Ślubny tydzień - Tiary na królewskim ślubie

2015/06/07

Dzisiaj nadszedł czas na spekulacje. W tym poście przyjrzymy się wszystkim tiarom należącym do Szwedzkiej Rodziny Królewskiej. Zastanowimy się nad tym, który diadem pasowałby do Sofii oraz jakie tiary wybiorą Jej przyszłe szwagierki.

Zgodnie z tradycją panującą w Szwecji królewskie panny młode nosiły Cameo Tiara w dniu swoich ślubów. Zrobiły to w ubiegłym wieku dwie siostry króla, a następnie wkraczająca do rodziny królewskiej Silvia Sommerlath, czy przed pięcioma laty księżniczka Victoria. Niestety z tą wspaniała tradycją zerwała w 2013 roku księżniczka Madeleine. Możliwe jednak, że pomimo tego Sofia Hellqvist postanowi kultywować tę wspaniałą tradycję i założy w dniu swojego ślubu Cameo Tiara.

Nie zapominajmy jednak, że jest to okazała i po prostu duża tiara, która może przytłoczyć nieco drobną Sofię. Możliwe, że w dniu ślubu będzie chciała nosić mniej okazały diadem i tak jak inne Panny Młode dopiero wkraczające do rodziny królewskich zdecyduje się na coś mniejszego.

Embed from Getty Images

Jedno jest pewne Cameo Tiara to jedna z najbardziej niezwykłych tiar na świecie. Ciekawe, czy inna członkini rodziny królewskiej zdecydowałaby się założyć tą tiarę w dniu ślub księcia Carla Philipa? Wszystko zależy od wyboru kreacji. Cameo z pewnością trudno dobrać do stroju, królowa Silvia nosiła ją jednak często na najróżniejszych bankietach państwowych, jednak w połączeniu z bielą i prostotą wypada najkorzystniej.

Embed from Getty Images

Zdecydowanie jedną z najskromniejszych, a zarazem pięknych tiar jest The Swedish Aquamarine Bandeau. Księżniczka Madeleine otrzymała ją w prezencie na swoje 18 urodziny i wielokrotnie nosiła podczas najróżniejszych uroczystości. Z czasem zamieniła ją na swoją ulubioną Modern Fridge Tiara, jednak na początku tego roku zaskoczyła wszystkich na oficjalnym bankiecie noszą właśnie skromny diadem z akwamarynami. 

The Swedish Aquamarine Bandeau jest najprawdopodobniej prywatną własnością księżniczki Madeleine, do królewskiego skarbca trafiła dopiero kiedy świętowała 18 urodziny i prawdopodobnie wykonano ją na specjalne zamówienie pary królewskiej.

Sofia z pewnością nie będzie nosiła tego skromnego diademu w dniu swojego ślubu, jednak całkiem możliwe, że księżniczka Madeleine zdecyduje się założyć go w dniu 13 czerwca lub pożyczy go którejś ze swoich cioć.

Embed from Getty Images

Modern Fringe Tiara jest zdecydowanie jedną z moich ulubionych tiar należących do Szwedzkiej Rodziny Królewskiej. Trafiła ona do niej całkiem niedawno, bo w latach '80. Jako pierwsza nosiła ją królowa Silvia, a z czasem również księżniczka Madeleine. Obecnie to właśnie ona nosi ją najczęściej, właściwie jako jedyna z całej rodziny. Trzeba przyznać, że wygląda w niej wspaniale.

W dniu swojego ślubu zerwała z długą tradycją rodziny królewskiej właśnie na rzecz tej tary. Mówi się, że teraz to Madeleine jest jej właścicielką i ma "wyłączność" na jej noszenie. 

Embed from Getty Images

Księżniczka Victoria ma w swoim prywatnym skarbcu dwie tiary, jedną otrzymaną z okazji 18 urodzin oraz drugą Princess Lilian’s Laurel Wreath Tiara, którą otrzymała w spadku. Pierwszej z nich z pewnością nie zobaczymy, śmiem nawet stwierdzić, że nie zobaczymy, jej już nigdy. Z kolei druga tiara jest po prostu oszałamiająca. Chyba wszyscy zgodzą się ze mną w stwierdzeniu, że książę Bertil musiał mieć świetny gust, ponieważ dokonał trafnego wyboru kupując tą tiarę księżnej Lilian. 

