Wszystkiego najlepszego! - 38 urodziny księcia Carla Philipa + program urodzin księżniczki Victorii

2017/05/13

Erika Gerdemark / kungahuset.se

Dzisiaj 38 urodziny świętuje książę Carl Philip! Z tej okazji dwór królewski wydał nowe, oficjalne zdjęcie księcia, wykonane przy okazji sesji zdjęciowej z okazji pierwszych urodzin księcia Alexandra.

***

Zaskakująco, dwór opublikował program uroczystości z okazji urodzin księżniczki Victorii oraz podał, którzy członkowie szwedzkiej rodziny królewskiej wezmą w nich udział. 

14 lipca
10.00 Te Deum z okazji urodzin
12:00 Victoria wraz z rodziną pojawi się na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Następnie odbędzie się parada ulicami Sztokholmu.
19:00 koncert z okazji Victoriadagen na Olandii.

15 lipca
11.00 spotkanie w ogrodach Pałacu Solliden.

Nigdy dotąd tak wcześnie nie potwierdzono, kto obok Victorii, Daniela i pary królewskiej pojawi się na uroczystościach. Jak mogliśmy się spodziewać, pojawi się rodzeństwo Victorii wraz z małżonkami. Zaskakujące jest jednak, że dwór podaje, iż wezmą udział w spotkaniu ze Szwedami i turystami w Pałacu Solliden na Olandii. Książę Carl Philip i księżniczka Madeleine nigdy wcześniej nie brali udziału w spotkaniu w ogrodach Pałacu. W tym roku będzie to stanowiło wyjątek, bądź jest to pomyłka ze strony dworu.

Nie zapominajmy, że w międzyczasie zostanie wyemitowany specjalny program o Victorii.

Ponad to w czerwcu Victoria odbędzie podróż do Nowego Jorku, gdzie weźmie udział w konferencji na temat Oceanów. Następczyni Tronu weźmie również udział w EAT Forum, będzie to coroczna okazja do spotkania z księżną Mette-Marit z Norwegii oraz księciem Haakonem (który jednak nie pojawia się tam co roku).

***

Z powodu wczorajszej awarii internetu post z podsumowaniem stylizacji pojawi się najprawdopodobniej dzisiaj.

13 komentarzy

 1. To wspaniale,że w ogrodach będzie można spotkać całą rodzinę.To będą wyjątkowe uroczystości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Alez cudownie. Juz nie mogę sie doczekać obchodów urodzin Victorii.
  Marleno myslisz ze beda odpowiadać na listy do carla i ile zwykle trzeba czekac? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe, w zeszłym roku odpowiadano. Nie wiadomo ile trzeba czekać, pewnie będzie zależeć od ilości listów, która zostanie nadesłana.

   Usuń
 3. Moim zdaniem nie byłoby dziwne, gdyby Madeleine i Carl Philip byli na spotkaniu w Solliden, skoro to taka specjalna okazja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Być może to własnie z okazji okrągłych urodzin Victorii taka zmiana? W każdym razie zapowiada się bardzo przyjemnie.:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam,
  myślę, że to byłoby wspaniale, gdyby rodzeństwo księżniczki Victorii wzięło udział w uroczystościach w ogrodzie pałacu Solliden.
  Wszystkiego najlepszego dla księcia.
  Pozdrawiam,
  Letycjanka

  OdpowiedzUsuń
 6. Marlenko mam takie pytanie czemu Bertil nosił tytuł księcia jego brat Sigvard nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sigvard stracił tytuł żeniąc się, miało to miejsce za życia dziadka obecnego króla, który trzymał się tradycji. Kiedy Sigvard poślubił kobietę "z ludu" utracił automatycznie tytuł tak jak i Carl Johan. Bertil obok ojca króla jako jedyny miał tytuł, Gustaf Adolf dlatego, że poślubił księżną Sybillę pochodzącą z Niemiec, a Bertil dlatego, że nie poślubił Lilian za życia ojca. Dopiero Carl XVI Gustaf zmienił prawo i pozwolił Bertilowi zatrzymać tytuł, a nawet więcej, nadal go Lilian.

   Chyba dobrym pomysłem byłoby prześledzenie losów całego rodzeństwa, nie sądzicie? Jak na razie powstaje post o ich siostrze, królowej Ingrid z Danii. Ponieważ bardzo się nią interesuję od lat post jest strasznie długo i najprawdopodobniej podzielę go na części. Myślę, że w związku z częstymi pytaniami na temat braci przedstawię tutaj również ich losy ;)

   Usuń
  2. Dzięki za odpowiedź;) Fajny pomysł.
   Superblog, dobra robota!

   Usuń
  3. Czyli Bertil nie poślubił wcześniej Lili, aby zachować tytuł?

   Usuń
  4. Tak, obok swojego brata (ojca króla Carla Gustafa) jako jedyny miał tytuł. Kiedy ojciec króla zginął w katastrofie lotniczej Bertil stanowił jedyne zabezpieczenie dla tronu (Carl Gustaf był wówczas malutkim dzieckiem). Gdyby poślubił Lilian za życia swojego ojca straciłby tytuł. Ponieważ król Gustaf Adolf był w bardzo podeszłym wieku istniała obawa, że może umrzeć zanim Carl Gustaf osiągnie pełnoletność i będzie mógł odziedziczyć tron. Bertil stanowił więc jedyne zabezpieczenie w przypadku śmierci króla zanim Carl Gustaf będzie miał 18 lat, wówczas, aż do tego czasu sprawowałby regencję. Gdyby Bertil zrezygnował z tytułu, a król umarłby przed 18 urodzinami Carla Gustafa monarchia mogła zostać zniesiona w Szwecji. Nie wiadomo dlaczego nie poślubił Lilian zaraz po 18 urodzinach bratanka, możliwe, że już wtedy Carl Gustaf zapowiedział, że kiedy sam zostanie królem zezwoli na ślub wuja i nada tytuł Lilian.

   Usuń
  5. http://www.swedish-princesses.pl/2014/03/ksiezna-lilian.html?m=0

   Usuń
 7. Dobrze by było, gdyby dwór z okazji okrągłych urodzin księżniczki odpisał na wszystkie listy z życzeniami i dołączył zdjęcie.
  Może post o 30-tych urodzinach księżniczki?

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.