Hagasessorna

2015/06/22Kim są Hagasessorna?  czy inaczej Prinsessorna på Haga, Hagaprinsessorna, Sessorna på Haga?

Embed from Getty Images
Mowa oczywiście o czterech szwedzkich księżniczka zamieszkujących niegdyś Pałac Haga, obecną rezydencję księżniczki Victorii i jej rodziny. Księżniczki miały, po kolei, na imię Margaretha, Bigitta, Desiree i Christina, na koniec dołączył do nich najmłodszy z rodzeństwa Karol Gustaw.

Dziewczynki cieszyły się ogromną popularnością w Szwecji a nazwa Hagasessorna czyli księżniczki Haga wzięła się od miejsca ich zamieszkania.Dziewczynki spędzały czas w ogrodach Pałacu i domku zabaw, który widzimy na zdjęciu powyżej. Teraz korzysta z niego księżniczka Estelle. Domek został kompletnie urządzony, w miniaturową kuchnię, stolik, krzesełka, naczynia, filiżanki czy talerzyki. Bawiącą się w nim księżniczkę wraz z rodzicami mogliśmy zobaczyć w programie o Haga Palace.  

Księżniczki cieszyły się tak dużą popularnością, że w latach '40 powstał program o nich (wtedy jeszcze królewskie dzieci rzadko pojawiały się publicznie, wiec program wywołał ogromne zainteresowanie) a muzycy pisali piosenki o przygodach księżniczek Haga.

Jedno z nielicznych zdjęć całej rodziny, zdjęcie wykonane na krótko po narodzinach Karola Gustawa, na małego księcia spogląda tata, Gustaw Adolf.

Mimo wszystko najlepszą i ulubioną zabawką księżniczek był ich najmłodszy braciszek, obecny król Karol Gustaw. Dziewczynki uwielbiały go przebierać i wozić w wózku po ogrodach. Jak król sam przyznał, traktowały go jak lalkę.

Księżniczka Margaretha

(urodzona 31 października 1934 roku)

Embed from Getty Images

Nieszczęśliwą miłość, najstarszej z rodzeństwa, przeżywała cała Szwecja. Nie którzy porównują ją nawet to jej angielskiej imienniczki, siostry królowej Elżbiety II.

Margaretha odebrała przykładne wykształcenie w Szwecji, uczyła się także języków obcych. Księżniczka, jak w tamtych czasach większość panien z dobrych domów, w młodym wieku opuściła Szwecję i udała się do Anglii aby pod szlifować swój angielski. Jesienią 1956 roku, wówczas 22-letnia, Margaretha przybyła się do Londynu. Postanowiła skorzystać z większej swobody, której mogła już późnej nie doświadczyć. Pewnego wieczoru wraz z angielskimi przyjaciółmi udała się do klubu jezzowego. Na fortepianie grał tam, 25-letni przystojny blondyn, Cécil Robin Douglas-Home. Był nie tylko muzykiem, ale także szkockim arystokratą i bratankiem byłego brytyjskiego premiera Sir Alec'a Douglas-Home. Po ukończeniu szkoły wojskowej został redaktorem kilku gazet, a w nocy pianistą. 


Para bardzo zbliżyła się do siebie. Gdy księżniczka wróciła do Szwecji Douglas-Home wysyłał Jej niemal codziennie listy i kwiaty.
Jezzmen oświadczył się księżniczce, jednak do oficjalnych zaręczyn nigdy nie doszło. W angielskiej i szwedzkiej prasie wrzało od plotek. Mówiło się, że księżnej Sybilli nie przypadł do gustu przyszły zięć i to ona nie dopuściła do zaręczyn córki. Nie długo po tym dwór przerwał milczenie "Król nie zakazał zawarcia związku małżeńskiego pary". Jak później zdradziła Ingrid Björnberg, wcześniej niania, a następnie powierniczka księżniczki Margarethy, to nie księżna Sybilla była przeciwna związkowi córki. Rozpadł się on z innych powodów, a zakończyła go sama księżniczka. 


W 1959 roku pianista zawarł związek małżeński z modelką Sandra Paul, a w 1962 roku został ojcem. Związek zakończył się rozwodem trzy lata później i zbiegł się z romansem Douglas-Home'a z angielską księżniczką Małgorzatą. 


Księżniczka Margaretha również się zakochała, w dziesięć lat starszym angielskim biznesmenie, John'ie Ambler. Para spotkała się pierwszy raz na kolacji w Anglii w 1963 roku, 28 lutego 1964 roku byli już zaręczeni.

Ślub państwa Ambler odbył się 30 czerwca tego samego roku na Olandii. Księżniczka zawierając związek małżeński straciła tytuł Jej Królewskiej Wysokości u odtąd nazywana jest, księżniczką Margarethą, panią Ambler. Para doczekała się trójki dzieci i sześciorga wnucząt. 