Embed from Getty Images

Księżniczka Victoria otrzymała ją w spadku w marcu 2013 roku, po śmierci ukochanej cioci. Nosiła ją jak dotąd raz, w czerwcu 2013 roku na ślubie księżniczki Madeleine.
 Jest to bardzo elegancki i prosty diadem w którym wspaniale prezentowałaby się panna młoda z odpowiednio dobraną fryzurą i welonem. Chociaż jest to własność prywatna księżniczki Victorii, mam ogromną nadzieję, że zdecyduje się ją pożyczyć przyszłej szwagierce w dniu ślubu.

Embed from Getty Images

The Connaught Diamond Tiara jest kolejną, z nielicznych, w których jestem w stanie wyobrazić sobie Sofię w dniu ślubu. Jest to kolejna w królewskim skarbu tiara wykonana specjalnie z okazji ślubu, tym razem dla Małgorzatty Connaught. W związku z tym tiara ta z pewnością pięknie prezentowałaby się w połączeniu z welonem i suknią ślubną. Skomplikowany układ diamentów sprawia, że tiara nabiera lekkości i wspaniale pasuje na taką uroczystość. 
Najczęściej nosiła ją królowa Silvia, w czerwcu 2010 roku księżniczka Madeleine założyła ją na ślub swojej siostry. W czerwcu 2013 roku nosiła ją księżniczka Brigitta. 

Embed from Getty Images

The Button Tiaras jest chyba ostatnią, którą mogłaby założyć Sofia. Wydaje się być obok The Connaught Diamond Tiara jedną z najprawdopodobniejszych wyborów Sofii. Jedyne co może spowodować nie założenie jednej z tych tiar, to po prostu nie pasowanie do sukni ślubnej. 

Diadem ten regularnie noszą członkinie rodziny królewskiej, więc nawet jeśli nie założy go Sofia z pewnością, królowa czy Victoria / Madeleine zrobi to któraś z sióstr króla. Powyżej księżniczka Christina w czerwcu 2013 roku na ślubie księżniczki Madeleine. 

Embed from Getty Images

Baden Fringe Tiara nieco przypomina Modern Fridge Tiara. Ostatnio nosiła ją w grudniu ubiegłego roku księżniczka Victoria na wręczeniu Nagród Nobla. Kształt tiary z pewnością pozwoliłby na stworzenie wspaniałej fryzury i dobranie pięknego welonu. 

Wątpię, że księżniczka Victoria czy królowa Silvia zdecyduję się 13 czerwca założyć tą tiarę. Nie zapominajmy jednak o siostrach króla, które podczas takich uroczystości również korzystają z królewskiego skarbca. Powyżej na ślubie księżniczki Madeleine widzimy w niej siostrę króla, księżniczkę Margarethę. 


Diamentowa opaska to jedna z czterech najskromniejszych diademów, jeśli w ogóle można ją tak określić.  Należy ona prawdopodobnie do księżniczki Victorii. Myślę, że jedyną możliwością, do jej zobaczenia w sobotę, będzie założenie jej przez jedną z sióstr króla.

Embed from Getty Images

Ostatnią z najmniejszych tiar Steel Cut Tiara, również wątpię, że Victoria czy tym bardziej Madeleine, która nigdy jej nie nosiła, zdecyduje się ją założyć. Możemy jedynie liczyć na siostry króla. 

Embed from Getty Images

Napoleon Cut Steel Tiara to chyba jedna z ulubionych tiar księżniczki Victorii, która nosi ją regularnie od kilku lat. Nie zdziwiłabym się gdyby zdecydowała się założyć ją także na ślub brata, oczywiście jeśli pasowałaby to stylizacji. 
Na ślubie księżniczki Madeleine nosiła ją siostra króla, księżniczka Desiree. 

Embed from Getty Images

 The Braganza tiara, to chyba najcięższa ze wszystkich tiar należących do rodziny królewskiej. Jak dotąd od lat '70 nosiła ją jedynie królowa Silvia. Dzięki niej stworzyła jedną ze swoich najpiękniejszych stylizacji wszech czasów, mowa tutaj oczywiście o 19 czerwca 2010 roku - ślubie księżniczki Victorii. 
Całkiem możliwe, że królowa założy ją ponownie na tak ważną uroczystość jak ślub syna. 

