Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Królewskiego Ślubu i wiele więcej

2015/06/12Dzisiaj nadszedł czas na podsumowanie,  w tym poście znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje dotyczące jutrzejszego (!!) ślubu a także kilka ciekawostek czy spekulacji. Mam nadzieję, że spodobała się Wam seria Ślubny tydzień i razem ze mną na blogu spędzicie jutrzejszy dzień :)

Przygotowania idą pełną parą, już jutro Carl Philip i Sofia będą małżeństwem!! Paparazzi ponownie udało się zrobić zdjęcia Sofii Hellqvist oraz, tym razem księżniczce Victorii, które doglądają ostatnich przygotowań.

Dziennikarze spotkali księżniczkę Victorię i księcia Daniela na próbie ceremonii, Vic powiedziała: nie możemy doczekać się ślubu i dla całej rodziny jest to ogromnie ważne wydarzenie. Nie zabrakło także najważniejszego pytania, czy Estelle będzie małą druhną, na to Victoria szeroko się uśmiechnęła, położyła palec na ustach i powiedziała "ciiii", nie uważacie, że taka odpowiedź oznacza, że zobaczymy małą Estelle sypiącą kwiatkami? :)


Kwiaty przybyły do zamku Królewskiego wczoraj wczesnym popołudniem, możemy sobie wyobrazić jak będą wyglądały dekoracje :)

Expressen

Już wczoraj rozłożono czerwone dywany. Para królewska w 1976 roku miała dywany w tym samym kolorze, Victoria i Daniel w lekkim odcieniu niebieskiego, a Madeleine i Chris w kolorze zielonym.

Wcześniej, 28 maja Sofia miała kolejne przyjęcie panieńskie. Przyszła księżna spędziła tym razem trzy dni w Nicei.
W kwietniu była z kilkoma przyjaciółkami w Nowym Jorku.


Gdzie odbędzie się przedślubny bankiet:

 Mówiło się, że bankiet przedślubny odbędzie się w Vaxholm. Okazuje sie, że para wybrała inne miejsce. Będzie to naprawdę coś wyjątkowego, mianowicie przyjęcie odbędzie się w pieczarze skalnej w Skeppsholmen. Na przyjęcie zaproszono tylko najbliższą rodzinę, przyjaciół i część gości pochodzących z rodzin panujących.


Goście przybędą na miejsce łodzią (tą samą, która przywiozła Madde, Chris'a i ich gości na wesele), na pokładzie, której serwowany będzie szampan i drobne przekąski. Przewidziano także prywatny występ DJ Avicii. Początkowo utrzymywano, że wystąpi jutro, jednak na sobotę ma zaplanowany koncert w Holandii.

Lista gości weselnych:

 • Królowa Maxima z Holandii
 • Królowa Małgorzata II z Danii
 • Książę Frederik i księżna Mary z Danii
 • Książę Joachim i księżna Marie z Danii
 • Królowa Sonja z Norwegii
 • Książę Haakon i księżna Mette-Marit z Norwegii
 • Księżniczka Martha Louise i Ari Behn z Norwegii
 • Królowa Mathilde z Belgii
 • Książę Edward i hrabina Sophie z Wielkiej Brytanii
 • Księżniczka Hisako z Japonii 
 • Książę Nikolaos i księżna Tatiana z Grecji.   
 • Książę Hubertus Saxe-Coburg och Gotha
 • Książę Manuel i księżna Anna z Bawarii. 
 • Książę Leopold z Bawarii i księżna Ursula
Z oficjalnej listy gości wynika, że księżniczka Leonore zostanie w domu.

Druhenki i paziowie:

Według nieoficjalnych doniesień para będzie miała cztery druhenki, Chloé i Anais Sommerlath - córki kuzyna Carla Philipa (były również druhnami na ślubie Madeleine i Chris'a), Tina Larsson
(chrześnica Sofii) oraz (wszystko na to wskazuje) księżniczka Estelle. Niektóre strony spekulują o innym zadaniu dla małej księżniczki, miałaby ona nieść obrączki.

Aftonbladet podał, że świadkiem Carla ma być jego przyjaciel ze szkoły Jan-Åke Hansson, nie zgadza się to z wcześniejszymi informacjami o braku świadka.


Dress Code obowiązujący na ślubie:

Zgodnie z niepisaną tradycją, panie będą nosiły długie suknie i tiary, jeśli je posiadają. Panowie powinni założyć, fraki, smokingi bądź mundury wojskowe.

