Wesołego dnia Świętej Łucji

2018/12/13

 H.K.H. Kronprinsessan Victoria kungahuset.se

Dzisiaj dla Szwedów jest bardzo ważny dzień - dzień świętej Łucji z Syrakuz. Tradycja ta, jak i święta, wywodzą się z Włoch, jednak szwedzka Łucja nie ma z Nią nic wspólnego. Święto to przybyło do Szwecji, tak jak wiele innych tradycji, z Niemiec.

Po tym jak w roku 1927 Dziennik Sztokholmski zorganizował po raz pierwszy procesję ku czci Św. Łucji (ett Luciatåg) ulicami Sztokholmu, zwyczaj ten rozpowszechnił się w krótkim czasie na terenie całej Szwecji. Dzisiaj uroczystości związane z obchodami dnia Św. Łucji postrzegane są na całym świecie za typowo szwedzki obyczaj.
Uroczystości związane ze świętem światła stały się typowo kobiecym świętem. Do rozpowszechnienia tego zwyczaju przyczyniły się przede wszystkim różnego rodzaju stowarzyszenia i szkoły. Urządzane są konkursy, których celem jest wyłonienie z grona kandydatek najładniejszej Łucji. Próżno by szukać w Szwecji przedszkola czy szkoły, które nie mają swojej Łucji.

Tego wieczoru na ulicach całej Szwecji można podziwiać pochody ludzi ubranych w sięgające do ziemi białe koszule przewiązane w pasie czerwoną lub złotą, jedwabną szarfą, którzy niosą palące się świece. Na ich czele kroczy ubrana na biało młoda dziewczyna (Lussibrut) z koroną ze świec, które rozświetlają zimowy mrok. Cały pochód śpiewa kolędy, pozdrawia przechodniów, odwiedza szpitale i domy spokojnej starości.


etnik.blox.pl
To właśnie dzisiaj, w najdłuższą noc, czyli z 12 na 13 grudnia, zwyczajowo rozpoczyna się  prawdziwe, przedświąteczne przygotowania i świętowanie. Dzisiaj z okazji dnia Świętej Łucji dwór wydał dwie fotografie książęcego rodzeństwa wykonane przez księżniczkę Victorię w Pałacu Haga.

 H.K.H. Kronprinsessan Victoria / kungahuset.se

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.