Fundacja księżniczki Estelle do spraw kultury

2020/02/04

 H.K.H. Kronprinsessan / kungahuset.se


Dzisiaj dwór królewski ogłosił utworzenie pierwszej fundacji imienia księżniczki Estelle. Celem działalności Prinsessan Estelles kulturstiftelse jest promowanie działalności kulturalnej w Szwecji.
Na tę chwilę fundacja koncentruje się na kontynuacji wystawy czasowej rzeźb w Kungl. Djurgården w lecie 2020. Dzięki tej inicjatywie rodzice księżniczki chcą podkreślić znaczenie sztuki i kultury dla otwartego i nowoczesnego społeczeństwa.

Chcemy udostępnić sztukę współczesną, a wystawa rzeźb na Djurgården jest idealna do rozpoczęcia pracy fundacji.  Jest to otwarta przestrzeń, która jest łatwa do odwiedzenia, nie są pobierane opłaty za wstęp i nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja. Mamy nadzieję, że doświadczenia związane ze sztuką doprowadzą do wielu nieoczekiwanych rozmów i ogólnie większego zainteresowania kulturą, mówi dyrektor zarządzający fundacji, Sara Sandström Nilsson. Fundacja opiera się również na silnej tradycji rodziny królewskiej do promowania życia kulturalnego w Szwecji. Para książęca chce to urzeczywistnić i pokazać długoterminowe ambicje królewskiej rodziny jak i młodego pokolenia poprzez stworzenie fundacji kulturowej Księżniczki Estelle.

luty 2019 / Sara Friberg / kungahuset.se


Pomysł na zaprojektowanie parku rzeźb w Kungl. Djurgården urodził się, gdy para książęca była patronami Umeå, Europejskiej Stolicy Kultury 2014. Następnie odwiedzili park rzeźb Umedalen, który wzbudził zainteresowanie stworzeniem czegoś podobnego w Sztokholmie. W latach 2016–2018 przeprowadzono prywatne wystawy, m.in. rzeźb Tony'ego Cragg, Evy Hild i Jaume Plensa,, we współpracy z kierownictwem Kungl. Djurgården. Od 2020 r. działalność w tym zakresie będzie organizowana przez fundację księżniczki Estelle.

Dyrektorem zarządzającym nowej organizacji jest Sara Sandström Nilsson. Zarząd fundacji składa się z księcia Daniela, Elin Annwall - dyrektora operacyjnego Fundacji Książęcej Pary, Leny Josefsson, przewodniczącej Friends of the Modern Museum, Staffana Larssona, gubernatora Zamku Królewskiego. Przewodniczącym fundacji jest Johan Ericsson. Zarządowi pomaga rada artystyczna złożona z Richarda Julina, dyrektora akceleratora w Sztokholmie, Iris Müller-Westerman, dyrektora Muzeum Nowoczesnego w Malmö, Larsa Nittve, byłego dyrektora Tate Modern w Londynie, Moderna Museet w Sztokholmie i M + w Hongkongu.
Działalność Fundacji Kulturalnej finansowana jest z prywatnych datków.

kungahuset.se

8 komentarzy

 1. Na TĘ chwilę

  OdpowiedzUsuń
 2. W ten sposób Victoria i Daniel tworzą bazę do przyszłej pracy swojej córki i gdy osiągnie pełnoletność, nie będzie musiała zaczynać wszystkiego sama od początku. Ciekawy i przemyślany pomysł. Liczę, że na otwarciu tej wystawy pojawi się cała rodzina.

  OdpowiedzUsuń
 3. Estelle jest taka śliczna.. Kogo Wam bardziej przypomina Vickan, czy Daniela?
  Bo mi jakoś tak Daniela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam z tym problem, z jednej strony czysta Victoria (kształt twarzy, przede wszystkim broda) z drugiej strony Daniel (przede wszystkim kształt oczu).

   Usuń
 4. Marlenko, dwór udostępnił dziś nową sesję rodziny książęcej Wiktorii! Wszystko utrzymane w niebieskiej kolorystyce (granatowe sukienki i kokardka, niebieskie tło, błękitna koszula małego księcia). Jedną z tych fotografii wykorzystano nawet w nagłówku na profilu Estelle na oficjalnej stronie internetowej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ze wszystkimi informacjami jestem zawsze na bieżąco, jeśli jakiś post się nie pojawi to znaczy, że nie mam czasu :) wówczas najczęściej informacje pojawiają się na moim twitterze.

   Usuń
  2. Rozumiem. Podejrzewałam brak czasu, ale sądziłam, że przez inne obowiązki nie masz czasu na przejrzenie nawet podstawowych newsów o SRK i postanowiłam napisać, żeby informacja o nowej sesji nie umknęła w gąszczu nowych wyjść i aktywności. Także nie miałam na myśli nic złego. :)

   Usuń
  3. Wiem :) po prostu staram się przypominać o twitterze jak już mi się przypomni, bo prawie nigdy nie zachęcam żeby tam zaglądać kiedy nie ma nowych postów.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.