Jak będą przebiegać uroczystości z okazji 200 leci dynastii Bernadotte? + program wizyty księcia Williama i księżnej Kate w Szwecji

2018/01/165 lutego Szwedzka Rodzina Królewska zbierze się na Zamku Królewskim, aby świętować 200 lecie panowania Dynastii Bernadotte. Cały dzień będzie pełen uroczystości w Sali Tronowej w których mają wziąć udział niemal wszyscy członkowie Dynastii. Para królewska oraz księżniczka Victoria i książę Daniel wezmą udział w specjalnym seminarium, nie wiadomo na tą chwilę nic o obecności dwóch kolejnych par książęcych. Sądząc jednak po oświadczeniu w którym wyraźnie napisano "cała rodzina królewska" możemy spodziewać się obecności Carla Philipa, Sofii, Madeleine oraz Christophera. Dzień zakończy się wieczorem w akompaniamencie wspaniałej muzyki, już teraz wiadomo o występie The Nya Prinskvartetten (New Prince Quartet). Koncert odbędzie się przed wieczornym przyjęciem, które ma rozpocząć się  o 17.00 przemówieniem króla. 5 lutego ma być rodzinnym dniem, który da okazję do spotkania całej rodzinie. Nie wiadomo na tą chwilę, czy pojawią się potomkowie dynastii należący do innych rodzin królewskich, jak chociażby królowa Margrethe z Danii.

Embed from Getty Images

Wielkimi krokami zbliża się oficjalna wizyta księcia i księżnej Cambridge w Szwecji. Prześledźmy dokładny plan wizyty udostępniony przez szwedzki dwór królewski oraz Pałac Kensington. W poniższym planie wyszczególnione są tylko spotkania z udziałem członków szwedzkiej rodziny królewskiej.
 
30 stycznia

Lunch na Zamku Królewskim w porze obiadowej


Tak jak od dawna zapowiadano para królewska wyda lunch na cześć książęcej pary. Na obiedzie oprócz pary królewskiej pojawią się księżniczka Victoria i książę Daniel, na tą chwilę przewidywana jest również obecność księcia Carla Philipa i księżnej Sofii. Przed lunchem książę William i księżna Kate obejrzą mecz hokeja.

Spacer po Starym Mieście

Księżniczka Victoria i książę Daniel zaproszą brytyjską parę książęca na spacer. Czwórka opuści Zamek Królewski i uda się na Stortorget - Rynek w Sztokholmie znajdujący się w samym sercu Gamla Stan (Starego Miasta). Książę i księżna Cambridge oraz księżniczka Victoria i książę Daniel spotkają się wówczas z ludźmi chcącymi ich zobaczyć.

Książę William  i księżna Kate z całą pewnością będą mieli okazję zobaczyć po drodze Budynek Akademii Szwedzkiej czy Kościół Św. Mikołaja (Storkyrkan), gdzie para królewska oraz księżniczka Victoria i książę Daniel powiedzieli sobie sakramentalne "tak". Z całą pewnością uwagę brytyjskich gości zwróci Stortorgsbrunnen - historyczna studnia stojąca w sercu głównego placu.

Wizyta w Muzeum Alfreda Nobla

Następnie Victoria i Daniel zaproszą Williama i Kate do muzeum Alfreda Nobla. Książę i księżna Cambridge zostaną zapoznani z  historią tej szczególnej nagrody oraz życiorysami jej dawnych laureatów. Muzeum zostało otarte w 2001 roku, w setną rocznicę pierwszego wręczenia nagród. Pozwala zwiedzającym zapoznać się z życiorysami ponad 700 laureatów nagrody, a także jej twórcy - Alfreda Nobla. Na umieszczonych na ścianach monitorach wyświetlane są filmy opowiadające o noblistach od początku XIX wieku do czasów współczesnych, a w sali kinowej prezentowane są krótkie filmy o dziejach tej prestiżowej nagrody. Osobne wystawy poświęcone zostały samemu Noblowi oraz Albertowi Einsteinowi. Na terenie obiektu znajdują się również sklep z pamiątkami oraz gablota z przedmiotami ofiarowanymi muzeum przez samych noblistów. (holidaycheck.pl/)

Muzeum znajduje się w budynku starej Giełdy na Gamla Stan, możliwe więc, że książęce pary dotrą tam pieszo.

Kolacja w rezydencji Ambasadora Wielkiej Brytanii

Pierwszy dzień wizyty zakończy się przyjęciem na cześć księcia i księżnej Cambridge w rezydencji brytyjskiego ambasadora. Na kolacji pojawią się również księżniczka Victoria i książę Daniel. Nie przewidziano obecności inny członków Szwedzkiej Rodziny Królewskiej.