Projektant sukni ślubnej:

W przypadku księżniczki Madeleine, projektant sukni został oficjalnie podany do wiadomości na dzień przed ślubem. Możliwe, że tym razem będzie tak samo, a więc pozostaje Nam czekać :)

Wiadomo, że suknia sióstr Panny Młodej zajęła się Victoria Chan.

Nie znamy projektanta sukni Victorii, ale kreacją jest podobnież wspaniała. 

Dokładny program uroczystości:

 • 14:30 - drzwi Kaplicy Królewskiej zostają otwarte dla gości.
 • 15:10 - rozpoczęcie transmisji na blogu.
 • 15:30 - królewscy goście zaczynają przybywać do Kaplicy Królewskiej.
 • 16:30 - Rozpoczęcie ceremonii ślubnej. Sofia Hellqvist przybędzie na miejsce w towarzystwie taty, Erika Hellqvist. Para nie będzie miała świadków, jedynie małe druhenki i paziów (prawdopodobne, ze jedną z nich będzie Estelle!!)
 • 17:25 - para młoda pozdrwi Szwedów podczas przejazdu otwartym powozem ulicami Sztokholmu.
 • 18:00 - 21 wystrzałów armatnich z Skeppsholmen.
 • 18:45 - czas na oficjalne zdjęcia.
 • 19:25 - kolacja w Vita havet 
 • 22.30 krojenie tortu weselnego.

Kto zaśpiewa na ceremonii ślubnej? 

Będą to Salem Al Fakir i David Pagmar.

Trasa przejazdu pary książęcej:

ZzGkHKOFm6g.jpg
kungahuset

Zacznijmy od najważniejszego, powyżej zdjęcie powozu, którym para młoda przejedzie ulicami Sztokholmu. Z kolei poniżej wizualizacja konwoju ślubnego, właśnie tak będzie on wyglądał.

912@70-9_30.jpg

Para nie przepłynie Vasaorden (łodzią, tak jak Victoria i Daniel). Ponieważ byłoby to "za dużo" Vasaorden jest wykorzystywane tylko podczas najważniejszych uroczystości. W tym wieku użyto go tylko raz, najpierw podczas wizyty pary cesarskiej z Japonii, późnej przy okazji ślubu pary książęcej w 2010 roku. 

Po ceremonii w Kaplicy Królewskiej podróżuje para królewska w orszaku. Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć mapę.

Orszak wyjedzie z Zamku Królewskiego i będzie biegł wzdłuż dziedzińca zewnętrznego, następnie Wzgórza Zamkowego - Slottsbacken, Skeppsbron, Norrbro, Placu Gustawa Adolfa, Regeringsgatan, Hamngatan, Nybroplan, Nybrokajen, Hovslagargatan, Södra Blasieholmshamnen, Strömbron i zakończy się na Logården na Zamku Królewsmkim, po tym możemy się spodziewać, że para książęca pozdrowi Szwedów z balkonu Zamku Królewskiego (nie jest to jednak potwierdzone). 

Do jakiego utworu zatańczą pierwszy taniec?


Para wynajęła profesjonalnego instruktora tańca i jutro wieczorem zatańczy do utworu "Sofias brudvals" Per Bredhammar.Utwór został stworzony dla innej Sofii w 2012 roku.

Inne informacje:

Książę Carl Philip zaangażował się w projektowanie ślubnych obrączek.

Czy Carl zgoli brodę? 


Szwedzkie media zastanawiają się czy na dzień swojego ślubu książę Carl Philip zgoli brodę, która stała się niemal jego znakiem rozpoznawczym. Jak mówi fryzjer, Marcus Mendes, książę znalazł wreszcie właściwą równowagę i z pewnością nie zdecyduje się ogolić na ślub. 


Książę zaczął nosić zarost kilka lat temu, jednak dopiero całkiem nie dawno zapuścił krótką brodę. Broda podkreśla jego twarz. Utrzymuje dobrą równowagę i myślę, że to działa na jego korzyść, i mówi wszystko o modzie...  kontynuuje fryzjer. 


A Wy jak myślicie Carl zdecyduje się zgolić brodę, a może już to zrobił i na dzisiejszym bankiecie nie będzie już jej miał ?


Gdzie mogę obejrzeć jutrzejszy ślub?

