa.


Prawo na tą chwilę nie jest co do tego ustalone, także musiałyby zostać wprowadzone konkretne zmiany. Także nie można jednoznacznie stwierdzić, czy byłoby uwzględnione w sukcesji i miałoby tytuł. Co do tego musiałaby powstać odpowiednia uchwała w porozumieniu z rządem i parlamentem.Czy w Szwecji Rodzina Królewska jest lubiana, czy są jacyś przeciwnicy? Którzy członkowie RK są lubiani i szanowani najbardziej, a którzy najmniej?

Myślę, że najlepiej odesłać do postu o poparciu dla rodziny królewskiej. Wszystko tam wyczerpująco opisałam. KLIK.


Czy są jakieś plotki o problemach w małżeństwach członków RK?

Tak jak w innych rodzinach królewskich pojawiają się regularnie na łamach plotkarskich magazynów (pokroju naszego rodzimego plotka). Jednak, jak dotąd, nie przedostają się do poważnych mediów i nie są traktowane na poważnie. Ostatnio w przeciągu jednego tygodnia Victoria spodziewała się trzeciego dziecka a dwa dni później z Danielem składała pozew rozwodowy :D

Aret med kungafamiljen screenshot

Dlaczego nie świętują urodzi i imienin księżniczki Estelle tak samo jak jej mamy, przecież mała księżniczka kiedyś również będzie królową?


Estelle nie jest jeszcze bezpośrednią następczynią tronu. Takie uroczystości będą miały miejsce kiedy Victoria będzie już królową, a Estelle zajmie pierwsze miejsce w sukcesji do tronu.

W Brytyjskiej RK rodzina Kate stała się swojego rodzaju celebrytami. Czy w Szweckiej RK podobnie traktują rodziny Daniela, Sofie i Chrisa?

Siostra Daniela jak i jej rodzice twardo postawili granicę już na kilka lat przed ślubem książęcej pary. Anna Westling starała się zachować prywatność i po kilku latach media dały jej spokój. Oczywiście kiedy brała ślub ze swoim partnerem paparazzi byli na miejscu. Teraz już są traktowani jako osoby prywatne. Prasa nawet nie zwróciła nawet szczególnej uwagi kiedy Anna towarzyszyła Victorii w wędrówce po jednej z prowincji i nic o tym nie wspomniała. 

Siostry Chrisa to inna bajka prasa zainteresowała się nimi i ich dziećmi przy okazji ślubu. Jednak nie były tak łakomym kąskiem, a, że Chris sam z częścią z nich nie ma zażyłych kontaktów wszystko się rozwiało. Jedynie któraś z córek jego sióstr udostępniła kiedyś na instragramie (publicznym koncie) zdjęcia Leonore i Nicolasa co dość nieprzychylnie przyjęto. 

Z kolei Lina i Sara Hellqvist przyciągnęły uwagę. Sara ze swoim ówczesnym partnerem stosowanie usunęli się w cień i prowadzili regularny tryb życia. Prasa lakonicznie wspomniała o ich rozstaniu i przeprowadzce Sary do Niemiec. Lina szybko po Sofii brała ślub ze swoim przyszłym mężem i oczywiście przyciągnęło to uwagę. Jednak media bardzo długo nie komentowały ich małżeństwa. Niektóre osoby więcej dopytywały o ich małżeństwo tutaj na blogu niż same media i Szwedzi o tym mówili. Lina pracuje w PR i często pojawia się na ściankach wiec można stwierdzić, że z całego rodzeństwa czy to Daniela, Chrisa i Sofii została celebrytką, a może raczej najblizej jej do nazwania celebrytką. Jednak obecność na medialnych eventach wynika też z jej pracy. Ciężko więc stwierdzić, kiedy i czy pojawia się dla własnego rozgłosu czy w kwestiach zawodowych.Co sądzisz o Małgorzacie II i Dunskiej RK?

Jest jedną z moich ulubionych monarchiń chociażby ze względu na fakt, że niczego i nikogo nie udaje i zawsze jest sobą. Wielu krytykuje jej ekscentryczny sposób bycia i styl ja uważam, że jest uroczy. Bardzo lubię duńską rodzinę królewską, jest dla mnie na "drugim" miejscu zaraz po SRK.

Co sadzisz o autorce bloga o drk, ja go widzialam i jest nierzetelny, na dodatek ten post ze ślubem wprowadzający w błąd. 