31 stycznia

Wizyta w Karolinska institutet

Księżniczka Victoria i książę Daniel zaproszą brytyjską parę książęcą do odwiedzenia Karolinska institutet - uniwersytetu medycznego w Solnie (dzielnicy Sztokholmu). Instytut Karolinska to jeden z największych w Szwecji ośrodków badawczych w dziedzinie nauk biomedycznych. Kształci się tam około 6000 studentów i 3000 doktorantów. Książęce pary spotkają się z naukowcami pracującymi w instytucie oraz studentami i praktykantami. Zgodnie z zainteresowaniami i pracą brytyjskiej pary książęcej, rozmowy będą dotyczyły przede wszystkim zdrowia psychicznego. William i KAte dowiedzą się również więcej o najnowszej kampanii Youth Aware of Mental health w skrócie YAM.YAM  to program dla dzieci w wieku szkolnym, który promuje prowadzenie dyskusji i rozwijanie umiejętności do radzenia sobie z trudnościami życiowymi i  pomaga we wzmacnianiu świadomości zdrowia psychicznego. Program okazał się skuteczny w badaniach przeprowadzonych na ponad 11 000 uczniach w dziesięciu krajach UE. YAM promuje rozwój umiejętności rozwiązywania problemów i inteligencji emocjonalnej, takich jak radzenie sobie z uczuciami, relacjami i empatią własnymi i innych osób. Uczniowie otrzymują informacje o stylu życia promującym zdrowie psychiczne oraz o tym, jak pomóc sobie i swoim przyjaciołom. Docelową grupą programu są uczniowie w wieku 14-16 lat. Szkolenia prowadzone są przez instruktorów przeszkolonych przez Narodowe Centrum Badań nad Samobójstwami i Zapobieganiem Chorobom Psychicznym (NASP), a personel szkoły nie uczestniczy w tych zajęciach. YAM jest realizowany przez NASP razem z radą Sztokholmu.


Wizyta w Matteusskolan

Książęce pary spotkają się z uczniami szkoły oraz wezmą udział w zajęciach z programu YAM.

Wizyta w Nordiska Kompaniet

Księżniczka Victoria i książę Daniel dołączą do brytyjskiej pary książęcej w trakcie wizyty w domu towarowym NK w centrum Sztokholmu. Książęce pary obejrzą interaktywną wystawę poświęconą brytyjskiemu designowi, Spotkają się również z przedstawicielami brytyjskich firm projektujących i działających na rynku modowym w Szwecji, aby dowiedzieć się więcej o pracy tych przedsiębiorstw, szczególnie w kwestiach zrównoważonego rozwoju.

Dom towarowy w Sztokholmie odwiedza rocznie około 12 milionów ludzi. Firma została założona w Sztokholmie w 1902 r. W wyniku fuzji dwóch spółek K.M. Lundberga i Joseph Leja. Odpowiedzialni za fuzję byli Karl Ludvig Lundberg i Josef Sachs, którzy chcieli założyć dom towarowy oferujący taki sam poziom usług, jak sklepy w Paryżu i Londynie. W 1915 roku budynek został zaprojektowany i zbudowany specjalnie dla domu handlowego i zainaugurowany w 1915 roku na Hamngatan, po drugiej stronie ulicy od parku Kungsträdgården. Ferdinand Boberg, wiodący szwedzki architekt secesyjny, zaprojektował budynek. Zainspirował się amerykańskimi domami towarowymi, nadając konstrukcji wewnętrznej stalową konstrukcję nośną i tworząc zewnętrzną elewację z granitu. Firma Krevarer & Toll z Ivarem Kreuger była odpowiedzialna za faktyczną budowę budynku. wikipedia

 Prywatne spotkanie w Pałac Haga

Księżniczka Victoria i książę Daniel zaproszą Williama i Kate do swojego domu na ściśle prywatne spotkanie. Brytyjska para książęca najprawdopodobniej będzie miała okazję poznać księżniczkę Estelle i księcia Oscara. Szkoda, że książę George i księżniczka Charlotte nie udadzą się w podróż z rodzicami, mała czwórka z całą pewnością miło spędziłaby razem czas.