W 1994 roku Margaretha i John ogłosili separację, do rozwodu nigdy nie doszło. John Ambler zmarł w 2008 roku.

Księżniczka mieszka na stałe w hrabstwie Oxfordshire poza Londynem.

Księżniczka Brigitta

(urodzona 19 stycznia 1937 roku)

Embed from Getty Images

Brigitta, druga córka Gustawa Adolfa i księżnej Sybilli wzbudzała równie duże emocje w Szwecji. Księżniczka, jako jedyna ze swoich sióstr zatrzymała tytuł Jej Królewskiej Wysokości. 15 grudnia 1960 roku zaręczyła się z księciem Johannem Georgiem Hohenzollern-Sigmaringen.

W Sztokholmie odbył się ślub cywilny pary. Ślubu w jednej z sal Zamku Królewskiego parze udzielił burmistrz Sztokholm,  a na ulice stolicy wyszli Szwedzi przy pogratulować i tym samym pożegnać swoją księżniczkę. Pięć dni późnej para młoda była już w Niemczech, gdzie 30 maja 1961 roku wzięła ślub kościelny. Jak się łatwo domyśleć księżniczka przeszła na katolicyzm.
Pomimo tego, iż nosi tytuł księżniczki Szwecji od 1980 roku nie jest wliczona w linię sukcesji do szwedzkiego tronu.

Po ślubie para mieszkała przez wiele lat w Monachium. Dopiero znacznie późnej przeniosła się na Majorkę, gdzie mieszka,do dziś. To tam każdego roku bierze udział w uroczystościach szwedzkiego święta narodowego (na Majorce organizowane są uroczystości, oczywiście mniejszej skali niż w Szwecji). Księżniczka może tam spokojnie uprawiać ulubiony sport, grę w golfa. Organizowany jest nawet turniej golfowy jej imienia.

Księżniczka wraz z mężem doczekała się trójki dzieci - dwóch synów i córki.
Brigitta znana jest ze swojego kontrowersyjnego zachowania i stylu bycia. Jest bardzo bezpośrednia i czasami nieco szorstka.
Brigitta rzadko odwiedza Szwecję. Ostatnio była w ojczyźnie w 2013, a późnej 2015 roku na ślubach księżniczki Madeleine i księcia Carla Philipa. Księżniczka prawdopodobieństwo nie utrzymuje bliskich kontaktów z rodzeństwem, o czym może świadczyć jej wypowiedzi na temat Sofii. Jak sama przyznała na kilka tygodni przed ślubem bratanka, "Sofia wydaje się bardzo miła, widziałam ją tylko kilka razy, ale wiem, że Carl dokonał dobrego wyboru".

Księżniczka Desiree

(urodzona 2 czerwca 1938 roku)

Embed from Getty Images

Tak jak i wszystkie siostry księżniczka uczyła się we Francji, a późnej szlifowała języki obce w Szwajcarii. Z zawodu jest przedszkolanką, skończyła także szkołę włókienniczą.

5 czerwca 19654 roku poślubiła szwedzkiego barona Nilsa-Augusta Silfverschiöld. Co ciekawe księżniczka nie straciła tytułu JKW, posługuje się jednak tylko tytułem honorowym: księżniczka Desiree, baronowa Silfverschiöld. Nie jest uwzględniona w linii sukcesji do tronu Szwecji, a jej dzieci nie mają tytułów.

Po ślubie małżonkowie zamieszkali W Västergötland. Wraz z mężem doczekała się trójki dzieci.

Księżniczka Christina

(urodzona 3 sierpnia 1943 roku)


Embed from Getty Images

Księżniczka, jako jedyna z sióstr, zdecydowała się na studia wyższe. Dobrze zdała maturę i udała się do Stanów Zjednoczonych, gdzie uczęszczała do Radcliffe College (wydział na Harvardzie). Księżniczka studiowała także na Uniwersytecie w Sztokholmie.

 Jako jedyna z sióstr pełniła obowiązki królewskie, przede wszystkim przejęła te, które pełniła przed śmiercią jej mama. Pracowała dla szwedzkiego Czerwonego Krzyża, a w latach 1993-2002 była jego prezesem. Pracowała także dla Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, za co w 2005 roku została nagrodzona nagrodą Henry'ego Dunant'a.Każdego roku pojawia się na wręczeniu nagród Nobla, a także uczestniczy w wielu przyjęciach wydawanych na Zamku Królewskim.

W 1974 roku poślubiła Torda Magnusona.  Biorąc ślub straciła tytuł JKW, obecnie nazywana jest: księżniczką Christiną, panią Magnuson. Para ma trzech synów.
Przez wiele lat mieszkali w Villa Beylon w Pałacu Ulriksdal, a obecnie mieszkają w Castle Hill.