Embed from Getty Images

Kolejną tiara noszoną jak dotąd tylko przez królową Silvię (a nie przez jej córki) jest Queen Sophia’s Nine Prong Tiara. W czerwcu 2010 roku na ślubie księżniczki Victorii nosiła ją, księżniczka Brigitta. Z kolei dwa lata późnej na ślubie księżniczki Madeleine miała ją na sobie królowa Silvia.
Jest to bardzo okazała tiara, co może wykluczać ją z listy tiar, które możemy zobaczyć w sobotę na Sofii.Tak czy inaczej możemy być pewni, że jakiś członek rodziny królewskiej zdecyduje się założyć tą tiarę. 

Embed from Getty Images

Królowa Silvia podczas ślubów swoich córek wybrała dwie różne, jednak bardzo okazałe tiary. Z pewnością na ślub syna wybierze całkiem inny diadem. Ja osobiście obstawiam komplet  Leuchtenberg Sapphire Parure, który prezentowałby się równie okazale co tiary noszone na ślubach Madeleine i Victorii. 


Embed from Getty Images
Ostatnią możliwością jest rubinowa tiara, również w ostatnich latach noszona przez królową. Tak jak i Braganza Tiara czy Nine Prog Tiara, diadem ten jest okazały i z szytą na miarę suknią, specjalnie na sobotni ślub, prezentowałaby się wspaniale.

Embed from Getty Images

Napoleonic Amethyst Parure z pewnością zdecyduje się założyć któraś z sióstr króla, wątpię, że zobaczymy ją na głowie królowej czy jej córek. 

Embed from Getty Images

Możliwe, że Sofia założy coś czego nie widzieliśmy od lat, jak na przykład diamentowa tiara kiedyś często noszona przez siostry króla, a przede wszystkim księżniczkę Desiree. Część królewskiego skarbca została już zapomniana, z kolei część tiar otrzymały siostry króla Karola Gustawa wychodząc za mąż.


Embed from Getty Images
Pearl Circle Tiara noszona była często przez księżniczkę Brigitte w młodości. Król Gustaf VI Adolf podarował go swojej wnuczce w prezencie ślubnym. Obecnie nosi go córka Brigitty, księżniczka Desiree (na zdjęciu u góry z lewej w dniu ślubu księżniczki Victorii).  

Embed from Getty Images

The Swedish Aquamarine Kokoshnik Tiara należała do kolekcji Małgorzaty Connaught, późnej często nosiła ją księżna Sybilla. Wraz ze ślubem jej córki, księżniczki Margarethy tiarę można było zobaczyć coraz rzadziej, dopiero w 1998 roku nosiła ją Sybilla Ambler (córka Margarethy) w dniu swojego ślubu. Po tym na dwanaście lat tiara zaginęła, mówiło się nawet o tym, że została sprzedana. Jednak w 2010 roku ku zaskoczeniu wszystkich księżniczka Margaretha założyła ją na ślub bratanicy, księżniczki Victorii. Tiara jak się okazuje została przekazana Margareth w dniu jej ślubu z brytyjskim biznesmenem. Całkiem możliwe, że na sobotnim ślubie zobaczymy ją ponownie. 

Nie zapominajmy o plotkach, według, których na 30 urodziny Sofia otrzymała w prezencie od narzeczonego własną tiarę, całkiem możliwe, że w dniu ślubu Sofia zaskoczy nas wszystkim czymś zupełnie nowym.   

36 komentarzy

  1. świetna notka, widać że poświęcasz temu serce i przykładasz się, no i że masz dużą wiedzę, bo znaleźć takie informacje i powyszukiwać zdjęcia to ogromna sztuka ;)
    Ps. Jedno zdjęcie mnie przeraziło, chyba nie muszę mówić które ;D ;P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Domyślam się które bo też jestem przerażona pewnym zdjęciem ;)
      Co do tiary to żadna z wyżej pokazanych nie pasuje mi do Sofii ;/ Za to Cameo Tiara mnie zachwyciła :) /Lena

      Usuń
    2. Niestety Brigitta bardzo brzydko się starzeje, no i sama papierosami i przesada opalenizną niszczy sobie zdrowie i wygląd. A kiedyś była naprawdę ładną kobietą.

