Królewska biżuteria: Queen Josefina's diamond stomacher necklace

2017/05/24


W dzisiejszym poście przyjrzymy się historycznemu naszyjnikowi królowej Josephine noszonemu w ostatnich latach przez księżniczkę Victorię. 

Królowa Josephine / http://lovelolaheart.com

Na powyższej grafice możemy zobaczyć portret królowej Josphine, która do sukni przypięła diamentową biżuterię. Ozdoba składa się z trzech diamentowych rozet na górze z których wychodzi diamentowy łańcuch wykończony wisorem w kształcie gruszki. W centrum znalazła się kolejna rozeta a obok niej dwa kolejne wisorki w kształcie gruszy. Królowa Victoria i królowa Luiza również przypinały tę ozdobę do swoich sukni. Z czasem jednak wyszła ona zupełnie z mody, a członkinie szwedzkiej rodziny królewskiej wraz z jubilerem stanęły przed trudnym zadaniem przerobienia tej biżuterii.


Ozdoba w pierwotnej formie jest w dzisiejszych czasach niemal niemożliwa do noszenia, a na pewno trudno dobrać ją do kreacji noszonych w XXI wieku. Wiele rodzin królewskich spotkało się z tym problemem, niektóre ozdoby zostały rozebrane na części, niektóre przerobione na tiary, z kolei biżuteria królowej Josephine zmieniła się z w naszyjnik. Usunięto dwa wisorki w centrum oraz dodano pasujący łańcuszek z diamentów. Naszyjnik nosiło wiele członkiń dynastii Bernadotte, także w ostatnich czasach, jednak najbardziej kojarzy się z księżną Lilian. Bowiem naszyjnik niesamowicie współgrał z noszoną przez nią The Swedish Laurel Wreath Tiara.


Śladem swojej cioci, księżnej Lilian, Victoria łączy ten nietuzinkowy naszyjnik z The Swedish Laurel Wreath Tiara. Naszyjnik wygląda najlepiej przy głębokich dekoltach, dlatego też szczególnie zachwycił na szyi księżniczki w 2013 roku.


Wielu zastanawiało się, co stało się z dwoma diamentami w kształcie gruszy. Zostały one przerobione w kolczyki, które na ślubie siostry nosiła również Victoria. Księżna Sofia miała je na sobie w dniu swojego ślubu oraz przy kilku innych okazjach.

9 komentarzy

 1. Śliczny naszyjnik czekam niecierpliwie kiedy Victoria znów go założy może na urodzinowy bankiet :) uwielbiam serię o królewskiej biżuterii

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja może trochę nie na temat, ale widziałaś Marlenko może to zdjęcie? :)

  https://www.instagram.com/p/BUC_BWKjUe8/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, jest cała masa zdjęć z przyjęcia weselnego (oczywiście z zewnątrz), odsyłam do serii postów o ślubie Madeleine i Christopher'a znajdziesz tam więcej zdjęć :)

   Usuń
 3. Nie wiedziałam,że z tego kompletu pochodzą kolczyki ślubne Sofii.Naszyjnik jest przepiękny,ale na ślubie Madeleine był tylko dodatkiem do oszałamiającej sukni i tiary Victorii. Za każdym razem,gdy widzę jej zdjęcia w tej kreacji na nowo się zachwycam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czyli w oryginale to była przypinka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Naszyjnik jest piękny i dobrze, że brosza została przerobiona.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na początku myślałam, że jest to komplet, bo naszyjnik rzeczywiście niesamowicie współgra z tiarą.

  OdpowiedzUsuń
 7. Naszyjnik rzeczywiście robi wrażenie, a jeśli dodać do tego jeszcze suknię Victorii z 2013 to całość prezentuje się imponująco. Jak dla mnie to jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza, stylizacja księżniczki w jakiej kiedykolwiek się pojawiła

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam te posty :) swoją drogą fajnie nosić coś tak starego i drogocennego, coś co ma duszę, zazdroszczę :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.