Audiencja dla Gordana Jandrokovica + król Carl Gustaf najdłużej panującym królem Szwecji

2018/04/26Dzisiaj księżniczka Victoria przyjęła na audiencji Gordana Jandrokovica - chorwackiego polityka. Na przestrzeni lat pełnił on funkcje: ministra spraw zagranicznych i integracji europejskiej, wicepremiera oraz po dzień dzisiejszy przewodniczącego Zgromadzenia Chorwackiego. Jandrokovic dzisiaj kończy oficjalną wizytę w Szwecji i spotkał się z Następczynią Tronu.


 ---

Król Carl Gustaf zasiada na tronie Szwecji od 44 lat i 223 dni, co uczyniło go dzisiaj najdłużej panującym monarchą w szwedzkiej historii po Magnusie Erikssonie, który panował między 1319-1364.Carl Gustaf wstąpił na tron 15 września 1973 roku w wieku 27 lat po śmierci swego dziadka króla Gustafa VI Adolfa. Całą serię postów poświęconą królowi Carlowi Gustafowi możecie przeczytać tutaj - KLIK.

Embed from Getty Images

3 komentarze

 1. 44 lata to bardzo dużo,ale jeśli porównać to do 66 lat królowej Elżbiety...Szwedzcy monarchowie nie są zbyt żywotni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu raczej nie chodzi o "żywotność" tylko wiek w jakim był monarcha wstępując na tron. Dla przykładu Gustaf VI Adolf rządził w Szwecji przez zaledwie 23 lata ale zmarł w wieku 91 lat, był to przecież łady wiek, nie oszukujmy się nie każdy dożywa 90. Jego poprzednik Gustaf V miał 92 lata w chwili śmierci a był królem przez 43 lata. To wszystko zależy od wieku wstąpienia na tron. W Szwecji monarchowie dożywali właśnie ładnego wieku i przedłużało się oczekiwanie na przejęcie korony. Co prawda Oscar II miał 78 lat kiedy umarł, był królem przez 35 lat. Elżbieta miała 26 lat, kiedy została królową, Carl Gustaf był od niej zaledwie o rok starszy zostając monarchą, więc był bardzo młody patrząc na swoich poprzedników. W Wielkiej Brytanii też już nie będzie tak długo panującego monarchy Karol ma za chwilę 70 lat, William też poczeka na koronę jeszcze długo. Królowa Wiktoria miała zaledwie 19 lat zostając królową Anglii, wiec też nic dziwnego, że tak długo zasiadała na tronie, a można powiedzieć, że w chwili śmierci miała "zaledwie" 82 lata :) król Carl Gustaf ma za kilka dni 72 urodziny i może okazać się, że Victoria poczeka jeszcze kolejne dziesięć a może nawet dwadzieścia lat na zostanie królową.

   Usuń
 2. Myślę że Król będzie panował jeszcze przez wiele lat tak aby Victoria miała jak najwięcej czasu dla dzieci
  Królową Elżbietę rzeczywiście trudno pobić w tej kategorii

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.