      Usuń
    3. Brigitta w dniu ślubu:

      http://www.noblesseetroyautes.com/wp-content/uploads/2009/07/birgitta1961.jpg

      http://s14.postimg.org/71j24h48x/Screenshot_2.jpg

      https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0f/Princess_Birgitta_and_Johan_Georg_von_Hohenzollern_cortège_1961.jpg

      Usuń
    4. Sam fakt, że jako Szwedka z delikatną skórą mieszka od wielu lat na Majorce bardzo wpłynął na stan jej skóry.

      Usuń
  2. Najbardziej podobają mi się Modern Fringe Tiara i The Connaught Diamond Tiara, ale nie wiem, czy Sofia się na nie zdecyduje, to zależy od wyglądu sukni ślubnej, Przekonamy się już w sobotę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wybranie tiary musi być trudne :D

      Usuń
    2. Ze wszystkich tiar, Sofię wyobrażam sobie tylko w Connaught Diamond Tiarach, oprócz tego w twarze księżnej Lilian czy twarze Madeleine. Coraz częściej myślę, że bardzo prawdopodobny był prezent od Carla :)

      Usuń
    3. Tak według mnie ta tiara by pasowała Sofii ale także Modern Fringe Tiara moim zdaniem jest piękna i też by jej pasowała .Co do tych plotek to całkiem możliwe :) Fajnie by było Carl ma dobry gust i najlepiej by wiedział co się spodoba Sofii i w czym będzie się najlepiej prezentowała .

      Usuń
  3. Według mnie dobrze ,że Madeleine wybrała inną tiarę bo ta która miała Victoria i reszta nie pasowałaby jej do sukni a tak miała piękną tiarę taką delikatną i pasującą do sukni .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, w pełni się zgadza,, ani Cameo Tiara ani koronkowy welon nie pasowałyby do sukni :)

      Usuń
  4. Czy po ślubie Carla i Sofii zrobisz notkę w stylu tych dwóch? Chodzi mi o kreacje królewskich panien :) http://ksiezniczka-victoria.blogspot.com/2014/05/krolewski-slub-madeleine-i-chris-czesc-3.html http://ksiezniczka-victoria.blogspot.com/2014/04/krolewski-slub-daniel-i-victoria-czesc-4.html
    /Lena

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że w niedzielę zaraz po ślubie, do czego dołączę ankietę i wybierzemy panią, która prezentowała się najlepiej :) oczywiście w relacji ze ślubu również pojawia się zdjęcia ale dokładne opisy dotyczące strojów i tiar pojawia się w niedzielę w oddzielnym poście, abym mogła wszystko spokojnie dopracować :)

      Usuń
    2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Eleonora_%28ksi%C4%99%C5%BCna_Gotlandii%29 spójrz do Bibliografii :)

      Usuń
    3. ja już patrzyłam , marleno tylko ci gratulować jesteś pierwszą blogerką, która została wpisanie do bibliografii członka rodziny królewskiej

      Usuń
    4. Oooooo :) jak miło, bardzo się ciesze, dziękuję, że napisałaś, pewnie bym nie zauważyła :) jaka miła niespodzianka!!

      Usuń
  5. Nie zdziwię się jak Sofia dostanie w prezencie ślubnym nową tiarę :)

    OdpowiedzUsuń
  6. ta notka podoba mi się najbardziej, może teraz przypomnienie sukien na królewskich ślubach? albo tiary innych rodów królewskich, w których mogą wystąpić inne członkinie rodów? np. Holandia , Dania itd chyba że zrobią to inne blogerki, oczywiście zrobisz jak będziesz chciała

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Posty juz mam gotowe na cały tydzień i tylko czekają na,opublikowanie :) jutro o 16:30 kolejna część, mam nadzieje, że temat Wam się spodoba :) dwa posty będą artykułami z gazet a dwa kolejne... dowiecie się nie długo. Zdradzę tylko, że na piątek nie będzie postu tematycznego tylko podsumowanie wszystkich informacji na temat ślub. Wiadomo w piątek będzie się już dużo działo :)

      Usuń
  7. Ksieżniczka Cristina nie nosiła tiary Napoleon Cut Steel Tiara na ślubie Księżniczka Madeleine, bo to nie Cristina jest na wstawionym przez Ciebie zdjęciu :) Sama wstawiłaś wcześniej zdjęcie Cristiny w The Button Tiaras.

