Pozdrowienia z okazji dnia Św. Łucji od księżniczki Estelle i księcia Oscara

2019/12/13

Sara Friberg / kungahuset.se


Dzisiaj w Szwecji przypada dzień świętej Łucji z Syrakuz. To właśnie, w najdłuższą noc, czyli z 12 na 13 grudnia, zwyczajowo rozpoczyna się prawdziwe, przedświąteczne przygotowania i świętowanie. Z tej okazji dwór królewski podzielił się nowymi zdjęciami księżniczki Estelle i księcia Oscara.Tradycja ta, jak i święto, wywodzą się z Włoch, jednak szwedzka Łucja nie ma z Nią nic wspólnego. Święto to przybyło do Szwecji, tak jak wiele innych tradycji, z Niemiec.

Po tym jak w roku 1927 Dziennik Sztokholmski zorganizował po raz pierwszy procesję ku czci Św. Łucji (ett Luciatåg) ulicami Sztokholmu, zwyczaj ten rozpowszechnił się w krótkim czasie na terenie całej Szwecji. Dzisiaj uroczystości związane z obchodami dnia Św. Łucji postrzegane są na całym świecie za typowo szwedzki obyczaj.
Uroczystości związane ze świętem światła stały się typowo kobiecym świętem. Do rozpowszechnienia tego zwyczaju przyczyniły się przede wszystkim różnego rodzaju stowarzyszenia i szkoły. Urządzane są konkursy, których celem jest wyłonienie z grona kandydatek najładniejszej Łucji. Próżno by szukać w Szwecji przedszkola czy szkoły, które nie mają swojej Łucji.
Tego wieczoru na ulicach całej Szwecji można podziwiać pochody ludzi ubranych w sięgające do ziemi białe koszule przewiązane w pasie czerwoną lub złotą, jedwabną szarfą, którzy niosą palące się świece. Na ich czele kroczy ubrana na biało młoda dziewczyna (Lussibrut) z koroną ze świec, które rozświetlają zimowy mrok. Cały pochód śpiewa kolędy, pozdrawia przechodniów, odwiedza szpitale i domy spokojnej starości.


etnik.blox.pl


Sara Friberg / kungahuset.se

W tym roku fotografie zostały wykonane przez Sarę Friberg w królewskich stajniach gdzie dzieci uczą się jeździć konno. 


Sara Friberg / kungahuset.se

8 komentarzy

 1. Oscar jest przeuroczym chłopczykiem

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy ten kucyk nie wygląda jak Heidi, który dostałą Leonore w dniu chrztu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To kucyk Estelle - Victor - dostała go wiosną 2016 roku. Estelle od tamtego czasu uczy się na nim jeździć i dba o niego w stajniach, jak widać teraz również Oscar. Na Olandii Victoria i Daniel mają drugiego kucyka - Frozza, którego dostali w prezencie ślubnym.

   Usuń
 3. Droga Autorko! Mam nadzieję, że nie uznasz tego komentarza za obraźliwy. Ale Madeleine była w ciąży w dniu ślubu, ponieważ Leonor urodziła się w lutym, a żeby urodzić w lutym trzeba zajść w ciążę w maju. Myślę, że mniej więcej wiesz o co mi chodzi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I co w związku z powyższym?

   Usuń
  2. Termin porodu mogła mieć na czerwiec a urodzić trochę wcześniej, czyli w maju.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.