Online:

KLIK

W telewizji:

Niemiecki kanał ZDF (na platformie NC+ 245 kanał) od godziny 15.05 do 18:35
Późnej na kanale Das Erste o 18:45 godzinny program o parze książęcej i podsumowanie ślubu. Nie będzie tam transmisji z przyjęcia weselnego, czyli przemówień, pierwszego tańca i krojenia tortu. To będziemy mogli zobaczyć na SVT online.
SVT1 - niestety nie dostępny w Naszym kraju.
Polecam zaglądać na kanały typu TVN24, Polsat News czy TVP Info (jeśli pojawi się tam transmisja będę wdzięczna za poinformowanie w komentarzu).

Jak będzie wyglądała transmisja na blogu?

Część z gości przybędzie do Sztokholmu jutro z samego rana w związku z tym sprawdzajcie bloga, możliwe, że pojawią się kolejne ciekawe informacje i zdjęcia, a w związku z tym specjalny post.

Transmisja obejmująca przybycie gości, ceremonię ślubną, przejazd ulicami miasta, pozdrowienie Szwedów oraz późniejsze uroczystości weselne rozpocznie się na blogu o godzinie 15:10 i potrwa do zakończenia transmisji telewizyjnej czyli około godziny 23.00.


Do zobaczenia o 20.00 dzisiejszy program o Sofii i Carlu można oglądać na całym świecie online, wystarczy kliknąć:

TUTAJ 

Wieczorem rozpocznie się również bankiet przedślubny, a my będziemy mogli zobaczyć przybycie królewskich gości, członków szwedzkiej rodziny królewskiej i narzeczonych. W związku z tym nie zapomnijcie zajrzeć na bloga, wszystkie zdjęcia i informację będę publikowała na bieżąco, będzie mi bardzo miło jeśli dołączycie do mnie na blogu i będziecie komentować :)

***

Przypominam, że ślub będziecie mogli również śledzić za pośrednictwem facebook'a, tak więc zapraszam tam tych, którzy nie będą mogli oglądać ślubu ani śledzić wydarzeń na blogu:

KLIK

Jest jeszcze wcześnie, możliwe (a nawet pewne), że pojawią się jeszcze jakieś informacje, jeśli coś takiego się stanie dodam je w tym poście i na pasku bocznym lub pod nagłówkiem posta poinformuję o aktualizacji.    

13 komentarzy

 1. Na e będzie nikogo z Luksemburga i Monako?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielki Książę Henri będzie na otwarciu European Games w Baku i z pewnością zostanie tam kilka,dni. Z kolei Wilhelm i Stefania mają zaplanowane spotkanie na jutrzejsze popołudnie.
   Książę Albert będzie jutro na otwarciu wystawy o księżnej Grace w Baku (może panowie się tam spotkają), księżna Charlene jutro ma otworzyć festiwal filmowy i zawody pływackie Mare Nostrum.

   Usuń
 2. czy slub bedzie mozna obejrzec pozniej bo w sobote pracuje na popoludnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Transmisja online powinna być jeszcze dostępna do obejrzenia przez kolejne dwa tygodnie :)

   Usuń
 3. O nie! Tylko niech Carl nie zgoli brody! Znacznie lepiej z nią wygląda ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mało tych royalsów będzie. U Madeleine było więcej gości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale tu będą ważniejsi :) tam było tylko więcej gości z Grecji, Wilhelm i Stephanie z Luksemburga i Charlene z Monako. Za to tutaj będą cztery królowe z innych krajów :)

   Usuń
  2. Owszem, królowe, ale jednak brakuje mi Wilhelma i Stephanie, Marie-Chantal, Theodory, Philiposa, Charlene lub Alberta. Wydaje mi się, że akurat na ślubie Wilhelm i Steph mogliby się pojawić a nie na tym spotkaniu co mają.

   Usuń
 5. Szkoda, że nie będę miała jak oglądać ślubu na żywo. Może uda mi się w pracy włączyć na chwilę ZDF, mam taką nadzieję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ogladaj ,ogladaj..bo nastepny slub za ok 20 lat a moze i wiecej....ostatnia taka okazja

   Usuń
  2. Zawsze można potem obejrzeć, bo na pewno będzie gdzie link do transmisji nagranej, przynajmniej przez 2 tyg.

   Usuń
 6. A kto był na slubie Maddie i Chrisa druhenkami i paziami?

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja będę oglądała transmisję,nie mogę się doczekać ;)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.