    Sofia mogłaby założyć The Connaught Diamond Tiara

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No jasne przecież to Desiree, dzięki :)

      Usuń
    2. Zapomniałam dodać, że post jest bardzo dobry i widać, że wkładasz w nie sporo czasu i wysiłku.

      Usuń
  8. Ze wszystkich panien młodych, które nosiły Cameo Tiara najbardziej podoba mi się w niej Victoria. Modern Fringe jest prześliczna! Chciałabym w niej zobaczyć Sofie na ślubie, albo w Princess Lilian’s Laurel Wreath Tiara ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Myślisz ,że Sofia założy koronkowy welon ten który miała Victoria i królowa ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możliwe, myślę, że jeśli będzie pasował do sukni to może to zrobić :) w przypadku Victorii czy królowej Silvii suknie były bardzo proste, wiec welon i Cameo Tiara bez problemu pasowały. Z,kolei Madeleine chciała iść w innym kierunku i mieć inną suknię, dlatego też zerwała z tradycją, myślę jednak, że jeśli welon pasowałby do jej sukni to założyłaby go :) co do Sofii zobaczymy za,cztery dni wszystko zależy od wyglądu sukni ślubnej, bo jak najbardziej ma prawo do jego założenia :)

      Usuń
  10. bardzo ciekawy artykuł

    http://antiquebizu.pl/ranking-najdro%C5%BCszych-klejnot%C3%B3w-kr%C3%B3lewskich-cz%C4%99%C5%9B%C4%87-1/

    http://antiquebizu.pl/ranking-najdro%C5%BCszych-klejnot%C3%B3w-kr%C3%B3lewskich-cz%C4%99%C5%9B%C4%87-2/

    http://antiquebizu.pl/ranking-najdro%C5%BCszych-klejnot%C3%B3w-kr%C3%B3lewskich-cz%C4%99%C5%9B%C4%87-3/

    http://antiquebizu.pl/jakie-klejnoty-koronne-dostanie-kr%C3%B3lewski-potomek/

    http://antiquebizu.pl/legendarne-pier%C5%9Bcionki-zar%C4%99czynowe-cz-i/

    http://antiquebizu.pl/legendarne-pier%C5%9Bcionki-zar%C4%99czynowe-cz-ii/

    http://antiquebizu.pl/rubinowa-kolekcja-marii-aleksandrowy-romanow/

    OdpowiedzUsuń
  11. mówiąc szczerze, chciałabym aby Sofia założyła jakąś nową tiarę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też bym chciała i po cichu liczę na nową tiarę. A jeśli nie to do Sofii najbardziej pasuje mi The Connaught Diamond Tiara.

      Usuń
  12. pojawił się artykuł o Sofii

    http://kobieta.wp.pl/gid,17610928,img,17611003,kat,26405,title,Sofia-Hellqvist-w-szwedzkim-stroju-ludowym,galeriazdjecie.html

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja obstawiam, ze Sofia założy nową tiarę.
    Ja najchętniej zobaczyłabym ją w tiarze z okazji 18 urodzin Victorii, jest bardzo skromna i pasowałaby jak ulał do Sofii :)

    OdpowiedzUsuń
  14. TEN SLUB TRZEBA SLEDZIC ,BO NASTEPNY SLUB CHYBA ZA 20-25 LAT.

    OdpowiedzUsuń
  15. Nie wyobrażam sobie Sofii w żadnej z tych tiar oprócz delikatnej księżnej Lilian,ale myślę,że ją założy Victoria chcąc oddać hołd ciotce.Sądzę,że panna młoda zaskoczy nas wyborem tiary której nikt się nie spodziewał.Być może będzie ona nawet nowa.

    OdpowiedzUsuń
  16. Osobiście obstawiam Connaught Diamond Tiara lub Baden Fringe Tiara :)

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.