19 grudnia 2010 roku ogłoszono, że od wiosny 2010 roku księżniczka ma chemioterapię z powodu raka piersi. Chorobę trzymano w tajemnicy, a księżniczka postanowiła poinformować o niej prasę dopiero po zwalczaniu choroby.

Googleimages, zimbio, pinterest, stureplan 

25 komentarzy

 1. Czyli wszyscy z rodzeństwa mają po trójkę dzieci :) Fajnie się złożyło.
  Co Brydzia powiedziała o Sofii? Bo chyba coś tam jest nie dopisane...

  Najfajniejsza i podobno najbardziej zżyta z królem jest Cristina...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie Cristina tylko Christina :) Cristina to siostrą króla Felipe z Hiszpani. Masz rację król i Christina są do siebie najbardziej zbliżeni wiekiem i spędzali ze sobą najwięcej czasu, a to robi swoje :)

   Usuń
  2. Tak tak Christina, HRK nie znoszę i w sumie nawet bym chciała by ją zdetronizowali ;)

   Usuń
 2. Czyli jak księżniczka poślubi księcia itp. to nie traci tytułu JKW i jest uwzględniana przy sukcesji do tronu? A jeśli poślubi zwykłego człowieka to traci tytuł JKW i nie jest w kolejce do tronu? Juz od jakiegoś czasu meczy mnie to.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, oczywiście za panowania Karola Gustawa trochę się to zmieniło. Za panowania Gustawa VI Adolfa ślub Madeleine z Christopherem wiązałby się z utratą tytułu przez księżniczkę :) Karol Gustaw wprowadził wiele zmian na dworze królewskim. Jeszcze trzydzieści lat temu taki ślub jak Madeleine i Christophera byłby niemożliwy szczególnie na takich "warunkach" (czyli on "człowiek z ludu" i ona księżniczka - wiązałby się z utratą przez nią tytułu, a do tego w tym przypadku doszło jeszcze zostawienie przez Madde tytułu nie przyjęcie go przez Chrisa i późnej nadanie tytułów ich dzieciom). Król okazał się bardzo ustepliwym i dającym o rodzinę ojcem, Gustaw VI Adolf z pewnością przewraca się w grobie.

   Usuń
  2. A czy w Wielkiej Brytanii jest tak samo? (czyli jeżeli mąż księżniczki przyjmie tytuł królewski to ona wtedy nie traci tytułu JKW i ich dzieci mogą mieć tytuł? A jeżeli nie przyjmie to ona traci tytuł i ich dzieci nie będą miały?) dobrze zrozumiałam?

   Usuń
  3. Nigdy nie interesowałam się sukcesją w Wielkiej Brytanii, wiec nie chcę wprowadzić Cie w błąd.

   Usuń
  4. A dlaczego victoria nie straciła by tytułu ? Przeciez daniel tez nie był ksieciem wiec o co chodzi

   Usuń
  5. Dałam tylko przykład, bo ten jest najbardziej "zagmatwany" :) Victoria również musiałaby zrezygnować z tytułu, tak samo Carl Philip czy król Karol Gustaw, gdyby nie poczekał do śmierci dziadka.

   Usuń
 3. Dzięki za informacje, mało wiedziałam o siostrach króla.

  P.S. Kupiłam dziś jeszcze 2 gazetki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stały się osobami prywatnymi i o starszych siostrach rzadko się słyszy, pomijając oczywiście Christinę :)

   P.S. Cieszę się ;)

   Usuń
 4. Marleno czy widziałam na tt informację, że na urodzinach Victorii ma być obecna Madeleine z Chrisem i dziećmi? (zapewne z Leonore na pewno)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już kilka postów wcześniej pisałam, że Madeleine ma spędzić ze swoją rodziną (Chris'em, Leonore i Niclasem) całe wakacje na Olandii. Dotąd dwór nie potwierdził jej obecności na koncercie, ale skoro będzie na miejscu to możliwe, że się pojawi :) co do Chrisa myślę, że jego obecność jest bardziej prawdopodobna na koncercie. Leonore z pewnością nie zobaczymy, bo w Solliden (pierwsza część obchodów) pojawia się tylko Vic, Estelle, Daniel i para królewska, a na koncercie wieczorem dla małej będzie już za późno :)

   Usuń
 5. Dziękuję Pani Marleno za fantastyczny artykuł. Już dawno chciałam się czegoś dowiedzieć o siostrach króla. Moją ciekawość wzbudza zwlaszcza Brigitta. Przed ślubem Carla zachowywala sie na czerwonym dywanie jak stuknieta badz pijana. Niestety takie odnioslam wrażenie