Przyjęcie w Fotografiska 
 
Książęce pary wezmą udział w przyjęciu w siedzibie Fotografiska. Na kolację zaproszono znanych szwedzkich artystów i aktorów, a także ludzi sportu, filmu, sztuki i telewizji. Do muzeum fotografii czwórka dotrze na pokładzie łodzi, co da im sposobność do podziwiania pięknego Sztokholmu po zachodzie słońca.
Fotografiska to szwedzkie muzeum fotografii zlokalizowane na Stadsgardshamnen. Jest to jedno z największych miejsc spotkań ludzi współczesnej fotografii na świecie. Każdego roku prezentowane są tam cztery wyjątkowe, duże wystawy i około 20 mniejszych wystaw. Przed kolacją, królewska czwórka będzie miała okazję obejrzeć ostatnią wystawę brytyjskiego fotografa, Nicka Veasey.

Brytyjska para książęca zakończy wizytę w Szwecji następnego dnia briefingiem na temat Szwedzkich Sił Zbrojnych. Z lotniska w Uppsala (64 km od Sztokholmu) udadzą się do Norwegii. Członkowie Szwedzkiej Rodziny Królewskiej nie będą im towarzyszyć.

17 komentarzy

 1. Dziękujemy za bardzo dokładny program.
  Jednak w Twoim wykonaniu post bez błędu nie ma szans się pojawić: "Szkoda, że książę George i księżniczka Charlotte nie udadzą się w podróż z dziećmi".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektóre idą na ilość nie na jakość...to widać. Nieważne co napiszą, ważne żeby codziennie był nowy post. A jak nie ma o czym pisać, to pisze się o tym co już się kiedyś napisało tylko w zmienionej formie. Przykre.

   Blog Marleny to obecnie numer 1 wśród wszystkich blogów o monarchiach.

   Usuń
  2. "Krytyk jest impotenta wierną fotografią, obaj wiedzą jak trzeba, sami nie potrafią".
   Nie mogłam się powstrzymać:) a autorkę bloga serdecznie pozdrawiam,robisz kawał dobrej roboty. Krytyka też pozdrawiam,zjedz czasem snickersa :)

   Usuń
  3. Proszę sobie darować takie uszczypliwości - jesteśmy tylko ludźmi, a to nie strona Prezydenta RP tylko fun page. Jeżeli sposób przekazu informacji nie jest satysfakcjonujący to ....zwyczajnie proszę nie czytać. Pozdrawiam, Stała Czytelniczka

   Usuń
 2. Świetnie, że wszystko tak dokładnie opisałaś, czyta się o niebo lepiej niż suchy plan. Teraz wszystko wydaje się takie ciekawe i od razu wyobrażam sobie wszystkie te spotkania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Pierwszy raz widzę tak przygotowany plan.
   Dziękujemy.

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy program wizyty nie mogę się doczekać zwłaszcza tych wieczornych przyjęć i stylizacji Victorii i Kate
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 4. Wkradł się błąd :) Nie "na pieszo" lecz "na piechotę" bądź po prostu "pieszo". Cieszę się że będziemy mieli okazje zobaczyć Maddie z dużym juz brzuszkiem 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pytanie na kiedy Maddie ma termin, oże nie chcieć podróżować w zaawansowane ciąży, bo może rodzić na początku marca, a statystyki pokazują, że kolejne ciąże nie należą do tych przenoszonych

   z drugijr stroy z uwagi na jej ciągłą krytykę, i to że Kate też jest w ciąży, może się pojawić

   Usuń
 5. Już początek roku będzie bardzo ciekawy. Z uwagą będę śledzić wszystkie opisane przez Ciebie wydarzenia

  OdpowiedzUsuń
 6. Marleno czy możemy spodziewać się odpowiedzi z okazji chrztu Gabriela? ☺️

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że tak. Możemy przypuszczać, że jeszcze nie rozpoczęli procesu "podziękowań" zawsze na stronie dworu królewskiego pojawia się oświadczenie z dworu, że książęca para dziękuje za wszystkie życzenia i potem odpowiadają na listy.

   Usuń
 7. Gdzie będzie nocować para książęca?

  OdpowiedzUsuń
 8. A czy na którymś przyjęciu panie będą nosić tiary?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W trakci wizyty Williama i Kate na pewno nie, jest to wizyta oficjalna a nie państwowa. Z kolei 5 lutego nie wiadomo, jednak mało prawdopodobne, bo na krótko przed bankietem jest seminarium z udziałem pary królewskiej oraz Victorii i Daniela, zwyczajnie królowa i Vickan mogłyby nie zdążyć się przygotować. Jednak nic straconego, jutro rozpoczyna się wizyta państwowa. Nie wiadomo jednak czy zobaczymy Vickan podobno jeszcze nie wyzdrowiała.

   Usuń
 9. Plan jest cudowny,zajmujący i bardzo się cieszę,że pary będą mieć tyle wspólnych wyjść.Szczególnie interesujące będzie przyjęcie w galerii i rejs.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.