Nie chcę adresować tego personalnie do Niej, jednak w ostatnich latach w blogsferze pojawiło się kilka blogów prowadzonych przez osoby, które nie mają dużej wiedzy. Nie twierdzę, że zakładając bloga trzeba wiedzieć nie wiadomo ile i znać odpowiedź na wszystkie pytania oczywiście sypiąc faktami z rękawa. Ja też nie wiem wszystkiego i często szukam informacji czy sprawdzam w książkach. Jednak jestem bardzo uczulona na to jakie informacje przekazuję i zawsze staram się podpierać je faktami i sprawdzonymi informacjami z wiarygodnych źródeł. Zawsze też próbuję reagować kiedy ktoś wprowadza Czytelników w błąd, bo ktoś kto nie ma wiedzy i wchodzi na taką stronę czegoś się dowiedzieć zbiera błędne informacje i w nie wierzy. W końcu to ktoś kto Autor stanowi pewien Autorytet i automatycznie wnioskujemy, że ma odpowiednią wiedzę. Ja od początku bardzo poważnie podeszłam do tego co robię i piszę, dlatego też staram się zawsze reagować kiedy ktoś pisze coś źle. Szkoda tylko, że niektóre Anonimy źle to odbierają jako wywyższanie się :) 

Ja sama wiele nauczyłam się od 2014 roku i wiele dowiedziałam się sama tworząc bloga. Z tego co wiem Autorka bloga o DRK jest młodziutka i dopiero się uczy więc wszystko przed nią. Ja zakładając bloga miałam 18 lat, a prowadzę już więc też ze względu na wiek pewnie inaczej do tego podeszłam.  

Co sądzisz o tym, że wiele osób uważa, że tytuły dla Leonore, Nicholosa, i Adrienne sa na pokaz?

Nie sądzę, że przyznano je na pokaz. To był dobrze przemyślany krok na miarę 2013 roku (to, że Madeleine zatrzymała tytuł) i na 2014 roku, kiedy przyznano go Leonore. To był sposób na zabezpieczenie monarchii w końcu król nie wiedział jak życie ułoży się Carlowi Philipowi. Dokłądnie będzie to opisane w oddzielnym poście.

Kiedy Madie i Chris przeprowadza się do Szwecji na stale?

Ze względu na tytuły książęcej ich dzieci wszyscy oczekują, że zamieszkają w Szwecji kiedy Leonore będzie miała iść do szkoły podstawowej czy najpóźniej za dwa lata. Dzieci muszą skończyć szwedzką szkołę i zdać szwedzką maturę żeby zachować tytuły. Możliwe jednak, że Madeleine i Chris w jakiś sposób to obejdą.


Cz Victoria miała innych partnerów przed Danielem? Jeśli tak to kim byli

Victoria była w jednym poważnym związku z Danielem Collert, post o nim możesz przeczytać tutaj - KLIK.

Gdyby w Szwecji wciąż obowiązywała primogenitura męska, przyszłym królem byłby Carl Philip, a przyszłą królową Sophia. A kto byłby królem Szwecji, gdyby prawa sukcesyjne jeszcze wcześniej wyglądały inaczej? Na przykład kobiety mogłyby dziedziczyć już w latach 30. lub ślub z osobą spoza arystokracji nie eliminował z sukcesji?


Wówczas na tronie Szwecji zamiast Carla Gustafa zasiadłaby jego siostra Birgitta. Jeśli chodzi o wcześniejsze pokolenia nic nie uległoby zmianie.

Kto poza Silvią miał duże szanse na zostanie królową Szwecji? Pewnie Carla Gustafa łączono z wieloma różnymi kobietami, szczególnie arystokratkami, lecz czy był ktoś wyjątkowo bliski królowi? 

Król nie miał takiej jednej kandydatki sporadycznie w prasie pojawiały się zdjęcia króla z kobietami, jednak nie traktowano tego poważnie.

Są jakieś programy o SRK po polsku?
Wszystko po polsku znajdziesz na playliście tutaj - KLIK.

Odpowiedzi na resztę pytań będą pojawiać się w postaci oddzielnych postów.

1 komentarz

  1. Czy wiadomo jakie są relacje Estelle, Leonore, Oscara Aleksandra? Spotykają się często? I czy jest szansa zobaczyć ich razem?

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.