  OdpowiedzUsuń
 6. ,,Traktowały mnie jak lalkę" hahaha wyobrażam to sobie :)
  Tyle sióstr i najmłodszy braciszek :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajny artykul, ale cos chyba pogmatwane. Najpierw piszesz, ze Brigitte "Księżniczka, jako jedyna ze swoich sióstr nie utraciła tytułu Jej Królewskiej Wysokości." Po czym, to samo tyczace Desiree - to jak w koncu?
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A gdzie napisałam, że Desiree jako jedyna z rodzeństwa nie utraciła tytułu JKW? Źle ułożyłaś zdanie :) Ale chyba wiem, o co Ci chodzi. Brigitta jako jedyna z sióstr poślubiła prawdziwego arystokratę - księcia, dlatego nie straciła tytułu JKW, reszta z sióstr poślubiła niżej urodzonych mężczyzn. Tylko Desiree poślubiła barona, dlatego nadal przysługuje jej tytuł JKW, ale z niego zrezygnowała i posługuje się jedynie tytułem honorowym, księżniczka Desiree, hrabina... Może zmienię słowo przy biografii Brigitty ze straciła na utrzymała, żeby nikt nie miał wątpliwości.

   Usuń
  2. Moment, jezeli przy Brigitte piszesz, cytuje "Księżniczka, jako jedyna ze swoich sióstr nie utraciła tytułu Jej Królewskiej Wysokości" - jako JEDYNA , to jest to rownoznaczne, ze wszystkie pozostałe utraciły. Dlatego tez zamet wprowadza informacja u Desiree, ze jednak tez nie utracila. Moze wiec warto zmienic zapis przy Brigittcie, ze jako jedna z 2 siostr nie utraciła, bo jednak UTRATA to nie to samo co "ZACHOWANIE i REZYGNACJA". Wiem, czepiam sie, ale chyba lepiej zeby bylo klarownie :)

   Usuń
  3. Już od ponad dwóch godzin jest zmienione :)

   Usuń
  4. Marleno, ale co jest zmienione??
   Nadal jedna uwaga przeczy drugiej:
   "(...)
   Brigitta, druga córka Gustawa Adolfa i księżnej Sybilli wzbudzała równie duże emocje w Szwecji. Księżniczka, jako jedyna ze swoich sióstr zatrzymała tytuł Jej Królewskiej Wysokości.
   (...)
   Co ciekawe księżniczka nie straciła tytułu JKW, posługuje się jednak tylko tytułem honorowym: księżniczka Desiree, baronowa Silfverschiöld."
   Jezeli B jako jedyna zatrzymala - to D MUSIALA go stracic. To ze D nie posluguje sie nim, nie znaczy, ze stracila, i ze tylko B go zatrzymala.
   Ale koncze temat, rozumujac, ze dwie krolewskie ksiezniczki maja prawo do tytulu JKM, a czy go uzywaja czy nie - to zupelnie inna sprawa.
   Pozdrawiam!

   Usuń
  5. jak Ty rozumiesz słowo "zatrzymała"? Przecież Brigitta jako jedyna zatrzymała tytuł JKW, a Desiree nie posługuje się tytułem JKW, czyli z niego zrezygnowała, proste i logiczne :) Dwór nigdy nie potwierdził, że Desiree zrezygnowała z tytułu JKW, ale musiała to zrobić, ponieważ
   1. nie jest uwzględniona w linii sukcesji do tronu.
   2. we wszelkich zaproszeniach, jakiś dokumentach czy oficjalnych listach pisze się o niej jako księżniczka Desiree, baronowa Silfverschiöld. Księżniczka prawdopodobnie zrzekła się tytułu w dniu ślubu lub w 1980 roku.

   Tytuł jej przysługuje, ale go nie ma. Dlatego napisałam, że Brigitta jako jedyna zatrzymała tytuł JKW. Mam nadzieję, że teraz już rozumiesz. Wydawało mi się to na tyle logiczne, że nie objaśniałam tego w poście :)

   Usuń
 8. Ciekawy post, fajnie dowiedzieć się czegoś więcej o siostrach króla ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Odwalasz kawał dobrej roboty Marlena, ja wsiąkłam w twojego bloga i zawsze czekam z niecierpliwością na nowe wpisy, mam nadzieję że nigdy nie stracisz zapału i chęci do prowadzenia bloga Pozdrawiam Aśka

  OdpowiedzUsuń
 10. Wspaniały blog, dziewczyno nie rezygnuj z prowadzenia tego bloga ,bo jest fantastyczny ... Rodzina Królewska ze Szwecji jest również najfajniejsza ze wszystkich pozostałych, uwielbiam ich wszystkich ,po prostu wymiatają :) Dziękuje za tego bloga ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Że co? Marlena ma zamiar zrezygnować?! Najlepszy blog o Royalsach!

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.